Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE INVĂŢĂMÂNT: GRĂDINIȚA PP NR 4 MORENI

EDUCATOARE:
GRUPA: MIJLOCIE
TEMA ANUALĂ: CU CE SI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMTIM?
TEMA PROIECTULUI: Primăvara in culori
TEMA ZILEI:”Infloresc livezile “
TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi si deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE: Activitate frontală, in grup sau individual.
ARIA CURRICULARĂ SI TEMA:

DEC–EDUCAȚIE PLASTICĂ: – “Pomul inflorit”-pictură

TEMA PLASTICĂ: compozitie


DURATA-25 min
SCOPUL:
- Formarea priceperilor si deprinderilor de a realiza o compozitie plastică;

- Dezvoltarea simțului estetic, a creativității si a sensibilității, a dragostei pentru frumosul din natură .

OBIECTIVE:

-să compună tema dată cu ajutorul deprinderilor tehnice care se cer;

-să combine tehnici(th. sablonului, th. pastei de dinti, th. stropirii fortate)si elemente de limbaj plastic(puncte,linii,pata de culoare)
pentru realizarea compozitiei cat mai aproape de realitate;
- să redea forma copacului cu ajutorul sablonului;

- să utilizeze gama cromatică si nonculoarea necesare realizării „Pomului inflorit”,conform explicatiilor si in mod constient;

- să dozeze apa corespunzător fiecărei tehnici;

- să adauge elemente noi din proprie initiativă pentru a imbogăti lucrarea si a-i da o nota de originalitate;

- să evalueze si să se autoevalueze respectand criteriile propuse.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: prezentarea Power Point, auditie muzicală pe tot parcursul realizării temei, conversaţia,
observarea,explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, lucrul individual si in echipă,cooperarea,tehnica picturii cu ajutorul
sablonului, tehnica stropirii fortate,tehnica picturii /dactilopicturii cu pastă de dinti.

MIJLOACE DE INVĂŢĂMÂNT:

Material pentru prezentarea Power Point, modelul educatoarei, suport pentru expunerea lucrărilor, sabloane, pensule groase,
acuarele,pastă de dinti,suport de hârtie colorată, vase cu apă, servetele umede, computer,Cd cu Valsul primăverii orchestrat si E
primăvară,iarăsi primăvară,cântat de Tudor Gheorghe.

BIBLIOGRAFIE:

1.Curriculum pentru invăţământul preşcolar(3-6/7 ani)MEC-2008;

2.Ghid metodic de educatie plastică,Editura Petrion,1997,Bucuresti;

4.”Metodica predării desenului si modelajului in grădinita de copii’’-A.Lovinescu,1976

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Etapele Conținutul activității Strategii didactice Evaluare
activității Metode şi procedee Materiale didactice

Se creează condiţii optime pentru


desfăşurarea activităţilor şi un cadru
special:

Computer
- se aeriseşte sala de grupă;
-material audio-video
- se aranjează mobilierul astfel incât
lumina să cadă din partea stângă; -modelul educatoarei
1.Moment
organizatoric - se aranjează pe măsute materialul -suport de hârtie pentru Observarea

didactic necesar realizării compozitiei fiecare copil comportamen-

plastice ; tului copiilor


-acuarele si vase cu apa

-se pregăteste computerul si materialul -pastă de dinti


audio-video;
-sabloane
- se organizează colectivul de copii  conversația
-servetele umede
Salutul :Copiii salută cadrele didactice
care asistă la activitate.
2.Captarea Trezirea interesului pentru activitate se
atenţiei realizează prin audierea cantecului
auditia si vizionarea -computer Observarea
interpretat de Tudor Gheorghe “E comportamen-
imaginilor
primăvară,iarăsi primăvară”si o scurtă -CD cu cantecul tului copiilor

conversatie despre podoaba pomilor in conversația


”E primăvară,iarăsi
anotimpul primăvara (conversatie bazată
observarea caracte- primăvară”
pe prezentarea unui material ilustrativ
risticilor pomilor
Power Point si chiar pe observarea
pomilor infloriti care se văd prin fereastra
clasei).

3.Anunţarea Se anunță copiilor tema activitatii plastice dialogul Observarea


temei din cadrul DEC:”Pomul inflorit” comportamen-
tului copiilor

4.
Reactualizarea Ajutati de către educatoare,copiii activ. frontală Capacitatea de
cunoștințelor precizează părtile componente si a descrie pomii
caracteristicile pomului inflorit. conversația si coloritul lor
Voi adresa intrebari ca:
dialogul
-Din ce părti am observat că este
alcătuit un copac?
-Ce pomi fructiferi cunoasteti?

-Care pomi au florile albe?

-Cunoasteti pomi cu florile colorate?

Domeniul Estetic și Creativ-activitate


plastică în cadrul căreia copiii vor realiza
Conversaţia
compozitia ”Pomul inflorit”prin utilizarea
5. Desfășurarea observarea
tehnicilor următoare:th. picturii cu
activității
ajutorul sablonului,th. picturii cu pastă de
dinti,th. stropirii fortate.

Explicaţia

Intuirea materialului

Se intuieste materialul si se face o


demonstrația
descriere scurtă a modelului educatoarei.

Se precizează cromatica,nonculoarea si exerciţiul modelul educatoarei

modul de lucru,folosind modelul


educatoarei si reamintind copiilor fiecare
Versuri
tehnică.

Demonstrarea si explicarea modului de Comportamen-


lucru. tul copiilor in

timp ce execută
Explicațiile vor viza etapele de lucru si vor
exercitiile
însoți o scurtă demonstrare.
pentru dezv.
Intrucât copiii au mai folosit th. musculaturii
mainii
sablonului si th.stropirii fortate,
demonstrarea va viza in special th.
picturii cu pastă de dinti.

Încălzirea mușchilor mici ai mâinii se va


face prin exerciţii motrice insotite de
versuri specifice:

“Ne jucăm, noi ne jucăm,

Coatele noi le miscăm,


Stergem tabla uite-asa

Să putem picta pe ea.

Mâna lebăda o fac,

Care dă mereu din cap.

Lebedele-n jur privesc ,


CD cu”Valsul primaverii”
Mâinile eu le rotesc.
-suport de hartie
Palmele nu stau pe loc
-pensule
Ci se pregătesc de joc.
-sabloane

Degetele-mi sunt petale, -acuarele

Se deschid ca la o floare. -pasta de dinti


Capacitatea de
-servetele umede a urmări
Iar apoi le răsfiram
explicatiile si de
-vase cu apă
Si la pian noi cântăm. realiza
compozitia
Copiii vor fi grupati in doua echipe care utilizand cat mai
corect tehnicile
vor picta pomi pentru livezile proprii.
de lucru

Le recomand să ii ajute pe colegii care


lucrează mai lent.

Voi trece pe la fiecare pentru a vedea


dacă utilizează corect tehnica de lucru,
dând indicații suplimentare acolo unde
este cazul.

Indrumările vor fi atât individuale cât si


frontal ,după cum este cazul.

Insist pe utilizarea corectă a tehnicilor de


lucru.

6. Obținerea Se execută tema după ce dau semnalul de exercitiul -acuarele Comportamen-


performanței incepere “Spor la lucru!” tul
-sabloane
Copiii vor realiza compozitia utilizând
si
tehnicile solicitate de către -pasta de dinti
educatoare,având la dispozitie 10 minute. activitatea
-pensule
De asemenea vor armoniza culorile cu copiilor
nonculoarea,tinând seama de indrumările -vase cu apa
educatoarei si de cunostintele proprii
privind aspectul pomilor infloriti.
7.Asigurarea După finalizare se expun lucrările in asa Turul galeriei
retenției și fel incât să fie văzute de către toti copiii
Produsul activitătii copiilor Capacitatea de
transferului pentru evaluarea lor,realizându-se turul a evalua si de a
galeriei. Conversatia se autoevalua

observarea Cooperarea
Solicit copiilor să precizeze tema si
pentru
tehnicile de lucru folosite in realizarea
evaluarea de
compozitiei .
catre intreaga
Pomii din cele doua “livezi”vor fi evaluati echipa
de echipa adversă si vor primi o bulină
Cunoasterea
rosie dacă intrunesc cerintele.
cerintelor unei
Lucrările nereusite vor fi retusate in lucrari reusite
activitatea de după-amiază.

Acuratetea

. lucrarilor
8. Încheierea Voi face aprecieri asupra activităţii
activității copiilor, încercând să evidențiez în mod
Conversația Comportamen-
deosebit participarea şi interesul
tul copiilor
acestora, subliniind atitudinea lor fată de
rezolvarea sarcinilor . stimulente

In final copiii vor participa la strangerea


materialelor si realizarea curateniei la
locul de munca.

Toti copiii primesc recompense.

S-ar putea să vă placă și