Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Probleme Matematicaclasa II
Probleme Matematicaclasa II
1). Mihai a scris din 3 în 3 numerele cuprinse între 25 şi 37. Care este ultimul număr pe care l-a
scris Mihai?
Pentru a afla ultimul număr scris de Mihai, se va aduna cifra 3 la numărul 25 de câte ori va
fi nevoie, fără ca rezultatul să depăşească însă numărul 37 astfel:
25 + 3 = 28; 28 + 3 = 31; 31 + 3 = 34; 34 + 3 = 37.
Răspuns: Ultimul număr scris de Mihai este 37.
2). Scrie două numere pare consecutive, ştiind că primul are la zeci cifra 4, iar al doilea are la unităţi
cifra 8.
Pentru a afla cele 2 numere consecutive pare, se va nota primul număr, a cărui cifră pentru
zeci este 4 cu „4x”, iar cel de al doilea număr, a cărui cifră pentru unităţi este 8 cu „y8”.
Ştiind că 4x este cu 2 mai mic decât y8, rezultă că x este cu 2 mai mic decât 8, deci:
X = 8 – 2, x = 6.
Ştiind că x este egal cu 6, rezultă că numărul 4x este egal cu 46.
Ştiind că y8 este cu 2 mai mare decât 46 rezultă că:
Y8 = 46 + 2 = 48.
3). Scrie două numere consecutive, ştiind că primul are la unităţi cifra 9, iar al doilea are la zeci
cifra 7.
Pentru a afla care sunt cele 2 numere consecutive, se va nota primul număr, a cărei cifră a
unităţilor este 9, cu „a9”, iar cel de al doilea număr a cărei cifră a zecilor este 7 cu „7b”.
Ştiind că a9 este cu 1 mai mic decât 7b, rezultă că 7b = a9 + 1, 7b = 70.
Ştiind că 7b este egal cu 70, rezultă că a9 = 70 – 1, a9 = 69.
6). Folosind cifrele 2, 7, 9, scrie toate numerele de două cifre, apoi ordonează-le crescător.
Pentru rezolvarea acestei probleme se vor alătura pe rând cifrelor 2, 7, 9 câte una dintre ele,
formându-se astfel numerele: 27 din 2 şi 7; 29 din 2 şi 9; 72 din 7 şi 2; 92 din 9 şi 2; 97 din 9 şi 7.
Ordonându-se crescător numerele obţinute şirul este: 27, 29, 72, 79, 92, 97.
8). Descoperă regula de formare a şirurilor, apoi completează în fiecare şir încă trei numere.
a). 31; 37; 42; 48;
b). 154; 159; 164; 169;
c). 457; 467; 477; 487.
Rezolvarea se va face în cazul fiecărui şir de numere, prin efectuarea diferenţei dintre
numerele date începându-se de la ultimul către primul astfel:
a). 48 – 42 = 6; 42 – 37 = 5; 37 – 31 = 6.
Observându-se creşterea şirului cu 5, respectiv 6 unităţi, următoarele 4 numere din şir fiind:
48 + 5 = 53; 53 + 6 = 59; 59 + 5 = 64; 64 + 6 = 70.
În cazul şirului de la punctul b se va proceda identic:
b). 169 – 164 = 5; 164 – 159 = 5; 159 – 154 = 5. Se observă că şirul creşte din 5 în 5, iar
următoarele 4 numere din şir vor fi: 169 + 5 = 174; 174 + 5 = 179; 179 + 5 = 184; 184 + 5 = 189.
În cazul şirului de la punctul c se va proceda identic:
c). 487 – 477 = 10; 477 – 467 = 10; 467 – 457 = 10.
Se observă că şirul c creşte din 10 în 10, iar următoarele 4 numere din şir vor fi:
487 + 10 = 497; 497 + 10 = 507; 507 + 10 = 517; 517 + 10 = 527.
9). Corina a scris numere din 4 în 4, pornind de la 164. Care este al patrulea număr scris de Corina?
Pentru a afla cel de al 4 număr scris de Corina, la numărul indicat (164) se se aduna cifra 4
de 4 ori astfel:
2
164 + (4 + 4 + 4 + 4)=
164 + 16 = 180.
Răspuns: 180.
3
14). Află numerele necunoscute.
a). 25 + 37 + a = 215;
62 + a = 215
a = 215 - 62
a = 153.
b). a + 39 = 87 + 35;
a + 39 = 122
a = 122 - 39
a = 83.
c). 49 + a + 152 = 423;
201 + a = 423
a = 423 - 201
a = 222.
d). a – 132 = 315 + 74.
a – 132 = 389
a = 389 + 132
a = 521.
15). Află toate numerele pare care se adună cu 316 pentru a se obţine suma cuprinsă între 323 şi
331.
Pentru a afla toate numerele pare, vom afla mai întâi toate numerele pare din intervalul 323
şi 321. Acestea sunt: 324, 326, 328, 330.
Pentru a afla numerele pare care asdunate cu 316 dau un număr par din intervalul 323 – 321,
vom scădea numărul 316 din toate numerele pare obţinute anterior astfel:
324 – 316 = 8; 326 – 316 =10; 328 – 316 = 12; 330 – 316 = 14.
Răspuns: 8, 10, 12, 14.
16). Află suma dintre numărul cu 14 mai mic decât 80 ţi numărul cu 6 mai mare decât 132.
Pentru a afla suma celor 2 numere vom afla întâi primul număr, cu 14 mai mic decât 80,
scăzând din numărul 80 numărul 14 astfel:
80 – 14 = 66 este primul număr.
Pentru a afla cel de al 2 numărul, ce este cu 6 mai mare decât 132, vom aduna la 132
numărul 6 astfel: 132 + 6 = 138.
Pentru a afla suma numerelor 66 şi 138 vom proceda astfel: 66 + 138 = 204.
Răspuns: 204.
4
17). Matei este cu 5 ani mai mare decât Ana. Acum 3 ani Ana avea 12 ani.
a). Ce vârstă avea Matei cu 3 ani în urmă?
b). Câţi ani va avea Ana peste 4 ani?
c). Câţi ani are Matei acum?
Se vor afla întâi vârstele actuale ale celor 2. Ştiind că Ana avea 12 ani în urmă cu 3 ani, vom
aduna la cei 12 ani cei 3 ani care au trecut: 12 + 3 =15 ani are Ana în prezent.
Ştiind că Matei este cu 5 ani mai mare decât Ana care are 15 ani, la vârsta Anei vom aduna
cei 5 ani diferenţă: 15 + 5 = 20 de ani are Matei în prezent (răspuns cerinţa c).
a). Pentru a şti ce vârstă avea Matei acum 3 ani, vom scădea din vârsta lui actuală cei 3 ani:
20 – 3 = 17 (răspuns cerinţa a).
b). Pentru a şti câţi ani va avea Ana peste 4 ani, vom aduna cei 4 ani la cei 15 actuali:
4 + 15 = 19 (răspuns cerinţa b).
18). După ce a primit 45 lei de la bunica, Maria observă că are cu 31 lei mai mult decât fratele ei,
Mihai. Dacă Mihai are 74 de lei, câţi bani avea la început Maria?
Pentru a afla câţi bani a avut la început Maria, vom afla întâi câţi bani are acum, adunând la
suma lui Mihai de 74 lei, cei 31 de lei, care îi despart pe cei 2 de egalitate astfel:
74 + 31 = 105 lei (are Maria după ce a primit bani de la bunica).
Pentru a afla câţi bani a avut Maria la început, din cei 105 lei pe care îi are acum, vom
scadea banii primiţi de la bunica (45 lei): 105 – 45 = 60 lei avea Maria la început.
Răspuns: 60 de lei.
19). După ce cumpără o carte cu 18 lei, Mihai observă că i-au rămas cu 25 de lei mai mult decât a
plătit pe carte. Câţi bani a avut la început Mihai?
Ştiind că acea carte cumpărată de Mihai a costat 18 lei, iar că restul rămas este de 25 lei,
pentru afla câţi bani a avut la început Mihai, vom aduna la cei 25 de lei rămaşi preţul cărţii:
25 + 18 = 43 de lei a avut Mihai.
Răspuns: 43 lei.
20). Dacă a + 215 este predecesorul numărului 300, cât este a?
Pentru a afla cât este „a” vom identifica mai ântâi care este predecesorul lui 300.
Ştiind că 299 este predecesorul lui 300, dar şi suma lui a + 215, atunci a +215 = 299, rezultă
că: a = 299 – 215, a = 84.
Răspuns: 84.
22). Pe terenul de joacă sunt 13 băieţi. Dacă ar mai veni 5 băieţi, atunci numărul fetelor ar fi cu 3
mai mare decât cel al băieţilor. Câţi copii sunt pe terenul de joacă?
Pentru a afla numărul total de copii, vom afla mai întâi numărul de băieţi şi cel de fete.
Ştiind că erau 13 băieţi şi că ar mai veni 5, vom afla numărul total de băieţi adunând
numerele 13 şi 5: 13 + 5 = 18 băieţi ar fi pe teren.
Ştiind că fetele sunt cu 3 mai multe decât numărul băieţilor, atunci fetele sunt: 18 + 3 = 21
de fete sunt pe teren.
Ştiind că în acest moment sunt 13 băieţi şi 21 de fete, rezultă că în total sunt:
13 + 21 = 34 de copii sunt pe teren.
Răspuns: 34 de copii sunt pe teren.
23). Bunicul a plantat în livadă caişi şi 37 de meri. Dacă ar mai planta 18 caişi, numărul acestora ar
fi cu 5 mai mare decât cel al merilor. Câţi caişi a plantat bunicul în livadă?
Pentru a afla numărul de caişi plantaţi la cei 37 de meri vom aduna cei 5 caişi care ar strica
egalitatea dintre meri şi caişi astfel: 37 + 5 = 42.
Pentru a şti câţi caişi sunt acum plantaţi, vom scădea din cei 42 de presupuşi caişi plantaţi,
pe cei 18 neplantaţi încă astfel: 42 – 18 = 24 de caişi sunt plantaţi.
Răspuns: 24 de caişi sunt plantaţi.