Sunteți pe pagina 1din 10

« 

Copiii au mai multă nevoie de exemple decât de critici. » (Joseph Joubert) sProfesor coordonator de
practică pedagogică:
Hofnăr Ina
Profesor metodist

Profesor pentru
învăţământul preșcolar:
Saveta Rățoi

Director:
Mărginean Raluca

PROIECT DE LECŢIE
Unitatea de învăţământ: Grădinița ,,Căsuța cu povești”, Bistrița

Propunătoare: Vîlcan Alexandra

Data: 26.05.2020

Grupa: mică

Domeniul: Estetic și creativ

Tema anuală: ,,Cum este, a fost și va fi pe Pământ?”

Tema săptămânii: Grădina înflorită


Subiectul activității: Pictură prin amprentare „:soarele și luna „

Forma de realizare: Integrată

Tipul de activitate: formare de priceperi și deprinderi

Discipline integrate: DLC ,MEM

Durata: 20 minute

Nivelul: I (3-5 ani)

SCOPURI:

Informativ : Transmiterea unor cunoştinţe referitoare la tehnicile de lucru necesare realizării unei teme plastice;

Formativ : Dezvoltarea spiritului de observare și spiritului creativ sprijinind formarea autonomă și creativă a acestuia; 

Educativ : Educarea spiritului de echipă, a sentimentelor și calităților morale și a capacității de a interacționa cu alți copii, cu adulții și mediul, pentru a
dobândi cunoștințe, deprinderi, atitudini și conduite noi;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul și la finalul lecției elevii vor fi capabili să :

1.DOMENIUL COGNITIV:

O1-să răspundă corect la întrebările adresate de către propunătoare, folosindu-se de propriile cunoștințe, din două încercări;
O2-să identifice elementele astrale , folosindu-se de memoria de lungă durată, dintr-o încercare

O3-să identifice culorile folosite pentru realizarea desenului, folosindu-se de memeoria de lungă durată, dintr-o încercare.

O4- să denumească materialele de lucru necesare desfășurării activității, folosindu-se de model, din două încercări;

O5-să evalueze lucrările celorlalte echipe, utilizând criteriilor stabilite, în minim o propoziție.

2.DOMENIUL AFECTIV:

O6-să manifeste interes pentru lecție;

O7-să participe la desfășurarea lecției;

3.DOMENIUL PSIHOMOTOR:

O8-să adopte o poziție corectă pe scaun: spatele drept, picioarele pe podea, mâinile pe genunchi.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee:

M1-conversația,
M2-explicația,

M3-exercițiul,

M4-problematizarea,

M5-demonstrația

Mijloace didactice:

m1-figurine cu soare si lună

m2-cantecul „Numărătoarea"( Una este luna)

m3-culori, foi,

m4-fețe zâmbitoare,

m5- planșă model,

Forme de organizare:

F1-individual

F2-pe grupe

SISTEM DE EVALUARE:

Metode de evaluare:

Me1-aprecieri verbale
Forme de evaluare:

Fe1-formativă

Bibliografie:Programă școlară pentru învățământul preșcolar

SCENARIU DIDACTIC

Nr. Eveniment Timp Obiec Conţinutul instructiv- educativ Strategii didactice Sistem de
Cr didactic tive evaluare
t. (Etapele Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor Metode Mijloace Forme de Metode Forme
lecţiei) organizare de de
evaluare evalua
re
1. Moment 1 min O6 Propunătoarea va aerisi sala, va Copiii sunt atenți la M2 F1
organizatoric O7 pregăti materialele necesare pentru explicații și salută M1
O8 desfășurarea lecției. Apoi salută propunătoarea:
preșcolarii și se prezintă: ,,Bună ,,Bună dimineața!”
dimineața, copii! Numele meu este
Alexandra și astăzi vom desfășura
împreună această activitate.”
2. Captarea 1 min O6 Captarea atenției se va realiza prin Copiii sunt atenți la M2 m1 F1
atenţiei O7 prezentarea figurinelor: explicațiile M1 m2 F2
O8 ,,Dragi copii, în această dimineață, am propunătoarei.
venit la voi cu niște figurine care -da
reprezintă elementele pe care voi trebuie
să le recunoașteți astăzi, vreți să le
vedeți?”
3. Reactualizare 2min O1 Se realizează prin intermediul unor Copiii sunt atenți la M1 F1 Me1 Fe1
a vechilor O6 întrebări: explicațiile M6 F2
cunoştinţe O7 1. Voi cunoașteți denumirea propunătoarei și
O8 obiectelor de pe cer care răspund la întrebări:
luminează atât ziua cât și 1.Soarele și
noaptea? luna
2. Care dintre cele două corpuri 2. Soarele
cerești oferă și lumină și căldură, 3. Luna
în special vara?
3. Acum, care dintre cele două
corpuri este prezent doar noaptea?

4. Anunţarea 1 min O6 Propunătoarea va anunța tema: Preșcolarii sunt atenți M2 F2


temei şi a O7 ,,Ei bine dragii mei, astăzi vom încerca să la explicațiile M1
obiectivelor O8 realizăm soarele și luna prin desen. Va propunătoarei.
trebui să fiți foarte atenți la explicațiile pe
care le veti primi, pentru a reuși să facem
desenul corect si frumos. O să folosim
două culori: galben și gri ,soarele fiind
galben iar luna gri.
5. Desfăşurarea 8min O1 Preșcolarii sunt M1 m3 F1 Me1 Fe1
activităţii/ O2 atenți la explicațiile M2 m4 F2
Dirijarea O3 propunătoarei . M3
învăţării/ O4 M4
Prezentarea O6 M5
noului O7
conţinut O8

1.Prezentarea picturii model:


Înainte de a începe aș vrea să vă spun
câte ceva despre soare si lună.
Soarele este cel care emană direct
lumină, pe când luna primește lumina
care se reflectă de la soare, Fără soare
și lună totul ar fi fara viață, lumină și
căldură, am trăi doar pe întuneric,
soarele și luna ne ajută să trăim fericiți
și să venim la grădiniță în fiecare zi .

Le prezint lucrarea
realizată de mine și ei
sunt atenți.
,,Dragii mei, aceasta este lucrarea pe care
am realizat-o eu și pe care o veți realiza și Copiii răspund la
voi la rândul vostru.” întrebări:
2.Analiza planșei model: 1. În lucrare am
1.Ce am realizat în lucrarea mea? realizat un
desen cu luna
2. Care sunt culorile folosite? și soarele.
2. Culorile pe
3.De ce credeți că avem nevoie pentru a care le folosim
realiza această lucrare? sunt galben și
gri
3. Demonstrația tehnicii de lucru: 3.Pentru a realiza
(Propunătoarea a pregătit culorile . această lucrare avem
Propunătoarea va împărți colectivul în 3 nevoie de creioane
echipe . Fiecare echipă se va așeza la colorate și o foaie albă
masa pe care se află materealele de de hârtie.
lucru.)
„Prima dată vom lua creionul , pe care o
vom folosi pentru conturare și începem
să desenăm un cerc , apoi ,când cercul
este bine conturat, desenam razele ,care
sunt niște triunghiuri, iar acesta va fi
soarele.
După ce este bine conturată forma
soarelui, colorăm cu galben doar în
interiorul liniei de contur. Pe altă foaie , o Realizează exerciții de
să desenam o jumătate de cerc , care mai încălzire a mâinilor.
apoi o unim pe la jumătatea sa,ca o
banană, iar aceasta va fi o „semilună"
,așa se numeste lună care se reprezintă
adesea prin desen. La sfârșit se repetă
același proces ,colorăm cu gri interiorul.
Ca să fie mai drăguț, puteți adăuga niște
ochișori și un zâmbet fiecărui element.
4.Exerciții pentru încălzirea mâinilor:
,,Acum vom realiza câteva exerciții Preșcolarii încep să
pentru încălzirea mâinilor: realizeze lucrările.
-cântăm la pian
-imităm spălatul pe mâini
-imităm ploaia
-închidem și deschidem pumnii
-lupta degetelor
-rotim pumnii

Acum puteți să începeți. Vă doresc spor


la lucru!” Le dau timpul de lucru și încep
să mă plimb printre ei, explicându-le
atunci când îmi adresează o intrebare sau
greșesc.
6. Evaluarea 2 min O1 Lucrările vor fi expuse pe masă și Preșcolarii sunt M1 M5 F1 Me1 Fe1
activităţii/ O5 analizate (se vor așeza astfel încât copiii atenți la explicațiile M2
Feedback O6 să poată să trecă printre măsuțe și să oferite de către M4
O7 analizeze desenele. propunătoare și
O8 Criterii de evaluare: răspund la eventualele
-respectarea cerinței întrebări:
-gradul de finalizare a lucrării
-aspectul estetic
Propunătoarea le va adresa următoarea
întrebare:
,,Ce am realizat noi astăzi?” ,,Astăzi am realizat un
Propunătoarea va felicita preșcolarii desen în care
pentru modul în care s-au descurcat și îi prezentăm soarele și
va recompensa,oferindu-i fiecăruia câte o luna"
,,față zâmbitoare”.

ANEXA 1

S-ar putea să vă placă și