Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 22.05.2013
Profesor:MARIOARA GEORGETA
Clasa: a VII-a
Obiectul: Biologie
Conţinutul : Fiziologia sistemului circulator.
Obiectiv cadru: dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare în scopul rezolvării de
probleme specifice biologiei
Scopul(Obiectiv fundamental): Cunoaşterea de către elevi a activităţii inimii(revoluţia
cardiacă, ritmul cardiac).

COMPETENŢE GENERALE ŞI SPECIFICE


1. Receptarea informaţiilor din lumea vie.
Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale corpului
uman.
2. Explorarea sistemelor biologice
2.1.Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman.
4.Comunicarea orală şi scrisă utilizând corect terminologia specifică biologiei.
4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare.
4.2. Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare.

COMPETENȚE SPECIFICE/ OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:


C1: Să cunoască cei trei timpi care formează revoluţia cardiacă.
C2:.Să descrie modul în care decurge revoluţia cardiacă.
C3: Să definească ritmul cardiac.
C4:.Să descrie, să identifice zgomotele cardiace.
C5: Să cunoască modul în care sângele circulă prin organism: mica și marea circulație
Strategia didactică:
-Resurse:- procedurale: conversaţia, explicaţia, descoperirea, observaţia,
demonstraţia.
-materiale: planşe,manual
-Forma de organizare: frontală, individuală.
-Varianta lecţiei: Mixtă .
-Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunoştinţe
Resurse informaţionale :
Programa şcolară.
Manual , clasa a VII a , Florica Ţibea, Editura didactică şi Pedagogică , Bucureşti,
2007.
Biologie, clasa a VII a, Zoe Partin, Luminiţa Logofătu, Cezar Th. Niculescu, Editura
Corint, Bucureşti.
Metodica predării biologiei, Naela Costică, Editura Graphys, Iaşi, 2008.
Metodica predării – invăţării biologiei, Ulpia Maria Leu, Ion Iordache, Editura
Corson, Iaşi, 2001.
Lecţia la disciplina biologie, Viorel Lazăr, Mariana Nicolae, Editura Arves, 2007.
DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Etapele Activitatea profesorului. Activitatea elevului. Strategii


crt. lecţiei. de
instruire
1 Momentul -Notarea absenţilor -Elevii se pregătesc pentru oră
organizatoric -Asigurarea climatului optim pentru desfăşurarea având pe bănci cele necesare
lecţiei. desfăşurării orei
2 Verificarea -Elevii vor fi întrebaţi ce au avut de învăţat. -Elevii răspund la întrebări, pe Conversaţie
cunoştinţelor rând. de verificare.
dobândite -Titlul lecţiei este „Anatomia
anterior sistemului circulator.”
-Cum este aşezată inima în organism? -Este aşezată în cutia toracică,
între cei 2 plămâni, cu vârful
îndreptat spre stânga.
-Ce alcăture internă şi externă are inima? -Inima este alcătuită din
pericard-sac cu pereţii dublii, şi
miocard-muşchiul inimii care
are vase de sânge-vase
coronare.
-În secţiune longitudinală,
inima este alcătută din: 2 atrii şi
2 ventricule.
-Prin ce comunică atriile şi ventriculele de pe -Între atriile şi ventriculele de
aceeaşi parte? pe aceeaşi parte se află câte un
orificiu prevăzut cu un căpăcel
numite valvule şi care permit
trecerea sângelui numai din
atrii în ventricule.
-Ce artere şi ce vene pleacă şi vin de şi la inimă? -Din ventriculul stâng pleacă
artera aortă şi din ventriculul
drept pleacă artera pulmonară.
-În atriul drept vin venele cave,
iar în atriul stâng vin venele
pulmonare.
-Câte tipuri de vase de sânge întâlnim, după -Arterele care duc sângele la
structură şi funcţii? ţesuturi. Sunt de 3 feluri: mari,
mijlocii şi mici(arteriole) care
se ramifică în capilare.
-Capilarele au diametrul cel
mai mic şi fac legătura dintre
reţeaua arterială şi cea venoasă.
-Venele aduc sângele de la
ţesuturi.
3 Anunţarea Astăzi vom studia „Fiziologia sistemului - Elevii notează titlul lecţiei în
temei circulator”. caiete.
4 Dirijarea În lecţiile anterioare am studiat sângele care am -Elevii vor nota în caiete ceea Conversaţie
învăţării observat că are rol în transportul gazelor ce profesorul notează pe tablă, euristică,
respiratorii (oxigenul şi dioxidul de carbon) şi rol ei vor face acest lucru odată cu explicaţia,
în imunitate. De asemenea sângele are şi rolul de profesorul. descrierea,
a aproviziona ţesuturile cu substanţele nutritive demonstraţia,
necesare, de circulaţia lui depinzând buna
funcţionare a organelor şi viaţa organismului în
totalitate.
Pentru început vom studia activitatea inimii care
este ritmică şi involuntară.
Activitatea inimii se desfăşoară în 3timpi:
- sistola atrială-este contracţia atriilor;
- sistola ventriculelor-este contracţia
ventriculelor; - Elevii vor nota în caiete şi vor Conversaţie
- diastola generală-este repausul general al participa la discuţii. euristică,
atriilor şi ventriculelor; explicaţia,
- are loc recuperarea inimii care este un muşchi, descrierea,
prin eliminarea toxinelor rezultate în timpul demonstraţia,
contracţiei.
Sistola atrială şi ventriculară şi diastola generală
formează revoluţia cardiacă sau ciclul cardiac
care durează 0,8-1secundă.
Sistola atrială – pereţii atriilor se contractă şi
determină trecerea sângelui în ventricule care au - Elevii vor nota în caiete ceea
pereţii relaxaţi(diastola ventriculară). ce profesorul notează pe tablă,
Sistola ventriculară – Pereţii se contractă şi ei vor face acest lucru odată cu
sângele având presiune mare deschid valvulele şi profesorul.
ajung în artera aortă şi artera pulmonară. Pereţii
atriilor sunt relaxaţi(diastola atrială).
Diastola generală – sângele curge din vene în
atrii şi prin valvulele deschise în ventricule
datorită forţei gravitaţionale.
Numărul contracţiilor pe minut constituie ritmul
cardiac.
Ritmul cardiac depinde de:
-vârstă: nou născut: 130bătăi/min, adult: 70-
75bătăi/min, bătrân: 80bătăi/min.
- sex-la femeie este mai mare;
- efortul muscular-sportul şi munca fizică măresc
ritmul cardiac;
- starea de sănătate - creşte ritmul cardiac în stări
febrile.
Pulsul corespunde contracţiilor ventriculelor care
se transmite în artere datorită elasticităţii
acestora.
Fiecare elev îşi va lua pulsul şi
va anunţa câte pulsaţii a
numărat într-un minut..
Bătăile inimii sunt percepute ca zgomote:
-primul, mai lung şi mai profund datorat
închiderii valvulelor dintre atrii şi ventricule şi
pulsării sângelui în artere;
-al doilea este dat de diastola ventriculară şi este
mai scurt şi cu ton mai înalt. Este produs de
închiderea valvulelor de la baza arterelor.
Pot fi exprimate prin silabele „lup-dup”.
I. CIRCULAŢIA SÂNGELUI → Elevii noteaza schema pe caiete
este dublă, completă şi închisă si realizează desenul pe caiete
Mica circulaţie: inimă→plămâni odata cu profesorul.
Vd → arteră pulmonară → PLĂMÂNI → Vor folosii culorile
vene pulmonare → As corespunzătoare.
Marea circulaţie: inimă→ţesuturi
Vs → artera aortă → ŢESUTURI → vene
cave → Ad
5 Conexiunea Se face pe baza schemei tablei, profesorul fixând -Elevii răspund la întrebări. Conversaţie
inversă noţiunile noi cât şi termenii noi. euristică,
explicaţia,
6 Încheierea -Îi voi nota pe elevi pe baza răspunsurilor date.
activităţii-tema -Tema pentru acasă- pregătirea lecţiei atât din
pentru acasă. caiet cât şi din carte.
SCHEMA TABLEI
FIZIOLOGIA SISTEMULUI CIRCULATOR

II. ACTIVITATEA INIMII → este ritmică şi involuntară


→ se desfăşoară în trei timpi →revoluţia cardiacă (ciclul cardiac)

1. sistola atrială - contracţia celor două atrii (pereţii atriilor se contractă, sângele este
împins în ventricule, în acest timp ventriculele sunt relaxate)
2. sistola ventriculară - contracţia celor două ventricule (peretele atriilor se relaxează,
pereţii ventriculelor se contractă, sângele fiind împins în aortă şi artera pulmonară, se deschid
valvulele “cuib de rândunică” de la baza arterei aorte şi a arterei pulmonare) valvulele dintre
atrii şi ventricule se închid, apoi se închid valvulele de la baza celor două artere)
3. diastola generală - repausul atriilor şi a ventriculelor (sângele din vene curge în atrii)

Ritmul cardiac → numărul de contracţii ale muşchiului cardiac pe minut (60-70/min);


Zgomotele inimii→ primul zgomot- lung şi profund- datorită inchiderii valvulelor dintre
atrii şi ventricule şi pulsării sângelui din ventricule în artere;
→ al doilea zgomot- scurt şi acut-produs de închiderea valvulelor “cuib
de rândunică” de la baza arterelor aortă şi pulmonară;
Pulsul→ şocul transmis în artere de contracţia ventriculelor (în medie 70 pulsaţii/minut)

II. CIRCULAŢIA SÂNGELUI → este dublă, completă şi închisă

Mica circulaţie: inimă→plămâni

Vd → arteră pulmonară → PLĂMÂNI → vene pulmonare → As

Marea circulaţie: inimă→ţesuturi

Vs → artera aortă → ŢESUTURI → vene cave → Ad

S-ar putea să vă placă și