Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Educatoare: Dumitru Lucretia;


Tema de studiu: “Când, cum şi de ce se întâmplă?”;
Tema activităţii: „Toamnă harnică și de toate darnică”;
Domenii experienţiale: DŞ+ALA;
Mijloace de realizare: observare
Tipul activității: evaluare
Scopul activităţii: Verificarea si consolidarea cunoştinţelor dobândite anterior despre
toamnă şi fructele şi legumele de toamnă.
Obiective opreraţionale:
Cognitive şi de limbaj:
 să descrie aspectele generale ale toamnei: fenomene specifice lunilor de toamnă,
schimbările survenite în natură;
 să recunoască şi denumească roadele toamnei;
 să clasifice roadele toamnei;
 să specifice unele însuţiri ale fructelor şi legumelor;
Psiho-motorii:
 Să păstreze poziţia corectă a corpului pe scăunele pe parcursul activităţii;
 Să execute diferite variante de mers la cererea educatoarei.
Socio-afective:
 să-şi manifeste un interes viu pentru lecţie;
 să se implice afectiv în activitate.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: observaţia, explicaţia, conversaţia, analiza, problematizarea;
Material didactic folosit: parcul grădiniţei, imagini PPT, calculator, tablă magnetică,
marker, Zăna Toamna, fructe, legume, coșuri, jetoane reprezentând fructe şi legume,
creioane colorate, fişe de evaluare;
Locul de desfăşurare: sala de grupă, în aer liber;
Resurse bibliografice:
1. Duţu, Vasilica; Şerban, Georgeta; Călin, Marcela; Popa, Valeria; Soare, Daniela;
Pletea, Georgeta; Drăghici, Maria; Constantin, Niculina, 2011, Aplicarea noului
curriculum pentru educaţie timpurie – o provocare?, Ed. Diana, Piteşti;
2. MECI-UMPIP, 2008, Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la
6/7 ani;

1
Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare
didactic Metode şi Mijloace Forme
procedee didacti- de
ce organi-
zare
Momentul Introducerea în activitate va avea drept scop să invite copiii să conversaţia
organizatoric privească atent la tot ce se află în satul lor.
- se aşează copiii în semicerc pe scăunele.

Captarea In sala de grupă intră „Zâna Toamnă” şi aduce cu ea două conversaţia Zâna frontal
atenţiei coşuri. Se descoperă cele două coşuri (unul mare şi unul mic) în Toamna
care se află fructe şi legume (coşul mare) şi un CD (coşul
mic).”Zâna Toamna” ne roagă să o ajutăm să sorteze fructele şi
legumele din coş pentru a le putea expune la colţul tematic.

Anunţarea Copiii fac cunoştinţă cu Zâna Toamna apoi îi voi anunta tema Explicaţia frontal observaţia
temei activitatii “Toamnă harnică și de toate darnică”, stimulandu-le conversaţia
participarea la desfasurarea activitatii.
Desfășurarea Prezentare PPT cu aspectele anotimpului toamna. Explicaţia Imagini frontal Conversaţia
activității şi Educatoarea propune organizarea unui concurs la sectorul Știință Conversaţia ppt, CD, indivi-
obţinerea per- pentru a o ajuta pe „Zâna Toamna”să aleagă fructele şi legumele Observaţia calculato dual
formanţelor din coş. r, tablă
Explicarea jocului cine știe câștigă: magnetic
Prin acest concurs vom vedea care echipă se descurcă mai bine”. ă, marker
Sunt prezentate obiectivele activităţii pe înţelesul copiilor. La

2
semnalul educatoarei copiii se împart în două echipe:echipa
fructelor şi echipa legumelor după jetoanele pe care le au în piept.
Din fiecare echipă vor veni în faţa clasei doi participanţi. Unul
dintre cei doi va extrage un bileţel din coşul mic pe care este scris
o ghicitoare (despre un fruct sau legumă), celălalt copil va trebui să
ghicească răspunsul şi să-şi găsească din cele două echipe un
copil care are în piept jetonul fructului sau legumei ghicite, iar
acesta devine partenerul său de sprijin. Partenerul de sprijin caută în
coş fructul sau leguma şi spune câteva însuşiri ale acestuia.
Răspunsul corect este răsplătit cu o bulină albastră (pe tabla
magnetică se vor afişa bulinele acumulate de cele două echipe). La
sfârşitul concursului echipa care a acumulat cele mai multe buline
va fi câştigătoare.
Executarea jocului de probă:
Se va juca o dată jocul de probă pentru a vedea dacă s-au înţeles
regulile jocului.
Executarea jocului propriu-zis:
VARIANTA I
Se va juca jocul de câteva ori ghicind fructele şi legumele de Analiza
toamna precum şi evidenţierea unor caracteristici specifice fiecărui
fruct sau legumă.
VARIANTA II
Cele două echipe vor fi invitate să facă ordine în coşul toamnei şi
anume să aleagă jetoane reprezentând fructe şi legume.După ce
fructele şi legumele au fost separate, cele două echipe vor trebui să
formeze mulţimi după culoare
- Echipa fructelor grupează fructe iar echipa legumelor grupează
legume. Echipa care termină prima şi a rezolvat corect este
răsplătită cu o bulină albastră. După ce s-au grupat fructele după Problematiz
culoare se vor grupa şi după mărime. area

Asigurarea Analiza liberă a temei: „Toamnă harnică și de toate darnică”; Conversaţia frontal Conversaţia
feed-back-ului se va axa pe o serie de întrebări: Explicaţia

3
- În ce anotimp ne aflăm acum ? – Se stabileşte după ce
anotimp urmează toamna şi care anotimp urmează după
acesta.
- Cine este toamna?
- Care sunt lunile toamnei? Se prezintă calendarul ilustrat cu
lunile de toamnă.
- Ce fac păsările?
- Ce activităţi fac oamenii?
- Cum este vremea?
- Cum se îmbracă oamenii toamna spre deosebire de vară? –
Copiii şi adulţii îşi schimbă îmbrăcămintea de vară cu cea
de toamnă, se îmbracă mai gros, poartă umbrelă sau pelerină
pe timp de ploaie.
- De ce este necesar să schimbăm îmbrăcămintea ?
- Ce se întâmplă cu plantele şi copacii ? – Iarba şi florile
încep să se ofilească, se veştejesc şi se usucă. Frunzele
îngălbenesc, ruginesc şi cad, copacii rămân goi.
- Care sunt activităţile omului toamna ? -Copiii se joacă din
ce în ce mai puţin pe afară, oameni fac curăţenie etc.
- Copiii vor fi antrenaţi în rezolvarea sarcinilor de lucru din Fișe de
fișele de evaluare. evaluare
Incheierea Se fac aprecieri verbale, se oferă stimulente. conversaţia Stimulen Frontal observaţia
activităţii -te Individu-
al

S-ar putea să vă placă și