Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Grupa. mare
Domeniu de activitate: Educatie pentru societate
Categoria de activitate: Educatie moral - civica
Tema: Heini cel murdar
Tipul activitatii: Mixt
Mijloc de realizare: Repovestire
Scopuri: Consolidarea deprinderilor igienice, formarea deprinderii de a pastra in ordine si
curatenie tinuta vestimentara, cunoasterea regulilor de igiena personala si colectiva,
dezvoltarea capacitatii de a repovesti un text.
Obiective operationale: O1 – sa repovesteasca continutul povestii dupa un sir de ilustratii;
O2 – sa denumeasca obiectele de uz personal si sa le diferentieze de
alte obiecte;
O3 – sa enunte cateva reguli de igiena pe care le respecta zilnic;
O4 – sa mimeze activitati in care se aplica activitati de igiena;
O5 – sa sa respecte si sa aplice normele de igiena de cate ori este
nevoie;
O6 – sa recunoasca situatiile in care nu sunt respectate regulile de
igiena si sa incerce corectarea acestora.
Metode si procedee: Conversatia, explicatia, exercitiul, observatia, repovestirea,
problematizarea.
Material didactic: Planse ilustrative din poveste, obiecte de igiena personala, plansa
ilustrativa Baia, jetoane, fise de evaluare.

1
Etapele activitatii Ob. Continutul activitatii Strategii Evaluare
op. didactice
Moment Se vor asigura conditiile necesare unei bune desfasurari a activitatii:
organizatoric - aerisirea salii de grupa;
- asezarea saunelor in semicerc;
pregatirea materialuli didactic.
Captarea atentiei Se prezinta o papusa neingrijita cu care nu se mai joaca nimeni. Copiii Explicatia Frontala
sunt intrebati daca le place papusa. In urma raspunsurilor primite,
educatoarea va propune copiilor sa ajute papusa sa devina curata si
ordonata.
Anuntarea temei Astazi vom desfasura o activitate unde avem prilejul sa o invatam pe Conversatia Frontala
aceasta papusa cum sa se ingrijeasca.
Seamana aceasta papusa cu Heini?
Desfasurarea O1 Cu ajutorul ilustratiilor copiii vor repovesti Heini cel murdar. Repovestirea Orala
activitatii Pentru a mentine atentia copiilor, acestia vor fi solicitati sa intervina cu
completari, folosind expresiile din poveste.
Educatoarea va adresa intrebari ajutatoare pentru a accentua importanta si Conversatia Frontala
rolul obiectelor de uz personal.
O2 Copiii vor spune care este mesajul transmis de poveste: intotdeauna
trebuie sa fim curati si ingrijiti.
O3 Credeti ca de astazi papusa noastra ca avea prieteni? De ce?
Papusa a invatat sa fie ingrijita in fiecare zi si le multumeste copiilor ca i-
au spus povestea.
Educatoarea le propune copiilor cateva jocuri care au ca tema obiecte de
uz personal. Le prezinta regulile de joc.
O6 I. Pe o masa sunt asezate mai multe obiecte: periuta de dinti, sapun, Observatia Frontala
prosop, creion, caciula, punga de zahar. Copiii vor avea sarcina sa sorteze
obiectele de uz personal si sa le aseze pe o masuta libera.
II. educatoarea le propune copiilor sa-i faca un cadou papusii: o trusa cu
obiecte de uz personal. Vor avea sarcina de a alege din multimea de
obicte de uz personal, pe cele de marime mica.
O3 III. Pentru ca papusa sa invete cum sa utilizeze aceste obiecte se va

2
O4 desfasura jocul Vine trenul. Copiii vor mima si verbaliza diferite actiuni: Exercitiul Frontala
spalatul mainilor, al dintilor, pieptanatul.
IV. Educatoarea prezinta imaginea Baia, iar copiii vor avea de asezat Observatia Frontala
jetoanele cu obiectele care isi au locul in aceasta incapere.
V. Cativa copii vor mima actiuni in care folosesc diferite obiecte de uz Problematizarea Individuala
personal: spalatul mainilor, periatul parului, spalatul pe dinti, folosirea
batistei.
Evaluare O2 Copiii vor avea de rezolvat urmatoarele sarcini:
1. incercuieste obiectele de uz personal din cele existente Explicatia Individuala
2. coloreaza obiectele folosite pentru ingrijirea dintilor. Exercitiul Scrisa
Incheirea activitatii Educatoarea va face aprecieri generale si individuale privind modul de Conversatia Frontala
desfasurare al activitatii, iar copiii vor primi stimulente. Individuala

S-ar putea să vă placă și