Sunteți pe pagina 1din 4

Școala: Colegiul Național Economic ”Andrei Bârseanu”, Brașov

Elevă propunătoare: Mihai Roxana-Ștefania


Catedra: Comerț
An Școlar: 2020-2021
Data: 22.01.2021

Plan de învăţământ aprobat prin Ordinul MEN 3915/18.05.2017+Anexa 1


Programa aprobată prin OMEN 3915/18.05.2017+Anexa 2

PROIECT DE LECŢIE
Clasa: a X-a Ac
Molulul: Protecția consumatorului și a mediului
Unitatea de învăţare:
Titlul lecţiei: Sancțiuni aplicate în cazul nerespectării drepturilor consumatorilor
Tipul lecţiei: Comunicarea şi însuşirea de noi cunoştinţe – sub forma însuşirii intensiv – participative
Timp: 50 de minute

Scopul lecţiei: însuşirea cunoştinţelor privind sancțiunile aplicate în cazul nerespectării drepturilor consumatorilor.

Motivaţia: Lecţia este foarte importantă, întrucât tema abordată este reprezentativă pentru practica comercială actuală. Elevii trebuie să cunoască
importanța respectării drepturilor consumatorilor, dar și sancțiunile acordate în urma nerespectării acestora.
Unitatea de rezultate ale învățării tehnice generale 6
Cunoștințe:
6.1.9. Prezentarea sancţiunilor aplicate petipuri de abatari pentru nerespectarea drepturilor consumatorilor
Abilități:
6.2.7. Diferenţierea sancţiunilor aplicate pe tipuri de abatari pentru nerespectarea drepturilor consumatorilor
Atitudini:
6.3.3. Asumarea responsabilităţii în aplicarea normelor privind comercializarea mărfurilor alimentare şi nealimentare cu respectarea
legislaţiei în vigoare privind drepturile consumatorului
Obiective operaționale
O1 - să identifice tipurile de abateri
O2 – să identifice sancțiunile fiecărui tip de abatere
O3 – să identifice situații similar cu cele prezentate în studiul de caz
Metode de învățare: Explicaţia, conversația, lectura şi analiza textului, vizionare material video, exercițiul, argumentarea.
Resurse materiale:Prerezentare ppt, caiete, computer, classroom,. Meet.
Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală;
Evaluare: Dovezi privind însuşirea noilor cunoştinţe:
a. de conţinut: răspunsurile la întrebări, rezolvarea sarcinilor de lucru
b. de utilizare a operaţiilor gândirii:, argumentarea unor afirmaţii, sintetizarea informaţiilor
Bibliografie:
1. Manual Protecția consumatorului și a mediului. Clasa a X-a, Viorica-Bella Dorin, Iuliana Bechet, ed. CD-Print
2. https://www.youtube.com/watch?v=UKc271fj2ok&ab_channel=BRIGHTSIDE

Anexe: prezentare PPT.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Evenimentele Strategii didactice


instruirii. Activitatea elevei Activitatea elevilor
Obiective

Continuturi/ propunătoare Metode de Mijloace de Forme de Evaluare


Timp invatare invatamant organizare
a activitatii

1.Secvența - face prezenta elevilor şi - Prezintă elevii Conversatia Catalogul Colectiv


organizatorică, asigură condițiile de absenti profesorului -dirijată -
captarea desfășurare a lecției - Classroom,
atenției - Meet
(2min)
3.Transmiterea Anunţă tema lecţiei:
de noi Sancțiuni aplicate în -urmăresc atent explicaţiile Conversatia Laptop Individuala Observare
cunostinte O1 cazul nerespectării profesorului Meet Colectiv curenta
O2 drepturilor -isi notează in caiete noul titlu şi presentation Evaluare
Dirijarea O3 consumatorilor competenţele de atins orala
invatarii
(3 min) Enunță obiectivele.

Profesorul distribuie pe -- sunt atenti la explicatiile date Conversatia, Laptop, telefon Frontala Observare
O1 Classroom materialul sub de profesor in legatura cu Explicatia, curenta
O2 forma de fisier PPTX pe sancțiunile aplicate în cazul Exercitiul Evaluare
O3 tema Sancțiuni aplicate nerespectării drepturilor orala
în cazul nerespectării consumatorilor.
drepturilor - solicita eventuale lamuriri
(25 min) consumatorilor , - noteaza
prezentându-l și frontal Prezentare PPT
elevilor.
Materiale
video

Le cere să își noteze Elevii îşi consolidează


categoriile de abateri și cunoştinţele noi şi îşi
sancținile corespunzătoare structurează activ schema lectiei
după dictare.
Urmăresc prezentarea
4.Concluzii și Solicită elevilor să Elevii identifică tipul de abatere Colectiv- Observare
realizarea feed- O1 rezolve un exercițiu- și sancțiunea corespunzătoare și Problematizarea dirijată curenta
back-ului O2 problemă. identifică două situații Evaluare
(10 min) O3 Clasa se împarte în 4 asemănătoare tipului de abatere orala
echipe. identificat în studiu Autoevalu
Fiecare echipa primește un are
studiu de caz. Identifică
tipul de abatere și
sancțiunea după care dau
doua exemple din viața
personală în legatură cu
tipul de abatere identificat
5.Extensia – Parcurgerea materialelor Retin precizarile profesorului. Explicatia Individuala
tema pentru video https://www.youtube.com/watch Frontala -
acasă (2 min) ?
v=7Nyj7gGoc7A&ab_channel=
LitoralTVLitoralTV

S-ar putea să vă placă și