Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 01.04.2015
Grădiniţa cu P.P. nr 17 Tulcea
Prof. înv. preşc. Barbu Elena-Iuliana
Grupa mijlocie „Voinicii”
Durata: 20 minute
Tema anuală: „Cu ce și cum exprimăm ce simțim?”
Tema săptămânală: ”Pregătiri de Paști”
Domeniul de activitate: Domeniul psiho-motor (D.P.M.)
Tema: Transport de obiecte : găletușe (individual)
Joc: „Voinicii gospodari”
Tipul de activitate: formare de deprinderi
Loc de desfăşurare: holul sălii de grupă

Scopul activităţii:
- formarea deprinderii motrice utilitar aplicative, transport de obiecte
- dezvoltarea/educarea capacităţii de a utiliza deprinderile însuşite în diferite situaţii
- dezvoltarea/educarea rezistenţei la efort și forței pe tot parcursul dat
- dezvoltarea fizică armonioasă

Obiectivele operaţionale:
- să execute deprinderea de bază mers și variante de mers (în cadență, pe vârfuri, pe călcâie, piticului)
- să execute deprinderea de bază alergare și variante de alergare (cu călcâiele la șezut, cu genunchii la piept)
- să execute exerciții pentru influențarea selectivă a aparatului locomotor ( pentru brațe, trunchi, picioare, exercițiul
combinat)
- să exerseze deprinderea motrică utilitară transportul de obiecte individual și în grup
- să respecte regulile jocului
- dezvoltarea calității motrice : forța

Obiective afective:
- manifestarea voinței în realizarea sarcinilor
- manifestarea atitudinii de cooperare în realizarea sarcinilor
Strategii didactice:
- metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul
- material didactic: găletușe, săculeți
- forma de organizare: frontal

Bibliografie:
- G. Dragomorescu, I. Kun, E. Bojin, Metodica predării educaţiei fizice în grădiniţa de copii, E.D.P., Bucureşti, 1975
- Curriculum pentru învăţământul preşcolar(3-7 ani), MECT, 2008
- C.C. Crețu, C.Ciucurel, D. Petre, A. Ivan- Ghid privind desfășurarea activităților de educație fizică în grădiniță,
Editura Tiparg, 2006
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
ETAPELE CONŢINUTUL –MIJLOACE DE INDICAŢII METODICE DOZARE FORMAŢII EVALUAREA
ACTIVITĂŢII REALIZARE DE LUCRU
INSTRUMENTE INDICATORI
Organizarea 1. Adunarea -În linie pe un rând! 2 min -În linie -conversaţia Copiii sunt
colectivului de -Adunarea! pe un rând -exerciţiul atenţi la
copii 2. Alinierea -Vă aliniaţi! explicaţii şi se
3. Verificarea ţinutei şi a sincronizează.
stării de sănătate

2. Salutul -Bună ziua!


-În linie Copiii răspund
2. Anunţarea temei şi -Distanţa între voi pe un rând la salut.
a obiectivelor e de un braţ întins
„Astăzi vom învăța să lateral!
transportăm obiecte, găletușe și
săculeți. Să ne pregătim
organismul pentru efort. Ne
încolonăm frumos unul după
altul, fără să ne împingem şi
pornim.”
Pregătirea A. Exerciţii de grupare şi -Atenţie! 1 -În linie -exerciţiul Copiii se
organismului organizare a grupei : întoarceri Drepţi! min pe un rând întorc în
pentru efort prin săritură la stânga şi la Pe loc repaus! direcția
dreapta (indicarea unui obiect „Prin săritură cu faţa 3X indicată şi se
de pe holul sălii de clasă la...( uşa clasei, geam sincronizează.
folosind comanda: „Prin ...)” Copiii respectă
săritură cu faţa la...( uşa clasei, -Respectă locul tău! direcţia.
geam ...)” -Toţi în acelaşi timp!

B. Exerciţii de mers și alergare


Variante de mers
- mers în coloană după -Capul sus, privirea -exerciţiul Copiii răspund
educatoare cu înainte! prompt şi se
respectarea -Spatele drept! 10 min sincronizează.
comenzilor -Mişcă braţele pe lângă Copiii execută
-mers în cadenţă corp! corect
-mers normal variantele de
mers.
-mers pe vârfuri cu ridicarea
prin lateral a membrelor -Mers pe vârfuri!
superioare sus -Braţele sus!
-Capul sus!
-mers normal -Unul în spatele -aprecieri
celuilalt! verbale

-mers pe călcâie
-mers normal -Mers pe călcâie!
Copiii răspund
-deplasare în ghemuit- mersul -Spatele drept!
prompt şi se
piticului -Mers ca piticul!
sincronizează.
-Genunchii îndoiţi!
-Palmele pe genunchi!
-Păstrează distanţa de
Copiii răspund
un braţ între voi!
prompt şi se
-mers normal
sincronizează.
Copiii aleargă
Variante de alergare
coordonat
-alergare uşoară -Pas alergător!
şi elastic,
-alergare
călcâiele lor
cu călcâiele la -Atinge şezutul cu
ating şezutul.
şezut(cu pendularea călcâiele!
gambei înapoi) -Călcâiele sus!
-Respectă ritmul!
Copiii au
-Spatele drept, privirea
genunchii cât
-alergare cu genunchii la piept înainte!
mai sus.
-Genunchii cât mai sus!
-alergare uşoară
-mers normal cu respirații
Influenţarea Aşezare în linie pe un rând -Vă opriţi! Vă 4 min -În linie -exerciţiul Copiii execută
selectivă a Ex. 1 „ Ne uităm după întoarceţi cu faţa la pe un rând exerciţiile
aparatului păsărele”- spre stânga , spre mine!(vor fi în linie pe 4X4T corect şi pe
locomotor dreapta, jos-sus (exerciţii un rând) numărătoare.
pentru cap şi gât) -Drepţi!
T1- T2 răsucirea capului -Pe loc repaus!
spre stânga şi spre dreapta -Prin săritură, depărtat
luat, mâinile pe şold!
T3- T4 aplecarea capului în jos -Privim după păsări!
extensia gâtului în sus -Spatele drept!

Ex. 2 „Braţe scurte, braţe -Stând , depărtat luat!


lungi(exerciţii pentru braţe) -Spatele drept! -exerciţiul Copiii execută
Stând depărtat; -Braţele întinse în sus! 4X4T exerciţiile
T1, T3- îndoirea braţelor cu - Coborâre cu coatele corect şi pe
palmele la umăr îndoite şi vârfurile numărătoare.
T2, T4-ridicarea braţelor sus degetelor pe umeri!

Ex. 3 „Culegem flori”


(exerciţii pentru trunchi)
Stând depărtat; - Ne aplecăm în faţă! 4X4T -exerciţiul Copiii execută
T1,T3-îndoirea trunchiului - Genunchii întinşi! exerciţiile
înainte cu ducerea braţelor jos corect şi pe
T2, T4-revenire la poziţia iniţială numărătoare.

Ex. 4 „Sări minge, minge -Mâinile pe şold!


jos(exerciţii pentru picioare) -Stând uşor depărtat! 3X -exerciţiul Copiii execută
Stând cu mâinile pe şold -Sări minge, minge jos! exerciţiile
-săritură pe vârfuri pe ambele -Privirea înainte! corect.
picioare alternativ cu sprijin în -Stai ghemuit!
ghemuit

Ex. 5„Sări minge, minge sus”


(exerciţii pentru picioare) -Mâinile pe şold! Copiii execută
Stând cu mâinile pe şold -Stând uşor depărtat! 3X -exerciţiul exerciţiile
-săritură pe vârfuri pe ambele -Privirea înainte! corect.
picioare alternând cu o săritură -Sări minge, minge sus!
înaltă -Sari cât mai sus!

Copiii execută
Ex. 6„Gândacul răsturnat” -Dă din mâini şi 4X exerciţiile
(exerciţiu combinat) picioare! -exerciţiul corect.
Culcat dorsal –agitarea braţelor -Capul pe covor!
şi picioarelor liber în aer,
revenire
Realizarea Tema : Transport de obiecte : 5-6 min -În linie -exerciţiul Copiii execută
temei găletușe (individual) pe un rând corect
(formarea Explic şi demonstrez copiilor transportul de
deprinderii noua deprindere –transportul de obiecte.
motrice) obiecte: găletușe (individual): -Stând uşor depărtat!
„Picioarele uşor depărtate, -Te apleci în faţă!
braţele pe lângă corp, mă -Genunchii îndoiţi!
aplec, ridic pe rând găletuşele, -Ridici pe rând Pe rând,
pornesc cu stângul, un pas găletuşele! câte unul
înaintea celuilalt! Duc găleţile - Porneşte cu stângul! 2X
până la semnul de pe covor şi mă -Spatele drept, în
întorc să le dau colegului din timpul mersului !
rând.”
Copiii execută deprinderea -Du găleţile până la
explicată, pe rând, câte unul. semn!
-Nu te legăna!
Joc: „Voinicii gospodari” -Dă colegului găleţile!
Copiii
Copiii se aşează pe 2 rânduri/ -Stând uşor depărtat! transportă
echipe şi se explică regulile -Te apleci în faţă! -jocul găletuşele
jocului. -Ridici pe rând Câte unul, corect și rapid.
Copiii vor transporta pe rând găletuşele! pe 2 Copiii respectă
găletuşele, vor preda ştafeta - Porneşte cu stângul! rânduri regulile
următorului coleg, echipa care -Du găleţile până la jocului.
termină prima proba e gard!
câştigătoare. -Mâinile uşor depărtate -aprecieri
Stabilim echipa câştigătoare, de corp! verbale
aplaudăm echipa câştigătoare , -Spatele drept! Aprecierea
aplaudăm toţi participanţii -Dă colegului găleţile! rezultatului
pentru efortul depus. concursului
Se execută jocul de către toţi
copiii.
Revenirea Joc liniştitor: Plimbă ursuleţul Copiii se aşează pe 2-3 min 2X În linie, pe -exerciţiul Copiii se
organismului Copiii sunt aşezaţi pe covor, covor şi se prezintă un rând concentrează
după efort apropiaţi unul de altul, fără să fie jocul. pe apucatul cu
înghesuiţi. Dau unui copil un Se execută jocul de ambele mâini
ursuleţ(o jucărie), explicându-le către toţi copiii, de 2 şi să nu sară
că acesta trebuie trecut din mână ori. vreun coleg.
în mână. Când bat din palme, Copiii respectă
copilul care are -aprecieri regulile
jucăria(ursuleţul), o ridică în sus verbale jocului.
şi imită glasul animalului.
Jucăria se trece de la un copil la
altul, fără să se sară peste
vreunul dintre ei şi apucându-se
cu ambele mâini.

Încheierea -Aprecieri verbale asupra -În linie pe un rând! 1 min -În linie, -convorbire
activităţii activităţii -Adunarea! pe un
-Evidenţierea copiilor care au -Vă aliniaţi! rând! -aprecieri
executat sarcinile corect şi verbale
încurajarea celor care au efectuat
mai puţin corect.
-Salutul -Bună ziua!
-Copiii primesc câte o felie de
măr ca recompensă pentru recompensa
munca depusă.

S-ar putea să vă placă și