Sunteți pe pagina 1din 13

Activitate 2.4.b. pentru portofoliul individual.

Resursă educațională deschisă (180 min)

Păstrând ideea unei abordări metodologice în spiritul programelor școlare în vigoare, prezentați în detaliu o activitate
de învățare, la o disciplină la alegere, indicând:
 denumirea si contextul activității de învățare
 competența specifică vizată (în principal),
 descrierea activității de învățare: metoda/ metodele alese, pași de desfășurare a activității, modalități de
facilitare a implicării elevilor (individual, grup), resurse utilizate, modalități de evaluare
 instrumentele utilizate pentru a susține activitatea (ex.: suport vizual, text, film sau aplicație resursă, fișă de
lucru/ de evaluare etc.) - opțional, încărcați și instrumentul utilizat (sau puneți linkul la acesta, dacă este cazul).
 extinderi/ deschideri spre alte discipline.

Înscrieți activitatea în formularul dedicat, respectând sugestiile de la fiecare secțiune.


(Notă: Produsul activității de formare 2.4.b. ar putea fi inclus în baza de date cu resurse educaționale deschise dezvoltată
în proiectul CRED.)

PROIECT DIDACTIC

PROF. ÎNV. PRIMAR : PANAIT NICOLETA

CLASA: I

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : ȘCOALA GIMNAZIALĂ CRICOV VALEA LUNGĂ

DISCIPLINA: Comunicare în limba română

UNITATEA TEMATICĂ: ,, Ne plac animalele”

SUBIECTUL LECŢIEI: SUNETUL ŞI GRUPUL DE LITERE „ci / CI”

TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi și deprinderi

DISCIPLINE IMPLICATE ÎN LECŢIE: Comunicare în limba română

Matematică şi explorarea mediului

Arte vizuale și abilitǎți practice

COMPETENTE SPECIFICE INTEGRATE:


1.COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână
4.1. Scrierea literelor de mână
2.MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI
1.3 Ordonarea numerelor ȋn concentrul 0 – 100, folosind poziționarea pe axa numerelor, estimǎri , aproximǎri;

3.ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE


2.3. Realizarea de obiecte folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile

OBIECTIVE OPERATIONALE:

CLR
O1 - să formeze cel puțin o propoziţie corectǎ care sǎ conţinǎ grupul de litere „ ci / Ci”( una din
trei);
O2 - să citească ȋn ritm propriu corect şi conştient cuvinte ( cel puțin douǎ din cinci), propoziţii ce
conţin sunetul ,,ci”;
O3 – sǎ formuleze cel puțin un rǎspuns corect pentru ȋntrebǎri referitoare la conținutul textului citit;
O4 - să ordoneze/ sǎ separe cuvintele într-o propoziţie ( formatǎ din 3-4 cuvinte) ;
O5 - să scrie corect cuvinte și enunțuri, menținȃnd distanța dintre elementele grafice, dintre litere și
dintre cuvinte;
O6 – sǎ colaboreze cu membrii grupului ȋn realizarea sarcinilor de lucru, conform unor reguli
stabilite ( cel puțin atunci cȃnd este motivat și sprijinit de cǎtre ȋnvǎțǎtor).

MEM
O7- să ordoneze crescǎtor numerele naturale în concentrul 0 – 100, prin compararea acestora douǎ
cȃte douǎ, obținȃnd imaginea corespunzǎtoare unui animal ;

AVAP
O8 - să utilizeze tehnici accesibile de lucru pentru colorarea / personalizarea imaginii animalulului
obținut;

Resurse:

I. Metodologice

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, strategii ale învățării experiențiale
(brainstorming), demonstraţia, jocul didactic, metoda fonetică analitico-sintetică, ciorchinele.
b) Mijloace de învăţământ : fişe de lucru, fişe de evaluare, manualul, manualul digital,
videoproiector, laptop.
c) Forme de organizare : frontală, individuală, perechi, grupe .

II. Temporale

- 40 minute activitatea propriu-zisă


- 10 minute activităţi recreative.
III. Umane: 29 elevi.

IV.Bibliografice:
*** Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română, aprobată prin ordin al
ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Ghidul cadrului didactic - clasa I” - Editura Intuitext.

Manualul : Comunicare în limba română , Editura Intuitext, autori: Mirela Mihăescu, Ştefan Pacearcă,
Aniţa Dulman, Crenguţa Alexe, Otilia Brebenel.

Ghidul Strategii ale învățării experiențiale- Editura Noi orizonturi


Evenimentul Ob Activitatea Forme de
C.S Conţinutul ştiinţific Metode și procedee Evaluare
didactic Op elevilor organizare

Se creează condiţiile optime pentru Elevii pregătesc Frontal Observarea


desfăşurarea lecţiei: pregătirea materialului manualele,caietele, sistematică
1.Moment didactic necesar, stabilirea liniştii, instrumentele de
oragnizatoric îndrumarea elevilor în activitatea de scris. Conversaţia
pregătire.
1 min.
Elevii vor fi ȋmpǎrțiți ȋn grupe de cȃte 4 elevi.

2. Captarea Citesc cu voce tare o poveste ( Anexa 1), iar Elevii ascultǎ cu Brainstorming Frontal Evaluare oralǎ
CLR la final stabilim un set de norme și valori atenție, apoi rǎspund
atenției O3
1.4 care sǎ ghideze grupul pe parcursul la ȋntrebǎri.
3 min activitǎții.

3.Reactualizarea Observare
cunoştinţelor
Se vor reactualiza cunoştinţele achiziționate Explicaţia sistematică
5 min O1 ȋn prima orǎ, se citesc coloanele de cuvinte
Demonstraţia Frontal frontală
ce conțin grupul de litere ci / Ci.
CLR O2
Sarcina1 Se solicitǎ completarea ciorchinelui
1.3 O7 cu cuvinte care conţin sunetul „ci”.

( ANEXA 2) Rezolvă sarcinile de Ciorchinele


pe fişa de lucru
Jocul didactic Perechi
Anunţ tema şi obiectivele lecţiei în mod cât
4. Anuntarea mai accesibil. Le spun elevilor că vor citi
temei si a cuvinte, propoziţii, vor scrie cuvinte şi
obiectivelor propoziţii care conţin grupul de litere ci / Ci,
vor rezolva exerciții ȋn grup, unde va trebui
1 min sǎ colaboreze, pentru ca la sfȃrșit toți sǎ fie
fericiți.
Aprecieri verbale

Citirea textului
Propun elevilor citirea în ritm
Citesc textul. Conversatia Frontal
CLR O2 propriu, în şoaptă, a textului din manual.

3.1 *Se realizează citirea model de către


învăţătoare .

*Se citeşte textul de către elevi, Individual


O3 fiecare propoziţie de alt elev.

O7 *Se pun întrebări despre conţinutul


textului, dupǎ ce a fost vizionat materialul din
manualul digital la videoproiector. Interevaluare
5. Dirijarea *Se citesc cuvintele scrise cu litere Rǎspund la ȋntrebǎri. Conversatia Frontal
ȋnvǎțǎrii și de mână în partea de jos a paginii, urmată
fixarea de copierea pe caiete. Perechi
deprinderilor Se fac exerciții de ȋncǎlzire a mușchilor
Explicatia
O5 mici ai mȃinii.
15 min. Scrierea cuvintelor şi propoziţiilor :
. O1
- se vor scrie pe caiete 2 cuvinte care
CLR încep și conțin grupul de litere ci/ Ci
Scriu cuvinte şi
1.4 - Se explică modul de îmbinare a
propoziţii.
literei mici/ mari cu litera următoare; Frontal
2.1
- se alcătuiesc propoziţii şi se va scrie Exerciţiul Observarea
3.1 ȋn caiete ,, Ciprian este la circ.”. Asociazǎ cuvintele sistematică a
Conversația
4.1 *Este vizionat materialul din scise pe fulgi de elevilor privind
manualul digital la videoproiector zǎpadǎ Explicația capacitatea de
O4 exprimare
Jocul „ Perechea fulgului” – asocierea Rezolvă sarcinile Jocul didactic Ȋn perechi
O5
cuvintelor singular – plural ( Anexa 3) de pe fişă
O6
Sarcina3 - Activitate diferențiatǎ pe nivel
CLR Minim: Formează propoziţii, ordonȃnd
6.Obţinerea
O4 corespunzǎtor cuvintele, apoi transcrie
performanţei 4.1 propoziția
O5
5 min
( ANEXA 4)
O6
Mediu: Formeazǎ propoziții, apoi Rezolvă sarcinile de Exerciţiul Pe grupe Interevaluare
transcrie una la alegere.(ANEXA 5) pe fişă diferențiate
Maxim: Separă cuvintele şi scrie

propoziţia obţinutǎ.( ANEXA 6)

7. Asigurarea CLR * Se rezolvă itemii din fişa de evaluare Rezolvă fişa de Explicaţia Individuală
O4 (ANEXA 7) evaluare Observaţia
feedback-ului 3.1 Evaluare
O5 Exerciţiul individuală
5 min 4.1
MEM Uniți punctele corespunzǎtor, numǎrȃnd Rezolvă fişa de Explicaţia Individuală Observare
crescǎtor, apoi colorează animalul preferat, activitate recreativă Exerciţiul sistematică
1.3
8.Activitate personalizȃndu-l.(ANEXA 8)
AVAP O7 individuală
recreativă
O8 Coloreazǎ imaginea obținutǎ.
2.3
10 min
M.M Intoneazǎ cȃntecul: ,,Graiul animalelor”,
asociind mişcările potrivite cântecului.
2.1
Tema pentru acasǎ: transcrierea Noteazǎ tema. Observare
9.Încheierea textului ,, La circ” sistematică
lecţiei Se fac aprecieri generale asupra Ascultă aprecierile Conversaţia Frontal
frontală
comportamentului elevilor, se finale
5 min
evidenţiază elevii care au fost activi, se
fac recomandări.
ANEXA NR . 1

Un cercetǎtor care studia obiceiurile și tradițiile


unui trib african s-a hotǎrȃt sǎ facǎ un experiment. A
cumpǎrat dulciuri din orașul cel mai apropiat și le-a
pus lȃngǎ trunchiul unui copac. Apoi, i-a chemat pe
copiii din sat și le-a dat urmǎtoarea provocare:
primul care ajunge la copac primește toate dulciurile
din coș.
Cȃnd cercetǎtorul a dat startul, copiii s-au prins
de mȃini și au alergat ȋmpreunǎ ȋnspre copac. Toți au
ajuns ȋn același timp, au ȋmpǎrțit dulciurile și au
ȋnceput sǎ mǎnȃnce bucuroși.
Cercetǎtorul a mers la ei și i-a ȋntrebat de ce au
alergat toți ȋmpreunǎ, cȃnd oricare dintre ei ar fi
putut sǎ primeascǎ dulciurile doar pentru el. Atunci,
copiii au rǎspuns: ,, Cum ar fi putut oricare dintre noi
sǎ fie fericit, dacǎ toți ceilalți ar fi fost triști?”.
ANEXA NR . 2

Completează schema următoare cu cuvinte care conţin sunetul ci:

o silabă 3 silabe
ci

MICI
VECINUL

2 silabe

PITICI
ANEXA NR. 3
vecin - vecini
pitic – pitici
comic – comici
panterǎ – pantere
leu –lei
ANEXA NR . 4
Ordoneazǎ cuvintele, apoi transcrie corect propoziţia:

vine Maricica la acasă Lucian .

ANEXA NR . 5
Formați propoziţii :

Cici este tema.


Ciprian ȋncepe ciocolatǎ.
Lucian cere mincinoasǎ.

Transcrieți la alegere una dintre ele:

ANEXA NR . 6:
Separă cuvintele şi transcrie propoziţia obţinutǎ:

Lucianesteantrenorulpiticilor.

11

„Curriculum relevant, educațiedeschisăpentrutoți” - CRED


Proiectcofinanțat din Fondul Social European prinProgramulOperațional Capital Uman 2014-2020
ANEXA NR . 7
Numele elevului ..................

Fişă de evaluare

1. Scrie numele copiilor (aceste nume să conținǎ grupul de litere „ci / Ci” :
2.

2. Ordonează cuvintele, apoi transcrie propoziţia:

cinci cules Cecilia narcise a

3. Scrie dupǎ dictare :

12

„Curriculum relevant, educațiedeschisăpentrutoți” - CRED


Proiectcofinanțat din Fondul Social European prinProgramulOperațional Capital Uman 2014-2020
13

„Curriculum relevant, educațiedeschisăpentrutoți” - CRED


Proiectcofinanțat din Fondul Social European prinProgramulOperațional Capital Uman 2014-2020

S-ar putea să vă placă și