Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

pentru activitate integrată

PROPUNĂTOR: Gheaţă Paraschiva


UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu Program Prelungit „Prichindel” Suceava
GRUPA: mare
TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂŢARE: „Când/cum şi de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: „Călătorie în lumea animalelor”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „În ogradă la bunici”
TEMA ACTIVITĂŢII: „Carnaval la ferma de animale”
MODELUL INTEGRĂRII: secvenţială
ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE
A.L.A. 1:
-  Joc de masă: a) Puzzle – Tablou –tema „Prietenul meu, necuvântătorul”;
b) tema „Caută umbra şi găseşte animalele bunicii” – jocul umbrelor;
 Bibliotecă: Dezlegarea unui rebus şi realizarea unui banner cu titlul:
„CARNAVAL LA FERMĂ”;
 Ştiinţă: tema „Mama îşi caută familia şi hrana” – file de album;
A.L.A. 2:
Tema „Să-nceapă petrecerea!” – parada măştilor de carnaval, dans şi voie bună.
A.D.E.:
o D.S.: tema „De petrecere ne pregătim şi mâncarea împărţim” –
compunerea şi descompunerea în limitele 1-8;
o D.E.C.: tema „Măşti pentru carnaval” – pictură prin diferite tehnici
(dactilopictură, cu vârful pensonului, cu beţişorul).
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Îmbogăţirea sferei de cunoaştere şi a experienţei senzoriale prin contactul direct cu
materialele pregătite în spaţiile create şi cu realitatea din mediul înconjurător, apelându-se la
capacităţile şi deprinderile acumulate şi mai ales la cunoştinţele matematice însuşite, valorificandu-
le în contexte educaţionale variate.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să asambleze corect piesele jocului de puzzle în vederea realizării unor tablouri cu
animale domestice care vor înfrumuseţa spaţiul educaţional;
O2 – să compare mintal imaginile, alegând-o pe cea corespunzătoare umbrei;
O3 – să identifice animalele care fac parte din aceeaşi familie şi hrana corespunzătoare
fiecărei familii;
O4 – să identifice literele corespunzătoare sunetelor iniţiale sau finale cuvintelor indicate,
dezlegând rebusul şi realizând bannerul;
O5 – să asocieze cifra corespunzătoare numărului de elemente;
O6 – să descompună numărul opt în cât mai multe variante;
O7 – să realizeze, utilizând diferite tehnici specifice picturii, tema propusă, respectând
indicaţiile educatoarei;
O8 – să facă aprecieri asupra lucrărilor proprii sau ale celorlalţi copii, ţinând cont de aspectul
acestora;
O9 – să-şi coordoneze mişcările cu ritmul solicitat de cântecele audiate, conform stării
sufleteşti create.
STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE ŞI PROCEDEE: povestirea, conversaţia, expunerea, observaţia, exerciţiul,
demonstraţia, problematizarea, lucrul individual, lucrul în grup, lucrul în perechi, jocul, turul
galeriei;
b) ELEMENTE DE JOC: mişcarea, mânuirea materialelor, surpriza,
1
c) RESURSE MATERIALE: scrisoarea-invitaţie, ecusoane cu animale domestice, piese-
puzzle, siluete de animale domestice, jetoane cu hrana animalelor domestice, foi de carton
colorat realizate sub forma unor file de album, imagini cu hrana animalelor pe suport de
polistiren, farfurioare, planşe confecţionate pentru descompunerea în mai multe variante a
numărului 8, măşti din carton, acuarele, pensoane, CD-audio.
d) FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, în perechi, individual.
DURATA: 2 ore

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Copiii adunaţi în sala de grupă sunt anunţaţi că au primit o invitaţie la carnavalul organizat
de animalele de la fermă şi, în acelaşi timp, o rugăminte din partea acestora, de a primi ajutor din
partea copiilor în amenajarea spaţiului unde are loc carnavalul, deoarece ele nu se prea pricep şi se
bazează pe sprijinul lor. Pentru că participarea şi organizarea unei petreceri necesită numeroase
pregătiri, dar şi bună dispoziţie, le sugerez copiilor următorul mesaj al zilei: „MUNCĂ ŞI
DISTRACŢIE”.
Cum copiii sunt dornici să ajute animalele şi nerăbdători să participe la Carnaval, începem
munca pe sectoare, utilizând tot ceea ce vor confecţiona aici, la amenajarea şi înfrumuseţarea
locului de petrecere.
Astfel voi face prezentarea sectoarelor din cadrul activităţilor alese.
- La sectorul „Joc de masă” copiii vor lucra în perechi şi vor asambla piesele jocului puzzle în
vederea completării unor tablouri cu animale domestice. La acelaşi sector copiii vor întregi
imaginea unui tablou prin identificarea umbrelor corespunzătoare pieselor lipsă, şi prin lipirea
acestora.
- La sectorul „Bibliotecă” copiii vor avea ca sarcină dezlegarea unui rebus prin identificarea
literelor corespunzătoare sunetelor iniţiale sau finale din cuvintele indicate şi completarea locurilor
marcate cu cifre. Soluţia este „CARNAVAL LA FERMĂ”. Aceste cifre se găsesc şi pe spatele
imaginilor de unde trebuie găsită litera lipsă. Exemplu: Un copil caută litera din spaţiul marcat cu
cifra 1. Caută jetonul pe spatele căruia se află aceeaşi cifră (1) şi, dacă în stânga jetonului se află o
bulină verde, litera căutată este corespunzătoare sunetului iniţial, iar dacă în dreapta jetonului este o
bulină roşie, litera căutată corespunde sunetului final.
- La sectorul „Ştiinţă” copiii vor realiza file de album, pe fiecare filă va trebui completată familia
de animale şi hrana specifică acesteia.
După ce vor finaliza lucrările de la aceste sectoare copiii vor afişa rodul muncii lor pe un
panou special amenajat.
Tranziţia între activităţile liber alese şi activitatea pe domenii experienţiale se realizează
prin câteva exerciţii de gimnastică. „Imităm animalele” – „Grivei se zbârleşte”, „Legănăm pisica”, „
Dii căluţule!”, „Pisica se întinde”, „Sărituri ca iepuraşul”, „Căluţii nărăvaşi”, exerciţii de respiraţie.
Se intră organizat în sala de grupă şi copiii sunt aşezaţi în semicerc, cu faţa la panoul unde
sunt afişate filele de album cu familiile de animale. Îi invit pe copii să numărăm din câţi membri
este formată fiecare familie, să numerotăm familiile, ocazie cu care reactualizăm cunoştinţele
copiilor referitoare la număratul în limitele 1-8, recunoaşterea cifrelor, indicarea vecinilor.
Sarcina principală este să împărţim mâncarea pentru animale, 9 feluri de mâncare. Fiecare
fel, format din 8 bucăţi (8 peşti, 8 cartofi, 8 oase etc.) va fi împărţit pe câte 2 farfurioare, epuizând
în felul acesta toate variantele de descompunere a numărului 8.
După ce mâncarea a fost aranjată în farfurii, copiii vor lucra pe 4 grupe. Timp de 5 minute,
copiii vor trebui să găsească 4 soluţii de descompunere a numărului 8. Aceştia vor fi monitorizaţi şi
sprijiniţi în timp ce lucrează. După expirarea timpului, copiii expun planşele pe care au lucrat. Se
realizează turul galeriei şi se examinează corectitudinea rezolvării descompunerii numărului 8, dacă
s-a respectat numărul de variante propus.

2
Le amintesc copiilor să se apropie momentul petrecerii şi, că o condiţie de participare la
carnaval o constituie purtarea de către invitaţi a măştilor.
Tranziţia între activităţile pe domenii experienţiale se realizează prin executarea cântecului
„Azi Grivei e mânios”, apoi îşi aleg o măsuţă unde vor picta, prin diferite tehnici (dactilopictură, cu
vârful pensonului, cu beţişorul) câte o măscuţă, reprezentând un animal domestic.
După finalizarea măştilor le vor aşeza pe faţă şi se începe Carnavalul prin parada măştilor,
urmat de dansul personajelor pe muzică adecvată.

BIBLIOGRAFIE:
 „Curriculum pentru învăţământ preşcolar(3-6/7 ani) – MECT – 2008.
 Anghel Nicoleta, Culea Laurenţiu, Grama Filofteia, Ionaşcu Daniela, Pletea Mioara,
Sesovici Angela – „Activitatea integrată din grădiniţă”(ghid pentru cadrele didactice din
învăţământul preuniversitar), Editura Didactica Publishing House, Bucureşti 2008.
 Breben Silvia, Fulga Mihaela, Gongea Elena, Ruiu Georgeta – „ Metode interactive de
grup”(ghid metodic), Editura Arves, 2007

3
Strategii didactice Tipuri de
Nr. Etapele activităţii Conţinutul ştiinţific Metode şi Mijloace de Evaluare inteligenţă
crt. procedee învăţământ Metode şi activată
indicatori
1. Captarea Se realizează prin citirea Probă orala:
atenţiei invitaţiei la Carnavalul -răspunsuri la
conversaţia scrisoarea -
animalelor de la fermă şi întrebările puse interpersonală
examinatorie invitaţie
solicitarea ajutorului copiilor la
organizarea petrecerii.
2. Reactualizarea Se va realiza prin discuţii pe
cunoştinţelor baza ecusoanelor cu animale
ecusoane cu Conversaţia de
domestice şi întrebări referitoare conversaţia lingvistică
animale domestice verificare
la locul unde trăiesc, îngrijire,
hrană, familii de animale.
3. Enunţarea temei, Se comunică tema si obiectivele
scopului şi a ce urmează a fi realizate pe
obiectivelor parcursul activităţii sub forma
explicaţia
unor formulări accesibile care să
le trezească interesul copiilor
pentru activitate.
4. Prezentarea Rezolvarea unor situaţii piesele jocului
optimă a noului problemă prin antrenarea explicaţia puzzle interpersonală
conţinut şi copiilor în experienţe noi la expunerea jocul umbrelor
dirijarea învăţării centrele deschise: bibliotecă, joc litere pe carton
de masă, ştiinţă. munca cifre pe carton
Exersarea unor abilităţi de independentă jetoane cu
utilizare a materialelor de la activitate pe imaginea Probă practică:
centre în realizarea temei grupe animalelor /hranei exersarea tehnicilor
propuse; explicaţia acuarele de pictură
- exersarea deprinderilor practice demonstraţia pensoane
şi a tehnicilor însuşite măşti din carton
(dactilopictura, pictura cu vârful explicaţia vizual-spaţială

4
pensonului şi cu beţişorul); exerciţiul carton colorat Probă practică: lingvistică
- exersarea deprinderilor de realizat sub forma Dezlegarea naturalistă
îmbinare şi realizarea siluetelor unor file de album rebusului
animalelor folosind şi elemete exerciţiul imagini cu hrana Realizarea filelor de
de comunicare orală în contexte observaţia animalelor pe album
noi; suport din Îmbinarea pieselor
-identificarea literelor polistiren puzzle pentru
corespunzătoare sunetelor explicaţia farfurioare realizarea lingvitică
iniţiale sau finale din cuvintele exerciţiul cifre în concentrul animalelor
indicate şi completarea locurilor 1-8
marcate cu cifre ; turul galeriei
- exersarea capacităţii de logico
comunicare în contexte variate, exerciţiul Probă orală matematică
utilizând cunoştinţele referitoare problematizarea Rezolvarea corectă interpersonală
la animalele domestice. a sarcinilor cu
conţinut matematic
Dezvoltarea abilităţilor Observarea
intelectuale prin operarea cu comportamentului
mulţimi de obiecte, forme - relaţionarea în muzicală
geometrice, poziţii spaţiale, jocul timpul lucrului pe vizuală
culori şi consolidarea numeraţiei grupe
în limitele 1-8; Probă practică:
Executarea corectă corporal
Relaxarea organismului prin a dansului kinestezică
dans, crearea unei atmosfere de
bună dispoziţie exersând
totodată unele deprinderi
motrice învăţate.

5. Obţinerea Panoul va insuma realizarile conversaţia lucrările copiilor Lucrarea colectiva


performanţei copiilor de pe tot parcursul Capacitatea de a interpersonală
activitatii precum si suportul valorifica toate

5
material pentru verificarea si cunostintele,
consolidarea cunostintelor cooperând pentru lingvistică
matematice. realizarea unui
proiect-comun

6. Evaluare Determinarea calităţii conversaţia Capacitatea de


demersului realizat prin evaluativă măştile autoevaluare
raportare la obiectivele CD audio cu lingvistică
anticipate şi la finalităţile cântece
obţinute. interpersonală
Antrenarea copiilor în
autoevaluarea şi evaluarea
rezultatelor activităţii
desfăşurate.

S-ar putea să vă placă și