Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Tema săptămânii:
Tema activității: „Săniuța”
Domeniul experențial: Domeniul om și societate
Denumirea activității: Activități practice/ DOS
Forma de realizare: Lipire, aplicare
Tipul activității: consolidare
Durata: 20-25 de minute

Scop:
Consolidarea deprinderilor de lucru manual: lipire, aplicare. Dezvoltarea capacității de a
compune întregul din părțile lui componente în vederea realizării unei lucrări corecte și
estetice.

Dimensiuni ale dezvoltării:


Activare și manifestare a potențialului creativ;
Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor.

Comportamente vizate:
Realizarea unor corespondențe între diferite elemente de limbaj(natură, artă, viață socială)
Stimularea expresivității și creativității prin lipire;
Manifestă creativitate prin activități diverse;
Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice și practice.
Obiective operaționale:
a) cognitive:
O1. Să asculte cântecelul ,,Săniuța”;
O2. Să denumească parțile componente ale saniuței din imagine;
O3. Să analizeze materialele necesare activității;
O4: Să răspundă corect la întrebările de la finalul activității;

b) afective:
O5: Să participe activ și afectiv la desfășurarea activității;
c) psiho-motorii:
O6: Să utilizeze corect tehnici plastice de lucru învățate în rezolvarea sarcinilor de lucru;
O7: Să mânuiască materialele puse la dispoziție;
O8: Să confecționeze corect săniuța.

Strategia didactică:
a) Metode: conversatia, demonstrația, exercițiul, observarea, turul galeriei.
b) Mijloace: foarfecă, cutie chibrituri, lipici; laptop: ,,Săniuța”.

c) Forme de organizare: activitate frontală, individuală.


d) Resurse:
Umane: 11 copii
Temporale: 20-25 min

Bibliografie:
 ,,Curriculum pentru educație timpurie 2019’’
SCENARIUL DIDACTIC

Conţinutul activitatii Elemente de strategie didactică Evaluare


Etapele activitatii Obiec
Activitatea practicantului Activitatea Metode şi Material Forme de
tive
copiilor procedee didactic organizar
e
Voi crea condițiile necesare pentru
1. Momentul desfășurarea activității: Se așează la
Conversația
organizatoric -aerisirea sălii de grupă; măsuțe.
1 min -aranjarea mobilierului în careu
deschis;
-pregătirea și aranjarea materialului
necesar pentru activitate;
-intrarea ordonată a copiilor în sala
de grupă.

2. Captarea
atenției O voi realiza prin audiția Sunt atenți și
O1 cânecelului ,,Săniuța” ascultă imnul.
2 min

„Dragi copii, noi astăzi vom Elevii sunt


Conversaţia
3. Anunțarea realiza o săniuța.” atenți.
temei și a Frontal
obiectivelor
1 min Explicația

4. Dirijarea învățării: Intuirea materialului: Sunt cuminți și


O2 ,,-Ce aveți voi pe măsuțe?” atenți.
Conversaţia
15 minute O3 Descriu
imaginea și
răspund la Frontal
întrebarea
practicantului.

a) Explicarea și În conturul hărții pe care o aveți Observația


demonstarea lucrării: voi pe măsuțe, vom lipi hârtie Sunt atenți la Explicația Șablon
glasată în următoarea ordine: indicații. Conversația cu ,,Harta
albastru în stânga, galben în mijloc României”
și roșu în dreapta. Vom pune puțin
lipici într-o paletă, vom înmuia
hârtia glasată în el și o vom aplica Hârtia
în conturul hărții. glasată

b) Realizarea lucrării O5 Vom realiza exerciții pentru


de către copii încălzirea mușchilor mâinii: Realizează
Conversația
-morișca; exercițiile.
Exercițiul Frontal Aprecieri
-cântăm la pian; Individual verbale
-cântăm la fluier;
-imităm picurii de ploaie;
-închidem și deschidem pumnii.
Materialul
Conversaţia de lucru Frontal
O6 Să începem lucrul acum, să lucrăm Încep să
Exercițiul Individual
O7 frumos și îngrijit. lucreze. Explicația

5. Obținerea O8 Supraveghez modul de lucru și


performanței poziția corpului; ofer indicații unde Lucrează Aprecieri
este nevoie. Observația Individual verbale

6. Evaluarea ,,-Ce am lucrat noi astăzi?” Răspund la


lucrărilor O4 ,,-Ce hartă ați lipit voi astăzi?” întrebări Exercițiul Individual
3 minute ,,-Ce culori are tricolorul?” Conversația

Acum să punem lucrările la galerie.


Turul Individual
galeriei

7. Încheierea Voi face aprecieri individuale și Sunt atenți le


activității colective asupra modului de practicant. Conversația Aprecieri
2 minute desfășurare a activității și asupra verbale
sarcinilor îndeplinite de fiecare.
Anexa 1: https://www.youtube.com/watch?v=9xehRJNapd4&ab_channel=TraLaLa-
Cantecesideseneanimatepentrucopii

S-ar putea să vă placă și