Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Data: 8.10.2021, S3
Unitatea de invatamant: Liceul Tehnologic Special Gheorghe Atanasiu Timisoara
Profesor psihopedag: Lidia Bachner
Aria curriculara: Om si societate
Disciplina : Psihologie
Clasa : X
Nivel: special (deficient grave, severe, profunde sau asociate)
Tema: Procese psihice cognitive senzoriale, Procese psihice cognitive senzoriale: Senzaţia
Durata: 50 min
Scopul:

- Informativ: extinderea sferei cognitive pe baza perceptiei analitico-sintetice, a gandirii explicative-critice, consolidarea cunostintelor cu
privire la identificarea și recunoașterea senzatiilor;
- Formativ: identificarea si utilizarea corecta a informatiilor despre senzatii, analizatori, tipuri de senzatii;
- Educativ: educarea abilitatii de a intra in contact cu natura, cunoasterea elementelor si fenomenelor inconjuratoare prin intermediul
actiunilor de explorare motrica si corporala;

Obiective operationale:

- Sa identifice tipurile de senzatii, analizatorii;


- Sa execute miscari de imitare-indicare a analizatorilor;
- Sa asocieze actiuni, analizatori/senzatii in diferite situatii de viata;
- Sa particie cu interes la activitate

Strategii didactice:

- Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, munca independent


- Elemente de joc: miscarea, manuirea, prinderea, apucarea, aplauze, intrecerea
- Resurse materiale: obiecte diferite din sala de clasa, tabla, foaie de hartie/fisa de lucru, pix creion etc.
- Forma de organizare: frontal, individual
Elementele activitatii Continut stiintifica Strategii didactice Evaluarea
Metode si Material Forma de
procedee didactice organizare
1.Moment Asigurarea conditiilor pentru desfasurarea activitatii: conversatia - Frontal
organizatoric - Aerisirea salii
5 min - Aranjarea materialului didactic
- Aranjarea mobilierului
Introducerea copiilor in sala de clasa.
Intalnirea de dimineata: copii intra pe rand, se aseaza in
banci sub forma de U.
Introducere: se realizeaza o scurta discutie despre tema
lectiei: senzatiile
2. Captarea atentiei Atentia va fi orientate spre elementul surpriza: ce senzatie conversatia - Frontal Evaluare
5 min ati avut azi cand ne-am intalnit, cand ati intrat in sala de sistematica
clasa?
3. Reactualizarea Se va discuta cu elevii despre domeniul/disciplina care Conversatia - Frontal Evaluare
cunostintelor studiaza senzatiile. Ce reprezinta senzatia? Problematizarea sistematica
5 min
4. Anuntarea temei si Se va explica elevilor tema lectiei, obiectivele propuse Conversatia - Frontal Evaluare
a obiectivelor pentru azi, adaptand mesajul pentru nivelul fiecarui elev in Explicatia sistematica
1 min parte
5. Prezentarea Elevii vor identifica tipurile de senzatii, analizatorii, Conversatia Tabla Frontal Evaluare
continutului si explicate de profesor; le vor numi. Explicatia Diferite sistematica
dirijarea invatarii Vor imita profesorul, urmand explicatiile acestuia, vor Demonstratia obiecte din
25 min executa miscari de imitare-indicare a analizatorilor;. sala de clasa
Vor asocia actiuni, analizatori/senzatii in diferite situatii de Foaie de
viata. Vor complete o fisa de lucru. hartie/fisa de
Vor fi sprijiniti si vor oferi sprijin elevilor care au nevoie. lucru
Pix/creion

6. asigurarea Vor numi analizatorii si senzatiile . Conversatia Frontal Evaluare


feedback-ului formativa
7 min
7. incheierea Elevii vor fi apreciati verbal si se vor aprecia prin aplauze- Conversatia - Frontal Apreciere
activitatii reciproc verbala
2min

S-ar putea să vă placă și