Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 13/12/2018

Propunător: Oniga Alexandra(Romana-Spaniola)

Unitatea școlară: Colegiul Economic Dimitrie Cantemir Suceava

Clasa: a IX a K

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Limba și literatura română

Tema: Iubirea-Poezie la prima vedere

Tipul lecției: lecție de sistematizare a cunoştinţelor,mixta

Competențe generale:

1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor, în diferite situaţii de comunicare;

2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi nonliterare;

3. Argumentarea scrisă şi orală a unor opinii în diverse situaţii de comunicare.

Competențe specifice:

1.1 utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în receptarea diverselor texte;

1.2. identificarea elementelor specifice din structura unor tipuri textuale studiate ;

1.3 exprimarea orală sau în scris a propriilor reacţii şi opinii privind textele receptate;

2.1. aplicarea unor tehnici vizând înţelegerea textelor literare sau nonliterar;

1
2.2 analizarea componentelor structurale şi expresive ale textelor literare studiate şi discutarea rolului acestora în tratarea temelor;

3.1 argumentarea unui punct de vedere privind textele studiate.

Competențe derivate:

a) Cognitive:

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

C1 Să identifice, prin descoperire, caracteristicile esențiale ale temei iubirii;

C2 Să compare stilul literar cu stilurile funcționale non-artistice;

C3 Să exemplifice particularitățile lingvistice de ordin lexical și stilistic;

C4 Să recunoască calitățile stilului beletristic;

C5 Să identifice funcția poetică pe texte în versuri.

b) Afective:

Elevii vor fi stimulați pe parcursul itinerariului didactic să gândească autonom, să reflecteze și să își exprime liber opinia cu privire
la tema propusă oferind argumente și dovedind interesul pentru comunicare și implicare activă.

Strategia didactică:

a) Metode și procedee: explicația, expunerea, conversația euristică.


b) Mijloace de învățământ: fișe de lucru, texte-suport.
c) Forma de organizare a activității: frontală.

Evaluarea:observarea sistematica.

2
Bibliografie:

Programa şcolară pentru Limba şi Literatura română, clasa a IX a, elaborată în cadrul M.E.N, 2018;
Scenariul didactic

Resurse
materiale şi
Etapele lecției Conţinuturi. Activităţi didactice procedurale Forme de activitate

Moment
organizatoric
Cunoașterea elevilor prin strigarea catalogului. Noatarea absenţilor.
3min Crearea unei atmofere plăcute pentru desfășurarea lecției, printr-un
joc de spargere a gheţii. Elevii vor primi o foaie pe care fiecare va
scrie versul preferat dintr-o poezie, iar la final cineva va citi poezia
care va deveni opera clasei.

Captarea atenţiei

10 min În acest moment al lecţiei, cadrul didactic propune o scurtă


recapitulare realizată de elevi aleatoriu.

Fiecare elev va scrie pe un biletel definia lui pentru termenul


“iubire”.(vor fi alese cateva persoane care isi vor expune parerea) Conversaţia Frontal

Apoi sunt reamintite tipurile de iubire: iubirea de tip eros(erotica), Explicaţia Individual prin
iubirea pentru natura, iubirea pentru aproapele tau, iubirea pentru aprecieri verbale
meserie, iubirea de patrie, iubirea materna, iubirea pentru Divinitate. adresate acelor elevi
care identifica felul
Elevii vor fi impartiti in grupe si vor primi fise de pe care vor trebui de iubire din textul
sa recunoasca tipul de iubire. suport.

3
Anexa1,Anexa2,Anexa3,Anexa4

Anunţarea temei şi Se anunţă titlul lecţiei “Dorinta” de Mihai Eminescu.


a obiectivelor Anuntarea obiectivelor ,explicarea obiectivelor operationale
urmarite. Expunerea Frontal
2 min
Elevii primesc o fisa suport dupa care se vor ghida in intelegerea Aprecieri indivduale
poeziei si rezolvarea cerintelor.(Anexa2) evidenţierea
răspunsurilor
corecte ofertie de
elevi.

.
Elevii primesc o fisa de exercitii pentru poezia Dorinta de Mihai
Dirijarea învăţării Eminescu.(Anexa3) Expunerea Frontal

30 min Se citeste poezia apoi elevii au timp 15 minute pentru a raspunde la Explicaţia
cerintele aferente.
1)Identificati tema poeziei.
2)Identificati tipul de iubire din text.
3)Identificati elementele cadrului natural.
4)Identificati elementele de portret ale iubitei.
5)Prin ce este sugerata iubirea?
Asigurarea Pe parcursul întregii lecții se fac aprecieri verbale cu privire la
feedback-ului calitatea răspunsurilor date de elevi și la implicarea activă a acestora. Explicaţia Individual
Se vor evidenția acei elevi care au elaborat răspunsuri deosebite. Demonstraţia Frontal
2 min Se notează în
catalog unul sau doi
elevi ce au oferi
răspunsuri
deosebite.

4
Asigurarea retenţiei Se comunică tema pentru acasă. Elevii vor realiza un comentariu al Expunerea Frontal
şi a transferului unei poezii de dragoste la alegere si isi vor motiva alegerea.
2 min

S-ar putea să vă placă și