Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

Diriginte: Postoroncă Vera


Grupa: 420
Tema: Capcanele adolescenței. Traficul de persoane
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
 sa identifice situațiile de risc și formele de agresivitate pentru evitarea și sancționarea lor;
 sa deosebească o persoana sincera și binevoitoare de una motivata de câștig rapid și facil;
 sa conștientizeze consecințele traficului de persoane.
 sa cunoască și sa  prevină fenomenul traficului de persoane.
STRATEGIE DIDACTICA
Metode si procedee:
 Circumscrierea orizontului de așteptare;
 Brainstorming;
 Problematizarea;
 Mozaicul;
 Studiul de caz.
Forme de organizare: :
- activitate frontala;
- activitate independenta individuala;
- activitate pe grupe.
Material ilustrativ: - filmulețe reprezentative pentru tema aleasa;
prezentare PowerPoint;
pliante .
Resurse: - video-proiector.
- markere, flip-chart;
- timp: 45 de minute.
 
Scenariu didactic
EVOCAREA( 5')
 Punerea in context
Profesorul adresează elevilor întrebări referitoare la adolescența:
Credeți ca adolescența este o perioada dificila? După părerea voastră care sunt
capcanele adolescenței? Cunoașteți situații in care apropiații voștri au căzut victime ale acestor
capcane?
 Momentul pregătitor pentru lecția noua
Ce filme v-au fost recomandate pentru vizionare in ultima săptămâna?
Ce au in comun cele filme vizionate?
REALIZAREA SENSULUI( 30')
 Anunțarei subiectului lecției noi
Profesorul scrie pe tabla titlul lecției  și anunța obiectivele propuse.
 Activități de învățare
Profesorul scrie pe tabla cuvântul trafic și solicita elevilor sa rostească primul termen care
le vine in minte la auzirea acestui cuvânt.
Cu ajutorul răspunsurilor elevilor, profesorul va defini împreuna cu aceștia fenomenul de
trafic de persoane.
Profesorul propune spre vizionare un montaj cu scene sugestive din filmul Human Traffic,
producție SUA, 2004.
Solicita, apoi, elevilor sa se organizeze pe grupe și împarte sarcinile, după cum urmează:
Grupa1: Conturați etapele pe care le presupune traficul de persoane?
Grupa 2: Precizați cauzele care conduc la răspândirea traficului de persoane?
Grupa 3: Realizați portretul racolatorului?
Grupa 4: Realizați portretul victimei?
Grupa 5: Identificați modalități de racolare a victimelor?
Grupa 6:Precizați masurile de protecție la care ați apela pentru a nu deveni victima a
acestui fenomen?
 Feed-back
Raportorul fiecărei grupe prezinta rezolvarea sarcinii, .
Informațiile descoperite sunt fixate cu ajutorul unei prezentări Power Point.
REFLECȚIE ( 10')
 Reflecție asupra activității
Elevii urmăresc un colaj de secvențe din filmul Taken, producție 2008.
Profesorul solicita elevilor un studiu de caz: Este victima vinovata? Argumentați.
Are loc o dezbatere.
Profesorul solicita elevilor sa răspundă la întrebarea:
Care au fost sentimentele voastre in timpul desfășurării lecției?
Răspunsul este postat pe cartonașe ce vor fi expuse într-un tur al galeriei.
Profesorul împarte pliante cu informații utile despre traficul de persoane.
 Tema pentru acasă.
Realizați un pliant informativ la tema ”Nu te lăsa traficat”!.

S-ar putea să vă placă și