Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Tehnologic,, MALAXA ”, Zărnești


PROFESOR: COCICODAR CLAUDIA-TEODORA
DATA: 04.04.2017
CLASA: a XII- a B
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: PERIOADA POSTBELICĂ-ROMANUL REALIST
SUBIECTUL LECȚIEI: Caracterizarea personajului Ilie Moromete din romanul,,Moromeții”
TIPUL LECȚIEI: Mixtă (aprofundarea cunoștințelor dobândite anterior, însușirea de noi
cunoștințe)

 COMPETENŢE GENERALE:
1. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în diferite situaţii de comunicare;
2. Comprehensiunea si interpretarea textelor;
4. Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare;

 VALORI ŞI ATITUDINI:
 Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul
literaturii;
 Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;
 Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare şi a încrederii în propriile abilităţi
de comunicare;
 Abordarea flexibilă şi tolerantă a opiniilor şi a argumentelor celorlalţi.

 COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1. Aplicarea achizițiilor lingvistice în receptarea mesajelor orale şi scrise, cu explicarea rolului
acestora în reliefarea mesajului
2.1. Adecvarea strategiilor de lectură la specificul textelor literare studiate, în vederea
înțelegerii şi interpretării personalizate
2.2. Compararea, pe baza unor criterii clar formulate, a unor viziuni despre lume, despre
condiția umană sau despre artă reflectate în textele studiate
4.1. Adecvarea tehnicilor şi strategiilor argumentative la situații de comunicare diverse (scrise
sau orale)
3.2. Integrarea cunoştinţelor privind limba şi literatura română într-o viziune coerentă asupra
culturii româneşti.

 OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul orei, elevii vor fi capabili :
COGNITIVE:
O1 – să precizeze trei trăsături ale personajului realist
O2 – să numească modalitățile de caracterizare a personajelor
O3 – să identifice patru trăsături morale ale personajului
O4 - - să selecteze trei caracteristici care evidenţiază transformarea personajului ca urmare a
dramei trăite
AFECTIVE:
- să manifeste receptivitate față de personajele din romanul ,,Moromeții”
- să-și cultive interesul pentru receptarea textelor ce aparțin genului epic.
PSIHO-MOTORII:
- să aleagă registrul de limbă potrivit exerciţiilor propuse;
- să utilizeze corect elementele de teorie literară învăţate;
- să relaţioneze fraze, paragrafe, mesaje în mod logic, coerent.

Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: conversaţia / conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea,
expunerea, activitatea pe grupe, cvintetul;
2. Forme de organizare a activităţii elevilor: frontală, pe grupuri, individuală;
3. Resurse: textele literare (romanul ,,Moromeții”), cunoştinţele anterioare ale elevilor,
capacităţile receptive şi de interpretare a textului literar, sala de clasă, timp:50 minute.
4. Materiale didactice: tabla, caietul, fişele de lucru;
5. Metode de evaluare: observarea sistematică, aprecierea verbală, notarea.
Bibliografie: 1. Cucoş, C. - Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade
didactice, Ed. Polirom, Iaşi, 2005;
2.. Goia, V. – Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Ed.
DACIA, Cluj-Napoca, 2002.
3. Parfene, C.- Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid
teoretico-aplicativ, Ed. Polirom, Iaşi, 1999;
4.Romanul ,,Moromeții”, vol I și vol II, editura Carter Serv,2007
Conținutul informațional și demersul Elemente de strategie didactică
Secvențele Obiec didactic Evaluare
instruirii - Activitatea Activitatea Resurse Resurse Forme de
tive profesorului Elevilor procedural Materiale organizare
e
1.Momentul Profesorul asigură Se pregătesc pentru ora Conversația Catalogul Frontal
organizatoric ordinea și pregă- de limba și literatura
2 min. tește materialele română
necesare pentru
lecție.Notează
absenții.
2.Verificarea Elevii nu au avut
temei temă
3.Captarea O3 Profesorul le cere Elevii răspund că aceste Conversația Frontală
atenției elevilor să asocieze cuvinte îi aparțin lui Aprecieri
2 min următorul citat Ilie Moromete, verbale
(,,Domnule, eu protagonistul romanu-
totdeauna am dus o lui,,Moromeții”
viață
independentă.”) cu
numele personaju-
lui care l-a rostit.

4.Actualiza- Profesorul întrea-bă Elevii răspund:persona- Conversația Tabla Frontală


rea :Ce este jul este ființa sau ele- Caietele Aprecieri
cunoștințelor personajul ? Câte mentul personificat Explicația verbale
6 min O2 tipuri de personaje care participă la acțiu-
cunoașteți în ne.Personajele pot fi: Expunerea
funcție de rolul pe principale,secundare și Observa-
care îl joacă în episodice. rea
acțiune? comporta-
Profesorul solicită mentului
elevilor să numeas- Elevii sunt atenţi şi Conversația Fișă de Individulă elevilor
că modalitățile de identifică : catehetică lucru
caracterizare a -caracterizarea directă
personajelor. - de către narator
- de către alte personaje
-autocaracterizarea
-caracterizarea
indirectă rezultă din
- numele personajului
- faptele acestuia
- comportamentul,
gândurile şi
frământările lui
sufleteşti
- relaţia cu celelalte
personaje;
- aspectul fizic şi
vestimentar
- încadrarea într-un
anumit mediu
- felul lui de a vorbi

4.Anunțarea Este anunțat titlul Elevii notează titlul pe Expunerea Tabla Frontală
titlului și a lecției: Caracteriza- caiete și manifestă Caietele
obiectivelor rea lui I. Moromete interes pentru
operaționale Elevii vor fi obiectivele enunțate.
2 min informaţi cu privire
la cunoştinţele pe
care le vor acumula
pe parcursul orei.
5.Dirijarea Elevii sunt întrebați Elevii răspund la Conversația Tabla Frontală
învățării care este tipologia întrebare: roman Caietele Aprecieri
30 min O1 romanului,,Moro- realist-obiectiv. Explicația Verbale
meții?
Profesorul solicită Elevii precizează Expunerea Observa-
elevilor să numeas- trăsăturile personajului rea
că trăsăturile per- din opera literară comporta-
sonajului realist. realistă:este surprins în mentului
mediul în care trăiește, elevilor
O1 Profesorul preci- este exponențial pentru
zează care este o anumită cate- gorie
statutul lui socială, structura sa
Moromete în este pusă sub sem- nul
literatura unor trăsături
română.Acesta dominante,etc.
ilustrează un alt tip Elevii notează în caiete.
de tăran decât cei
din literatura
predecesorilor lui
Preda și contrazice
opinia lui
Lovinescu conform
căreia ță- ranul nu
are com-plexitate
sufleteas- că și nu
poate fi protagonist
O1 de roman. Ilie Moromete este
Elevilor li se cere protagonistul romanu-
O3 să precizeze lui, pater familias, țăran
tipologia de condiție me- die cu o
personajului, familie hibridă, cu copii
statutul social și proveniți din două
semnificația căsătorii.Are un nume
numelui. comun tăranilor,
individualizat de
porecla Pațanghel.

Profesorul împarte Elevii se grupează Fișele de Frontală Aprecieri


clasei fişe de lucru conform instrucţiunilor Munca pe lucru Verbale
O1 şi stabileşte profesorului şi rezolvă grupe Caietele Individuală
grupurile de lucru sarcinile trasate; apoi Tabla Observa-
O2 formate din câte răspund pe rând la Conversaţia Activitate pe rea
patru elevi. întrebări, conform euristică grupuri comporta-
O3 -ANEXA 1 rezolvărilor de pe fişă. mentului
Acesta suprave Problematiza- elevilor
-ghează activitatea rea
O4 elevilor, oferind Explicarea
explicaţii când este
cazul;
El dirijează modul
în care fiecare
grupă îşi prezintă
răspunsurile; Frontală
notează pe tablă
cuvintele cheie.
Profesorul explică
clasei faptul că va
fi punctată echipa
care răspunde cel
mai repede şi are
cele mai multe
răspunsuri corecte
(profesorul va ţine
evidenţa pe tablă)
7.Obținerea O3 Profesorul le Elevii lucrează Explicația Caietele Frontală Aprecieri
performanței solicită elevilor să individual și duc la Cvintetul Fișe cu Individuală Verbale
și asigurarea realizeze un cvintet îndeplinire sarcina de explicații
feed-back- (o poezie alcătuită lucru. Cvintetele sunt Tabla
ului din cinci versuri) citite la solicitarea
8 min despre Ilie profesorului.
Moromete. Oferă ,
apoi informații
despre regulile de
alcătuire a
cvintetului.-Anexa
2
8. Asigurarea
retenţiei şi a
transferului

ANEXA 1

FIŞĂ DE LUCRU -GRUPA I: MIJLOACE DE CARACTERIZARE A PERSONAJULUI


Completaţi tabelul de mai jos cu informaţiile potrivite:

Citate Modalitatea Cine face Trăsătura de


de caracterizarea/ caracter
caracterizare De unde reiese
caracterizarea
,,Era cu zece ani mai mare decât
Catrina (contingent ’911, făcuse
războiul) și acum avea acea vârstă
între tinerețe și bătrânețe când numai
nenorociri sau bucurii mari mai pot
schimba firea cuiva.”

,,Moromete stătea parcă deasupra


tuturor. Locul lui era pe pragul celei
de-a doua odăi, de pe care el
stăpânea cu privirea pe fiecare. Toți
ceilalți stăteau umăr lângă umăr,
înghesuiți, masa fiind prea mică (...).
el ședea bine pe pragul lui, putea să
se miște în voie.”

,,Domnule, eu totdeauna am dus o


viață independentă!”
,,Și adică cum să nu mai vorbim ce ne
trece prin cap?!!...el [șeful de post]
crede că mi-e mie frică de ce-o vrea
el să-mi facă...”

,,Lovi-o-ar moartea de vorbă, de care


nu te mai saturi, Ilie! Toată ziua stai
de vorbă și bei la tutun... Toată ziua
stai la drum și bei tutun și la sfânta
biserică nu vrei să mai vii! Ilie, în
fundul iadului ai să ajungi!... Negru
trebuie să fie sufletul tău... de păcate
și de tutun... Desfrânatule! Ești mort
după ședere și după tutun!”

FIŞĂ DE LUCRU -GRUPA II: MIJLOACE DE CARACTERIZARE A PERSONAJULUI


Completaţi tabelul de mai jos cu informaţiile potrivite:
CITATE Modalitatea Cine face Trăsătura de
de caracterizarea/ De caracter
caracterizare unde reiese
caracterizarea
,,Tata a uitat sau se preface
că a uitat, dar tot de trufie m-
a oprit de la școală, credea că
el e centrul universului, și
cum le aranjează el așa e
bine, toată lumea trebuia să-l
asculte ... Nu-l cunoști, dar
să-l fi văzut ce-a fost el odată.
Știi cum se adunau oamenii
când îl vedeau că iese la
drum?...Și să știi că nu le
spunea nimic! Ei spuneau!
Dar știau că îi ascultă...”

,,Rasă de om ca dumneata
n-am mai pomenit! Sărac nu
ești, copii mici n-ai, bolnav nu
ești! Toată lumea plătește,
numai d-ta o întinzi ca gaia-
mațu de 15 ani...
Și mai face și politică! E
abonat la ziar și fonciirea nu
vrea s-o plătească!”

,,Tatăl său era un om care


gândea și gândirea lui era
limpede, n-avea nevoie să se
închesuie în ea. Nu cu
rugăminți putea să-l facă să-l
dea la școală, ci cu
argumente...”

,,...negustoria nu i-ar fi plăcut


dacă câștigul ar fi fost lipsit
de peripeții... nu prevăzuse
niciodată latura comercială a
produselor pe care i le dădea
pământul, iar existența
banilor îi pricinuia o furie
neputincioasă (când trebuia
să-i dea, îi dădea cu gesturi
disprețuitoare de aruncare și
blestema mărimea, culoarea
și mirosul lor)”

FIŞĂ DE LUCRU -GRUPA III: MIJLOACE DE CARACTERIZARE A PERSONAJULUI


Completaţi tabelul de mai jos cu informaţiile potrivite:
CITATE Modalitatea Cine face Trăsătura de
de caracterizarea/ De caracter
unde reiese
caracterizare caracterizarea
,,Moromete avea uneori
obiceiul...de a vorbi
singur...din pricină că n-are
cu cine discuta,... nimeni nu
merită să-i asculte gândurile.”

,,Moromete este un om de care


mi-ar fi nu știu cum să-i iau
băiatul la secție.”

,,Moromete nu mai fu văzut


stând ceasuri întregi pe
prispă... Nici nu mai fu auzit
povestind. Din Moromete
cunoscut de ceilalți rămase
doar capul de humă arsă,
făcut odată de Din Vasilescu
și care acum privea
însingurat...”

,,...glas firesc și straniu... cu o


jale și o tristețe aproape
duioasă, nepământească...
glasul său încordat acuma era
turbure și însingurat......arăta
într-adevăr doborât ca de
boală. Era înspăimântător de
posomorât și de întunecat la
chip.”

Anexa 2
Cvintetul
Versul1: precizează, printr-un substantiv, subiectul.
Versul2: utilizează două adjective pentru a descrie subiectul.
Versul3: scrie trei verbe referitoare la acțiuni proprii subiectului.
Versul4: notează patru cuvinte care să îți exprime starea afectivă față de subiect.
Versul 5: redă, într-un singur cuvânt, esența subiectului.

S-ar putea să vă placă și