Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

Clasa :a VI
Data: _____________
Profesor: Razloga Ruslan
Discipilna: Matematică
Titlul lectiei: Unghiuri. Măsura în grade.
Timp: Tema va fi realizată pe parcursul a patru lecţii.
Obiective operaţionale: La sfârşitul temei, elevul va fi capabil :
- să recunoască, să descrie şi să deseneze unghiuri;
- să utilizeze notaţiile adecvate pentru unghi;
- să utilizeze raportorul pentru a măsura şi pentru a construi unghiuri;
- să efectueze operaţii cu măsuri de unghiuri.
- să recunoască unghiuri adiacente, complementare, suplementare;
- să construiască bisectoarea unghiului.
Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, aprecierea
verbală, observaţia, munca individuala,
lucru în echipă, lucru în grup, expunerea;
Resurse: a)materiale: -manual, metodica predarii matematicii, caiete de
notiţe, instrumente geometrice.
b)umane:-clasă omogenă cu cunoştinţe ce necesită consolidare,
activităţi frontale, individuale;
Scenariul lecţiei
Lecţia 1
Lecţie de predare a noilor cunoştinţe
Etapele lecţiei
1. Moment organizatoric
A.p. Profesorul verifică prezenţa la oră şi pregătirea către începutul lecţiei.
2. Captaea atenţiei
A.p. Propun elevilor să completeze următoarele propoziţii
1. Dreapta are...
2. Segmentul are...
3. Lungimea se masoară în
4. Dacă două drepte au un punct comun atunci ...
3. Controlul lucrului pentru acasă
A.p. Profesorul propune elevilor să verifice corectitudinea rezolvării de cître elevi acasă a
problemelor cantitativ şi calitativ
A.e. Elevi comentează rezolvarea prezinţă la tablă răspunsuri
4. Comunicarea noilor cunoştinţe
A.p. Pofesorul pune elevilor să deschidă manualul la pag 175 şi pune întrebări:
- În ce unităţi se masoară unghiuri ?
A.e. - Clasificarea unghiilor.
A.p. - Com se notează unghiul.
Elevii lucrează cu manualul şi prezintă răspunsurile,
A.e. Propun elevilor să cunoască din manual cum construim dreptele paralele şi
perpendiculare
Elevii dau răspunsuri
5. Fixarea noilor cunoştinţe şi realizarea feed-bak-ului
A.e. Pentru fixarea cunoştinţelor elevii îşi continuă activitatea cu rezolvarea ex. 1, 2, 3, 4, 8,
A.p. 34.
Profesorul ghidează activitatea elevilor.
Se fac totalurile lecţiei se stabilesc obiectivele atince
6. Notarea elevilor
A.p. Profesorul notează activitatea elevilor.
7. Informaţii privind tema pentru acasă
A.p. Comunică elevilor tema pentru acasă: ex. 5,6,11,35
A.e. Notează lucrul pentru acasă
Lecţia a 2-a
Este o lecţie de fixare şi consolidare
Etapele lecţiei
1. Moment organizatoric
A.p. Profesorul verifică prezenţa la oră şi pregătirea către începutul lecţiei.
2. Controlul lucrul pentru acasă
A.p. Verificarea frontala a temei pentru acasă, calitativ si cantitativ ( prin sondaj ). Prezentarea la
tabla a rezolvarii unei probleme (sau a mai multor probleme in functie de reactia elevilor)
considerata mai dificila din tema. Se insista pe folosirea corecta a notaţiilor.
3. Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor
A.p. La lecţie va fi axată pe construcţia bisectoarei unui unghi şi a unghiului de masură dată
A.e. Elevii lucrează senistătător
A.p. Profesorul ghidează lucru elevilor. Important este de a-i învăţa pe elevi să efectuieze corect
construcţii
La lecţie vor fi rezolvate Ex. 10, 7 ( d-f ), 12, 15
4. Concluzii şi realizarea feed-bak-ului
A.e. La finele lecţiei elevii vor stabili sinteza celor studiate pe parcursul orei.
A.p. Profesorul notează activitatea elevilor.
5. Informaţii privind tema pentru acasă
A.p. Comunică elevilor tema pentru acasă: ex. 7 ( a-c), 13, 16, 36,
A.e. Notează lucrul pentru acasă

S-ar putea să vă placă și