Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a III - a C
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Sascut
PROPUNĂTOR: Vrânceanu Roxana Alina
ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate
DISCIPLINĂ: Educaţie civică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Relaţii, atitudini, comportamente
SUBIECTUL LECŢIEI: Atitudini faţă de plante şi animale
TIPUL LECŢIEI : de comunicare de noi cunoştinţe
Competenţe generale:
1. Aplicarea unor norme de conduit în viaţa cotidiană
2. Manifestarea unor deprinderi de comportament moral- civic în context de viaţă din mediul cunoscut
3. Cooperarea cu ceilalţi pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru, manifestând disponibilitate
Competenţe specifice:
2.1 Recunoaşterea unor atitudini în raport cu lucrurile, cu plantele şi animalele
2.2 Manifestarea unor atitudini positive în raport cu lucrurile, cu plantele şi animalele
3.1 Relaţionarea pozitivă, în grupuri mici, pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru
Obiective operaţionale:
a) cognitive:
Oc.1- să citească fluent, corect, conştient şi expresiv textele;
Oc.2- să identifice în texte atitudinea persoanelor faţă de plante şi animale;
Oc.3- să enumere alte atitudini civice ale oamenilor faţă de animale sălbatice, domestice în contexte diferite;
Oc.4- să grupeze propoziţiile după criteriul: atitudine pozitivă/ atitudine negativă faţă de plante şi animale;
Oc.5- să găsească cât mai multe nume de plante şi animale;
b) psihomotorii:
Om.1- să participe activ la rezolvarea cerinţelor;

Om.2- să utilizeze corespunzător instrumentele de lucru;

c) afective

OA.1- vor manifesta interes pentru lecţie;

OA.2- vor colabora în cadrul grupului pentru rezolvarea sarcinilor;

Strategia didactică:

a) metode şi procedee: - conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, jocul de rol


b) mijloace de învăţământ : fişe de lucru, manual, planşe, flipchart, caiete
c) forme de organizare : frontală, individuală, în perechi
d) forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, evaluare scrisă, evaluare orală, interevaluare
Temporale : 50 minute
Resurse umane: 20 elevi

Bibliografie:
1. *** Programa şcolară pentru disciplina ,,Educaţie civică”, clasele a III- a- a IV- a, Ministerul Educaţiei Naţionale, Bucureşti, 2014.
2. Ungureanu, Adalmina, Educaţia micului cetăţean, Ed. ASS, Iaşi, 1996;
6. www.didactic.ro
SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE OBIEC- CONŢINUTURI ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE


LECŢIEI TIVE
METODE MIJLOACE MOD DE EVALUARE
ORGANI-
ZARE
1.Captarea atenţiei Om.1 Le prezint elevilor poezia „ Gândăcelul” , de Elena
Farago.( Anexa 1)
OA.1 Voi purta un dialog cu elevii: Conversaţia Frontal Observaţia
- Cine l-a prins pe gândăcel? sistematică a
Oc.2
- Ce l-a rugat gândăcelul pe copil? comporta-
Oc.3 - Cum a procedat copilul? mentului
- Cum a încercat copilul să-l readucă pe gândăcel la
viaţă?
- Cum trebuie să ne purtăm noi cu vietăţile din jurul
nostru?

2. Enunţarea OA.1 Astăzi la educaţie civică vom învăţa o lecţie nouă şi Conversaţia Caiete Frontal Observaţia
temei şi a anume: „Atitudinea noastră faţă de plante şi animale” sistematică a
obiectivelor Voi scrie titlul lecţiei pe tablă şi elevii pe caiete. comporta-
mentului

3.(Re)actualizarea -Ce aţi învăţat ora trecută la educaţie civică? Conversaţia Frontal
cunoştinţelor
4. Prezentarea OA.1 Se explică sensul cuvântului atitudine de către elevi, dirijaţi de Explicaţia Frontal
optimă a învăţător.
conţinutului Atitudine - mod de comportare

5. Dirijarea Oc.1 Elevii sunt dirijaţi să observe imaginea din manual. Vor Conversaţia Frontal Aprecieri
învăţării răspunde la întrebările date. verbale
Oc.2 Se citeşte textul din manual şi prin conversaţie dirijată sunt Individual
Oc.3 concluzionate anumite informaţii.
Un elev citeşte „ Reţinem!”
Oc.4
OA.1
Om.1
6. Obţinerea Oc.4 Joc didactic: „AŞA DA! AŞA NU!” Jocul Jetoane Individual Observare
performanţei Explicarea jocului: didactic sistematică a
Om.1 Pe jetoane vor fi scrise propoziţiile: comportamen-
Om.2 Îngrijesc animalele şi plantele. tului
Chinuiesc animalele.
OA.1 Mă joc frumos cu animalele.
Respect animalele şi plantele.
Distrug plantele.
Ocrotesc animalele şi plantele.
Rup florile îndrăgite din parc.
Hrănesc păsările şi le fac adăposturi.
Sarcina de lucru:gruparea propoziţiilor după criteriul „AŞA
DA!AŞA NU!” prin ridicarea mâinii pentru AŞA DA! şi
verbalizare pentru AŞA NU !

7. Asigurarea Joc de rol: Joc de rol Individual Aprecieri


feedbackului Imaginează-ţi că eşti o plantă. Spune colegilor tăi cum ai verbale
dori să se poarte cu tine.
8. Evaluarea OA.2 Elevii vor rezolva o fişă de lucru.( Anexa 2). Conversaţia Fişe de lucru Individual Evaluare scrisă
Oc.2 Explicaţia

9. Retenţia Oc.5 - Ce am învăţat azi la ora de educaţie civică? Conversaţia Fişe de lucru În perechi Observare
Elevii grupaţi câte doi vor descoperi cât mai multe nume de sistematică a
Om.1 animale şi plante din grila de pe fişa de lucru. ( Anexa 3). comportamen-
tului
10. Ttransferul OA.1 Voi face aprecieri şi recomandări. Se notează tema pentru acasă. Frontal Aprecieri
Caută în ziare şi reviste, articole referitoare la protecţia verbale
plantelor şi animalelor.

Anexa 1
Gândăcelul
de Elena Farago

- De ce m-ai prins în pumnul tau,


Copil frumos, tu nu stii oare
Ca-s mic si eu si ca mă doare
De ce mă strangi asa de rău?

Copil ca tine sunt si eu,


Si-mi place să mă joc si mie,
Si mila trebuie să-ti fie
De spaima si de plansul meu!

De ce să vrei să mă omori?
Ca am si eu părinti ca tine,
Si-ar plange mama dupa mine,
Si-ar plange bietele surori,

Si-ar plange tata mult de tot


Căci am trait abia trei zile,
Indura-te de ei, copile,
Si lasa-mă, ca nu mai pot!...
https://Versuri.ro/w/mh17

Asa plangea un gandacel


In pumnul ce-l strangea să-l rupa
Si l-a deschis copilul dupa
Ce n-a mai fost nimic din el!

A incercat să-l mai invie


Suflandu-i aripile-n vant,
Dar a cazut în tarna frant
Si-ntepenit pentru vecie!...

Scarbit de fapta ta cea rea


Degeaba plangi, acum, copile,
Ci du-te-n casa-acum si zi-le
Parintilor isprava ta.

Si zi-le ca de-acum ai vrea


Să ocrotesti cu bunatate,
In cale-ti, orice vietate,
Oricat de far-de-nsemnatate
Si-oricat de mica ar fi ea!
Anexa 2
Fişă de lucru

1. Citiţi textul, apoi răspundeţi la întrebările de mai jos.


„ Odată, când m-am dus pe afară cu prietenii mei, am observat că frunzele dintr-un tufiş se mişcau. Când ne-am apropiat, am văzut că era un pui de
pisică cu pete albe pe corp. Era foarte drăguţ şi pufos, dar miena cam jalnic. Atunci noi ne-am gândit să-i aducem câte ceva de mâncare de acasă. Eu
am luat într-un castronel puţin lapte, pentru că m-a emoţionat mieunatul lui trist.

1. Ce sentimente are faţă de pisoiaş cel care scrie textul de mai sus?
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________

2. Ce dovedeşte comportamentul lui?


_______________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________

3. Ce aţi fi făcut voi dacă vă aflaţi în această situaţie?


_______________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________

2. Alcătuiţi un scurt text în care să spuneţi ce atitudine aţi adopta faţă de un animal bolnav.
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________

Anexa 3
FIŞĂ DE LUCRU

1. Găsiţi cât mai multe nume de animale şi plante din grila de mai jos.

R A S U L V
M
A E M A R A R
C N G R A U B
L E O P A R D
A L R E D E A
L A I K C A L
E N L A M A I
A C A I N E E

SUPORT INFORMATIV:

Plantele şi animalele au dreptul să trăiască.

Din respect pentru viaţă, acest mare dar, trebuie să le ocrotim. Să manifestăm faţă de ele grijă, compasiune, iubire şi în nici un caz brutalitate.

Plantele şi animalele aflate pe cale de dispariţie sunt protejate de lege. Locurile unde acestea trăiesc sunt declarate rezervaţii.

Există plante şi animale de care trebuie să ne ferim: anumite plante sunt otrăvitoare, iar unele animale atacă omul.

Chinuiesc animalele. Hrănesc păsările şi le fac


adăposturi.

Îngrijesc plantele şi Mă joc frumos cu


animalele. animalele.
Respect animalele şi Distrug plantele.
plantele.

S-ar putea să vă placă și