Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECȚIE

Data: 17.12.2021
Clasa : a XI-a
Unitatea de învățământ: Liceul Teoretic „Radu Petrescu”
Unitatea de învățare: Mediul înconjurător- degradarea și protecția mediului
Subiectul lecției: Protecția, conservarea și ocrotirea mediului
Tipul lecției: combinată (mixtă)
Profesor : Liliana Șetreanu

Competențe specifice:
1.1. Prezentarea în scris și orală a aspectelor definitorii ale mediului înconjurător, utilizând
corect și coerent terminologia specifică domeniului;
1.4. Documentarea asupra problematicii domeniului, valorificând adecvat semnificațiile
termenilor cheie de specialitate;
2.3.Explicarea relațiilor observabile dintre științe, tehnologie și mediul înconjurător, prin
analiza unor sisteme și structuri (teritoriale și funcționale).
Obiective operaționale:
a) de cunoaștere și analiză:
 Să definească conceptele de “ protecția mediului, conservarea mediului și ocrotirea mediului“
 Să enumere elementele naturale ce se cer supuse protecției;
 Să argumenteze faptul că protecția mediului este o activitate umană, care are drept scop
conservarea și ocrotirea mediului, precum și creșterea calității vieții omului;
 Să definească/clasifice formele de ocrotire a mediului, în condițiile vizualizării diferitelor
imagini reprezentative de pe Terra, a analizei fișei de documentare.
b) psihomotorii:
 Să organizeze grafic informațiile regăsite în fișa de documentare.
 Să dezvolte exercițiul de analiză și interpretare a modelelor geografice: film documentar, fișele
de documentare ce conduc la accesibilitatea învățării.
c) afectiv – atitudinale:
 Să manifeste interes, curiozitate științifică pentru problematica protecției mediului înconjurător;
 Să dezvolte curiozitatea pentru cunoaştere, explorare;
 Să aibă o atitudine pozitivă în direcția ocrotirii elementelor naturale și a așezărilor omenești.
Metode folosite: conversația, explicația, modelarea, problematizarea.
Mijloace de învăţământ: prezentare power point, film documentar, fişe de documentare, diagrame, fișe
de lucru, tabla, calculator, videoproiector.
Strategia didactică:euristică, dirijată, deductiv-inductivă
Organizarea clase: frontală, în perechi, independent-individuală.
Nivelul clasei: corespunde nivelului programei
Loc de desfăşurare: cabinetul de geografie
Durata: 50 min.
Bibliografie:
 Dlamă Maria Eliza (2002) – Modele, strategii și tehnici didactice activizante cu aplicații în
geografie, Editura Clusium, Cluj Napoca;
 Ilinca N., Mândruț O. (2006) – Elemente de didactică aplicată a geografiei, Ed. CD Press, București;
 Ilinca N., Lazăr N., Nedelcu A. (2001)- Geografia Mediului Înconjurător. Probleme fundamentale
ale lumii contemporane- Ghid Metodologic, Ed. proGNOSIS București;
 Neguț S. et all (2006) – Geografie: Manual pentru clasa a XI-a, Ed. Humanitas Educațional,
București.
 Pehoiu Gica (2007) – Geografia. Considerente didactico-aplicative, Ed. Transversal, Târgoviște;
 http://www.dailymotion.com/video/xf4w8p_yellowstone_travel
 www.google.ro
Desfăşurarea lecţiei
Nr. Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
crt.
1. Organizarea activităţii Se verifică prezenţa mijloacelor de învăţământ pentru lecţie, tabla; Pregătesc caietele, manualele
=1min se notează absenţii.
2. Verificarea cunoştinţelor din Se adresează frontal elevilor mai multe întrebări şi se verifică pe  Sunt atenţi
lecţia anterioară „Dimensiunile rând, la hartă sau prin completarea răspunsurilor din bancă, 4 elevi.  Urmăresc
și domeniile regionalizării și Tipuri de întrebări:
globalizării ’’ = 5 min  Ce este globalizarea ?  Răspund la întrebări
 Extinderea la nivel global a fenomenelor
sociale, economice, științifice, tehnice si
informaționale.

 Precizați domeniile majore ale globalizării.  Principalele domenii ale globalizării sunt:
globalizarea informațiilor, circulației
oamenilor, valorilor culturale, economiei,
limbii engleze etc.
 Numiți 2 aspecte pozitive și 2 negative ale globalizării.
 Aspecte pozitive: reducerea șomajului
datorită localizării de activități economice;
refacerea, modernizarea și extinderea
infrastructurii, în principal a căilor de
comunicație, ce facilitează accesul la firme,
materii prime și piețe de desfacere.

 Aspecte negative: contracte de muncă


nesigure ; dezastrele ecologice, ce se pot
produce ca urmare a locării de industrii
poluante, exploatării intensive a materiilor
prime.
3. Captarea atenţiei =5 min.  Pornind de la acest aspect negativ al globalizării, și reactualizând  Elevii sunt atenți la explicații;
noțiunile anterioare, vom urmări câteva imagini pe care vă rog să  Urmăresc materialul Power point, și explică
le comentați. (elevii urmăresc o prezentare cu imagini ce descriu imaginile.
starea de degradare a mediului înconjurător).
 Ce ati observat în aceste imagini?  Multe elemente ale mediului afectate de
poluare.
 Ce ar trebui făcut pentru a reduce această stare de degradare a Elementele mediului trebuie protejate: aerul, apa,
mediului? solul, vegetația, fauna.
4. Anunţarea lecţiei noi şi a Se notează pe tablă titlul lecţiei: „ Protecția, conservarea și ocrotirea  Notează pe caiete
obiectivelor propuse = mediului”,
1 min. Se expun oral obiectivele propuse ce se vor realiza prin conţinutul  Sunt atenţi
lecţiei.
5. Dirijarea învăţării  Profesorul distribuie elevilor fișele de documentare și fișele de  Elevii ascultă indicațiile profesorului.
=30 min. lucru cu schema lecției pe care urmează să o completeze pe  Citesc textul.
parcursul orei. Trasează sarcini de lucru elevilor: Aveți la
dispoziție 3 minute pentru a citi textul din fișa de documentare,
pentru ca apoi să completăm împreună fișe de lucru cu schema
lecției. În timp ce elevii citesc textul, profesorul realizează la
tablă schema lecției ce urmează a fi completată..
 Definiți protecția mediului, conservarea mediului și ocrotirea  Elevii definesc.
mediului.
 Profesorul completează în schema de pe tablă.  Elevii completează în diagrama din fișa de
lucru.
 Precizați scopul și importanța protecției mediului.  Elevii analizează fișele de documentare si
precizează.
 Profesorul completează în schema de pe tablă.  Elevii completează în fișe.
 Profesorul coordonează completarea ciorchinelui de către elevi.
 Identificați perioada de apariție a mișcării de protecție a  Analizează fișele, identifică și prezintă.
mediului.
 Profesorul completează informațiile în schema de pe tablă.  Elevii completează în schema din fișele de
lucru.
 Ce măsuri se impun pentru conservarea mediului?  Un elev răspunde, apoi toți completează în
schemă.
 Clasificați formele de ocrotire a mediului, precizând apoi câteva  Elevii analizează fișele, clasifică formele de
caracteristici ale acestora. ocrotire a mediului, le definesc și dau exemple.
 Completează informațiile în schema de pe tablă.  Elevii completează în fișe.
6. Obţinerea performanţei  În continuare vom urmări un filmuleț despre Parcul Național  Elevii urmăresc filmulețul, își notează pe fise
= 5 min Yellowstone. Vă rog să urmăritți principalele aspecte legate de aspectele importante și le prezintă oral.
relief, ape, vegetație, faună.
7. Evaluarea Se realizează prin metoda: ȘTIAM/AM ÎNVĂȚAT. Profesorul Elevii completează post-it-urile.
= 2 min. distribuie elevilor câte un post it pe care vor scrie: ce știau și ce au
învățat în lecția desfășurată. Se citesc răspunsurile elevilor .
Se evaluează elevii prin note.
8. Tema pentru acasă Realizați un eseu despre protecția, conservarea și ocrotirea mediului Elevii își notează tema pe caiete.
în localitatea natală.

S-ar putea să vă placă și