Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecție

A. Date de identificare
a. Profesor: Cerbulescu Monica
b. Unitatea scolara : Colegiul National Carol I Craiova
c. Data:
d. Clasa: XII B
e. Titlul: Interacţiunea cu baze de date Web (MySQL)- Proiect de grup
f. Tipul lectiei: formare de priceperi şi deprinderi
g. Evaluare: partial, finala
h. Forma de organizare: frontal, pe grupe, independent-individuala.
i. Mijloace: calculatoare
j. Sala: Laboratorul de informatica
k. Bibliografie: Manual clasa a XII-a, profilul matematică –informatică, Editura Didactică şi Pedagogică, 2012; subiecte Atestat
2019.

Nivelul iniţial al clasei:

 Elevii au însușit noțiunile teoretice legate de baze de date și le-au aplicat repetat în practică.

Obiective educaţionale:

OBIECTIVE OPERATIONALE: la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa:

 Să realizeze conexiunea la o bază de date;


 Să redacteze secvenţe de cod care efectuează operaţiile elementare din MySQL: select, delete, insert, update, etc;
 Să identifice paşii care trebuiesc parcurşi pentru rezolvarea problemelor;
 Să lucreze în grup problem.
Obiective cadru:

1
 Determinarea etapelor care trebuiesc parcurse pentru rezolvarea problemelor cu baze de date;
 Implementarea noţiunilor teoretice în rezolvarea problemelor.

OBIECTIVE AFECTIVE:
- să argumenteze avantajele utilizării MySQL în rezolvarea problemelor propuse;
- să se bucure de rezultatele muncii depuse;
- să aprecieze corect soluţiile oferite de colegi.

Competenţa generală:

 utilizarea MySQL

STRATEGII DIDACTICE:

 Principiile didactice:
- principiul participării şi învăţării active;
- principiul asigurării progresului gradat al performanţei;
- principiul conexiunii inverse.

 Metode de învăţământ:
- metode de comunicare orală: conversaţia, explicaţia, discutia colectiva , dezbatere, observatia

- metode de acţiune: exerciţiul, problematizarea, abilitate practica , munca independenta și în grup.

 Procedee de instruire:
-explicaţia în etapa de comunicare;

-învăţarea prin descoperire, prin rezolvarea de aplicaţii;

-conversaţia de consolidare în etapa de fixare a cunoştinţelor.

2
B. Desfasurarea lectiei

Nr. Etape/Timp Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Observatii
Crt. operationale

1. Organizarea  Verificarea prezentei  Verificarea starii  Metode: conversatia


activitatii (3minute)  Verificarea starii de de functionare a  Forma de
functionare a calculatoarelor organizare:frontala
calculatoarelor
2. Discutie pregatitoare  Oferirea de informatii  Ascultarea  Conversatie
(5minute) generale legate de prezentarii  Discutie colectiva
utilizarea MySQL pregatitoare  Forma de
organizare:frontala

3. Anuntarea temei noi  Scrierea titlului pe  Scrierea titlului  Metode: explicatia


si enuntarea tabla : Realizarea de pe caiete  Forma de
obiectivelor proiecte în MySQL. organizare:frontala
(2.3minute)
4. Dirijarea formării Să realizeze  Crearea bazei de date;  Studierea  Metode: explicatia, Elevii
priceperilor şi conexiunea la o  Realizarea de proiecte explicatiilor conversatia, lucrează pe
deprinderilor bază de date; în grup pe baza oferite dezbatere, discutie calculator,
(35minute) Să redacteze subiectelor de Atestat.  Implementarea fiecare
colectiva, abilitate
codurilor secvenţă
secvenţe de cod practica de cod este
care efectuează  Mijloace: program corectată şi
operaţiile HEIDI se notează
elementare din  Forma de forma
MySQL: select, organizare:frontal, pe finală de la
delete, insert, grupe. aceasta.
update, etc.

3
5. Analiza rezultatelor şi Se fac aprecieri colective şi  Salveaza  Metode: conversatia
elaborarea individuale cu privire la proiectele.  Forma de
concluziilor activitate. Se salvează organizare:frontala
(5minute) proiectele urmând a se finaliza
ora următoare.

Conținut informativ:
Conectarea la MySQL- pași:
• Se caută Xampp sau se accesează folderul Xampp apoi se lansează fișierul Xampp Control;
• Se apasă butoanele Start de la Apache și MySQL;

Pași pentru construirea unui tabel:


• Creare Baza de date din care va face parte tabelul/tabelele;
• Crearea tabelului, precizând numele acestuia;
• Definirea structurii tabelului aceasta cuprinzând precizarea numelor câmpurilor din care este alcătuit tabelul, a tipului acestora, a
dimensiunii și a unor proprietăți specifice( dacă e cheie, dacă acceptă sau nu valori nule, etc);
• Adăugarea de înregistrări în tabel cu ajutorul comenzii insert(accesibilă din meniul SQL) sau direct din meniul Insereaza.

Comenzi de lucru cu tabele SQL:


• Select;
• Insert;
• Delete;
• Update.

Exemplu de utilizare select și delete:


Se dă tabelul Date_meteo care conține informații despre temperaturile înregistrate pe o perioadă de timp. Structura tabelului este:
Judet, Data, Temp_min, Temp_max.
Se cere să se afișeze datele la care s-a înregistrat cea mai mică temperatură în județul Brașov.
Cerința se rezolvă în 2 pași:
- Determinarea temperaturii minime și memorarea în variabila @pm;
- Afișarea datelor la care temperatura minimă coincide cu valoarea reținută în variabila @pm.

4
SELECT @pm := min(Temp_min ) from Date_meteo where ID_Judet="BV";
SELECT Data FROM Date_meteo WHERE  Temp_min=@pm;

Problema 6 (Atestat)
Stocurile unui magazin sunt reținute într-un tabel Stocuri cu structura: Cod_prod (N,6), Den_prod (T,50), Cantit (N,10.3), Pret (N,10.2),
Data_exp(D), unde Data_exp este data de expirare a produsului.
Cerințe:
a) Creați structura tabelului Stocuri;
b) Introduceți următoarele înregistrări în tabelul Stocuri:
c) Afişaţi produsele care vor expira în luna mai 2015 ordonate descrescător după preț;
d) Folosind o interogare (secvenţă de instrucţiuni), ştergeţi produsul cu prețul maxim.

Problemă:
Se dă tabelul Elev cu structura: Nume(text 20),Prenume(text 20), Nota1(numeric), Nota2(numeric), Media(numeric cu zecimale). Se vor
preciza pentru 5 elevi numele, prenumele și cele 2 note.
1. Să se completeze automat câmpul media ca media dintre cele 2 note.
2. Să se determine câți elevi au media mai mică ca 5 apoi aceștia să se elimine din tabel.
3. Să se afișeze numele și prenumele elevilor cu cea mai mare medie.
4. Să se afișeze numele și prenumele elevilor care au cel puțin una din cele 2 note cea mai mică.
5. Să se determine câți elevi au media mai mare media elevilor din tabel.

6. Afișarea datelor grupate:

Pentru tabelul Elev, să se afișeze o situație centralizată după nota1 astfel:

Câți elevi au nota 10:…

Câți elevi au nota 9:…

Select nota1, count(*) from elev group by nota1

5
Problema 18( Atestat):

Evidența comenzilor la un restaurant se realizează prin intermediul unei baze de date ce cuprinde tabelul Mese cu structura Nr_masa (N,2),
Nr_locuri (N,1), Nr_comenzi (N,2), Valoare_comenzi (N,6.2), Data (D). Câmpul Valoare_comenzi reţine valoarea totală a comenzilor
înregistrate la masa respectivă într-o zi.

Folosind o interogare (secvenţă de instrucţiuni), afişaţi, pentru fiecare masă, valoarea totală cumulata a comenzilor din luna iulie 2015.

S-ar putea să vă placă și