Sunteți pe pagina 1din 4

Oprea Theodor-Alin 324CC

PROIECT DE LECŢIE

A. DATE GENERALE
Disciplina: Informatica si TIC
Clasa: a VI-a
Unitatea de învățare: Algoritmi
Titlul lecţiei: Structuri repetitive
Scopul lecţiei: Însușirea cunoștințelor legate de structuri repetitive in programare
Tipul lecţiei: lectie mixta (predare – învățare - evaluare)
Locul de desfăşurare: Laboratorul de informatica
Durata: 50 de minute

1.Conţinutului activităţii de instruire


Cod Arii de conţinut Subarii de conţinut
Structura repetitivă condiționată
C1 Algoritmi
anterior
Structura repetitivă condiționată
C2 Algoritmi
posterior
C3 Algoritmi Structura repetitivă cu contor

2. Obiectivele pedagogice operaţionale


Cod Continutul obiectivului Conditii de probare Criteriul de reusita
O1 Sa implementeze o structura Se da un fisier de Conditia de oprire /
repetitiva conditinata anterior in intrare + IDE conditia de inceput
cadrul unui program simplu pusa corect
O2 Sa implementeze o structura Se da un fisier de Conditia de oprire /
repetitiva conditinata posterior in intrare + IDE conditia de inceput
cadrul unui program simplu pusa corect

O3 Sa implementeze o structura Se da un fisier de Conditia de oprire /


repetitiva cu contor in cadrul unui intrare + IDE conditia de inceput
program simplu pusa corect

O4 Sa implementeze o structura Se da un fisier de Conditia de oprire &


repetitiva aleasa de ei in cadrul intrare + IDE conditia de inceput
unei situatii algoritmice pusa corect

3. Diagrama obiective-conţinut
Cod C1 C2 C3
obiectiv
O1 x
O2 x
O3 x
O4 x x x
4. Organigrama continutului de instruire
Arii de continut Subarii de continut Codul Obiectivului
Algoritmi Structura repetitivă O1, O4
condiționată anterior

Algoritmi Structura repetitivă O2, O4


condiționată posterior
O3, O4
Algoritmi Structura repetitivă cu
contor

5. Metode de învăţământ: Conversatia, Expunerea, Exercitiul, Explicatia,


Invatarea prin descoperire

6. Mijloace de învăţământ
Cod Denumirea resursei materiale
M Manual
I IDE

7. Setul de probleme, exercitii, aplicatii(situatii de invatare)


Cod Enunt
P1 Calculați suma elementelor dintr-un vector utilizând o structura
repetitiva conditionata anterior
P2 Calculați media elementelor dintr-un vector utilizând o structura
repetitiva conditionata posterior
P3 Calculati numarul de elemente pare si numarul de elemente impare
dintr-un vector utilizând o structura repetitiva cu contor
P4 Calculati numarul de elemente pozitive dintr-un vector utilizând orice
structura repetitiva
Tema Determinati daca vectorul este sortat crescator utilizand orice
structura repetitiva

8. Bibliografie

https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VI-a/Informatica%20si
%20TIC/EDP2/
https://curs.upb.ro/pluginfile.php/538400/mod_resource/content/1/116-
Educatie%20tehnologica%20si%20aplicatii%20%20practice.pdf

B.DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Evenimentele Activitatea Activitatea Strategia didactică Evaluare Timp
instruirii profesorului elevului (min.)
Metode de Mijloace de Forme de
Conţinut
învăţământ învăţământ organizare a
Obiective
activităţii
operaţionale
Moment Face Raspunde Conversati Frontala / 3
organizatoric prezenta la prezenta e individuala /
si se dirijata
aseaza la
un
calculator
Verificarea Adreseaza Sa fie atent Conversati Frontala / 5
cunstintelor intrebari cu la exercitii a individuala /
anterioare caracter si daca dirijata
teoretic si stie, sa
rezolva raspunda
impreuna cu la
elevii un intrebarile
exercitiu profesorulu
recapitulativ i, daca nu,
sa fie atent
la
explicatiile
/
raspunsuril
e
colegilor /
profesorulu
i
Transmiterea noilor cunostinte
Captarea Prezinta Participa la Conversati Frontala / 3
atentiei importanta conversati e, individuala /
prelucrarii e legata de Expunere dirijata
seturilor mari ce crede
de date, cu ca ar putea
numar fi utila
variabil de procesarea
intrari de seturi
mari de
date
Comunicarea Prezinta Participa la Conversati Frontala / 3
titlului si a lectia ca o conversati e, individuala /
obiectivelor solutie a e si Expunere dirijata
problemei propune
ridicate solutii /
anterior concepte
pentru
implement
are
Prezentarea Preofesorul Este atent Explicatie, M, I Frontala/ in 7
continutului prezinta la Expunere, grupe/
si dirijarea structura implement Demonstra dirijata
invatarii repetitiva are si tie,
C1 O1 conditionata rezolva in Exercitiul
anterior si un grupuri de
exemplu de cate 2 / 3
implementar P1
e si propune
P1
Prezentarea Preofesorul Este atent Explicatie, M, I Frontala/ in 7
continutului prezinta la Expunere, grupe/
si dirijarea structura implement Demonstra dirijata
invatarii repetitiva are si tie,
C2 O2 conditionata rezolva in Exercitiul
posterior si grupuri de
un exemplu cate 2 / 3
de P2
implementar
e si propune
P2
Prezentarea Preofesorul Este atent Explicatie, M, I Frontala/ in 7
continutului prezinta la Expunere, grupe/
si dirijarea structura implement Demonstra dirijata
invatarii repetitiva cu are si tie,

117
C3 O3 contor si un rezolva in Exercitiul
exemplu de grupuri de
implementar cate 2 / 3
e si propune P3
P3
Asigurarea Preofesorul Este atent Explicatie, M, I Frontala / 10
conexiunii prezinta la Expunere, individuala /
inverse structura implement Demonstra dirijata
repetitiva cu are si tie,
contor si un rezolva Exercitiul
exemplu de individual
implementar P4
e si propune
P4
Sistematizare Scurta Exprima Conversati Frontala / 5
a si recapitulare neclaritatile e, individuala /
consolidarea a lectiei, , pune Explicatie dirijata
cunostintelor raspunde la intrebari,
neclaritati, participa la
da o conversati
problema de e
tema (Tema)

S-ar putea să vă placă și