Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Scoala: Colegiul Tehnic Iuliu Maniu - Bucuresti


Disciplina : Tehnologia informației și a comunicatiilor
Clasa: a IX-a C, filiera vocaționala, profilul sportiv
Student: Dragne Lavinia-Stefana
Profesor UPB: Tebeanu Ana Voichita
Profesor mentor: Salar Genoveva
Unitatea de invatare: Procesorul de texte Microsoft Word
Tema: Utilizarea operaţiilor de bază în procesarea textului

Tipul lectiei: Predare de noi cunoştinţe


Locul de desfasurare: laborator de informatica
Competente generale: Formarea şi dezvoltarea deprinderilor de utilizare a unui procesor de texte
Competente specifice: Utilizarea operaţiilor de bază în procesarea textului
Obiective operationale: Elevii vor şti:
- O1: să actualizeze informatia dintr-un text (functia de Anulare)
- O2: să foloseasca optiunea de selectare a unui cuvant/ paragraf/ intregului continut
- O3: să identifice optiunile de copiere/ lipire/ decupare
- O4: să aplice optiunile de decupare/ lipire asupra unui text
Metode de invatamant: conversaţia, descoperirea, expunerea, explicaţia, exerciţiul

Mijloace de învăţământ: manualul, fişe de lucru, tabla, creta, burete.

Bibliografie: manual de Tehnologia informatiei si a Comunicatiilor pentru clasa a IX-a, Mariana


Milosescu, Editura Didactica si Pedagogica, 2004

Timp: 50 minute
Materiale: fişe de lucru, calculatoare
Forme de organizare a activităţii
 Frontală
 Individuală
Metode de evaluare: Verificare prin lucru individual
Desfăşurarea activităţii
Structura lecţiei pe secvenţe de instruire
Etape ale
Activitatea desfăşurată de profesor Activitatea elevilor
lecţiei
Momentul Se noteaza absentii şi se verifică dacă sunt asigurate condiţiile
Raportează absenţii
organizatoric didactico-materiale utile desfăşurării lecţiei.
Captarea Profesorul explică scopul activităţilor care urmează să fie
atenţiei clasei realizate, anunţă obiectivele operaţionale şi comunică modul de Ascultă profesorul
desfăşurare a activităţii.
Recapitularea Profesorul adresează clasei întrebări:
cunoştinţelor 1. Explicati utilitatea utilizarii unei aplicatii de procesare
care urmează text.
Răspund la întrebări
să fie folosite 2. Cum se lanseaza o aplicatie de procesare text?
în cadrul 3. Cum se deschide un document existent?
lecţiei 4. Cum se salveaza/ cum se inchide un document?
5. Care este rolul functiei Ajutor?
Predarea Profesorul anunţă titlul lecţiei. Elevii sunt atenţi la prezentarea
cunoştinţelor Def. Microsoft Word = software cu ajutorul caruia putem crea de profesor şi la recomandările f
noi. documente text pe calculator Pun intrebari, daca exista neclar
Demo facut pentru toti elevii:
Initializarea paginii de lucru = Din meniul File selectarea optiunii
Page Setup (de aici se pot seta marginile: top/ bottom/ left/ right),
orientarea (landscape, portrait), dimensiunea sau tipul hartiei,
borduri (butonul Borders).

Scrie un text si si intreaba elevii cum ar putea anula efectul Elevii asculta explicatiile profes
ultimei comenzi date. si raspund la intrebari.
Prezinta functia de Anulare/ Repeat (meniul Edit -> optiunea
Undo (CTRL + Z – pentru anularea ultimei operatii efectuate /
meniul Edit -> optiunea Repeat (CTRL + Y) – pentru refacerea
operatiei dupa ce a fost anulata) sau butoanele corespunzatoare
pentru anulare si refacere.

Intreaba elevii daca stiu cum sa aleaga o secventa dintr-un text /


un text intreg.
Prezinta cum pot fi selectate informatiile, in functie de tipul lor:
 O portiune de text: tinand apasat butonul stang al mouse-
ului sau tinand apasat tasta SHIFT si utilizand sageti
(Page Up, Page Down, Home (de la inceputul randului
pana la cursorul mouse-ului), End (pana la sfarsitul
randului).
 Tot documentul (CTRL + A) (CTRL + click) in partea
stanga a paginii
 Un cuvant: dublu click in interiorul cuvantului
 O propozitie: CTRL + click in interiorul propozitiei
 O linie: click in partea stanga a paginii, in dreptul liniei
 Un paragraf: Dublu click in partea stanga a paginii, in
dreptul lui
 Deselectarea: click oriunde in afara zonei selectate

Intreaba elevii cum ai putea muta o portiune de text intr-un alt


aliniat/ alt document.
Prezinta optiunea de copiere si mutare.

Def: Clipboard-ul = zona temporara de memorie cu care se pot


muta portiuni de text in cadrul aceluiasi document sau documente
distincte.
Copierea textului:
 click dreapta pe text – Copy (CTRL + C / CTRL +
Etape ale
Activitatea desfăşurată de profesor Activitatea elevilor
lecţiei
INSERT) click dreapta in locul in care dorim sa copiem –
Paste (CTRL + V sau SHIFT + INSERT).
 sectiunea Home -> Clipboard – Copy si Paste
 drag and drop (selectare cu tasta CTRL + butonul stang al
mouse-ului se trage de text in locul dorit).

Mutarea textului:
 click dreapta pe textul selectat – optiunea Cut (CTRL +
X) click in locul unde vrem sa mutam + Paste (CTRL +
V)
 Edit (optiunile Cut si Paste)
 Butoanele din bara de instrumente standard
 Drag and drop (selectarea cu mouse-ul, click stanga
continuu si se muta in locul dorit)

Stergerea textului:
 Tasta Delete
 Tasta Backspace / Delete (profesorul explica diferenta
dintre cele 2) (stergere inapoi/ inainte)

Roaga elevii sa-i raspunda cum ar proceda daca ar vrea sa


gaseasca un anumit cuvant intr-un text.
Prezinta avantajele folosirii optiunilor Gasire/ Inlocuire
(rapiditate, documentul mai usor de modificat).
Prezinta cum se utilizeaza comenzile de Gasire si Inlocuire

Cautarea:
 Meniul File: optiunea Find (CTRL + F)
 Find What (ce caut) / Find Next (rezultatul)
 Zona Search options (permite cautarea mai detaliata)
 Plasarea mouse-ului influenteaza domeniul de cautare

Inlocuirea:
 Meniul Edit: optiunea Replace (CTRL + H)
 Find What/ Replace With / Replace Wall/ Find next/
Replace (prezinta diferenta dintre functionalitatile
fiecarui buton)

Imparte elevilor o fisa scurta de lucru prin care pot exersa Fiecare elev rezolva individual f
conceptele invatate (Introducerea informatiilor in text, Selectarea propusa si pune intrebari, daca e
unor informatii, copierea, mutarea stergerea, gasirea si neclaritati.
inlocuirea).
Le raspunde la intrebari si ii ajuta in cazul in care nu le sunt clare
cerintele din fisa de lucru individuala.

Asigurarea Asigurarea feedback-ului prin cateva întrebări scurte. Raspund la intrebari. Salutul
feedback-lui Pregătirea pentru pauză. Salutul

S-ar putea să vă placă și