Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Înv. Rusu Mariana, gimnaziul Bolțun,


s.Bolțun, r.Nisporeni
Clasa: a II-a
Numărul lecției în modul:
Numărul lecției conform orarului: a 2-a
Durata lecției: 45 minute
Modulul:
Subiectul lecției: Adunarea și scăderea cu trecere peste ordin. Exerciții și probleme
Subcompetențele curriculare:
2.3. Aplicarea adunării, scăderii, și a proprietăților acestora, pentru compunerea și
descompunerea numerelor; aflarea unor numere necunoscute în exerciții;
2.1. Efectuarea adunării și scăderii în concentrul 0-1000, fără și cu treceri peste ordin.
Obiectivele lecției: La finele lecției elevii vor fi capabili:
O1 - să opereze corect cu noțiunile specifice matematicii: sumă, diferență, scăzător,
„cu atît mai mare/mai mic”, efectuînd adunări și scăderi în concentrul 0-1000;
O2 - să stabilească falsitatea sau veridicitatea unei relații, rezolvînd operațiile de
adunare și scădere;
O3 - să rezolve probleme simple cu două operații, verbalizînd planul de rezolvare;
O4 - să compună probleme după un exercițiu dat;
O5 - să manifeste spirit de competiție și colaborare.
Tipul lecției: de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor
Strategii didactice:
a) metode și procedee: conversația, exercițiul, explicația, problematizarea, jocul.

b) mijloace didactice: fișe de lucru, planșe, markere, caiete, tablă, cretă colorată.
 Curriculum şcolar, clasele I -IV, Chişinău, 2010.
 Ghid metodologic la manualul şcolar, autori Maria Buruiană, Silvia Cotelea ş. a.

c) forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

Evaluarea:
Nr. Secvențe Timp O Activitatea învățătorului și a elevilor Strategia Evaluarea
le lecției didactică

Clasa este împărțită în două echipe.


1 Evocare Cuvîntul învățătorului:
Matematica este un obiect plin de taine și mistere
pe care noi le dezlegăm prin rezolvarea
exercițiilor și problemelor.
Lecția de azi va fi mai specială deoarece ne aflăm
în pragul sărbătorilor de iarnă, și chiar de la bun
început vom începe a dezlega unele taine.
Rezolvînd rebusul și citind cuvîntul pe verticală
veți afla urarea mea de azi pentru voi...
1.Rezultatul scăderii (rest)
2.Rezultatul adunării (sumă)
3.Primul termen al scăderii (descăzut)
4.Operație sau... (calcul)
5.Numere care se adună (termeni)
6.Semnul la scădere (minus)
A

B
Elevii descoperă cuvîntul „succes”

Deci succes la lecția de azi pe care eu vreau să o


trans-form în...
În ce voi transforma azi lecția o să-mi spuneți voi
rezol-vînd următoarele exerciții.
(Anexa 1)
Trec șase elevi la tablă și rezolvă exercițiile
potrivind rezultatul cu litera corespunzătoare, astfel
obținînd cuvîntul „poveste”

Cuvîntul învățătorului:
Vă plac poveștile? Ați vrea să nimeriți în una din
ele? Azi veți avea așa posibilitate!
Mai întîi să-mi spuneți pe cine așteaptă copiii iarna
în zilele de sărbători?
Și vine Moș Crăciun?
Dar eu am aflat o veste nu prea îmbucurătoare.
Cică Moș Crăciun a fost capturat de Baba-Cloanța
(Anexa 2) și-l ține prizonier în cea mai întunecoasă
pădure în casa ei. Ea vrea cu orice preț să strice
sărbătoarea copiilor. Spiridușii cei isteți s-au pornit
în căutarea Moșului să-l salveze. Vreți să-i ajutați?
2. Realizarea
sensului Îi vom ajuta pe spiriduși rezolvînd exerciții și
probleme cu adunări și scăderi.
Au mers mult spiridușii, pe un drum anevoios și iată
că într-un sfîrșit au ajuns la poarta Babei-Cloanța.
Dar poarta era păzită de un balaur (pe tablă le
demonstrez balaurul (Anexa 3)), care de fapt nu era
balaur, ci era un băiețel vrăjit de babă, pentru că
nu se prea descurca la matematică. Băiatul era
blestemat să se transforme din nou în băiat doar
cînd vă rezolva aceste exerciții (Anexa 4).
Îl ajutăm pe băiat?

(După rezolvarea corectă a exercițiilor balaurul


„prin miracol”(întorc foaia pe verso) se transformă
în băiat) (Anexa 5)
Băiatul bucuros le-a permis să intre pe poartă și le-
a spus că casa ude trăiește Baba-Cloanța este
invizibilă, dar dacă veți face pașii corecți cum vă
spune el, veți nimeri exact la ușa castelului și atunci
ca printr-un miracol va apărea casa. Veți avea de
făcut 178 pași înainte, apoi cu 36 pași mai puțin la
dreapta. Cîți pași au de făcut spiridușii?
(Rezolvați problema cu plan și printr-un singur
exercițiu.)

Dar ușa casei este păzită de Viscol care era foarte


supărat că oricît ar sufla nu poate să ferească niște
nori obraznici, care s-au așezat pe niște numere.
Dacă aflăm ce numere ascund nourașii – ne dă voie
să intrăm. (Anexa 6)
(La tablă elevii rezolvă ecuațiile)

Viscolul fericit, îi lăsă pe spiriduși să intre. Acolo ei


au găsit un cufăr încuiat.(Anexa 7) Lîngă cufăr erau
două chei. Pentru a afla care cheie este bună, ei
trebuie să rezolve următoarele exerciții. Cheia este
cea cu răspunsul adevărat.(Anexa 8)
Găsind cheiea potrivită, deschid cufărul.(Anexa 9)
și acolo găsesc un bilețel în care se spune că Moș
Crăciun se află într-o odaie de sus.
3. Reflecție Să vedem cine va urca mai repede scărița matemati-
că. (Anexa 10)

Dar cînd să iasă din castel Baba-Cloanța le-a pus


4. Evaluarea un nou obstacol în cale:
Creați și rezolvați o problemă după exercițiul:
830 – (124 + 153)=

Drept răsplată că l-ați eliberat, Moș Crăciun ne-a


trimis o fișă atractivă pe care o veți rezolva și
5. Extensia colora acasă.( se împart fișele)
Se fac aprecieri și notări.
Anexa 1

384+252= V 534+183=O 325+479= E


894-358= T 300-112= P 578-384=T

188 717 636 804 536 194 804


Anexa 2
Anexa 3
Anexa 4

893-236 953-141
+ 343 +129

788-359 494-155
+ 254 +435

Anexa 5
Anexa 6
+ 510 =

- 259 =

700 - =

452 + =

Anexa 7

Am desenat un cufăr încuiat asemănător celui descuiat.

Anexa 8

587 – 491 + 286 = 428

948 – 375 + 335 = 908

Anexa 9
Anexa 10

235+237
843+139
539+257
872+19
215+147

S-ar putea să vă placă și