Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

I. DATE GENERALE

Unitatea de invatamant: Liceul Tehnologic de Mecatronica si Automatizari Iasi


Aria curriculară: Tehnologii
An şcolar: 2018 – 2019
Data: 21. 11. 2018
Clasa: a IX-a A
Specializarea : Tehnician mecatronist
Profesor: ing. Manea Romicǎ
Disciplina: M1 - Reprezentatrea pieselor mecanice

II. PROIECTAREA ACTIVITATII DIDACTICE


Tema: Reprezentarea in sectiune
U.R.Î.1: Realizarea schitei piesei mecanice in vederea executarii ei
Tipul lectiei: transmitere de noi cunostinte, formare de priceperi si deprinderi
Durata: 100 minute
Loc desfasurare: Cabinetul de desen tehnic
Rezultate ale invatarii(codificate conform SPP)
Cunostinte Abilitati Atitudini
1.1.3. Reguli de 1.2.4. Utilizarea 1.3.1. Asumarea raspunderii in aplicarea normelor generale de reprezentare a pieselor
reprezentare in regulilor de 1.3.2. Respectarea conduitei in timpul intocmirei schitei pentru realizarea pieselor mecanice
proiectie ortogonala a reprezentarea in 1.3.3. Interrelationarea in timpul intocmirei schitei pentru realizarea pieselor mecanice
pieselor(reprezentarea proiectie ortogonala a 1.3.4. Asumarea rolurilor care ii revin in timpul intocmirii schitei pentru realizarea pieselor mecanice
in vedere a formelor pieselor pentru 1.3.5. Colaborarea cu membrii echipei pentru indeplinirea riguroasa a sarcinilor ce le revin in timpul
constructive pline, intocmirea schitei intocmirei schitei pentru realizarea pieselor mecanice
reprezentarea in utilizate necesare 1.3.6. Respectarea termenelor de realizare a sarcinilor ce le revin in timpul intocmirei schitei pentru
sectiune a formelor executarii piesei realizarea pieselor mecanice
constructive cu mecanice 1.3.7. Asumarea initiativei in rezolvarea unor probleme
goluri) 1,2.5. Realizarea 1.3.8. Asumarea responsabilitatii in ceea ce priveste respectarea normelor generale utilizate la intocmirea
vederilor si sectiunilor schitei piesei mecanice
piesei mecanice
necesare executarii
acesteia
Obiective operationale
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1. Sa defineasca corect sectiunea;
O2. Să descrie modalitatea de desenare a unei sectiuni printr-o piesa;
O3. Sa defineasca traseul de sectionare;
O4. Să prezinte modalitatea de punere in evidenta a suprafetelor sectionate
O5. Sa prezinte regulile de realizare a hasurii pentru piesele metalice
O6. Sa identifice hasuri pentru diverse materiale
O7. Sa aplice corect regulile de realizare a sectiunilor

Obiective psihomotorii:
- să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de sinteză şi finalizare a sarcinii de lucru;
- sa-si dezvolte priceperile si deprinderile necesare realizarii reprezentarii in sectiune a unei piese

Obiective afective:
- să coopereze si să lucreze în echipă;
- să se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei şi să-şi dezvolte motivaţia pentru învăţare;

Resurse materiale
 Sala de clasa
 Fise de documentare
 Fise de lucru
 Tabla
 Calculator
 videoproiector

Resurse procedurale
 Observatia dirijata
 Conversatia
 Demonstratia
 Activitati practice

Bibliografie:
1. A. Turcanu, N. Zamfirescu, E.V. Turcanu, Desen tehnic, Ed.Economica Preuniversitaria, Bucureşti, 2002;
2. Cerghit, Ioan, Metode de învăţământ, EDP, Bucureşti, 1980.
3. adrese electronice: www.didactic.ro
Desfasurarea in timp a lectiei
Etapele Obiective Activitatea desfasurata de Timp Metode si Mijloace Forme de Evaluare
lectiei profesor elevi (min) procedee organizare
1. Moment Asigurarea - Verifica prezenta - isi pregatesc -conversatia - catalogul -frontal
organizatoric condiţiilor optime -cere elevilor sa aiba pe caietele, manualele
pentru mese caietele si si instrumentele 2
desfăşurarea orei; instrumentele necesare necesare
- anunta planul de lucru
2. Anuntarea -captarea atentiei -anunta titlul noii lectii; - descopera - explicatia - tabla - frontal
titlului lectiei -prezinta obiectivele lectiei problema ce trebuie -conversatia - creta
si a rezolvata - caiete de
obiectivelor - noteaza in caiete 3 notite
operationale
3. Dirijarea O1 - defineste sectiunea - asculta explicatiile - explicatia - tabla - frontal -observatia
invatarii O2 - prezinta modul de profesorului -conversatia - creta -individual curemta
O3 desenare a unei sectiuni - adreseaza intrebari - observarea - caiete de
O4 - defineste traseul de de lamurire dirijata notite
O5 sectionare si prezinta -noteaza in caiete 45 -exercitiul -fise de
O6 modul de evidentiere pe -folosesc fisele de -problematiz documentare
desene a acestuia documentare si de area -fise de lucru
- prezinta modalitatea de lucru - invatarea prin -calculator
punere in evidenta pe -rezolva sarcinile descoperire -videoproiector
desene a suprafetelor primite
sectionate
-prezinta regulile de
realizre a hasurii pentru
piesele metalice
-prezinta tipurile de hasuri
pentru diverse materiale
4.Obtinerea O7 -prezinta elevilor sarcina - asculta explicatiile 45 - explicatia - caiete de - frontal -observatia
performantei de lucru(rezolvarea unor profesorului -conversatia notite -individual curemta
aplicatii referitoare la - adreseaza intrebari - observarea -fise de
sectiuni) de lamurire dirijata documentare
-asigura materialele - realizeaza sarcina -exercitiul -fise de lucru
necesare efectuarii de lucru -activitati -calculator
activitatii aplicative practice -videoproiector
-ofera explicatiile necesare
efectuarii sarcinii de lucru
-indruma si dirijeaza
activitatea elevilor
4.Realizarea Consolidarea si - verifica modul de -prezinta caietele -conversatia -caiet de notite - frontal -verificare
feedbak-ului evaluarea realizare a aplicatiilor - raspund la intrebari -observatia -set de -individual caiete
Fixarea si cunostintelor -adreseaza intrebari 5 intrebari - oral
evaluarea predate elevilor din noul continut
cunostintelor predat
-noteaza elevii care au
participat activ la
desfasurarea activitatilor
Fisa de documentare
Tipuri de hasuri

Realizarea corecta a hasurilor


Numele si prenmele elevului.................................................................................

Fisa de lucru

1. Realizati in dreptunghiul de mai jos hasurile corespunzatoare unei sectiuni printr-o piesa metalica

2.Identificati greselile de realizare a hasurilor de mai jos


3.Realizati reprezentarea in sectiune transversala a urmatorului reper

S-ar putea să vă placă și