Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA : MICĂ

DOMENIUL EXPERENŢIAL OM ŞI SOCIETATE(DOS)

MIJLOC DE REALIZARE : JOC DIDACTIC

TEMA : „CUM ESTE?”

TIPUL DE ACTIVITATE : Evaluarea şi consolidarea cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual

DURATA: 15-20 MINUTE

SCOPUL: Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, de înţelegere aşi utilizare a semnificaţiilor


structurilor verbale;

Cultivarea spiritului de observaţie, apercepţiilor tactilo-chinestezice, vizuale, auditive,


olfactive şi gustative;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 Să recunoască obiectele prezentate şi proprietăţile lor;


 Să recunoască părţile corpului care ne ajută să simţim tot ce se întâmplă în jurul nostru
( ochi, urechi, nas, limbă,mâini);
 Să se exprime în propoziţii corecte gramatical;
 Să utilizeze în construcţii gramaticale cuvinte ca: văz, auz, miros, gust,pipăit(simţurile
omului) .

SARCINA DIDACTICĂ:

 Să recunoască obiectele şi proprietăţile lor după: văz, auz, miros, gust,pipăit;

REGULILE JOCULUI:
Educatoarea va atinge cu bagheta câte un copil ; copilul atins vine la măsuţă, scoate din
săculeţ un obiect, îl denumeşte şi spune proprietăţile obiectului în funcţie de cele cinci simţuri,
după care îl aşează pe măsuţă.

ELEMENTE DE JOC: atingerea cu bagheta, deplasarea, ghicirea, aplauze.

METODE ŞI PROCEDEE: jocul, observaţia, converaţia, explicaţia,exerciţiul, turul


galeriei,problematizarea.

MATERIAL DIDACTIC: baghetă, săculeţ, oglindă, creioane colorate, cuburi de lemn, şerveţele
parfumate, floare, parfum, jucărie de pluş, ciocolată, măr, biscuiţi săraţi, usturoi,clopoţel, fişe
individuale.

BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/ 7 ani, MECT, 2008


 Revista Învăţământului preşcolar, 1-2 2010 Ed.Arlequin, 2010
 Laborator preşcolar,Ezechil, L., Lăzărescu, M.,V &I Integral, Bucureşti,2002
SECVENŢE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE
DIDACTICE DIDACTICE
MOMENT Aerisirea sălii de grupă; Instructajul verbal
ORGANIZATORIC Aranjarea mobilierului în semicerc;
Pregătirea materialului didactic necesar;
Intrarea ordonată acopiilor în sala de
grupă.
CAPTAREA Se va realiza printr-o poveste creată de Surpriza Observarea
ATENŢIEI educatoare: Conversaţia comportament
“Azi când am venit la grădiniţă, m-am Săculeţ ului copiilor
întâlnit cu Zâna cea Bună, Zâna din Baghetă
poveşti şi mi-a dat un săculeţ şi o baghetă.
Mi-a spus să vin la voi cu ele şi să ne
jucăm împreună.”
-Vreţi să ne jucăm împreună cu săculeţul
şi cu bagheta zânei?
ANUNŢAREA Astăzi copii ne vom juca jocul “Cum este?” conversaţia
TEMEI ŞI A Va trebui să recunoaşteţi obiectele din
OBIECTIVELOR săculeţ, să ştiţi care din simţuri le utilizăm
când mirosim, vedem , auzim, pipăim;
DIRIJAREA a.)Explicarea şi demonstrarea jocului Explicaţia
ÎNVĂŢĂRII Cu ajutorul baghetei trimise de zână va fi Conversaţia
numit pe rând câte un copil, care va veni Săculeţ Evaluare orală
la măsuţă, va scoate din săculeţ un Baghetă ,oglindă,
obiect , îl denumeşte şi spune tot ce ştie carte, creioane Recunoaşterea
despre acel obiect (adică cum este colorate, cuburi, obiectelor
el,tare ,moale, dacă îl putem mirosi, şerveţele
gusta, ce culoare are, etc). parfumate, Recunoaşterea
Fiecare răspuns bun va fi aplaudat.Eu parfum,jucărie de organului de
am să scot din săculeţ un obiect ,ca să pluş, ciocolată,măr, simţ utilizat
ştim cum ne jucăm. biscuiţi săraţi,
b.) Executatrea jocului de probă usturoi, clopoţel Răspunsul la
Se execută de 1-2 ori pentru a se asigura întrebări
că toţi copiii au înţeles.
c.)Executare jocului propriu-zis Construirea
Voi atinge pe rând câte un copil pe umăr Exerciţiul propoziţiilor
cu bagheta , iar copilul atins va veni la Problematizarea corecte
măsuţă şi va recunoaşte obiectul şi gramatical
proprietăţile acestuia după văz, auz,
miros, gust, pipăit. Aprecieri
Voi urmării ca toţi copiii să se exprime verbale
în propoziţii simple sau dezvoltate corecte
gramatical şi să recunoască organele de
simţ şi simţurile specifice ale fiecăruia.
Răspunsurile corecte vor fi aplaudate.
OBŢINEREA d.) Complicarea jocului Evaluare orală
PERFORMANŢELO Se va prezenta copiilor o planşă şi li se vor
R citi versuri ,iar ei vor trebui să indice Recunoaşterea
diferite organe de simţuri /simţuri Conversaţia organului de
Hai să descoperim care sunt părţile simţ utilizat
corpului , care ne ajută să simţim tot ce
se întâmplă în jurul nostru! Răspunsul la
întrebări
1.Este dimineaţă.
Deşteptătorul sună; Construirea
Ţîrr!,Ţîrr! Exerciţiul propoziţiilor
Tu îl auzi cu ajutorul Problematizarea corecte
Urechilorşi te trezeşti. gramatical
Ce te ajută să auzi?
Aprecieri
2.Deschizi ochii şi Text poezii verbale
Vezi chipul drag al planşă
mamei şi lucrurile
din cameră.
Ce te ajută să vezi?

3.După ce te-ai spălat


Şi te-ai îmbrăcat, Expunerea
Mergi la masă.Îmm!
Dar ce bine miroase
Ciocolata caldă
Pregătită de mama
Ce te ajută să simţi mirosul?

4. În timp ce bei
Ciocolata, tu simţi
Cu ajutorul limbii
Gustul dulce aromat.
Ce te ajută să simţi gustul?

5.Înainte să pleci la grădiniţă


Omângăi pe pisicuţa ta.
Ce blană mătăsoasă are
Ce te ajută să simţi că blăniţa este
pufoasă?
ASIGURAREA Se vor împărţii copiilor fişe individuale de Explicaţia Evaluare scrisă
RETENŢIEI ŞI lucru, în care li se cere copiilor să Conversaţia
TRANSFERULUI recunoască părţi ale corpului care ne Exerciţiul Recunoaşterea
ajută să simţim , şi la ce foloseşte fiecare Fişe individuale părţilor
parte şi să coloreze ce le place. Creioane colorate corpului care
ne ajută să
simţim tot ce
ne înconjoară
Evaluare orală
Realizarea
sarcinilor fişei

EVALUAREA Lcrările vor fi expuse pe panou şi vor fi Text poezie Realizarea


analizate. Conversaţia sarcinilor fişei
Vor fi adresate copiilor câteva întrebări: explicaţia
-Ce joc ne-am jucat astăzi?
-Care sunt simţurile omului? Turul galeriei
-Care sunt părţile corpului cu care simţim
tot ce ne înconjoară?
Se va repeta poezia „Simţurile "de Expunerea Redarea
Nicoleta Nasta textului poeziei

ÎNCHEIEREA Se fac aprecieri generale şi individuale Conversaţia Aprecieri


ACTIVITĂŢII asupra modului de desfăşurare al Recompense verbale
activităţii şi al comportamentului copiilor
Se vor acorda recompense.
ANEXE
SIMŢURILE
De Nicoleta Nasta

Eu cu ochi i, dragi copii,

Văd păpuşi şi jucării.

Cu urechile oricând,

Aud fiece cuvânt.

Limba şi cu cerul gurii

Îmi spun gustul prăjiturii.

Degetele îmi spun şi ele

De sunt moi chiflele mele.

Iar cu nasul-adeseori,

Sorb parfumul tot din flori.

S-ar putea să vă placă și