Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 06.12.2021
GRUPA: Grupa mare “ Piticii „
EDUCATOARE: Balint Ionela Maria
GRĂDINIŢA: G.P.N.Nr.1 Tulca
TEMA DE STUDIU: “ Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim? ”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,, Daruind, vei dobandi”
TEMA ZILEI: ,, Ajutoarele spiriduşului Hugo! ”
CATEGORII DE ACTIVITĂŢI: activitate integrată de o zi
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ- ADP
Rutina: - primirea copiilor,
joc liber ” Ghetuţele le-am îngrijit, de la Moş Nicolae, daruri am primit!!”
- deprinderea de a avea grijă de lucrurile personale
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEŢĂ
SALUTUL:” Bună dimineaţa, dragi spiriduşi!”
PREZENŢA:” Cine oare n-a venit?”
CALENDARUL NATURII: anotimpul, vremea, ziua săptămânii
NOUTATEA ZILEI:” Spiriduşul Hugo!”
Tranziţii: „ Spiriduşii la uşă s-au aşezat/ Şi spre baie au plecat!” „ Spiriduşul încă-i supărat,/ Jucăriile nu le-aţi
sortat,/ Ghetuţele nu le-aţi decorat./ Hai, cu toţii să pornim/ Pe spiriduş să-l înveselim!” 
JOCURI SI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE I – ALA1
CONSTRUCŢII: “ Cutiuţe pentru cadouri”- îmbinare piese lego
ŞTIINŢĂ: “ Cadouri mari, cadouri mici pentru copii cuminţi!”- trasare pe puncte
JOC DE MASĂ: “ Moş Nicolae”- puzzle
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE – ADE
DŞ+DOS: „ Să-l ajutăm pe spiriduşul Hugo!”+ „ Cizmuliţele lui Moş Nicolae”
DŞ- activitate matematică- joc logico-matematic
DOS- activitate practică- lipire, decorare
JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE II – ALA2
JOC MOTRIC: „ Şotronul figurilor geometrice!”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

A.1. Motricitate grosieră şi fină în context de viaţă familiar


B.2. Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității
C.1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
C.2. Finalizarea sarcinilor şi a acţiunilor (persistenţă în activităţi)
C.3. Activare și manifestare a potențialului creativ
E.1. Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat
E.2. Cunoştinţe şi deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme şi cunoaşterea mediului
apropiat.

COMPORTAMENTE VIZATE:

A.1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specific vârstei
A1.2. Participă la activități fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare
A.1.3.Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate
B.2.2. Își însușește și respectă reguli, înțelege efectele acestora în planul relațiilor sociale, în contexte familiare
C.1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi
C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consevență
C.2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți
C.3.1. Manifestă creativitate în activități diverse
C.3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri
creative
E.1.1. Identifică elementele caracteristice ale unor fenomene/relații din mediul apropiat
E.1.2. Compară experienţe, acţiuni, evenimente, fenomene din mediul apropiat
E.2.2. Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă, greutate, înălţime, lungime, volum
E.2.3. Identifică şi numește formele obiectelor din mediul înconjurător
E.2.4. Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor
E.2.5. Rezolvă situații-problemă, pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea cunoştinţelor copiilor referitoare la formele geometrice învăţate,şi


utilizarea lor în contexte variate, consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - să realizeze puzzle-uri și diferite forme tridimensionale

- să traseze liniile punctuate pentru a întregii imaginea - să formeze grupe de


obiecte după criteriile date: mărime, formă,culoare;
- să utilizeze mâinile și degețelele pentru realizarea activităților practice
- să-și exprime opinia față de propria lucrare și față de lucrările celorlalţi.
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exercițiul,
elementul surpriză, descoperirea, jocul logico-matematic, problematizarea, expunerea, munca în echipă, munca
independentă, cubul, brainstorming-ul, turul galeriei.

MATERIALE DIDACTICE ŞI MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: laptop, calendarul naturii, pluşul spiriduş,


şosetuţe, cutie tip cadou, pahar cu creioane colorate, ecusoane, fișe traseu, puzzle-uri, cizmuliţa din polistiren,
piesele trusei logii II, plicuri, imagini, piese lego,elemente de decor, lipici,baloane, cutie cu seminţe, cadouri
pentru copii.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, în grup.


DURATA ACTIVITĂȚII: o zi
ELEMENTE DE JOC: aplauze, mişcarea, recompense, surprize, mânuirea materialului
REGULA JOCULUI: Copiii trebuie să rezolve sarcinile, răspunsul corect va fi aplaudat şi recompensat cu un
stimulent
SARCINA DIDACTICĂ: Preşcolarii participă la joc, ajutându-l pe spiriduş să sorteze jucăriile şi să decoreze
ghetuţele lui Moş Nicolae.

SCENARIUL ZILEI
Este o zi frumoasă de iarnă şi plină de surprize pentru preşcolarii grupei mari. Încă din cadrul Întâlnirii de
dimineaţa, le prezint copiilor pe unul dintre spiriduşii lui Moş Nicolae care a venit cale lungă până să ajungă la
noi. Le povestesc copiilor despre spiriduşii moşului şi despre atelierul unde aceştia lucrează pe parcursul anului.
Acolo, spiriduşii pregătesc tot felul de cadouri, sortează jucării şi dulciuri şi le pregătesc pentru copiii cuminţi,
chiar şi moşului îi decorează ghetuţele drept surpriză pentru ziua lui.
Astăzi însă, spiriduşul este foarte supărat deorece nu a reuşit să sorteze la timp jucăriile şi nici să-i
decoreze moşului ghetuţele şi pentru asta ne roagă pe noi să fim pentru o zi spiriduşi şi să-l ajutăm să termine
treaba.
Cu toţii acceptă să-l ajute pe spiriduş să sorteze jucăriile şi să decoreze ghetuţele moşului. După ce trec pe
la centrele de interes deschise şi rezolvă toate sarcinile ,copiii se împart în două echipe şi desfăşoară un joc
matematic de sortare, grupare de obiecte după mai multe criterii si raportare a numarului la cantitate, in
concentrul 1-5.. În complicarea jocului copiii se folosesc de un cub, de baloane şi plicuri colorate, iar una dintre
sarcini este chiar decorarea ghetuţelor moşului. Pentru fiecare sarcină rezolvată, copiii vor fi recompensaţi cu
câte un stimulent. La sfârşit, echipa care adună cele mai multe stimulente, este declarată echipa câştigătoare.
Ziua se încheie cu un joc motric şi cu cadouri surpriză oferite de spiriduş.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC METODE ŞI MODALITĂŢI


DIDACTIC PROCEDEE DE EVALUARE
DIDACTICE
Moment Se asigură condiţiile necesare
organizatoric pentru desfăşurarea optimă a
activităţii :
- aerisirea grupei;
- aranjarea mobilierului;
- pregătirea materialului didactic. Conversaţia Observarea
Întâlnirea de dimineaţă : Exerciţiul comportamentului
Salutul: ”Bună dimineaţa, dragi Observaţia copiilor
spiriduşi!,,
Prezenţa :,,Cine oare n-a venit ?,,
Calendarul naturii: se
completează cu anotimpul, ziua
din săptămână şi vremea.
Noutatea zilei:,,Cine a venit la
noi?,,
Captarea atenţiei Se realizează cu ajutorul unui Conversaţia
spiriduş de pluş, ,,Spiriduşul
Hugo,, care este supărat deoarece Observaţia
nu a reuşit să sorteze jucăriile la Observarea
timp şi ghetuţele lui Moş Nicolae Explicaţia sistematică a
au rămas nedecorate. În fiecare comportamentului
an, spiriduşii de la atelierul copiilor
moşului îi pregătesc acestuia o
surpriză de ziua lui. Astăzi,
spiriduşul ne roagă, pe noi, să fim
spiriduşi pentru o zi şi să-l ajutăm
să termine treaba
Anunţarea temei „Spiriduşul Hogo” a venit să ne
și enunțarea ceară ajutorul, însă pentru a se
obiectivelor asigura că vom face totul așa cum
trebuie, el ne explică ce avem de Conversaţia
făcut și de ce materiale avem
nevoie. Voi face referiri la Observarea
activităţile ce se vor desfăşura pe Explicaţia sistematică a
parcursul zilei şi le prezint comportamentului
copiilor materialele didactice. copiilor
Înainte însă,copiii trebuie să-l
convingă şi să-i câştige încrederea
spiriduşului. Le explic copiilor
sarcinile ce urmează a fi realizate
în cadrul fiecărui centru de
interes, precum şi obiectivele
specifice centrelor.
Prezentarea Le voi prezenta copiilor Conversaţia Observarea
optimă a noului activităţile care vor fi desfăşurate sistematică a
conținut și la cele trei centre de interes comportamentului
dirijarea deschise, pentru a reuși să-l copiilor
învățării convingem şi să-i câştigăm
încrederea spiriduşului dar şi
pentru a-i arăta cât de cuminţi şi
pricepuţi suntem. Spiridușii din
grupa mare,se vor aşeza la Demonstraţia
centrele pregătite.
La centrul Joc de masă,
preşcolarii vor îmbina piese de
puzzle astfel că, din bucăţi vor
reconstrui un întreg ”Moş
Nicolae”.
La centrul Ştiinţă, copiii vor Explicaţia
trebui să traseze pe puncte linii
continue pentru a întregii
imaginea şi apoi să spună ce
imagine au obţinut prin unirea
punctelor „ Cadouri mari,cadouri Observarea
mici pentru copii cuminţi”. sistematică a
La centrul Construcţii, copiii vor comportamentului
Demonstraţia copiilor
avea de realizat cutiuţe pentru
cadouri prin îmbinarea pieselor
lego şi legarea acestora cu fundiţe
colorate „ Cutiuţe pentru
cadouri”.
În timp ce copiii lucrează,îi voi
îndruma şi urmării îndeaproape şi
voi interveni acolo unde va fi
nevoie.
După realizarea sarcinilor la
centre şi după ce se fac aprecieri
generale şi individuale cu privire
la activitatea şi coportamentul
copiilor, prin
tranziţia: ” Spiriduşii la uşă s-au
adunat/ Şi spre baie au plecat!”,
se realizează trecerea de la
Expunerea
jocurile şi activităţile liber alese
către baie.
Tranziţia către activitatea pe
domenii experienţiale se
realizează cu ajutorul unor
versuri:„Spiriduşu-i încă Conversaţia
supărat/Jucăriile nu le-aţi
sortat/Ghetuţa nu ati decorat./Hai,
cu toţii să pornim/Pe spiriduş să-l
înveselim!”, iar copiii se vor
aşeza pe scăunele în formă de
semicerc.
Pentru a-i introduce în activitatea
matematică, voi reactualiza
cunoştintele copiilor referitoare la
sărbătoarea Sfântului Nicolae,
cine este acesta, cum îl aşteaptă
copiii.
Le voi aminti apoi copiilor de Conversaţia
rugămintea spiriduşului, aceea de
a-l ajuta să sorteze jucăriile dintr-
un săculeţ care au rămas
nesortate.
În acest sens, copiii vor desfăşura
un joc după ce vor fi împărţiţi în
două echipe: echipa spiriduşilor
cu căciuliţele roşii şi echipa
spiriduşilor cu căciuliţele verzi.
ADE: DŞ / DOS( Activitate
Matematică/ Domeniului Om Şi
Societate).
a. Anunţarea titlului jocului
Copiii vor desfăşura jocul:„Să-l
ajutăm pe Spiriduşul Hugo”.
Pentru acest joc,copiii vor fi
împărţiţi în două echipe: echipa
Explicaţia
spiriduşilor cu căciuliţele roşii şi
echipa spiriduşilor cu căciuliţele
verzi. Jocul
b. Explicarea şi demonstraţia
jocului
Observarea
Copiii vor lucra în echipe, iar Explicaţia sistematică a
pentru fiecare sarcină îndeplinită comportamentului
vor primi o recompensă. Echipa copiilor
care va aduna cele mai multe Demonstraţia Jocul
recompense va fi desemnată
câstigătoare.
Atenţionez copiii să fie atenţi şi
să gândească bine înainte de a da
răspunsul.
Dintr-un săculeţ, trebuie să
extragem o piesă, să o denumim
şi să o grupăm astfel încât să
formăm grupe de obiecte de
acelaşi fel ( exp.grupa pătratelor,
grupa cercurilor şi grupa
triunghiurilor)si sa numere
elementele fiecarei grupe
obtinute.
c. Executarea jocului de probă
Exerciţiul
1-2 copii vor grupa obiectele
după formă şi vor verbaliza
acţiunile făcute, numara elemetele
grupei formate.
Varianta I . „Formează grupe de
obiecte după culoare”. Într-o
ghetuţă sunt piese de culori
diferite pe care copiii trebuie să le
denumească şi să spună ce
culoare are fiecare piesă şi în
funcţie de culoare să o aşeze pe
ghetuţa de aceeaşi culoare.
Varianta II. „Formează grupe de
obiecte după mărime”.
Le voi prezenta copiilor o cutie
plină cu seminţe. Printre seminţe
stau ascunse diferite piese pe care
copiii trebuie să le descopere şi să
le sorteze după mărime: pe cele
mari le vor aşeza într-o cutie
mare, iar piesele mici într-o cutie
mică.
Vor numara elementele fiecarei
grupe asociind cifra
corespunzatoare cantitatii.
Vor verbaliza acţiunile făcute.

Obținerea Varianta III ( Complicarea


performanței jocului ). Identificăm împreună Cubul
un cub, câteva pliculeţe şi baloane
colorate.
Feţele cubului au culori diferite şi
le corespunde plicurile şi
baloanele cu sarcini, pe care
trebuie să le rezolve copiii.
Copiii vor rostogoli cubul,vor Explicaţia
alege un balon de aceeaşi culoare
cu faţa cubului rostogolit, în
interiorul balonului va fi un
bileţel cu o sarcină de rezolvat,
iar în interiorul plicului de aceeaşi
culoare cu balonul se vor afla Exerciţiul
materialele cu ajutorul cărora vor Analiza produselor
rezolva sarcinile. activității
Vor proceda cu fiecare balon la
fel până vor rezolva toate
sarcinile din interiorul lor.
1.DESCRIE: descrie o figură
geometrică care se află în plic,
precizând: forma, mărimea şi
culoarea.
2.COMPARĂ: compară cele
două figuri geometrice pe care le
găseşti în plic (asemănări şi Aprecierea
deosebiri). 3.ASOCIAZĂ: la ce rezolvării corecte a
te gândeşti când vezi un cerc? (în sarcinilor date
plic găsim câteva jetoane cu
diferite obiecte în formă de cerc).
4.ANALIZEAZĂ: după ce
Exerciţiu
recunoşti un triunghi?
5.APLICĂ: decoreză ghetuţa
moşului (în plic se află mai multe
figuri geometrice pentru
decorarea ghetuţei). Astfel copiii
realizează activitatea practică din
cadrul Domeniului Om Şi
Societate.
6.ARGUMENTEAZĂ: continuă
şirul Cubul Explicaţia Exerciţiul
Exerciţiul Exerciţiul Observarea
sistematică a comportamentului
copiilor Analiza produselor
activității figurilor geometrice şi
motivează. Prin aranjarea
figurilor geometrice, practic
copiii îşi pregătesc şotronul
pentru a desfăşura mai apoi jocul
motric din cadrul activităţilor
liber alese 2.
La sfârşitul jocului, copiii au de Observarea
rezolvat o fişă matematică. sistematică a
Ziua continuă cu tranziţia: „ Să-l comportamentului
Jocul copiilor
poftim pe spiriduş la joc.

Pentru a încheia ziua într-un mod


Asigurarea plăcut și cu bucurie, le propun
retenției copiilor un joc motric şi distractiv
în acelaşi timp“Şotronul figurilor
geometrice!”, astfel fiecare copil Conversatia
va trebui să execute diferite forme
de sărituri, de pe o figură
geometrică pe altă figură Turul galeriei Aprecieri verbale
geometrică. Aprecieri
stimulative ,
aplauze Aprecieri
Evaluarea Se fac aprecieri generale şi individuale şi
performanţei individuale asupra modului de colective
participare a copiilor la activităţi,
pentru rezolvarea sarcinilor de
lucru iar apoi se centralizează Aprecieri
recompensele adunate de cele stimulative
două echipe. Echipa care a
acumulat cele mai multe
recompense este declarată echipa
câştigătoare.

Încheierea
activității
La sfârşitul activităţii, copiii vor
fi răsplătiţi cu cadouri surpriză
aduse de spiriduş.

S-ar putea să vă placă și