Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Unitatea de învăţămînt: Gimnaziul „Eugeniu Coşeriu” din s. Catranîc, raionul Făleşti


Profesor: Rotari Margarita
Data: 27.01.2016
Clasa: VIII-a
Subiectul: ”Evoluţia social-politică a Basarabiei şi Transnistriei”
Tipul lecţiei: Mixtă
Subcompetenţe:
- descrierea unui eveniment/fenomen în baza mai multor surse utilizînd termenii istorici în comentarea evenimentelor istorice din epoca modernă
- explicarea cauzelor schimbărilor survenite pe parcursul epocii moderne
Obiective operaţionale.Elevul va fi capabil să:
O1 – Să argumenteze dacă România avea o independenţă deplină la sf. sec XIX-lea;
O2 - să evidenţieze specificul evoluţiei Basarabiei sub dominaţia ţaristă;
O3 - să stabilească elementele comune ale dominaţiei străine în teritoriile româneşti înstrăinate;
O4 - să identifice contribuţia personalităţilor istorice la activizarea mişcării de emancipare naţională în Basarabia şi Transnistria
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee didactice: expunerea, explicaţia, lucrul individual, lucrul cu manualul
b) Mijloace de învăţământ: manualul, harta
c) Forme de organizare a activităţii : frontal, individual , în grupuri.

Desfăşurarea activităţii:
Etapele lecţiei Ti Strategii Activitatea profesorului Activitatea elevului
mp didactice
I.Evocare Verifică prezenţa elevilor, prezenţa mijloacelor didactice, etc. Se pregătesc pentru desfăşurarea orei.
1.Moment minidiscuţia -Sunt analizate lucrările elevilor realizate acasă. -citesc lucrările
organizatoric expunerea Se localizează la hartă România şi teritoriile înstrăinate.
2.Analiza 3’ Se realizează Analiză SWOT „Este România un stat cu
temei de acasă independenţă deplină?”
II.Realizarea 2’ Este anunţat subiectul şi obiectivele lecţiei. Notează subiectul lecţiei în caiete.
sensului. expunerea - Se citeşte rezumatul subiecului. Se indentifică ideea esenţială a
1.Reactualizar 5’ conţinutului .Se explică noţiunea gubernie rusească, rusificare, -în baza clusteringului se explică cele 4 noţiuni
ea clustering deznaţionalizare. -numesc 4/5 paşi în înăsprirea politicii de
cunoștințelor Paşii de trecere de la regiune autonomă la gubernie ţaristă. rusificare
dobîndite Lucrul cu a) Se analizează din manual p.54 informaţia şi se identifică - comentează opinia lui Ştefan Ciobanu, despre
anterior manualul 4/5 paşi în înăsprirea politicii de rusificare, argumentănd ce politica ţaristă de rusificare
15’ descrierea drepturi umane au fost încălcate Rîndul 1/în perechi - comentează la ce măsuri de constrîngere au fost
2.Prezentarea b) comentaţi opinia lui Ştefan Ciobanu, doc. p. 54 despre supuşi românii basarabeni explică termenul
noului subiect. expunerea politica ţaristă de rusificare Rîndul 2/în perechi colonizare
c)analizaţi ultimele 2 alineiate de la p.54 si comentaţi la ce
măsuri de constrîngere au fost supuşi românii basarabeni Rîndul mişcarea naţională şi social politică
3 în perechi
3.Predarea Se analizează răspunsurile elevii vor da raspuns cum se realizează mişcarea
noului Se analizează diagrama de emancipare
conţinut. Care este cauza mişcării de emancipare naţională?
Care sînt elementele comune ale dominaţiei străine în teritoriile
româneşti înstrăinate? Elevii vor comenta
Elevii vor comenta maghiarizare
germanizare
rusificare
Atît în Basarabia, cît şi in Transnistria au fost încălcate DO.
Studiu de caz: Elevii vor discuta asupra studiului de caz.
Ziarul Basarabia, p.56
Fise de merit naţional

III.Reflecţii. 10’ scrierea Se propune ca elevii să realizeze un tabel forme şi acţiuni de № Forme şi acţiuni Personalităţi
liberă miscare naţională social – politică, nominalizînd personalităţile. naţională social -
politica
Notarea elevilor în baza activităţii la lecţie.

Motto „ Sentimentul naţional este acela care asigură existenţa


1.Consolidarea 10’ expunerea
cunoştinţelor. popoarelor.”Nicolae Titulescu Elevii vor comenta motto-ul
Ex.p57
2.Tema pentru
acasă pentru acasă eseu „Răspăndirea culturii naţionale în Basarabia” Notează tema pentru acasă eseu „Răspăndirea
culturii naţionale în Basarabia”ex-2 /realizati p.57

S-ar putea să vă placă și