Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECT DIDACTIC

Data: 20.03.2019
Unitatea de învăţământ: Liceul Teoretic „Ana Ipătescu ” Gherla
Clasa : I D
Ora:11.00- 12.00
Profesor în înv. primar: Revnic Alexandra Angela
Aria curriculară: Arte şi tehnologii
Disciplina: Arte vizuale şi abilităţi practice
Unitatea tematică: “ Poveștile, daruri ale Planetei albastre”
Tema : Colaj prin tehnici de lucru diverse:„Personaje din povești”
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi
Domenii integrate: CLR, MEM, MM.
Competenţe urmărite:
1.1. sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu exprimat prin desen / pictură/ modelaj/ colaj/ film/ desen animat care reflectă un
context familiar;
2.4. transformarea unui material prin tehnici simple.
Obiective operaţionale:
Pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1: să rezolve corect rebusul dat;
O2: să decoreze masca prin tehnici diverse (ghemotoace din hârtie creponată, puf, griș și orez);
O3: să lucreze îngrijit și cu acuratețe;
O4: să aprecieze obiectiv lucrările colegilor.
Strategii didactice:
Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, instructajul, demonstraţia, exerciţiul, joc de rol.
Resurse materiale : planșe cu imagini/ scene din poveste, aracet, ghemotoace din hârtie creponată,hârtie glasată, fire textile, griș,
orez,semințe de dovleac, paste făinoase, mărgeluțe, acuarele, computer (fond muzical).
Forme de organizare: frontal, pe grupe.
Resurse temporale: 45 minute
Bibliografie:
- Programa școlară pentru disciplina ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE, Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a,
Bucureşti , 2013;
Momentele
lecţiei
Desfăşurarea lecţiei
Obiective
operaţionale
Conţinutul instructiv- educativ
Metode şi
Strategii didactice
Forme de Mijoace de
Evaluarea
performanţelor
procedee organizar învăţămân
e t
1.Moment Se pregătesc materialele necesare Conversaţia Frontal
organizatori desfăşurării lecţiei.
c Se asigură cadrul organizatoric necesar
(2min) desfăşurării în condiţii optime a lecţiei.

2.Captarea Se solicită elevii să rezolve un rebus a Frontal Observarea


atenţiei şi cărui răspuns pe diagonală va fi „Personaje”. Conversaţia sistematică
motivarea O1
(Anexa 1)
pentru
învăţare
(5 min)
3.Anunţarea Se anunţă tema lecţiei: „Personaje din Conversaţia Frontal
subiectului povești” și obiectivele urmărite: decorarea
lecţiei măștilor prin tehnici diverse, pe grupe.
(3 min)
4.Realizarea a. Activitate pe grupe Planșe A3 Observarea
lucrării Elevii sunt împărțiți în 7 grupe a câte 4 Demonstraţia Frontal cu sistematică
(25 min) elevi. imaginea
Se explică fiecărei grupe sarcinile de lucru. gâștei
O2 b. Prezentarea ghicitorilor și conturate,
alegerea modelului Explicaţia aracet, ghe-
Se solicită elevilor să extragă un număr motoace
pentru a alege modelul grupei şi instrumentele Instructajul din hârtie
pe care le vor folosi pentru realizarea acestuia. Pe grupe creponată,
O3 c. Explicarea tehnicii de lucru puf ,orez
Se prezintă etapele de realizare a lucrării: griș,
-decorarea măștilor cu ghemotoace din hârtie
hârtie creponată (grupa 1), cu mărgele și Exercițiul glasată,
fire(grupa 2) orez (grupa 3) ,griș (grupa 4), computer
hârtie glasată(grupa 5), semințe de (fond
dovleac(grupa 6) și paste făinoase( echipa 7). muzical)
Se solicită efectuarea exerciţiilor pentru
încălzirea mâinilor.
Se supraveghează modul în care lucrează
elevii în cadrul fiecărei grupe şi se oferă
informaţii suplimentare acolo unde este cazul.
Se asigură un climat favorabil lucrului –
fond muzical (Cântece: „Masa mare”,
„Personajul preferat”, etc.).

5.Evaluarea O4 După finalizarea lucrărilor, se propune Conversaţia Pe grupe


activităţii elevilor să analizeze lucrările fiecărei grupe în Observarea
(7min) parte şi să aducă argumente în susţinerea Turul sistematică
observaţiilor făcute. galeriei
Doi dintre elevii clasei(voluntari) vor realiza Aprecieri verbale
un joc de rol cu măștile confecționate.
Se urmăreşte capacitatea elevilor de a
aprecia calitatea şi corectitudinea produsului
final al colegilor.

6. Încheierea Aprecierea efortului individual depus de Aprecieri verbale


activităţii elevi în cadrul lecţiei. Frontal
(3 min)
Anexa 1-Rebus A-B: Tema colajului …
A-B: Tema colajului …
1. A mâncat iezii…
1. A mâncat iezii… 2. Mică precum un degețel…
2. Mică precum un degețel… 3. A pierdut un pantof…
3. A pierdut un pantof… 4. Animal rămas fără coadă…
4. Animal rămas fără coadă… 5. Pasăre care a adus bogății moșului…
5. Pasăre care a adus bogății moșului… 6. Îi creștea nasul atunci când mințea…
6. Îi creștea nasul atunci când mințea… 7. Șireată din fire…
7. Șireată din fire… 8. Personajul rău din poveste…
8. Personajul rău din poveste… 9. A deschis ușa lupului…
9. A deschis ușa lupului…
A

B
Anexa 2- Echipele
Echipa 1
GHICI care va fi MASCA ta?
Doi s-au zbenguit şi au construit
Case fără var,case vai şi-amar!
Numai unul a muncit,
Casă bună şi-a clădit.
Şi a lui a rezistat
Lupul nu l-a înşfăcat.

MATERIALE- ghemotoace de hârtie creponată


Echipa 2

GHICI care va fi MASCA ta?

Cunoaşteţi voi oare-o fetiţă


Ce roşie avea o scufiţă?

MATERIALE- mărgeluțe și fire textile


Echipa 3

GHICI care va fi MASCA ta?

Ştiu un moş cu coada-n cleşte


Fiindcă a vrut să prindă peşte.

MATERIALE- orez și acuarele


Echipa 4

GHICI care va fi MASCA ta?

Bărboşi şi de mulţi ani cărunţi,


Cei şapte se întorceau din munţi.

MATERIALE- gris și acuarele


Echipa 5

GHICI care va fi MASCA ta?

Ca să intre-n circ, băiatul cel hoinar,


Şi–a vândut dragul abecedar!

MATERIALE- hârtie glasată


Echipa 6

GHICI care va fi MASCA ta?

Ion Creangă ne spunea


Că o mamă capră avea
Iezişori mititei
Ştiţi voi cam câţi iezi avea ?

MATERIALE- semințe de dovleac


Echipa 7

GHICI care va fi MASCA ta?

Vitregele de surori
O înjură, îşi bat joc,
Îi dau munci din cele grele
Însă ea are noroc.
 
Căci e blândă şi frumoasă,
Răbdătoare şi deşteaptă –
Va ajunge-mpărăteasă,
Chiar de e…!

MATERIALE- paste făinoase și acuarele


Anexa 3- Măști
pentru décor

S-ar putea să vă placă și