Sunteți pe pagina 1din 2

Schiță proiect de activitate

DATA: 14.03.2022

Grupa Mare

Cadru didactic: Tofan Roxana Mihaela

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum exprimăm ceea ce simțim?”

SUBTEMA: „Flori de primăvară”

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENŢIALE: Domeniul Științe DȘ + Domeniul


Esatetic și Creativ DEC

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE:

Joc de rol: „De-a florăresele”

Artă: „Flori de primăvară”

Știință: „Grădina primăverii”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoașterea mediului + Educație muzicală

TEMA: „Mireasma florilor de primăvară”

MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrată (lectură după imagini + repetare cântece)

SCOPUL: Dezvoltarea capacitatii de a cunoaste elemente componente si ale mediului


inconjurator, precum și stimularea curiozitatii;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

• să denumească imaginile de pe panou, numind anotimpul în care ne aflăm;


• să descrie aspecte generale ale anotimpului primăvara: fenomene ale naturii specifice
lunilor de primăvară, schimbarile survenite in natura;
• să intoneze cântece pentru copii despre primăvară;
• să intoneze corect cântece respectând elemente de tehnică vocală – poziție, respirație,
dicție, emisie;
STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee: conversaţia, demonstratia, observatia, exerciţiul, explicaţia,


problematizarea;

Mijloace de învăţământ: planse, flori,

Modalităţi de realizare: frontal, individual.


SCENARIUL DIDACTIC

Moment organizatoric

Aerisirea salii de grupa, aranjarea scaunelor in semicerc, pregatirea materialului


didactic.

Captarea atentiei

Se captează atenția prin intermediul unor ghicitori despre florile de primăvară.

Anuntarea temei si a obiectivelor

Anuntarea temei activitatilor precum si a obiectivelor propuse. Se precizeaza faptul ca


vor vizualiza imagini cu flori de primăvară și vor repeta cântece de primăvară.

Desfasurarea activitatii

Copiii vor citi imaginile de pe panou.

Se vor adresa cateva intrebari cu privire la continutul acesteia.

Tranzitii

Cantec “ Ploaia”

Asigurarea retentiei si a feed-back-ului

Se vor repeta cântece de primăvară, respectând elementele de tehnică vocală.

Evaluarea performantelor

Copiii se vor îndrepta spre centrele de interes deschise;

Incheierea activitatii

Voi face aprecieri verbale indiviuale si colective asupra desfasurarii activitatii;

S-ar putea să vă placă și