Sunteți pe pagina 1din 3

Schiță proiect de activitate

DATA: 02.11.2020

Grupa Mijlocie

Cadru didactic: Tofan Roxana Mihaela

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cine sunt/suntem?”

SUBTEMA: „Sănătos de mic”

DOMENII EXPERIENŢIALE: Domeniul ştiințe DȘ

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoaşterea mediului

TEMA: Sportul meu preferat

MIJLOC DE REALIZARE: lectură după imagini

SCOPUL: Dezvoltarea capacitatii de a cunoaste elemente componente si ale mediului


inconjurator, precum si stimularea curiozitatii;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Domeniul Științe – cunoașterea mediului

● să urmarească cu atentie linia povestii;


● să numească sportul preferat;
● să enumere echipamente sportive, necesare fiecărui sport.

STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee: conversaţia, demonstratia observatia, exerciţiul, explicaţia,


problematizarea;

Mijloace de învăţământ: planse, echipamente

Modalităţi de realizare: frontal, individual.

DURATA: 25 MINUTE

BIBLIOGRAFIE:

***Activitatea integrată în grădiniţă, DPH Bucureşti, 2008;

MECT, Curriculum pentru învățământul preșcolar, Editura Didactica Publishing House,


București, 2009.

***Ghid pentru proiecte tematice, Ed. Humanitas Educaţional, 2008;


SCENARIUL DIDACTIC

Moment organizatoric
Aerisirea salii de grupa, aranjarea scaunelor in semicerc, pregatirea materialului
didactic.

Captarea atentiei

Se poarta o discutie despre anotimpul iarna.

Anuntarea temei si a obiectivelor

Anuntarea temei activitatilor precum si a obiectivelor propuse. Se precizeaza faptul ca


vor asculta legenda lui Mos Nicolae si vor realiza ghetuta lui Mos Nicolae.

Desfasurarea activitatii

Se va citi copiilor legenda lui Mos Nicolae expresiv, subliniind prin tonalitate si
mimica incarcatura emotionala a textului.

Se vor adresa cateva intrebari cu privire la continutul acesteia.

Tranzitii

Cantec “ Mos Nicolae”

Asigurarea retentiei si a feed-back-ului

Se va realiza ghetuta decorata. Vor lipi vata in partea de sus a ghetei, vor lipi stelute si
ca sireturi vor lipi hartie creponata.

Evaluarea performantelor

Se vor alege doua, trei lucrari, se vor discuta si vom face o expozitie cu lucrarile
copiilor;

Incheierea activitatii

Voi face aprecieri verbale indiviuale si colective asupra desfasurarii activitatii;

S-ar putea să vă placă și