Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic al lecției, clasa a X-a B (profil real)

Data: 15.III.2016
Sala: laboratorul de chimie
Profesorul: Diana Guțu, grad didactic doi
Disciplina: Chimia
Unitatea de învățare VI: Nemetalele
Subiectul lecției: Compuşii hidrogenaţi ai nemetalelor: nomenclatura, structura, obţinerea
(HCl, H2O, H2S, NH3, CH4) Demonstrare: Obţinerea amoniacului şi a clorurii de hidrogen
(lecția nr. 5)
Tipul lecției: mixtă
Competențele specifice disciplinei Chimie:
 Competența de a dobîndi cunoștințe fundamentale, abilități și valori din domeniul
chimiei.
 Competența de a comunica în limbajul specific chimiei
 Competența de a rezolva probleme/situații-problemă
 Competența de a investiga experimental substanțele și procesele chimice
 Competența de a utiliza inofensiv substanțele chimice
Subcompețele:
Elevul/eleva va fi capabil:
 Să compare: compuşii hidrogenaţi ai nemetalelor după algoritmul: nomenclatura,
structura, obţinerea.
Obiectivele operaționale:
Elevul/eleva va fi capabil:
O1 – să descrie formulele moleculare ale compușilor hidrogenați ai nemetalelor.
în baza nomenclaturii;
O2 – să identifice metode de obținere a compușilor hidrogenați ai nemetalelor în baza
ecuațiilor reacțiilor chimice;
O3 – să scrie ecuațiile moleculare a ecuațiilor reacțiilor în baza metode de obținere a
compușilor hidrogenați ai nemetalelor;
O4 – să demonstreze experimental una din metodele de obținere a amoniacului;
O5 – să rezolve exerciții în baza a 2 metode de obținere a compușilor hidrogenați ai
nemetalelor.

Strategii didactice:
Metode și procedee: analiză, studiu de caz, clustering, exercițiul, algoritmizare,
demonstrare, experiment, generalizare.
Forme de activitate: lucru frontal, în grup și independent
Mijloace didactice: imagini cu diferite obiecte, ustensile chimice, reactivi chimici,
manualul, tabla, creta, tabla Smart.
Surse bibliografice:
1. Manual de chimice cl. a X-a N. Velișco Ed. Arc 2012
2. Să învățăm logic chimia prin exerciții, probleme, teste. E. Melentiev Ed. Lumina
2006
3. didactic.ro
Etapele O Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare Strategii didactice
lecției
I. Evocare 1. Moment organizatoric. Salut elevii, organizez clasa. Formativă Discuție euristică
2. Reactualizez cunoștințele anterioare.
- Ce proprietăți chimice manifestă nemetalele?
- Dați exemple de o metodă de obținere și 3 proprietăți chimice Elevii scriu la tablă ecuațiie reacțiilor Curentă Scriere libere
ale nemetalelor. chimice
3. Evocarea subiectului și a obiectivelor lecției.Conduc elevii Formulează subiectul și obiectivele Formativă Spargerea gheții
spre formularea temei și obiectivelor lecției prin întrebarea:
- Ce substanțe se obțin dacă nemetalele se combină cu Dau exemple de compuși hidrogenați ai
hidrogenul? Cum se numește clasade compuși? Dați exemple. nemetalelor
II. Realizarea 1. Anunț tema lecției și obiectivele (slaid) Notează subiectul lecției în caiete. Analiză
sensului O1 - Scrieți la tablă toți compușii hidrogenați posibili pe care pot Dau exemple de substanțe hidrogenate Studiu de caz
să-i formeze nemetalele. (HCl, H2O, H2S, NH3, CH4) Elaborarea
O1 - Explicați formarea structurii moleculei de NH3, HCl și Explică la tablă formulele de structură Evaluarea planului de
CH4(slaid) Dau exemple de reacții chimice formativă cercetare
O2 - Dați exemple de reacții prin intermediul cărora se obțin Notează ecuațiile în caiete frontală Demonstrare
O3 compuși hidrogenați? Elaborarea
1. Combinarea nemetalelor cu hidrogenul. planului de
2. Sărurile neoxigenate cu bazele. (pentru amoniac) cercetare
3. Sărurile neoxigenate cu acizii Experiment
Un elev demonstrează experimental Ustensile și
O4 4. Metalele cu acizii. (Zn cu acid sulfuric concentrat ) cum se obține amoniacul în laborator. Evaluare
- O metodă de obținere se poate de realizat în laborator școlar? experimental reactivi
Concluzii.Scriu ecuația moleculară Generalizare
Cum credeți care este aceasta? Prezintă rezultatele experimentelor, ă
formulează concluziile privitor la
proprietățile chimice ale acizilor. Evaluarea în
perechi Exercițiul
O5 Rezolvă exercițiile propuse Algoritmizare
Prezintă algoritmul de rezolvare Evaluarea
Propun de rezolvat exercițiile 3 și 4 pagina 190 formativă Clustering
Discuții. Concluzii frontală
III. Reflecție O5 1. Analiza schemei.Propun o schemă în baza teoriei studiate la Alcătuiesc ecuațiile logice conform Evaluare Analiză
lecție. transformării. Un elev iese la tablă scriid paralelă Algoritmizare
compus oxigenat ← nemetal → compus hidrogenat ecuațiile conform schemei. Rezolvarea
NH4Cl exercițiului
2. Rezolvarea problemei.Propun spre rezolvare o problemă de
calcul:
Se vor consuma oare volume egale de hidrogen (c.n.) la reacția Rezolvă problema propusă Rezolvarea
de combinare cu 0,5 mol de carbon și a 1 mol de azot? Ce problemei
O5 compus hidrogenat va fi mai mult? Notează problema pe scurt. Scriu
Rezolvare ecuațiile recațiilor conform enunțului
C + 2H2 = CH4 (1) problemei
N2+3H2 2NH3 (2)
Algoritmizare
υ (H2)1 =2*0,5/1=1mol
υ (H2)2 =3*1/1=3mol
V(H2)1 =1*22,4l/mol=22,4litri
V(H2)2 =3*22,4l/mol=67,2litri
Expun opiniile
Realizez feedback-ul: să vedem dacă s-au realizat cele
proiectate azi la lecție Discuție dirijată
IV. Extindere Proiect de cercetare
Subiecte: 1. Efectele poluante ale compușilor hidrogenați ai Băieții primesc primul subiect și fetele
nemetalelor asupra mediului subiectul 2 al proiectelor
2. Utilizarea compușilor hidrogenați ai nemetalelor în viața
cotidiană.
Termen: 16.III.2016-04.IV.2016

S-ar putea să vă placă și