Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE INVATAMANT: Gradiniţa nr. 4

DATA: 14.02.2019

PROF.INV.PREŞCOLAR: Ursu Dana Maria

GRUPA : Mare O.N.

TEMA ANUALA: ,, Cum este, a fost si va fi aici pe pamant?”

TEMA PROIECTULUI: ,,Lumea in care traim”

TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Roata timpului”

DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul ştiinţă

CATEGORIA DE ACTIVITATE: DŞ-Activitate matematică

FORMA DE REALIZARE: Joc didactic

TEMA ACTIVITĂŢII: ,, Calatori in lumea anotimpurilor”

TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de cunoștințe și deprinderi


SCOPUL ACTIVITATII:

-Consolidarea număratului în limitele 1-5 ;


- Dezvoltarea capacitatii de a intelege si a utiliza numere si cifre, intrebuintand un vocabular adecvat.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

- să numere crescator şi descrescator in limitele 1-5 ;


- să asocieze cifra corespunzătoare numărului de elemente dintr-o mulţime din şirul numeric;
- să utilizeze diferenţiat aspectul ordinal de cel cardinal al numerelor.
- sa compare numere in vederea stabilirii vecinilor acestora;
- sa alcatuiasca multimi de obiecte cu un numar dat de elemente;

SARCINA DIDACTICĂ:
-Completarea şirului numeric cu mulţimile\cifrele corespunzătoare.
-Asocierea cantităţii la număr\cifră şi invers.
-Stabilirea ordinii în şirul numeric.
-Identificarea vecinilor unui numar;
-Identificarea grupelor cu mai multe, mai putine elemente.

REGULI DE JOC:
- In funcţie de sarcina de lucru primită copilul\copiii solicitaţi de către educatoare se deplasează la tabla magnetică.
- Răspunde doar copilul\copiii solicitaţi de către cadrul didactic.
- Răspunsurile corecte sunt aplaudate de copii.
- Copiii ridică jetoanele doar la semnalul educatoarei.

ELEMENTE DE JOC: Deplasarea copiilor la tabla magnetică, manuirea materialului, aplauze, surpriza .
STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode si procedee: explicaţia, observaţia, conversaţia, exerciţiul, jocul, problematizarea.

b) Material didactic:material demonstrativ: jetoane ,tabla magnetică,fişe matematice, creioane,recompense.

Forme de organizare: frontala, individuală.

DURATA: 30-35 min

BIBLIOGRAFIE:
- “Curriculum pentru învăţământul preşcolar”,Editura DPH,Bucuresti,2008.
- “Activităţi matematice în gradiniţă”,Editura Polirom,Mihaela Neagu si Georgeta Beraru.
EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE

Moment Se asigură condiţii optime pentru buna desfăşurare a activităţii:


organizatoric aerisirea sălii de grupă,amenajarea mobilierului şi aranjarea
materialului didactic individual şi demonstrativ.
Explicaţia
Captarea atenţiei Introducerea în activitate se face prin prezentarea sub formă de
surpriză a materialului didactic. Observaţia
Se intuieşte,cu ajutorul copiilor, materialul demonstrativ.
Se acordă atenţie limbajului specific. Conversaţia

Enunţarea scopului Se prezintă scopul si obiectivele specifice ale activităţii ce


şi a obiectivelor urmează a se desfaşura.Se fac cateva precizari privind modul de Explicaţia
desfaşurare a activităţii şi de utilizare a materialelor didactice. Conversaţia
Copiii vor fi anunţaţi de denumirea jocului:”Calatori in lumea
anotimpurilor”.

Reactualizarea Se realizează exerciţii de reactualizare a cunostinţelor anterioare Explicaţia


cunoştinţelor cu material concret. Exerciţiul -Aprecieri verbale
Se acorda atenţie verbalizarii acţiunilor efectuate,utilizând Conversaţia individuale si
terminologii matematice complete. colective;

Dirijarea învăţării Se explică regulile şi desfăşurarea jocului. Demonstraţia


Se precizează regulile. Exerciţiul
Se anunţă obiectivele activităţii pe înţelesul copiilor. Conversaţia
Prezentarea sistemului de evidenţă a rezultatelor. Jocul
Executarea jocului de probă
Precizări privind calitatea îndeplinirii sarcinilor. Aprecieri verbale
Precizări privind încadrarea în timp. Explicaţia individuale si
Reamintirea criteriilor de reuşită. colective;

Executarea jocului de către copii.


Intervenţia educatoarei se rezumă la respectarea regulilor şi
încadrarea în timp. Explicaţia
Evidenţierea rezultatelor prin sistemul convenit. Demonstraţia
Introducerea unor sarcini cu grad sporit de dificultate. Exerciţiul
Se pune accent pe autocontrol si autoreglare. Jocul Aprecieri verbale
Se acorda atenţie verbalizării acţiunilor,utilizării terminologiei individuale si
matematice specifice. colective;

VARIANTA I:
Stabilirea vecinilor unor numere din şirul numeric prin acţiune Explicaţia
concreta cu materialele demonstrative şi cu materialul Demonstraţia
individual.Rezolvarea unor situaţii problema. Introducerea unor Exerciţiul
noi reguli de joc specifice variantei. Jocul

VARIANTA II: Joc-“ A cata cifra a disparut?” Aprecieri verbale


Utilizarea numeralului ordinal prin folosirea materialelor individuale si
demonstrative pregătite. colective;
Precizarea unor reguli specifice.

Obținerea Rezolvarea sarcinilor de pe fişa de lucru in baza explicaţiilor


performanţei cadrului didactic.
Antrenarea copiilor în observarea elementelor cuprinse în fişa de Aprecieri verbale
lucru, separat pentru sarcinile ilustrate. individuale.
Rezolvarea sarcinilor de lucru cu respectarea recomandărilor
primite.

Evaluarea Se fac aprecieri şi autoaprecieri privind rezolvarea sarcinilor. Conversaţia


activității Cadrul didactic va raporta rezultatele activităţii copiilor la
obiectivele stabilite precum şi la rezultatele anterioare.

Incheierea Se reia titlul jocului. Se fac aprecieri individuale şi colective


activităţii privind participarea copiilor la activitate; se acorda recompense.

S-ar putea să vă placă și