Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a VIII-a
Data: 16.11.2018
Profesor: Rusu Maria
Disciplina: Matematică ( Geometrie)
Unitatea de învăţare: Proiecții ortogonale pe un plan
Subiectul:Teorema celor trei perpendiculare. Recapitulare
Tipul lecţiei: Lecție de recapitulare, sistematizare și consolidare a cunoștințelor
Locul de desfăşurare: Sala de clasă
Competenţe generale:
1. Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedurilor de calcul specifice matematicii;
2. Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare şi rezolvare de probleme;
3. Dezvoltarea capacităţii de a comunica, utilizând limbajul matematic;
4. Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte variate.
Competenţe specifice:

1. Recunoaşterea şi descrierea unor proprietăți ale unor figuri geometrice plane în configurații date în spațiu sau pe
desfășurări ale acestora;
2. Folosirea intrumentelor geometrice adecvate pentru reprezentarea prin desen, în plan, a corpurilor geometrice;
3. Utilizarea proprietăților referitoare la drepte și unghiuri în spațiu pentru analizarea pozițiilor relative ale acestora;
4. Uilizarea proprietăților referitoare la drepte și unghiuri în spațiu pentru calcularea distanței de la un punct la o dreaptă;
5. Alegerea reprezentărilor geometrice adecvate în vederea optimizării calculelor de lungimi de segmente și de măsuri de
unghiuri;
6. Interpretarea reprezentărilor geometrice și a unor informații deduse din acestea, în corelație cu determinarea unor
lungimi de segmente și a unor măsuri de unghiuri.

Obiectivele operaţionale ale lecţiei:

La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:


O1: Să enunţe şi să aplice corect teorema celor trei perpendiculare ;
O2: Să recunoască diferite configurații geometrice în care teorema celor trei perpendiculare poate fi aplicată;
O3: Să deseneze corect o figură geometrică conform unei ipoteze date;
O 4 : Să aplice metodele cele mai potrivite în scopul eficientizării rezolvărilor;

Mijloace şi strategii didactice

1. Materiale suport: tabla, caiete, fişe de lucru, culegerea, instrumente geometrice, marker
2. Metode de învăţământ: conversaţia, explicația, învăţarea prin descoperire, exerciţiul,demonstrația, observaţia, problematizarea
3. Forme de evaluare: conversaţia orală, observarea sistematică
4. Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală
5. Bibliografie:
 Culegere de probleme de matematică clasa a VIII- a – Maria Negrila, Anton Negrila
 Evaluare Națională pentru absolvenții clasei a VIII-a 2018-Gheoghe Iurea, Dorel Luchian etc.
 Manual pentru clasa a VIII-a: Corneliu Savu, Gina Caba etc., Editura: Teora
 http://www.mykoolio.com/

Etapele lecţiei:

1. Moment organizatoric
2. Captarea atenţiei
3. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale
4. Reactualizarea cunoștințelor anterior însușite
5. Desfășurarea lecției și dirijarea învățării
6. Asigurarea retenției și a transferului
7. Incheierea lecției
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPA OB. CONŢINUTUL METODE FORME DE


ORGANIZARE

Moment organizatoric
Salutarea elevilor;
(2 min) Verificarea prezentei elevilor;
Elevul de serviciu raportează absenții;
Elevii îşi pregătesc materialele; Conversaţia Frontală
Se asigură o atmosferă adecvată pentru buna desfăşurare a
orei;

Captarea atenției
Verificarea temei cantitativ şi calitativ (prin citirea
(3 min) Conversaţia Frontală
rezultatelor) urmând să se rezolve la tablă exerciţiile care au
pus probleme majorităţii elevilor (dacă este cazul). Individuală

Anunţarea subiectului
lecţiei şi a Scriu titlul pe tablă
Conversația Frontală
obiectivelor Teorema celor trei perpendiculare. Recapitulare
operaţionale Anunţ obiectivele lecţiei

(2 min)

Reactualizarea
cunoștințelor anterior Se verifică oral lecţia anterioară prin enunțarea și scrierea
însușite teoremei celor trei perpendiculare la tablă.
Enunţul teoremei Conversația
(8 min) O1
Fie: Frontală

 un plan  d Explicația
 o dreaptă d ⊥
M
d   = {O} c
Individuală
 o dreaptă b  
O a Problematizarea
 dreapta OA ⊥b , A
b
Ab
 un punct M  d
Atunci: MA⊥b
Demonstraţie:

Notăm: OA = a, MA = c şi avem:

}
d ⊥ α ( ip. ) ⇒d⊥b⇒b⊥d (1)
b ⊂α (ip .)
Demonstrația

O1
Dar a⊥b⇒b⊥a (2)
Frontală

}
( 1) b ⊥ d
Observația
Din (2 )b ⊥ a b⊥(d,a) =
d , a ⊂ ( MOA )
d ⋂ a={O }

(MOA), dar c  (MOA) b⊥cc⊥b MA⊥b Individuală

Observaţia 1: Punctul M poate fi ales oriunde pe dreapta d. Conversația

Observaţia 2: Lungimea segmentului [MA] reprezintă distanţa de


la M la dreapta b.

Observația 3: Reținem mai ușor dacă reprezentăm teorema cu


O1 Explicația
obiecte avute la îndemână.
Învățarea prin
descoperire
Unii elevi vor prezenta sugestii pentru alte metode de
demonstrație a teoremei celor trei perpendiculare. Frontală
Conversația
În continuare se propune elevilor să răspundă la următoarele cerințe:
Definiţi dreapta perpendiculară pe un plan.
Ce este distanţa de la un punct la o dreaptă?
La ce fel de probleme este utilă teorema celor trei
perpendiculare?
Individuală
Profesorul explică elevilor felul în care vor sintetiza noţiunile
învăţate până acum și anume:
Fiecare elev primește o fisă de lucru. Explicația
Se începe activitatea, iar elevii o continuă completând
corespunzător Anexa 1 și apoi rezolvând cât mai multe
probleme.

Desfășurarea lecției și
dirijarea învățării Se propun spre rezolvare elevilor
următoarele probleme:
(25 min)
1.Fie ABC un triunghi dreptunghic în Conversația
A, cu AB=3 m și AC=4 cm. Știind că
AM⊥ ( ABC ) , AM= 5 cm, aflați
O2 distanța de la punctul M la dreapta
BC. Explicația Frontală
O3
Ip. ∆ ABC
O4 m( ∢ A )=90 0
AB=3 cm Exercițiul
AC=4 cm
AM⊥ ( ABC )
AM= 5 cm
Cz. d(M, BC)=?
Individuală
Rezolvare:
O2 Demonstrația

O3 Pentru a determina distanța de la un punct la o dreaptă, în spațiu, ne


vom folosi de teorema celor trei perpendiculare.

O4 Avem nevoie de o perpendiculară din punctul M pe un plan ce


conține dreapta BC. Din ipoteză avem deja că AM⊥ ( ABC ) , plan ce
conține dreapta BC. Mai avem nevoie de o perpendiculară din A pe
dreapa BC. Vom construi AD⊥ BC , adică una din înălțimile
triunghiului ABC. Avem astfel toate datele necesare pentru a folosi Observația Frontală
teorema celor trei perpendiculare.

}
MA ⊥ ( ABC ) T 3 ⊥
Cum:
AD ⊥ BC
AD , BC ⊂ ( ABC )
⏞ MD ⊥ BC ⇒ d ( M , BC ) =MD
⇒ Conversația
AD ⋂ BC={D }

Deoarece:
Individuală

O2 AD ⊂( ABC ) }
MA ⊥ ( ABC ) ⇒ MA ⊥ AD ⇒ ∆ MAD este dreptunghic î n A
Explicația
O3 Am putea afla lungimea lui MD în ∆ MAD cu teorema lui Pitagora,
dar nu cunoaștem încă lungimea lui AD. AD fiind înălțime în
triunghiul dreptunghic ∆ ABC putem aplica teorema înâlțimii 2: AD=
O4 Exercițiul
AB ∙ AC
(1), dar mai întâi aflăm lungimea ipotenuzei .
BC
În ∆ ABC dreptunghic în A aplicăm T.P.
2 2 2
BC = AB + AC
Demonstrația
2 2 2
BC =3 + 4
2
BC =25
⇒BC =√ 25 =5 cm
Acum putem înlocui BC în relația (1) și afla AD:
O2
3∙ 4 12
AD = = cm
O3 5 5
Acum ca îl cunoaștem pe AD putem aplica teorema lui Pitagora Observația
în ∆ MAD , dreptunghic în A.
În ∆ MAD , dreptunghic în A aplicăm T.P.: Frontală
2 2 2
BC = AB + AC
2 2 2
MD =MA + AD
Conversația
( )
2
2 12 2
MD =5 +
5

MD= √ √769 cm.


769
⇒d(M,BC) =
5 5 Explicația Individuală
2.Pe planul pătratului ABCD, cu lungimea laturii de 2 √ 6 cm, se
construiește perpendiculara MA, MA= 2 √ 2 cm.

a) Aflați distanța de la punctul M la dreapta AD măsura Exercițiul


unghiului format de dreptele MD și BC .
b) Arătați că distanța de la punctul M la dreapta BD este mai
mică decât5 cm.

Ip. ABCD pătrat


O2
MA⊥(ABC)
O3
AB=2 √ 6 cm Demonstrația

O4 MA= 2 √ 2 cm.

b) Cz.a) d(M,AD)=? A ∆ MAD =? b) d(M, AC)<5 cm


Observația
Rezolvare:

a)
MA ⊥ ( ABC )
AD ⊂( ABC ) }⇒MA⊥AD(1)⇒d(M, AD)=MA=2 √ 2 cm.

BC ║ AD
AD ⋂ MD={D } }
⇒m(∢(MD,BC))=m(∢(MD,AD))=m(∢(MDA)) Conversația Frontală

MA 2 √ 2 √ 3
Din (1)⇒ A ∆ MAD dreptunghic ⇒ tg (∢ MDA)= = =
AD 2 √ 6 3
⇒ m(∢(MDA))=300 .

}
MA ⊥ ( ABC )
MA ⋂ ( ABC )={ A } T 3⊥ Explicația
AO ⊥ BD ⏞
⇒ MO⊥BD⇒d(M, BD)=MO
O2 AO ⋂ BD= {O } Individuală
AO , BD ⊂ ( ABC )
O3 Exercițiul
AO= √ =2√ 3 cm
l 2
2
O4
MO ⊥ ( ABC )
AO ⊂ ( ABC) }
⇒MO⊥AO⇒∆ MAO dreptunghic în A

T .P.
În ∆ MAO dreptunghic în A + AO2 = MO2,
⏞ AM

2

de unde MO =2√ 5=√ 20< √ 25 = 5cm. Demonstrația

3. În figura alăturată este reprezentată o prismă dreaptă ABCA’B’C’ Observația


cu baza triunghiul echilateral ABC, AB=10 cm și AA’=12 cm.
Punctul M este situat pe muchia AA’ astfel încât AM= 9 cm și Frontală
punctul P este mijlocul muchiei AA’.
a) Arătați că aria laterală a prismei ABCA’B’C’ este egală cu 360
2
cm .
Conversația
O2 b)Arătați că distanța de la punctul M la dreapta BC este egală cu 2
O3 c) Demonstrați că PO este paralelă cu planul (MBC), unde O este
centrul cercului circumscris triunghiului ABC. Evaluare Națională
2019-model propus Individuală
O4
Ip. ABCA’B’C’ prismă triunghiulară regulată
Explicația
AB=10 cm

AA’=12 cm
Exercițiul
AM= 9 cm

P mijlocul muchiei [ AA ’ ]

Cz. a) Al =?

b) d(M, BC)=?

b) PO║(AMN)
Demonstrația
Rezolvare:
' 2
a) Al =3∙ A BCC B =3 ∙ BC ∙ A A =3 ∙ 10∙ 12=360 cm
' '

Observația
b) Fie N mijlocul muchiei [BC], ∆ ABC echilateral⇒AN⊥BC
}
MA ⊥ ( ABC ) T 3⊥
AN ⊥ BC ⏞
⇒ MN⊥BC⇒d(M,BC)=MN
Conversația
AN , BC⊂ ( ABC )
AN ⋂ BC={N }
Frontală
MA ⊥ ( ABC )
AN ⊂( ABC ) }
⇒MA⊥AN⇒∆ MAN dreptunghic în A

l√3
AN = =5 √ 3 cm
2
T . P.
Explicația
2 2
În ∆ MAN dreptunghic în A + AN = MN , de unde
⏞ AM

2

Individuală
MN=√ 156=2 √ 39 cm.
Exercițiul
AP 2 AO 2
c) AP= 6 și AM=9 cm⇒ = și cum = ( O este și
AM 3 AN 3 Frontală
centrul de greutate în triunghiul echilateral ABC), obținem :
AP AO R .t . T h ales Demonstrația
=
AM AN ⏞ PO║MN , și cum

MN⊂(MBC)⇒MN║(MBC). Individual
În continuare se rezolvă cât mai multe probleme din fișa de lucru.
Asigurarea retenției și Obs.Aceste cunoștințe ne ajută în practică.
a transferului Se propune spre rezolvare individual elevilor urmatoarele probleme: Conversaţia
(8 min) O2 1.Stâlpul din imaginea alăturată, având înălțimea de 5 m, este
perpendicular pe planul solului și Individuală
O3 este situat la distanța de 12 m de
conducta de pe sol. La ce distanță de Exercițiul
O4
conductă se află vârful stâlpului?
Rezolvare: Cu notațiile din figură,
avem: Învățarea prin Frontală
descoperire

}
d⊥ β T 3⊥
a⊥b
a,b⊂ β
⏞ PM ⊥ b ⇒d ( P , b ) =PM

a ⋂ b={ M }
Demonstrația

Deoarece,
OM ⊂ β }
PO ⊥ β ⇒ PO ⊥ OM ⇒ ∆ POM dreptunghic î n O

T.P
În 0
⏞ MP2=OP 2 +OM 2
∆ POM , m ( ∢ O )=90 ⇒
2 2 2
MP = 5 +12
MP=√ 169=13 m Exercițiul
2.Pe planul pătratului ABCD se ridică perpendiculara DM. Calculați
Individuală
măsura unghiului dreptelor MC și BC.
Rezolvare: Demonstrația

}
MD ⊥ ( ABC ) T 3⊥
DC ⊥ BC ( ABCD p ă trat ) ⇒⏞ MC⊥BC ⇒m(∢ MCB ¿=900
DC , BC ⊂ ( ABC )
DC ⋂ BC ={C }

Incheierea lecției Profesorul evaluează elevii care au răspuns la lecţie şi au


participat cât mai activ ( se notează elevii care au o activitate
(2 min) Conversaţia Frontală
mai deosebită ).
Se propune ca temă problemele rămase nerezolvate din fişa de
lucru .
Elevii sunt atenţi la aprecierile făcute de către profesor
și notează tema pentru ora viitoare.

S-ar putea să vă placă și