Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de activitate didactică

Data:
Clasa: a XII C
Obiect: Filosofie
Unitatea de invatare:Politica
Tema: Dreptatea
Tipul lecţiei: fixare si consolidare de cunostinte
Durata: 50 min.

Scopul lectiei : - Consolidarea cunostintelor privind dreptatea si valorificarea potentialului lor practic aplicativ

Competente specifice :

3.3.Explicarea problemelor de legitimitate a puterii în temeiul unor abordari filosofice


5.1. Formularea unor opinii personale, judecati de valoare argumentate asupra raportului stat - cet

Obiective operationale

La sfarşitul activităţii, toţi elevii vor fi capabili:


O1- sa prezinte conceptiile diferite ale unor ganditori cu privire la dreptate
O2- sa-si dezvolte disponibilitatea pentru dialog si acceptarea unor pozitii contrare sau chiar contradictorii
O3-să distingă cele trei forme de manifestare a dreptăţii
O4- sa enumere drepturile omului
O5-sa distinga drepturile pozitive de drepturile negative

Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, studiul de caz, munca în
echipa.
Mijloace didactice:, rebus, foi albe, carioca, gumă adezivă.
Locul desfasurarii lectiei: in sala de curs

Bibliografie:

- manualul „Filosofie”, clasa a XII -a , autori: Elena Lupsa , Marina Stoica ,Ed. Corvin, 2003
- „ Filosofie şi logică” –Analize, comentarii...., Ed. Dacia 1998, Ştefănescu Florica ,
-„ Didactica disciplinelor socio-umane Ed. Univ. Din Oradea, 2004.
SCENARIU DIDACTIC

Cadrul de Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi procedee


învăţare de
lucru
1. 2’ 1. Moment organizatoric Conversaţie
Evocarea - organizarea clasei şi asigurarea climatului
necesar bunei desfăşurări a lecţiei;
2. Captarea atenţiei: Elevii receptează , pun intrebari daca au
Profesorul menţionează obiectivele lecţiei şi neclaritati.
anunţă modul in care se va desfasura ora de curs.
10’ 3. Impartirea sarcinilor si a fiselor de lucru.

2. 10’ Se solicită elevilor din echipa nr 1 sa raspunda la Elevii răspund :


Realizarea intrebarile din fisa si sa completeze rebusul de 1. Regimul politic in care domneste legea Conversaţia
sensului pe flipchart. se numeste democratic.
Se poarta discutii cu toata clasa pe marginea 2. Dreptatea ca respectare a legilor si
termenilor descoperiti in rebus, se aduc infaptuire a justitiei se numeste
argumente . procedurala.
3. Nimeni nu este mai presus de lege
4. Dialogul lui Platon in care se dezbate
problema statului ideal se numeste
Republica
5. Dreptatea ca acces la resurse si la pozitii
in societate distributiva.
6. Intemeietorul doctrinei clasei
muncitoare este Marx.
7. Modalitatea de a repara raul comis Explicaţia
corectiva.
8. Intre oameni exista diferente, deosebiri
firesti numite inegalitati
9. Puterea apartine unei singure persoane
in statul totalitar.
10’ Se solicita elevilor din echipa nr.2 sa raspunda la
cerintele date.
Se poarta discutii cu toata clasa pe marginea
sarcinilor date si se aduc argumente pro sau
15’ contra.
Elevii enumera drepturile prevazute in
Declaratia Universala a Drepturilor Omului,
Profesorul evaluează : realizeaza o clasificare a lor in drepturi pozitive Activitatea în grup
-acurateţea exprimării si drepturi negative.
-concordanţă conţinut-cerinţă Aleg o opera literara in care identifica situatii
-îndeplinirea sarcinilor în termenele stabilite de incalcare a drepturilor omului si cauta alte
-capacitatea de a argumenta solultii de rezolvare decat cele prezentate in
-creativitatea abordării opera.
Colegii din celelate echipe intervin punand
intrebari, aduc argumente pro sau contra.

10’ Sunt evaluati elevii echipei cu nr 3. Li se solicita Elevii analizeaza o conceptie filosofica despre
acestora sa prezinte raspunsurile cerintelor date. statul ideal( Platon) prezentand totodata si Conversaţia
teoria lui Th Morus.
Profesorul evaluează :
-acurateţea exprimării
-concordanţă conţinut-cerinţă
-îndeplinirea sarcinilor în termenele stabilite
-capacitatea de a argumenta Activitatea individuală cu
-creativitatea abordării raportare frontală

10’ Elevii din cadrul echipei nr 4 analizeaza doua Elevii recepţionează şi răspund la cerinte.
studii de caz . Ei au sarcina de gasi alte posibile
solutii de rezolvare la tema data si sa Elevii rezolvă in echipa cerinţele fiselor de
argumenteze alegerea facuta. lucru.

Concluzii Profesorul face aprecieri si noteaza elevii. Conversaţia


şi aprecieri 5’

S-ar putea să vă placă și