Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Prof. înv. primar Raileanu Elena


Şcoala Gimnazială Larga Jijia, Judeţul Iaşi
PROGRAM de tip „A DOUA ŞANSĂ”
Nivel III
Aria curriculară: Consiliere şi orientare
Modul tematic: Comunicare şi abilităţi sociale
Tema: ,,Cum îmi exprim emoţiile”

OBIECTIV CADRU:
Explorarea abilităţilor de management al unui stil de viaţă de calitate.

OBIECTIV DE REFERINŢĂ: 2.1.


La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să recunoască emoţii de bază apărute în situaţii variate.

OBIECTIVE:-optimizarea încrederii în sine şi în ceilalţi;


-participarea activă la integrarea în viaţa socială;
-dobândirea unor capacităţi de stăpânire a propriilor emoţii;
-identificarea şi redarea stărilor emotive în diferite feluri.

Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, metode activ – participative (jocul de rol, discuţia, cubul, tehnici ale
gândirii critice).

Mijloace didactice: fişe de lucru, planşe, poster.

Modul de organizare: frontal, individual, pe grupe.


SCENARIUL DIDACTIC

STRATEGII
ETAPELE LECŢIEI ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE Metode şi procedee, EVALUARE
mijloace didactice,
modul de organizare)
I. CAPTAREA ATENŢIEI Organizarea elevilor şi pregătirea celor necesare. Frontal -gradul de
„Spargerea gheţii” de către învăţător prin exprimarea opiniei Conversaţia atenţie faţă de
sale asupra vremii de afară. Elevii vor interveni, pe rând, ideea lansată.
exprimându-şi propriile opinii.

Li se comunică elevilor, în limbaj accesibil, conţinutul Frontal


II. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A activităţii. De asemenea, li se reamintesc regulile de conduită Conversaţia
OBIECTIVELOR la lecţie.

III. PREZENTAREA NOULUI Li se prezintă planşa „Cum mă simt astăzi” şi li se cere să Frontal
CONŢINUT observe şi să identifice diferitele stări afective exprimate de Observaţia
chipurile desenate de pe planşă. Exerciţiul
(ANEXA 1) Planşă

-capacitatea de
IV. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII În continuare sunt rugaţi să deseneze pe foi albe chipul care îi Munca independentă observare şi de
reprezintă pe ei astăzi, iar la final să argumenteze alegerea Discuţia asociere a
făcută (ce stare sufletească au / din ce cauză se simt aşa). Foi albe, carioci expresiei feţei
cu starea
Se cere elevilor să numească personaje din basme în funcţie de afectivă
stări emotive precizate. De exemplu, să numească personaje corespunzătoare
speriate; elevii vor putea numi cei trei iezi în momentul Frontal
apariţiei lupului sau Albă ca Zăpada dusă de vânător în pădure Conversaţia
pentru a fi ucisă, etc. Gândirea critică
Personaje triste: fata moşului, Cenuşăreasa
Personaje vesele: cocoşul din „Punguţa cu doi bani”, vulpea
din „Ursul păcălit de vulpe” etc.
Pe bază de dialog elevii vor fi conduşi de către învăţător să -recunoaşterea
înţeleagă că starea afectivă, emotivă a persoanelor poate fi stărilor afective
recunoscută după chip, după expresia feţei. ale persoanelor.

Elevii primesc fişe de lucru cu imagini pe care le analizăm Frontal


împreună. Li se dă ca sarcină să bifeze doar acele variante care Dialogul
se potrivesc fiecăruia. Explicaţia
(ANEXA 2)
V. OBŢINEREA Se discută, apoi, oral sarcina de pe fişă. Elevii vor fi îndrumaţi Munca independentă
PERFORMANŢEI să înţeleagă că persoanele, adică oamenii, au sentimente şi simt Discuţia
diferite emoţii, iar acestea trebuie manifestate în funcţie de Frontal -capacitatea de
situaţia în care se află persoana. Discuţia direcţionare a
emoţiilor în
Elevii vor fi împărţiţi în 6 grupe, fiecare grupă primind câte o Grupe funcţie de
sarcină în funcţie de numărul care s-a nimerit după aruncarea Cubul situaţia
cubului. (ANEXA 3) Poster cu imaginea contextuală.
VI. FEEDBACK desfăşurată a cubului
După realizarea sarcinilor primite, câte un reprezentant al
fiecărei grupe va prezenta produsele obţinute, iar acestea se
vor lipi pe posterul cu feţele numerotate ale cubului. -capacitatea de
VII. RETENŢIE ŞI TRANSFER exprimare a
Se reamintesc ideile esenţiale ale lecţiei. Jocul de rol propriilor
(ANEXA 4) emoţii în
diverse feluri.

Li se dă ca temă pentru acasă să-l deseneze pe Moş Crăciun. Frontal


Conversaţia
ANEXA 2

NUME…………………………….. DATA……………….

Fişă de lucru la consiliere

Bifează cu „x” în caseta care ţi se potriveşte ţie:

TU

te bucuri eşti indiferent eşti trist

a) Fratele tău este bolnav.

b) Eşti ascultat la lecţie.

c) Părinţii se întorc de la serviciu.

ANEXA 3
„CUBUL”

Sarcini pentru activitatea pe grupe:

Faţa 1: Descrie, oral, o situaţie în care persoanele sunt triste.


Faţa 2: Desenează o situaţie în care persoanele sunt vesele.
Faţa 3: Analizează imaginea primită (aceasta reprezintă un copil trist) şi
descoperă un motiv pentru care copilul este trist.
Faţa 4: Argumentează de ce în timpul lecţiilor toţi trebuie să fim serioşi şi activi.
Faţa 5: Imaginează-ţi un dialog între un profesor şi un elev, apoi prezintă-l sub forma jocului de rol.
Faţa 6: Ordonează imaginile primite pe categorii de stări afective.

1. Descrie

2. Desenează 3. Analizează 4. Argumentează

5. Imaginează

6. Ordonează

ANEXA 4

IDEILE LECŢIE
STAREA AFECTIVĂ A UNEI
PERSOANE SE POATE
RECUNOAŞTE DUPĂ EXPRESIA
FEŢEI.

FIECARE PERSOANĂ ARE EMOŢII


ŞI SENTIMENTE.

TREBUIE SĂ RESPECTĂM STAREA


EMOTIVĂ A CELORLALŢI ŞI SĂ ŞTIM
SĂ O CONTROLĂM PE A NOASTRĂ.

S-ar putea să vă placă și