Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Lazău Alina Maria


Unitatea de învăţământ: Liceul Teoretic „Gabriel Țepeleaˮ Borod
Clasa: a V- a A
Data: 14.05.2021
Durata: 50 min.
Aria curriculară: Arte
Obiectul: Educaţie plastică
Unitatea de învăţare: Compoziţia plastică
Tema plastică: Compoziţia plastică: închisă/deschisă
Subiectul plastic: Jocul gâzelor prin iarbă
Tipul lectiei: Lecţie pentru consolidarea si formarea priceperilor şi deprinderilor
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Competențe generale:
3. Exprimarea ideilor, sentimentelor și a mesajelor, utilizând limbajul artistic - vizual în contexte variate.
Competențe specifice:
3.1. Crearea de produse artistice
– realizarea de compoziții închise/ deschise pe teme date.
Competenţe concrete:
01 să pregătească materialele şi instrumentele de lucru
02 să participe atenţie, interes şi plăcere la lecţia de educaţie plastică
03 să înţeleagă şi să fructifice posibilităţile oferite de compoziţia deschisă şi de subiectul propus
04 să înţeleagă necesitatea proiectării mai multor centre de interes în cazul compoziţiei deschise
05 să realizeze o compoziţie armonioasă pe subiectul dat, cu atenţie, fineţe şi delicateţe, respectând cerinţele formulate și tehnica indicată;
0 6 să lucreze corect şi îngrijit, coordonându-şi mişcările în mânuirea obiectelor de lucru;
Metode şi strategii didactice: M1- metoda conversaţiei
M2 - metoda explicaţiei
M3 - metoda exerciţiului
M4 - metoda dialogului dirijat
M5 - metoda demonstraţiei
M6 – metoda jocului didactic
M7 – munca individuală
M8 – Turul Galeriilor
Mijloace didactice: manual, planşe demonstrative, albume de artă, lucrări ale elevilor din seria precedentă
Materiale didactice tradiţionale de lucru: acuarele, culori tempera, paletă de culori, pensule de diferite mărimi, bloc de desen A3, creion cu mină
moale, radieră, creioane colorate, corector, vase pentru apă, şerveţele, caiet de educaţie plastică, manual, tablă, cretă
Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală
Resurse:
-umane – elevii clasei a V-a B
-de timp – 50 minute
-materiale oficiale- programa şcolară, planul lecţiei, schița lecției, manualul de educaţie plastică pentru clasa a V-a
-alte resurse –planşe tipărite sau desenate de profesor, lucrări ale elevilor din anii anteriori, albume de artă.
Bibliografie:

1. Anghel, Gh., Băran V., Horneţ N. – Album metodic de creaţie artistică plastică, Ed. Arta Grafică, Bucureşti
2. Botez-Crainic, A. – Istoria artelor plastice, arta modernă şi contemporană, Ed. Niculescu, Bucureşti, 2001
3. Curriculum Naţional, Programa şcolară pentru disciplina Educaţie plastică, clasele a V-a – a VIII- a, Bucureşti, 2017
4. Stoica E., Cârstea I., Grigore A. – Educaţie plastică. Manual pentru clasa a V-a, Ed. Ars Libri, 2017
5. Tohăneanu, Al. – Metodica predării lecţiilor de desen la clasele V-VIII, Ed. Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1972
6. Tohăneanu, Al., Ilioaia, M. – Metodica predării desenului la clasele V-X, Ed. Didactică şi Pedagogică, Bucureşti
7. Istoria artei, pictura, sculptura, arhitectura - Ed. Rao, Bucureşti, 1995

Secvenţe didactice

Secvenţele didactice șiComp. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace Evaluare
durata lor concrete didactice didactice
I Etapa pregătitoare 01 -Salută -Elevii salută şi îşi pregătesc materialele M1 -Manual, Observaţia
a.Organizarea -Face prezența necesare pentru lecţie precum şi caiet,
clasei – 2 min - Supraveghează modul de pregătire şi instrumentele aferente orei de educaţie coli de
b.Discuţii ordonare a materialelor. plastică în perfectă linişte. desen,
pregătitoare – 3 min. -Se precizează metodele de predare şi M2 creion,
scopul propus temei plastice. radieră,
-Pregătirea materialelor de lucru, a tempera,
materialelor didactice, a planşelor cu pensule,
compoziţii închise sau deschise, albume de paletă de
artă, desene din anii anteriori, etc. culori, vas
pentru apă,
cârpă
II Etapa de -Se vor adresa întrebări referitoare la lecţia -Elevii vor răspunde la întrebări şi vor da M1 -Desenele Observarea
Verificare și precedentă exemple. Vor prezenta planşele lecţiei elevilor individuală
consolidare a „Care a fost ultima noastra lectie?ˮ anterioare şi se vor discuta . M2
noțiunilor teoretice „ Ce este aceea o compoziție plastică?ˮ Manual,
10 min 02 „Câte feluri de compozitii am învățat?ˮ caiet de
„Ce este compoziția închisă?ˮ -Elevii sunt foarte atenţi la întrebările şi educaţie
„Ce este compoziția deschisă?ˮ explicaţiile solicitate de profesor. plastică,
- repet tema şi scopul urmărit, iar apoi -Răspund la întrebările cerute, legate de albume de
prezint câteva planşe cu compoziţii închise şitema, în mod individual, corect. artă, planşe,
deschise, precum şi desene ale elevilor din -Cu ajutorul dialogului dirijat, vom desene ale
seriile precedente pe tema compoziţiei Discuta pe marginea planşelor prezentate M3 elevilor
deschise. care sunt diferenţele dintre compoziţia M5
-Accentuez asupra diferenţelor dintre cele închisă şi cea deschisă şi cum se pot
02 două tipuri de compoziţii şi modalitatea de recunoaşte acestea în funcţie de centre de M4
recunoaştere a fiecăruia prin centrele de
interes, culoare, ordonarea elementelor de interes, culoare, elemente de limbaj plastic.
03 limbaj plastic. -Elevii participă activ la discuţie.
-Se vor viziona planşele lecţiei anterioare
04 şi se vor da indicaţii de continuare sau
terminare a lor după cum este cazul este
cazul.
III Etapa de creaţie 03 În compoziţia de astăzi vom lucra -Elevii ascultă cu atenţie indicaţiile -Coli de Observarea
şi formare a 04 individual, realizând o compoziţie deschisă primite şi cooperează folosind un M2 desen, individuală
priceperilor şi 05 cu subiectul „Jocul gâzelor prin iarbăˮ, la vocabular de specialitate. creion,
deprinderilor 06 nevoie le schiţez pe tablă câteva exmple. -Lucrează tema plastică primită, o M3 radieră,
30 min Compoziţia va avea mai multe centre de compoziţie deschisă cu subiectul „Jocul tempera,
interes realizate prin elemente de limbaj gâzelor prin iarbăˮ. M4 pensule,
plastic sau prin culoare. -Datorită faptului că au fost atenţi la paletă de
Reamintesc elevilor etapele de lucru şi explicaţii încearcă să reprezinte în M5 culori, vas
tehnicile. compoziţia deschisă mai multe centre de pentru apă,
Fac corecturi individuale şi generale pe tot interes înspre care sunt direcţionate M6 cârpă
parcursul orei. elementele de limbaj plastic în cadrul
Ajut elevii şi nu fac diferenţe între aceştia suprafeţei de lucru dar şi unele închipuite înM7
lăudându-i în permanenţă şi încurajându-i. afara ei, iar în ceea ce priveşte culoarea,
folosirea accentelor puternice pentru a
crea zone de interes
IV Asigurarea 02 Se repetă noţiunile noi învăţate prin Elevii ascultă cu atenţie și răspund la M4 Observaţia
retenției informației întrebări şi răspunsuri. întrebări. dirijată
noi predate
– 2 min
V Etapa finală de 02 Se realizează o mică expoziție în clasă și Elevii participă la „montarea expozițieiˮ. M8 Obeservația
analiză şi evaluare împreună cu elevii facem Turul galeriilor Elevii ascultă cu atenţie, privesc şi dirijată
-3 min Fac aprecieri generale privind buna participă cu răspundere la modul de
desfăşurare a activităţii. apreciere al colegilor şi al profesorului.
Solicit un reprezentant al fiecărui rând să
analizeze verbal câteva lucrări.
Profesorul evaluează activitatea elevilor la Elevii îşi notează, după caz. Îşi adună
oră, evidenţiind lucrările cele mai reuşite, materialele de lucru.
dându-le îndrumări pentru activitățile
viitoare şi notând lucrările.

S-ar putea să vă placă și