Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: C.S.E.I. ˝Sf. Vasile˝ Craiova


Cadru didactic: Lupu Gabriela Georgeta
Data: 25.05.2022
Clasa: a IV-a B
Aria curriculară: Arte
Disciplina: Optional ,,Micii Pictori’’
Unitatea de învăţare: Anotimpul ,,Vara’’
Subiectul lecţiei: ,,Fluturele’’-dactilopictură
Tipul lecţiei/activităţii: Formare de priceperi si deprinderi
Competențe generale:
1. Educarea perceptiei vizuale si a coordonarii vizual – motorii
2. Dezvolatarea sensibilitatii tactil-kinestezice si a coordonarii bimanuale
3. Formarea si dezvoltarea capacitatii de exprimarea starilor afective prin utilizarea de
tehnici si instrumentes pecifice artelor plastice
Competențe specifice:
1.1. Formarea capacitatii de diferentiere vizuala si de coordonare vizual-motorie;
1.2. Dezvoltarea coordonarii vizual-motorii prin realizarea lucrarilor plastice.
2.1. Formarea capacitatii de diferentiere tactila si coordonare tactil-kinestezica;
2.2. Dezvoltarea capacitatii de a realiza o lucrare plastica, a unei compozitii cu finalitate.
3.1. Stimularea exprimarii libere prin intermediul limbajului plastic;
3.2. Dezvolatarea capacitatii de comunicare expresiva prin lucrari plastice.

Obiective operaţionale:
a. Cognitive:
O.c.1.: Să identifice corect răspunsul la ghicitoarea propusă
O.c.2 Să analizeze lucrarea–model pe baza observaţiilor proprii, a indicaţiilor și a sugestiilor
primite, dar şi a discuţiilor cu cadrul didactic, indicând materialele şi ustensilele folosite în
realizarea acesteia.
O.c.3.: Să identifice etapele de lucru necesare pentru realizarea lucrării, pe baza explicaţiilor
cadrului didactic şi a lucrării–model.
b. Psihomotorii:
O.p.1.: Să îşi pregătească mâinile şi degetele pentru dactilopictură, prin încălzirea
corespunzătoare.
O.p.2.: Să utilizeze tehnicile de dactilopictură în etape corecte.
O.p.3.: Să păstreze o postură adecvată în bancă pe parcursul întregii activităţi.
c. Afective/Afectiv-volitive:
O.a.1.: Să participe activ şi cu plăcere la lecţie.
O.a.2.: Să lucreze îngrijit, în conformitate cu indicaţiile primite, pentru a obţine o lucrare cât mai
bine executată tehnic şi reușită din punct de vedere estetic.
O.a.3.: Să îşi menţină atenţia concentrată pe parcursul întregii activităţi.
O.a.4.: Să-şi îmbunătățească capacităţile de muncă independentă.

Metode şi procedee: Explicaţia, conversaţia, demonstraţia, imitaţia, observaţia, descoperirea


dirijată, munca independentă, dactilopictura, cântecul.
Resurse:
Mijloace didactice: planşe cu fluturi, pahar pentru apă, pensule, acuarele, castronele, degeţelele,
şerveţele umede, apă.
Umane: colectivul clasei a IV-a B
Temporale: 45 minute
Forme de organizare: Frontală, individuală
Metode de evaluare: observarea sistemică , probă practică

Principii didactice
Principiul unității/corelației dintre senzorial și rațional, dintre concret și abstract în predare-
învățare, cunoscut și sub denumirea de principiul intuiției
Principiul accesibilității și tratării indivudale, diferențiate
Principiul sistematizării , structurării și continuității
Principiul integrării teoriei cu practica
Principiul participării conștiente și active a elevilor la activități
Bibliografie:
Gherguț, A., Frumos, L. Raus, G., (2016), Educația specială. Ghid metodologic, Ed. Polirom,
Iași; Gherguț, A., (2005), Sinteze de psihopedagogie specială, Ed. Polirom, Iași; Verza, E.,
Verza, F.E., (2011),Tratat de psihopedagogie specială, Ed. Universității din București;
Roșan, A. (2015), Psihopedagogie specială. Modele de evaluare și intervenție, Ed. Polirom, Iași
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele Timp Obiective Demersul instructiv– Metode Mijloace de Evaluare


activităţii operaţionale educativ învăţământ

Moment 5 Asigur condițiile optime Planșe cu Capacitatea de


organizatoric min necesare desfășurării fluturi pregătire
activităţii. Pregătesc toate Conversaţia pentru
materialele didactice, solicit Acuarele activitate
elevii să fie atenți, să
Castronele Capacitatea de
urmărească explicațiile și să
răspundă la întrebările a răspunde la
Pahare cu
adresate. întrebări
apă

Șervețele
umede

Captarea 8 O.c.1 Captez atenția elevilor Conversaţia Costum de Frontală


atenţiei min spunându -le ghicitoarea: fluture
Capacitatea de
“Colorat e ca o floare
respectare a
Trupul fin și mic îl are indicațiilor

Zboară vara pe câmpie

Spuneți ce-ar putea să fie?


Elevii îndeplinesc sarcina
cu mare plăcere.

Anunţarea 2 Le prezint copiilor o planșă- Explicaţia Frontală


temei şi a min model de dactilopictură,
obiectivelor precizându-le că astăzi vor ConversaţiaD Capacitatea de
urmărite realiza același tip de planșă emonstraţia concentrare a
atenţiei
și că este nevoie să
urmărească cu atenție
instrucțiunile necesare
punerii în practică a acestei
sarcini.

Dirijarea 20 O.c.2, Realizez împreună cu elevii Conversaţia Planșe cu Capacitatea de


activităţii min O.c.3, O.c.4, exerciții de încălzire a fluturi respectare a
terapeutice O.p.1, O.p.2, degetelor, mai exact a Exerciţiul indicaţiilor
O.p.3, O.a.1, mușchilor mici ai Acuarele
Explicaţia
O.a.2, O.a.3, mâinii: ,,Eu strâng pumnii
Castronele Capacitatea de
O.a.4 și-i desfac/Degetelor fac pe Demonstrația
plac/Unu-doi, unu-doi/Toți integrare în
Pahare cu
suntem acum vioi!" Elevii echipă
apă
execută mișcările după
profesor și cântă în cor. În Șervețele
continuare, se prezintă umede
lucrarea, cu modelul în față
și se explică etapele care Recompens
sunt necesare pentru a e
realiza o dactilopictură
frumoasă și, mai ales,
corectă.

Punctez faptul că elevii nu


trebuie să se grăbească și
nici să depășească conturul.

Evaluare 5 În încheierea activităţii de Conversaţia Capacitatea de


min dactilopictură, elevii vor autoevaluare
prezenta pe rând planșele şi evaluare
executate, cadrul didactic va
realiza evaluarea, oferind un
feedback pozitiv, în vederea
creșterii stimei de sine și a
încurajării elevilor.

Evaluarea frontală este atât


individuală, cât și colectivă
și vizează comportamentul
și atenția elevilor pe
parcursul sarcinii de lucru.

Încheierea 5 O.a.1 Următoarea activitate se va Conversaţia


activităţii min desfășura sub formă de dans
O.a.3 și vom dansa împreună pe
melodia „Fluturașul meu”.
Apreciez modul de lucru al
elevilor si modul in care au
răspuns pe parcursul întregii
activități.

S-ar putea să vă placă și