Sunteți pe pagina 1din 6

Colegiul Național Economic „Andrei Bârseanu”

Proiect didactic
Unitatea de învăţământ: Colegiul Național Economic „Andrei Bârseanu”

Domeniul de pregătire de bază: Servicii / Economic

Modulul II : Marketing

Unitatea de învăţare: Cercetarea de marketing si nevoile clientilor

Titlul lecţiei: Cercetarea cantitativ-calitativa

Tipul lecţiei: Mixtă (Predare – Învățare si Fixare și sistematizare a cunoștințelor)

Clasa: a XI-a Be

Durata: 50 min

Nume profesor: Bratu Luminița

Scopul lecţiei: Însușirea noțiunilor de bază privind cercetarea cantitativă și calitativă,


compararea și aplicarea lor în contextul vieții cotidiene.

Obiectivele lecției (în conformitate cu CRR pentru clasa a XI-a domeniul de pregătire
profesională – Economic , și derivate din SPP (nivel 4) –Tehnician în activități economice –
URÎ nr. 8)

Până la sfârșitul orei elevii vor fi capabili:

 Să formuleze o definiție personală privind conceptele de cercetare cantitativă și calitativă;


 Să compare tipurile de cercetări de marketing din perspectiva celor două criterii: calitativ-
cantitativ;
 Manifestarea responsabilității în realizarea unei cercetări de marketing potrivite unui
context dat.
Metode şi procedee didactice: explicaţia, conversaţia euristică, tehnica 6 -3 -5.

Resurse materiale : Fise de lucru, fisa documentara, lipici.

Formă de organizare: Frontală, lucrul individual si in echipe.

Strategia de evaluare: formativă - observare curentă a comportamentului şcolar al elevului,


examinări orale prin intermediul discuțiilor realizate în cadrul orei de curs.
Nr. Momentul lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului
SCENARIU DIDACTIC Metode şi Materiale Modalităţi de
crt procedee didactice evaluare
Conversația
 Salutul clasei  Salută profesorul
Momentul  Prezenţa  Comunică prezenţa
1 organizatoric  Se asigură condiţiile
necesare pentru buna
3 min desfăşurare a lecţiei

Anunțarea  Prezintă clar titlul lectiei  Face legătura cu tematica celorlalte Conversația
subiectului si il noteaza pe tabla. ore despre cercetarea de marketing.
( titlului) și  Precizează competenţele
2
obiectivelor lecției care trebuie realizate.
2 min
 Profesorul adresează  Răspund la întrebările profesorului. Conversația Evaluare
întrebări legate de lecțiile euristică formativa
Scurtă recapitulare anterioare privind
3
a lecțiilor anterioare cercetarea de marketing – Examinari
5 min definire, tipologie. orale

Conversația
Desfasurarea Conținut lecție:
4. activitatii didactice  Notează în caiete precizările făcute de Fise de
• Definirea cercetarii in functie de Expunerea
profesor documentare /
tipul informatiilor rezultate in
Comunicarea noilor  Întreabă profesorul atunci când există Material power-
urma acesteia – cantitativa si
cunoștințe nelămuriri. point
calitativa
15 min
• Prezentarea specificațiilor celor
două tipuri de cercetare.

• Aplicație pentru elevi –  Fiecare echipă primește 2 fișe


Compararea cercetării cantitative principale specifice cercetării Evaluare
și calitative și alegerea cercetării cantitative și calitative, și altele formativa
de marketing potrivite unui secundare care definesc
context dat de profesor. caracteristicile celor două tipuri de Examinari
Fixarea orale
cercetări.
5 cunoștințelor Tehnica 6-3-5 Fișe de lucru +
 Conform cerințelor date , fiecare
20 min Etapele metodei 6/3/5: Lucrul lipici
dintre cei 5-6 participanți ai echipei,
I. Împărţirea clasei în grupe a individual si in
are de lipit pe cele două fișe
câte 5-6 membri fiecare. echipa
principale, toate fișele secundare
potrivite fiecărui tip de cercetare.
II. Formularea problemei şi
explicarea modalităţii de lucru.
 Foile migrează apoi de la stânga spre
dreapta până ajung la posesorul
III. Impartirea fiselor de lucru,
iniţial. Echipa care a primit foaia
fiselor documentare, lipici etc.
colegilor din stânga, citeşte și
corectează la nevoie, motivându-și
IV. Monitorizarea activităţii la
alegerea.
nivel individual urmata de lucrul
în echipa
 Îşi manifestă acordul sau dezacordul
asupra aprecierilor formulate şi a
notelor acordate.
Evaluarea feed- Conversația

6 back-ului elevilor  Formulează aprecieri și  Stabilesc concluzii


+ observații legate de  Salută profesorul
Încheierea activității activitatea elevilor.

5 min  Salută elevii si stabileste


tema pentru acasa

S-ar putea să vă placă și