Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA:
EDUCATOARE:
GRUPA: MARE

DENUMIREA ACTIVITATII : Activitate matematică


TEMA : “Numeraţia în concentrul 1-10”
TIPUL DE ACTIVITATE : consolidare – verificare
SUBIECTUL ACTIVITATII : “Ghici, ghici”
MIJLOC DE REALIZARE : joc didactic
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Evaluarea capacităţii de a număra conştient în limitele
1-10
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili să:
O1 – să numere crescător şi descrescător în limitele 1-10;
O2 – să stabilească vecinii unui număr:
O3 – să raporteze numărul la cantitate şi invers;
O4 – să formeze mulţimea cerută de cifră;
O5 – să sesizeze schimbarea intervenită în mulţimea de păsări;
O6 – să recunoască cifrele în limitele 1-10;
O7 – să mânuiască paletele cu cifre corespunzător cerinţelor.

SARCINA DIDACTICA :
să formeze mulţimi de păsări de curte după diferite criterii;
să identifice şi să selecteze paletele cu cifre corespunzătoare numărului
păsărilor de curte din mulţime;
să observe diferite schimbări în mulţimile formate.
REGULI DE JOC: grupa e împărţită în trei echipe; copilul solicitat formează
mulţimea de păsări cerută de mine; un reprezentant din a doua echipă numără
elemntele mulţimii; un reprezentant al celei de-a treia echipe alege paleta cu cifra
corespunzătoare; răspunsurile corecte sunt apreciate cu aplauze şi buline.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauzele, întrecerea, mişcarea.

ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII :
 sala de grupă va fi aerisită;
 intrarea copiilor în sala de grupă se va face organizat;
 materialul didactic va fi pregătit pe o mesuţă;
 se va pregăti un panou pentru marcarea scorului;
 scaunele vor fi aşezate pe trei echipe în formă de careu.

STRATEGII DIDACTICE:
a) metode şi procedee: jocul, observaţia, conversaţia, explicaţia, mânuirea
materialului, problematizarea, surpriza, aplauzele.
b) Mijloace didactice: siluetele păsărilor de curte, palete cu cifre de la l la 10,
panou, buline.
c) material bibliografic :
1. “Programa activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii”, Bucureşti
2000 ;
2. “Activităţi matematice în grădiniţă”, G.Beraru, M.Neagu, Edituta Polirom, Iaşi
l997;

DURATA : 30 minute.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Etapele Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare
activităţii didactice
1.Moment Se pregăteşte sala de grupă pentru
organizatoric desfăşurarea activităţii în condiţii optime.

2.Captarea Intuirea materialului didactic : “Ghici, cine Observaţia Aprecieri


atenţiei se ascunde în căsuţă?” (siluetele păsărilor Conversaţia verbale
de curte) Surpriza

3.Anunţarea Astăzi vom număra câte păsări sunt în


temei şi a curte. Ne vom aminti să numărăm crescător
obiectivelor şi descrescător, vom vedea care sunt vecinii
numerelor, vom forma mulţimi de păsări.
Se va cere copiilor să numere crescător şi
4.Reactuali- descrescător în limitele 1-10.
zarea Un copil este îndemnat să numească cifra Conversaţia
cunoştinţelor de pe paletă.Un alt copil va indica vecinul
din stânga, alt copil va indica vecinul din Exerciţiul Frontală
dreapta.

Se împart copiii în trei echipe. Copilul


5.Prezentarea numit din prima echipă vine la mesuţă şi
conţinutului formează mulţimea puilor. Apoi, un copil Explicaţia
şi dirijarea din echipa a doua vine, numără şi spune
învăţării câte elemente are mulţimea. Alt copil, din Demonstraţia
cea de-a treia echipă, vine şi arată paleta cu
cifra corespunzătoare mulţimii formate de Exerciţiul
copilul din prima echipă.
Toate răspunsurile corecte sunt răsplătite cu Aplauze
aplauze şi buline la panou. Buline la Frontală
Se continuă jocul până se formează toate panou
mulţimile păsărilor de curte.
Copiii sunt rugaţi să închidă ochii.
Educatoarea mai pune în mulţimea găinilor Frontală
încă o găină.
- Ghici, ce s-a întâmplat în mulţimea Exerciţiul
găinilor? - Un copil va veni şi va număra Individuală
găinile, alegând paleta cu cifra Problematizarea
corespunzătoare.
6.Obţinerea
performanţei Copiii sunt rugaţi să fie atenţi la ghicitorile
şi asigurarea educatoarei (câte una pentru fiecare
echipă).
feed-back- Şase raţe sunt pe lac
ului Încă una-i sub copac
Dacă le numeri pe toate
Câte sunt, ghiceşti nepoate? Frontală
Ghicitori
Sunt cinci gâşte laolaltă,
Una pleacă înspre baltă.
Câte sunt acum de toate?

Cloşca strigă după pui:


Puii mamei, pui-pui-pui! Problematizarea
Nouă-s galbeni, aurii,
Iară altu-i gri.
Câţi pui are cloşca, dragi copii?

Copilul care ghiceşte despre ce cifră este Exerciţiul


vorba vine şi o caută printre cifrele aflate
pe mesuţa educatoarei.

7.Evaluarea Se stabileşte echipa câştigătoare. Individuală


activităţii Frontală
Conversaţia
8.Încheierea Se fac aprecieri asupra modului de Explicaţia Aprecierea
activităţii participare a copiilor la activitate. Observaţia verbală

S-ar putea să vă placă și