Sunteți pe pagina 1din 15

Proiect didactic

1
Cadru didactic: Ungureanu Ștefănica Cadru didactic: Ungureanu Ștefănica
Unitatea de învățământ: Școala primară Vlădnicuț Unitatea de învățământ: Școala primară Vlădnicuț
Data : 21.01.2021 Data: 21.01.2021
Clasa : a III-a Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii Aria curriculară: Om și societate
Disciplină: Matematică Disciplina: Educație civică
Unitatea de învăţare: Împărțirea Unitatea de învățare: Raporturile noastre cu ceilalți oameni
Subiectul : Probleme cu suma și câtul numerelor Subiectul: Respect-lipsă de respect
Tipul lecţiei : predare-învățare Tipul lecției: predare-învățare
Scop: formarea deprinderii de rezolvare a problemelor ce impun Scop: formarea unei atitudini pozitive și de respect față de cei
abordarea metodei figurative din jur

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: OBIECTIVE OPERAȚIONALE:


O1 – să efectueze corect, în scris, minimum trei operaţii matematice O1- să identifice corect minimum patru înțelesuri/valențe ale
date; valorii morale „respect”, utilizând imaginile din manual;
O2 –să reprezinte corect, prin grafic, cel puțin datele unei probleme de O2 -să răspundă corect la minimum trei întrebări legate de textul
pe fișă; citit;
O3 – să rezolve corect minimum o problemă dată pe fișa de lucru; O3- să identifice minimum patru persoane faţă de care trebuie să
O4 – să compună corect o problemă pe baza unui grafic și numere manifeste respect;
date. O4-să diferențieze faptele bune de cele rele în minimum patru
cazuri
Strategii didactice:
Metode, tehnici, procedee didactice: exerciţiul , conversaţia , Strategii didactice:
explicaţia , obervarea, problematizarea Metode, tehnici, procedee didactice: conversația, explicația,

2
Mijloace de învățământ: fişe ,creioane colorate. observația, problematizarea, exercițiul, jocul.
Forme de organizare: frontal, individual, perechi Mijloace de învățământ: fișe de lucru, manual, tabla, planșa,
Resurse frunze
Umane: 2 elevi Forme de organizare a activității: frontală, individuală
Timp: 50 min Resurse
Bibliografice: Umane:3 copii
1.Neacșu I, Metodica predării matematicii la clasele I-IV, E.D.P., De timp: 50 min
București, 1988 Bibliografice:
2. 1.Programa școlară pentru disciplina Educație civică (clasa a
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20III-a/Matematica/Ara III-a – a IV-a), aprobată prin ordinul ministrului Nr.
mis/Partea%20I/ 5003/02.12.2014;
2.Breben, Silvia, Jocuri pentru dezvoltarea inteligenţei
emoţionale la vârsta preşcolară şi şcolară mică, Ed.
Reprograph, Craiova, 2010;
3.Dumitra Radu, Gherghina Andrei, Educație civică, clasa a IV-
a, , Ed. Aramis, AROBS,Transilvania Software;

3
Etapele lecţiei Ob. Conținut instructiv-educativ Ob. Conținut instructiv-educativ
op. op.
I .Moment  Se creează condiţiile optime pentru buna  Se creează condiţiile optime pentru buna desfăşurare a
organizatoric desfăşurare a lecției propuse (spaţiu educaţional, lecției propuse (spaţiu educaţional, materiale didactice, climat
materiale didactice, climat psihoafectiv). psihoafectiv).

II . Captarea atenţiei Activitate directă Activitate indirectă


-se realizează prin audierea ghicitorii matematice Elevii primesc o fișă cu poezia „Salutul” de Aurora Luchian:
,,Patru pisicuţi de smoală ,, „Dimineaţa când eu plec,
“Patru pisicuţi de smoală Iată-n uşă mă opresc,
Se jucau c-o pungă goală Şi salut, cald, cu plăcere:
Numără de reuşeşti -V-am pupat! La revedere!
Sau de nu, să socoteşti
Câte cozi, câte picioare Dar la prânz mă-ntorc acasă,
Şi câte urechi perechi Mulţumită, bucuroasă!
Au cei patru mâţi de smoală Şi-o salut frumos pe buna:
Ce-au intrat în punga goală ?” -Buni-am venit! Sărut-mâna!

Ziua iar s-a isprăvit!


De la joacă am venit;
Soarele coboară "scara",
Şi salut cu: Bună seara!”

Prin întrebările successive de pe fișă, conduc elevii să


descopere titlul lecției ,,RESPECTUL ȘI LIPSA DE

4
RESPECT,,.
- Ce face fetiţa din poezie?(…salută)
- Când salută ea? (…dimineaţa, la prânz şi seara.)
- Cum este ea în acest caz? (…o fetiţă respectuoasă.) (anexa 3)
III . Reactualizarea Activitate indirectă Activitate directă
cunoştinţelor a. Rezolvarea operaţiilor ce reies din textul Se adresează întrebări cu privire la lecția ,,Cinste-necinste”
ghicitorii.
- Ce înseamnă să fii cinstit? Dar necinstit?
 Câte cozi au cele 4 pisicuţe
Se verifică tema calitativ și cantitativ.
 (4 x 1 = 4)
 Câte picioare?
 (4 x 4 = 16)
 Câte urechi?
 (4 x 2 = 8)
Activitate directă
O1
b. Exerciţii şi jocuri de calcul mintal:
 Suma numerelor 24 şi 2 ( 26 )
 Diferenţa lor (22 )
 Câtul lor (12 )
 Produsul lor (48 )
Activitate directă Activitate directă
Se anunță titlul lecției de zi și se prezintă modul de Se anunţă tema activității si obiectivele urmărite într-o manieră
IV.Anunțarea temei și desfășurare a lecției. accesibilă elevilor.
a obiectivelor Se scrie titulul pe tablă și în caiet: ,,Probleme cu
Se scrie pe tablă și pe caiete titlul: ,,Respect-lipsa de respect”
suma și câtul numerelor.”

5
V . Dirijarea Activitate directă Activitate indirectă
învăţării Astăzi vom continua să rezolvăm probleme prin O1 Elevii vor observa imaginile din manual de la pagina 50 și
metoda figurativă. vor scrie ce cred ei că înseamnă cuvântul „respect” pe petelele
Se scrie titlul pe tablă şi în caiete. unei flori. (anexa 4)
- Ce înseamnă să figurăm o problemă ? (Să facem
un desen care să ne ajute în rezolvarea ei.)
- Cum ne dăm seama că problema se rezolvă prin ACTIVITATE DIRECTĂ
metoda figurativă?  Se citește textul ,,Învățătorul nostru” după Edmondo de
(Citind textul problemei, aflăm că se dă un total Amicis – pag. 51
sau o sumă şi o diferenţă.) -Ce părere ai despre comportamentul băiatului în timpul orei?
Adulți -Ce semnifică gestul elevului față de învățător?
32 bilete O2 -Cum și-a corectat acesta comportamentul?
Copii -Ce înțelegeți prin expresia: Vom fi ca o familie?
Respectul înseamnă să iei în considerare nevoile, ideile,
Câți copii și câți adulți vizitează muzeul dacă dorințele și preferințele cuiva.
numărul copiiilor este de 3 ori mai mare decât a Respect = stimă, cinste, prietenie, preţuire
adulților? Știiind că astăzi, vizitatorii muzeului Se notează definiţia la tablă.
au cumpărat 32 de bilete. Activitate indirectă
Rezolvare: Elevii primesc câte o fişă care cuprinde următoarele citate :
1.Aflăm numărul adulților. 32:4=8 „În căminul familiei, tinerii să respecte pe părinţii lor, în afară
2. Aflăm numărul copiilor. 8 x 3=24 de cămin pe toată lumea, în singurătate pe ei înşişi.”

„Adu-ţi aminte de mama ta şi de tatăl tău când şezi în mijlocul


oamenilor.“

„Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta, ca să- ţi fie bine şi să


6
trăieşti ani mulţi.“

„Dascălul este părintele meu de suflet.“

„Scoateţi respectul din prietenie şi îi veţi lua cea mai frumoasă


podoabă.“ (Anexa 6)

Activitate directă

Pe baza citatelor/proverbelor şi a discuţiilor, elevii identifică


persoanele faţă de care trebuie să se comporte cu respect:
O3 părinţii, dascălii, prietenii, vecinii, persoanele vârstnice etc.

 Se discută despre modul în care putem depăși


momentele când nu suntem respectați.
- Ce putem face atunci când nu suntem respectați?
 Se explică elevilor că Orice persoană trebuie să-i
respecte pe cei din jur şi să se străduiască să câştige

respectul celorlalţi. Respectul înseamnă stimă, preţuire

faţă de o anumită persoană.


 Lipsa de respect = comportament negativ față de o
persoană. Acest lucru duce la distrugerea relațiilor între
persoane

7
Activitate directă Activitate directă:
Se poartă o scurtă conversație cu elevii pe -Cum se numește titlul lecției de astăzi ?
VI.Fixarea marginea lecției predate. -Ce înseamnă să fim respectuoși ? Dar nerespectuoși ?
cunoștințelor -Despre ce am vorbit astăzi la ora de matematică ?
-Ce înseamnă să rezolvâm o problemă prin metoda
figurativă ?
-La ce operații fac referire cuvintele cât și sumă ?

Activitate indirectă Activitate directă


Muncă independentă pe fişe. Joc: Copacul valorilor (Anexa 5)
VII.Obţinerea O2 Cei doi elevi formează o grupă. O4 Într-o cutie vor fi frunze pe care sunt scrise trăsături
performanţelor Se cere elevilor să rezolve cele două probleme de pozitive, fapte bune și trăsături negative, fapte rele.
pe fișă. (anexa 1) Fiecare elev va alege câte 2 frunze pe care le va lipi astfel:
O3 După expirarea timpului de lucru se prezintă oral frunzele bune (arată trăsături pozitive, fapte bune) pe ramuri și
rezultatele obținute. cele rele (trăsături negative, fapte rele) jos, lângă copac.

VIII . Asigurarea Activitate indirectă Activitate directă


retenției și a Elevii vor primi datele unei probleme pe care Discuții generalizatoare:
transferului O4 trebuie să o compună individual. (anexa 2) - Ce poate reprezenta copacul? (o familie, un grup, o
comunitate)
- Dar frunzele? (oamenii cu trăsăturile lor pozitive și
negative)
-Ce facem cu frunzele de jos? (Încercăm să schimbăm
trasaturile negative , arătăm că sunt greșite, le răspundem cu
8
bunătate).

IX . Încheierea Aprecieri generale şi individuale asupra întregii Aprecieri generale şi individuale asupra întregii activităţi.
lecţiei activităţi. Se notează tema – exercițiul 3 de la pagina 52: Imagineză-ți un
Elevii primesc ca temă exercițiiile 1, 2 de la pagina dialog între bunic și nepoțică din care să reiasă respectul.
58

9
Anexa 1

1. Dana o ajută pe bunica la bucatărie. Împreună au făcut 27 de cornuri. Dana a


reușit șă prepare jumătate din numărul cornurilor făcute de bunica. Câte
cornuri a făcut Dana? Dar bunica?

2. Pentru un stilou, o carte și un joc, Ana a plătit 48 de lei. Cartea costă de 2 ori
mai mult decât stiloul, iar jocul costă de 3 ori mai mjult decât stiloul. Care este
prețul fiecărui obiect?

10
Anexa 2.
Compuneți o problemă folosind desenul și datele de pe etichetă.

42 de bomboane
de 2 ori mai multe
de 3 ori mai multe

11
Anexa 3

Salutul
de Aurora Luchian:

Dimineaţa când eu plec,


Iată-n uşă mă opresc,
Şi salut, cald, cu plăcere:
-V-am pupat! La revedere!

Dar la prânz mă-ntorc acasă,


Mulţumită, bucuroasă!
Şi-o salut frumos pe buna:
-Buni-am venit! Sărut-mâna!

Ziua iar s-a isprăvit!


De la joacă am venit;
Soarele coboară "scara",
Şi salut cu: Bună seara!

- Ce face fetiţa din poezie?


- Când salută ea?
- Cum este ea în acest caz?

12
Anexa 4

RESPECT

13
Anexa 5

Nu mă interesează ce spui tu!


Nu mai vorbi, te rog, peste mine!
Nu mintim pe cel cu care purtăm o conversație
Luăm în considerare sentimentele celui cu care purtăm un dialog
Ascult fără să întrerup
Să comunicăm în mod direct cu o persoană

14
Încerc să înțeleg punctele de vedere ale celor din jur
Anexa 6

„În căminul familiei, tinerii să respecte pe părinţii lor, în afară


de cămin pe toată lumea, în singurătate pe ei înşişi.“

„Adu-ţi aminte de mama ta şi de tatăl tău când şezi în mijlocul


oamenilor.“

„Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta, ca să- ţi fie bine şi să


trăieşti ani mulţi.“

„Dascălul este părintele meu de suflet.“

„Scoateţi respectul din prietenie şi îi veţi lua cea mai frumoasă


podoabă.“

15

S-ar putea să vă placă și