Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Gradinita:G.P.N Frumusani

Propunatoare:Mitrache Elena- Carmen

Grupa:Mare

Data:24.05.2013

Tema anuala: ,,Cine sunt/suntem?”

Tema proiectului: ,,Copiii si copilaria”

Tema saptamanii: ,Drepturile copiilor”

Tema activitatii:,,Si noi avem drepturi”

Domanii experentiale: DOS/DEC

Mijloace de realizare: convorbire/pictura

Scopul activitatii:

-cunoasterea si respectarea drepturilor si indatoririlor copiilor, a normelor de comportare in


societate;

-educarea trasaturilor positive de vointa si caracter, formarea unei atitudini positive fata de sine
si fata de ceilalti;

Obiective operationale:

-sa se recunoasca pe ei insisi ca persoane cu insusiri specifice;

-sa identifice documentele de identitate ale unei persoane;

-sa se recunoasca drept parte a familiei participand activ la viata acesteia, inclusiv prin asumarea
unor responsabilitati;

-sa aplice norme de comportare in familie, gradinita si societate;

-sa realizeze sarcina primita, in timp util si respectand conditiile de acuratete si corectitudine.

1
Strategii didactice:

-metode si procedee: observatia, surpriza, conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiu,


diagrama Venn, turul galeriei;

-material didactic: tablou reprezentand o vaza cu flori, flori din carton colorat pe care vor fi
aplicate fotografiile copiilor, acuarele, pensule, coli de desen, oglinzi, calculator (drepturile
copiilor), cd-player, cd (cantecele).

Forme de organizare:frontal, pe grupuri, individual

Loculde desfasurare:sala de grupa

Resurse de timp: 35 minute

Rerurse bibliografice:

-Curriculum pentru invatamantul prescolar, 3-6/7ani, Prezentare si explicirari, Ed.D.P.H.,


Bucuresti

2009;

-Revista Invamantului Prescolar nr. 1-2/2010;

-Metode interactive de grup-ghid metodic.

2
Scenariul didactic
Secventa Strategii Evaluare
didactica Continut didactice
Metode Mijloace Forme
si procedee didactice de orga-
nizare
1.Moment Crearea conditiilor necesare bunei
oreganizato- desfasurari a activitatii:
ric -aerisirea salii de grupa;
-amenajarea spatiului de desfasurare a
activitatii; frontal evaluare
-pregatirea materialelor demonstrative si globala
distributive;
-introducerea copiilor in sala de grupa.
2.Captarea Va fi prezentata imaginea vazei cu flori
atentiei si va fi facuta asocierea dintre multimea -tablou re- interes
copiilor din sala de grupa si multimea explicatia prezentand pentru
florilor din vaza.Vor fi descoperite o vaza cu elemente
fotografiile lor de pe masuta, urmand a fi surpriza flori noi
lipite de ei pe cupele florilor.
Va primi fiecare copil cate un jeton cu o frontal
cifra, iar pentru a intelege insemnatatea conversatia
numelor lor vor fi strigati cu numarul de
pe jeton si rugati sa lipeasca pe rand, -jetoane cu evaluare
fotografia pe o floare din vaza de pe cifre orala
panou; in felul acesta se realizeaza o
imagine a grupei. -fotografiile
Ce reprezinta florile? copiilor ase-
Ce reprezinta vaza cu flori? zate pe con-
Cum ati fost strigati?(pe numere) turul unor
De ce? flori
Ce ati simtit atunci cand ati fost strigati
cu un numar?

3
3.Anuntarea In activitatea de astazi von vorbi despre
temei si a drepturile voastre si anume: dreptul de a
obiectivelor purta un nume, care va deosebeste de
ceilalti, dreptul de a avea o familie si explicatia frontal
dreptul de a merge la gradinita si la
scoala, impreuna cu ceilalti copii.
4.Prezentarea Va place prenumele pe care il aveti?
noului conti- Exista un magazin de unde poti cumpara
nut si nume?
dirijarea De unde l-au luat parintii vostri?
invatarii Ati fost intrebati atunci cand ati fost
botezati astfel?
Ce este numele de familie?
Ce reprezinta numele de familie?
Daca vrei sa dovedesti ca ascesta este
numele tau ,ce document ai la dispozitie?
(certificatul de nastere) conversatia certificate
In afara de nume, in certificatul de de nastere ,
nastere sunt trecute sextul, data si locul frontal
nasterii,precum si numele parintiilor
vostri;voi toti aveti dreptul la un nume evaluare
care va deosebeste de cei din jurul vostru orala,in-
(Radu, Maria, Stefan, etc.). dividuala
In acelasi timp, cel de-al doilea explicatia,
nume,numele de familie reprezinta
legatura de rudenie pe care o aveti cu cei
din jurul vostru, adica familia.
Sinteza partiala manusa re- individual
Doi, trei dintre copii vor vorbi despre brainstorm- prezentand
dreptul lor de a purta un nume si de a ming o familie
avea un certificat de nastere.
Va fi purtata in continuare o discutie
referitoare la familie:
Cine face parte dintr-o familie?

4
Educatoarea prezinta familia sub forma
unei manusi cu cinci degete.
,,Acesta e tata bun si serios
Aceasta e mama exemplu ftumos
Fratele mare merge la scoala
Sora mijlocie cu papusa in poala
Sora cea maica la mama alearga
Aceasta e familia intreaga”
Cum ne simtim in familie?
Credeti ca toti copiii sunt fericiti?
Din pacate exista si copii care nu au
parinti,sau care nu au casa ;acestia sunt
niste copii tristi, nefericiti pe care noi
trebuie sa ii ajutam.Cum putem face acest
lucru?
Voi toti copiii aveti dreptul la o familie,
dar si responsabilitatea de a-i asculta si
respecta pe parintii vostri.
Sinteza partiala
Va continua conversatia privind dreptul
de a avea o familie.
5.Asigurarea Copiii vor urca intr-un trenulet al veseliei sesizarea
feed-back-ului si vor primi diferite comenzi : comporta
si obtinerea Pleaca trenul! casetofon mentului
performantei Trenul suiera! cd verbal si
Trenul se opreste la masute! nonverbal
Vor gasi pe masuta o oglinda si vor fi
invitati sa se priveasca in ea si sa se exercitiul oglinzi
descrie(culoarea ochilor, a parului, acuarele pe grupuri
etc), apoi sa-si picteze chipul. coli de
desen
6.Evaluarea Lucrarile obtinute se vor expune pe un
performantei panou folosind diagram Venn.
Ex.:,,Asezati in partea stanga portretele

5
fetitelor ,in partea dreapta portretele diagrama evalua-rea
baietilor,iar in intersectie cele a copiilor Venn lucrarilor
cu ochii albastri”. panou tehnica de
Sunt analizate lucrarile si modul de turul lucru
asezare in diagrama. galeriei corecta,
Ce observati? acuratete,
Sunteti toti la fel? structura-
Desi va deosebiti atat de mult unii de conversatia rea
ceilalti ,sunteti toti copiii aceleiasi grupe spatiului
pentru ca toti aveti aceleasi drepturi de a de lucru
va juca de a invata impreuna;in acelasi
timp aveti si responsabilitatea de a va
accepta unii pe ceilalti, de a respecta si de
a va ajuta ca intr-o mare familie.
Sinteza partiala
Doi, trei dintre copii vor vorbi despre
importanta recunoasterii participarii la
viata de gradinita .
7.Incheierea Copiii sunt informati prin intermediul
activitatii calculatorului si a unei prezentari power calculator formularea
point ca mai au si alte drepturi si cd de
indatoriri si ca vor mai vorbi si in alte raspunsuri
activitati despre ele.; astfel va fi realizata corecte,
sinteza finala. argumente
Se fac aprecieri generale si individuale. logice
Vor primi ca recompensa, o rama in care recompense
vor pune autoportretele pe care le vor lua
cand vor pleca acasa.

S-ar putea să vă placă și