Sunteți pe pagina 1din 7

Colegiul Național Pedagogic ”Vasile Lupu” Iași

Aleea M. Sadoveanu nr. 46- cod 700489 Iași


Telefon/ fax: 0232 214 955 ; 0232219 011 ; cod fiscal 4701460
E-mail: snvl_iasi@yahoo.com

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

PROFESOR COORDONATOR: Tătărușanu Florin

PROFESOR METODIST: Tătărușanu Florin

PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR: Serdenciuc Angelica/ Plămădeală Paula

ELEV PRACTICANT: Parasca Narcis

CLASA ELEVULUI PRACTICANT: a XI-a C


DATA: 15.11.2023

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu program prelungit nr. 26, Iași

GRUPA: Mare A

TEMA ANUALĂ: „Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: Cosmosul

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri și activități liber alese 1 (activități pe centre de interes)

SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: Sistemul Solar

 Construcții: Racheta
 Arte: Desen- Colorează ce îți place ție!
 Bibliotecă: Exerciții grafice

TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Aprofundarea cunoștințelor cu privire la planetele din sistemul solar;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: să deseneze după bunul plac racheta de pe fișa de lucru;

O2: să ilustreze grafic semnul triunghiului și a coifului după modelul dat;

O3: să așeze, cu sprijin acordat, piesele de construcții formând o rachetă;


STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE ȘI PROCEDEE: Conversația euristică, conversația catehetică, explicația, demonstrația, instructajul,


exercițiul;
MIJLOACE DIDACTICE: Fișele de lucru, Soarele, piesele de construcție, creioane colorate;
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe;
RESURSE TEMPORALE: 25-30 min
SCENARIUL DIDACTIC
NR. SECVENȚELE OB DEMERSUL INSTRUCTIV- STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
CRT. LECȚIEI . EDUCATIV METODE ȘI MIJLOACE FORME DE
OP. PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
1. MOMENT Sunt realizate condițiile optime pentru Instructajul; Frontal, Capacitatea
ORGANIZATORIC o bună desfășurare a activității: individual; preșcolarilor de a se
-aerisirea sălii de grupă; organiza pentru
-pregătirea materialelor; începerea activității;
didactice necesare demersului
didactic;
-așezarea mobilierului;
-intrarea organizată a preșcolarilor în
sala de grupă;
2. INTRODUCERE ÎN În introducere le voi prezenta Conversația, Soarele; Frontal, Capacitatea
ACTIVITATE preșcolarilor una dintre planetele explicația; individual; preșcolarilor de a
sistemului solar (Soarele), această înțelege mesajul
planetă va fi invitatul surpriză și le voi transmis;
transmite un scurt mesaj primit de la
Soare „Dragilor, Soarele vă roagă să
lucrați foarte frumos și în liniște ca să
aflați cât mai multe lucruri despre ea
și despre surorile ei”.
3. ANUNȚAREA TEMEI ȘI „Dragii mei, după cum bine ați aflat, Conversația, Frontal, Capacitatea
A OBIECTIVELOR astăzi vom vorbi despre sistemul explicația; individual; preșcolarilor de a
solar, vom colora împreună, vom face recepta mesajul oral
exerciții grafice și vom construi o transmis;
rachetă”
4. DIRIJAREA  Explicarea centrelor de Conversația, Fisa de lucru, Frontal, Capacitatea
CONSOLIDĂRII interes explicația, creioane individual, pe preșcolarilor de a
O1 Arte: Preșcolarilor li se vor da o fișă demonstrația, colorate; grupe; desena după bunul plac
cu o rachetă, iar ei vor trebuie să o exercițiul; racheta de pe fișa de
coloreze după placul lor. (Anexa 1) lucru;
O2 Biblioteca: Le voi da preșcolarilor o Conversația, Fisa de lucru, Frontal, Capacitatea
altă fișă în care trebuie să facă explicația, creioane individual, pe preșcolarilor de a
triunghiuri și coifuri după modelul dat, demonstrația, colorate; grupe; ilustra grafic semnul
spunându-le că seamănă cu vârful unei exercițiul; triunghiului și a
rachete. (Anexa 2) coifului;
O3 Construcții: Preșcolarii vor construi Conversația, Piesele de Frontal, Capacitatea
cu piesele de construcție o rachetă. explicația, construcții; individual, pe preșcolarilor de a
 Exerciții pentru mușchii mici demonstrația, grupe; construi din piesele de
ai mâinii exercițiul; construcție o rachetă;
Bate vântul! – se freacă palmele
Picură! – se pocnesc degetele
Plouă! – se bate din palme
Plouă foarte tare! – se bat palmele pe
coapse (din când, în când, se va sări
pentru a se reda și tunetul).
 Lucratul pe centrele de Conversația, Fisa de lucru, Frontal, Capacitatea
O1 interes explicația, creioane individual, pe preșcolarilor de a lucre
O2 Preșcolarii vor alege centrul la care demonstrația, colorate, grupe; conform cerințelor de
O3 doresc să lucreze. exercițiul; piesele de lucru;
Propunătorul îi va îndruma, va oferi construcții;
ajutorul unde este necesar, va face
aprecieri.

După terminarea sarcinilor aferente Conversația, Fisa de lucru, Frontal, Capacitatea


unui centru de interes, preșcolarii se explicația, creioane individual, pe preșcolarilor de a lucre
pot muta la un altul. Se va urmări ca demonstrația, colorate, grupe; conform cerințelor de
majoritatea preșcolarilor să fi ajuns la exercițiul; piesele de lucru;
minim două centre. construcții;
5. EVALUARE -Educatoarea solicit preşcolarii de la Conversația, Frontal, Capacitatea
fiecare centru de interes să expună explicația; individual; preșcolarilor de a
lucrarile pentru a privi şi analiza . sintetiza conținuturile
-De la fiecare sector se solicita câte un activității, evaluând
preşcolar pentru a le spune celorlalţi munca acestora
ce au avut de făcut şi dacă este
multumit sau nu de propria lucrare dar
şi de cele ale colegilor.
6. ÎNCHEIEREA Se fac aprecieri verbale individuale și Conversația Stimulente Frontal Capacitatea
ACTIVITĂȚII generale, asupra modului de implicare catehetică Abțibilduri Individual preșcolarilor de recepta
şi de comportare al preșcolarilor din un mesaj oral.
cadrul activității.
La finalul activității, copiii vor fi
recompensați cu stimulente
(abțibilduri).
Anexa 1 Anexa 2

S-ar putea să vă placă și