Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECTIE

1.Unitatea de invatamant:
2.DATA:
3. CLASA: a – V -a (DMS)-invatamant special (clasa cu copii cu deficienta mintala severa)
4.PROFESOR :
5.ARIA CURRICULARA: Matematică şi Ştiinţe ale Naturii
6.DISCIPLINA : Cunoaşterea şi Igiena Corpului Uman
7.UNITATEA DE INVATARE: Igiena personala
8.SUBIECTUL LECTIEI: „Prietenii mei apa,săpunul si periuţa de dinţi ”
9.TIPUL LECTIEI : De recapitulare si sistematizare
10.SCOPUL LECŢIEI : - formarea unor deprinderi de ingrijire si igienă personală
-dezvoltarea unor comportamente de protejare a sanatatii personale
11.OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
-respectarea regulilor elementare de igiena proprie, colectiva si a spatiului
12.OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
A.Cognitive:
O1 – să denumească fara sprijin părtile componente ale corpului uman;
O2 – să enumere fara sprijin minim patru regulile de igienă personală ,verbalizand
O3 – să enumere cel putin trei obiecte de igienă personală;
O4 - să deosebească acţiunile referitoare la păstrarea igienei corecte de cele incorecte,verbalizand
O5– să specifice corect modul în care putem stopa transmiterea microbilor
O6 - să formuleze raspunsuri corecte la cele trei ghicitori adresate
O7 - să completeze fisele de lucru pe baza a doua criterii corect, fără sprijin
B. Psihomotorii:
O8 – să exemplifice modul de realizare a igienei personale si de folosire a sălii de baie si a toaletei.
O9 – să-şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes sugerat de profesor.
C.Afective:
O10 – să manifeste interes pentru participarea la lecţie şi dorinţă de afirmare.

13. STRATEGIA DIDACTICĂ: – dupa gradul de generalitate-particulara


- dupa caracter-bazata pe sisteme de deprinderi
- dupa evolutia gandirii elevilor-deductiva
14.Forma de organizare a lectiei: frontal şi individual.

15. Resurse : -umane: 9 elevi


-temporal: 45 minute
- spaţiale: sala de clasă

16. METODE SI PROCEDEE DIDACTICE : conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, descrierea, demonstraţia,
jocul didactic, observaţia .
17. MIJLOACE SI MATERIALE DIDACTICE : planşe, fişe de lucru, obiecte necesare întreţinerii
igienei corporale (pastă şi periuţă de dinţi, săpun, pieptene, unghieră şi pilă de unghii, prosop,
burete de baie , beţişoare igienice, şerveţele igienice de unică folosinţă, etc. )

18. Bibliografie
-XXX Programa scolara cls. a III-a-aX-a ,,Cunoasterea si igiena corpului uman”-Curriculum Defiiente mintale severe, profunde si/sau asociate, M.E.C. Bucuresti,2008
- Cosmovici Andrei – Psihologia şcolară, Polirom, Iaşi, 1998
- Cucoş Constantin – Pedagogie generală, Editura Polirom, Iaşi, 2000
- Gherguţ Alois – Sinteze de psihopedagogie specială, Ghid pentru concursuri şi examene de obţinere a gradelor didactice, Editura Poliorom, Iaşi, 2005
- Dr. Boer, ,,Dintii nostri”, 2009
I.MOMENT ORGANIZATORIC
II.DESFĂŞUAREA LECTIEI

EVENIMENTELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE SI MIJLOACE SI MODALITATI DE


INSTRUIRII PROFESORULUI ELEVILOR PROCEDEE MATERIALE EVALUARE
DIDACTICE DIDACTICE
1.Captarea şi orientare Expun pe tabla 3 Sunt atenţi la ce li se spune si se arata interesaţi de Conversaţia Planşe didactice
atenţiei planşe ce infatiseaza planşele expuse. Explicaţia reprezentand lucruri de Analiza a raspunsurilor
apa, săpunul si dialogul igiena personala date
periuţa de dinţi .
Ca să vă ajut, o să Asculta cu atenţie ghicitorile .
vă spun cate o
ghicitoare despre
fiecare,iar voi veti Ghicitori
identifica plansa Recunosc obiectele de igiena : apa ,săpunul si
corecta : periuţa de dinţi
Apa: Gal,gal,gal,gal
aştept sa te spăl
sunt proaspăta
si rece
nimeni nu mă-
ntrece!
Săpunul : Eu, cu apa.
fac clăbuci
Lunec ca
un tăvăluc
În lighean
mă învartesc
Să te curăţ
mă grăbesc!
Periuţa de dinţi : Eu
sunt subţirica
Dar tare
voinică
Frec dinţii
cu putere.
Nu simţi
nici o durere
Ca sa fie
sanatosi
Albi si
luminoşi.
Planşe reprezentand Chestionatrea
2. Anunţarea temei şi a Anunt tema si Ascultă cu atenţie ceeea ce li se explică Explicatia obiecte de igiena orala
obiectivelor obiectivele propuse personala

Conversez cu elevii
3. Reactualizarea Întrebări despre Răspund la întrebări Conversatia Cartonaşe Analiza raspunsurilor
structurilor însuşite regulile de igienă Dialogul Ustensile date
anterior personală întalnite
prin diverse motive :

-Care sunt părţile


componente ale
corpului uman ?
- Cu ce ne spălăm pe
maini?
- Cu ce ne spălăm pe
dinţi ?
- Cand ne spălăm pe
dinţi?
- Fructele ne ajută ptr
o igienă sănătoasă?
- Cu ce ne
pieptănăm ?
- De cate ori ne
pieptănăm?
- Cum folosim
toaleta de baie ?
-Cum stopăm
transmiterea
microbilor ?
4. Prezentarea optimă a Scriu titlul pe tabla Urmaresc ce scriu pe tablă Expunerea Laptopul
noului conţinut „Prietenii mei Repetă denumirea temei observatia
apa,săpunul si Urmăresc cu atenţie imaginile derulate
periuţa de dinţi”

5..Dirijarea Prezentarea
consolidarii Cu ajutorul Asculta cu atentie Conversatia Planşe ,ilustraţii Observarea
laptopului ,voi Observă cele prezentate Dialogul reprezentand obiecte de Sistematica a
prezenta Power Point igiena personala comportamentului
pe baza acestei teme Sunt atenti la cerinte si demonstratie Explicaţia elevilor
Observatia
Demonstraţia
Analiza raspunsurilor
date

La ce vă gandiţi cand Conversatia Planşe ,ilustraţii Evaluare frontala


6.Obţinerea auziţi „igienă personală Verbalizarea O1
performanţelor „? O2
Profesoara cheamă cate O3
un copil ptr a lipi pe
tablă pe modelul
ciorchinele cate o planşă
cu igiena corporală şi O4 Dialogul
astfel începe jocul O5 Explicatia
Copilul care este în faţa O6
tablei lipeşte invers O9
imaginea şi mimează ce
a extras din planşele de
pe masă,iar la ghicirea
acesteia Intoarce planşa
şi o lipeşte corect.
Următorul copil vine ăn
locul celui dintai şi
urmează paşii făcuţi de
cel de dinaintea lui.
Se repetă procedura pană
la epuizarea planşelor .
Întrebările despre fiecare
planşă va fi adecvată
acesteia.
7. Retroactiunea Cer elevilor sa-mi Sunt atenti Dialogul Cartonase de Evaluare individuala
Feed-back-ul verbalizeze obţinerea Conversatia reconstructie
unei igiene personale Pun intrebari cand lu
adecvate prin structura
planşelor întălnite pe Execută cerinţa crurile
parcursul activităţii . sunt neclare

- Impart cartonaşe de
reconstrucţie a corpului
uman

8.Evaluarea - Împart fiecărui elev Completeaza fisa de O7 Explicaţia Fişe de lucru Evaluare individuală
cate o fişe de lucru in lucru
functie de Muncă independentă Pixuri/creioane
particularităţile fiecăruia Cartonaşe -

-Explic modul de
rezolvare a fişei de lucru

9.Retenţia şi transferul In urmatoarea ora vom Sunt atenti Conversaţia


discuta despre igiena
vestimentară .

S-ar putea să vă placă și