Sunteți pe pagina 1din 14

Proiect didactic

Data: 18.XI.2011 ccoala: nr. 23, Ia i Clasa: a IV-a Disciplina: Istorie Subiectul: Unirea, visul de veacuri al romnilor Tipul lec iei: Recapitulare Scopul lec iei: Consolidarea, sistematizarea i ordonarea n contexte noi a cuno tin elor referitoare la Unire;

Obiective opera ionale: O1: s enumere etapele importante ale luptei poporului romn pentru Unire; O2: s indice pe hart localit ile importante pentru realizarea Unirii;

O3: s analizeze fie are etap a realiz rii Unirii; O4: s enumere personalit ile importante are au ontribuit la realizarea Unirii;

Strategii dida ti e: a)Metode i pro edee: onversa ia, exer i iul, mun a independent , jo ul dida ti , problematizarea. b)Mijloa e de nv mnt: harta, plan a u rebusul, fi a de lu ru, biletele u itate.

) Mod de organizare: frontal, individual. Resurse umane: opiii lasei; Resurse temporale: 45 min. Material bibliografi : Trmba iu, tefan, Istoria i didactica istoriei, 2007.

DESF

URAREA LEC IEI


Strategii didactice

Nr. Crt. 1.

Momentele lec iei Moment organizatoric

Ob. Timp Op. 1

Con inutul instructiv-educativ Preg tirea mijloacelor de nv mnt i asigurarea ordinii i disciplinei

Metode i procedee

Mijloace de

Forme de

Evaluare

nv amnt organizare

5 2. Verificarea temei Voi verifica tema cantitativ

Evaluez dac elevii au rezolvat tema pentru acas

Evaluez 3. Captarea aten iei 5 Rezolvarea rebusului (anexa1). Se descoper pe vertical idealurile de veacuri al poporului romn. explica ia frontal cuno tin ele elevilor referitoare la idealurile de veacuri al poporului romn. 4. Anun area subiectului i a obiectivelor lec iei 1 Ast zi la ora de istorie ne vom reaminti despre Marea Unire.

5.

Recapitularea cuno tin elor asimilate anterior

20

Se completeaz textul lacunar : ... fu visarea iubit a voievozilor no tri, ca

Exerci iul Frontal

Evaluez capacitatea elevilor de a completa

O1

viteji ai tuturor b rba ilor no tri cei mari. Pentru dnsa ei tr ir , muncir , suferir i murir . (Nicolae B lcescu) -Se discut ideea de baz i se adreseaz ntreb ri. Voi continua lec ia cu un joc didactic: Conversa ia

textul

Evaluez Joc didactic Frontal cuno tintele elevilor referitoare la evenimentele i la personalit ile istorice

O1

-folosind jetoanele, elevii vor a eza n ordinea cronologic a desf ur rii evenimentelor urm torii ani istorici:1600, 1859, 1877, 1998, indicnd

O4

evenimentul i personalitatea istoric ce a contribuit la realizarea acestuia. Evenimentul : - Prima Unire politic a rilor Romne - Unirea Moldovei cu ara Romneasc - Cucerirea independen ei de stat a Romniei - Unirea Transilvaniei cu Romnia. Personalit i: -Mihai Viteazul, Al. I. Cuza, Carol I, Imagini explica ia Stegule e Joc didactic Hart Echipe

Ferdinand I. O2 Joc didactic: Caut O3 localitatea Se fixeaz pe harta rii localit ile importante pentru Unire cu explicarea evenimentului istoric. Se folosesc jetoane cu chipul lui Mihai Viteazul pentru localit ile: Selimbar, C lugareni, Alba Iulia, Suceava. Se folosesc jetoane cu steagul romnesc pentru localit ile: Plevna, Rahova, Explica ia bile ele Frontal Evaluez capacitatea elevilor de a localiza pe hart localit ile importante pentru Unire i de a explica evenimentele istorice Joc didactic

Smardan, Vidin. Joc didactic : Recunoa te citatul Un elev va extrage un bilet i va numi un coleg care va citi citatul de pe acesta. Ceilal i elevi vor ghici despre ce personalitate este vorba i cine este autorul. Expunerea Cnd el din poporul meu... cnd el a O4 nconjurat pentru totdeauna cu str lucire numele Evaluez capacitatea elevilor de a recunoa te personalit ile istorice din citatele date

O4

nostru i l-o zbuciumat n lumea larg , cnd printrnsul s-a s vr it... uimitoarea minune a strngerii noastre laolalt sub acela i steag de biruin ... cum a putea s nu nchin preosul smeritei mele iubiri Str lucitorului. (N. O4 Iorga- Despre Mihai Viteazul) Jur n numele preasfintei tr imi i n fa a rii mele c voi p zi cu sfin enie

drepturile i interesele patriei, c voi fi credincios Constitu iei n contextul i n spitirul ei, c n toat domnia mea voi preveghea la respectarea drepturilor pentru to i, iubind deopotriv pe cei ce m-au urt, neavnd naintea ochilor mei dect binele i fericirea na iei romne. (Jur mntul lui Al. I. Cuza)

Cerem dar, ca cea mai mic ov ire, guvernul s ia n minile sale cauza na iunii romne i sunt sigur c nu va fi nimeni s combat Independen a Romniei cnd va vedea guvernul lucrnd n numele i pentru o na ie hot rt s - i apere cu b rb ie drepturile ei str mo e ti...suntem independen i, suntem o na iune de sine st t toare.

(Proclama ia de stat a Romniei) 6. Ob inerea performan ei O2 O4 11 Elevii vor avea de completat o fi lucru. de Exerci iul Fi de individual Evaluez capacitatea elevilor de a rezolva fi a de lucru 7. Asigurarea reten iei i a transferului 2 Se vor face aprecieri generale asupra modului de lucru. lucru

Anexa 1

1. 2. 3. 4. 5.

A fost ales domn al Moldovei i al Munteniei n anul 1859. A fost c tigat n r zboiul din 1877. Pentru faptele de vitejie, acest domnitor romn a fost numit Viteazul. Primul rege al Romniei. Rege al Romniei supranumit ntregitorul.

C I M C F

U N I A E

Z D H R R

A E A O D

P I L I

Calificativ ...............

Numele elevului.......................................

Fi

de lucru

1. Realizeaz coresponden e unind prin s ge i:

1919 1600 1859 1877

Prima unire politic a rilor Romne Cucerirea Independen ei de stat a Romniei Unirea Transilvaniei cu Romnia Unirea Moldovei cu ara Romneasc

Al. I. Cuza Mihai Viteazul Ferdinand I Carol I

2. Ce a nsemnat Unirea pentru poporul romn?

S-ar putea să vă placă și