Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic cu aplicarea unor metode interactive

Proiect de activitate integrat


Grupa: Mare nivel II Activiti de nvare: Domenii expereniale:DLC+DOS -(Activitate practic) Tema anual de studiu: Cnd,

ntmpl?

cum i de ce se

Subtema: PSRILE CLTOARE Tema zilei:Ce

tim despre barz i rndunic?

Forma de realizare: Activitate integrat Tipul de activitate: consolidare i verificare a cunotinelor i deprinderilor Mijloc de realizare: joc didactic-concurs

Scopul: Consolidarea i sistematizarea cunotinelor copiilor cu privire la psrile cltoare; Consolidarea capacitii de difereniere perceptiv- formativ i analitico-sintetic a cuvintelor, silabelor i sunetelor; Dezvoltarea simului estetic i practic ; Cultivarea interesului i plcerii pentru nvarea prin cooperare.

OBIECTIVELE OPERAIONALE: a) cognitiv-informaionale: - s adreseze ntrebri colegilor din celelalte grupe (echipe). - s realizeze un ciorchine simplu; - s ncercuiasc litera cu care incepe cuvntul dat; - s despart cuvintele n silabe stabilind numrul acestora; - s scrie cifra care arat cte silabe are cuvntul; - s rezolve sarcinile de lucru coopernd n grup; - s elaboreze idei i soluii originale pentru cerinele date; - s examineze lucrrile (tablourile) fcnd observaii i comentarii n calitate de vizitatori i critici; - s reexamineze produsul realizat (fiecare grup) pe baza comentariilor critice din timpul turului galeriei aducnd coreciile necesare. b) psiho-motorii: - s foloseasc corect materialele puse la dispoziie pentru realizarea sarcinilor.

c) afective: - s-i exprime emoiile i sentimentele fa de psrile cltoare, de ocrotire i bunstare a lor; - s coopereze cu coechipierii pentru rezolvarea fiecrei sarcini; - s se ajute ncurajndu-se reciproc.

STRATEGII DIDACTICE : Metode i procedee: Explicaia, expunerea,exerciiul, conversaia, interviul de grup, ciorchinele, nvarea prin cooperare,trierea aseriunilor, turul galeriei. Material didactic folosit: panou pentru evidenta bulinelor primite; siluete-jetoane cu psri, copaci, cuiburi,figuri geometrice pentru realizarea casei, soarelui, floricele, alte elemente pentru realizarea tablourilor; ecusoane cu psri cltoare, carioc, lipici, un copil mbrcat n zna Primvar, coule, plicuri numerotate.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC : Revista nvmntul Precolar 1-2/2010, Editura Arlequin. Aplicatiile noului curriculum pentru nvmntul precolar , Editura Didactic Publishing House 2009. Ghid pentru proiecte tematice. Activiti integrate pentru precolari , Editura Didactic i Pedagogic Bucureti 2008. Curriculum pentru educaia timpurie a copiilor cu vrsta cuprins ntre natere i 6/7 ani 2008 . Silvia Breban,Elena Gongea,Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga- Metode interactive de grup Editura Arves

SCENARIUL ZILEI
Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea : 1.Salutul:Buna dimineaa copilai, bine ai venit la grdini. Fiecare copil va primi cte un medalion cu o pasre cltoare(barz sau rndunic) i n funcie de ea se vor saluta.Salutul copiilor pornete de la primul copil aflat pe scunel si se termin la utimul.Bun dimineaa rndunic-Alexia. Bun dimineaa barzCristina, etc. Prezena : Dup ce ne-am adunat i frumos ne-am salutat Colegii ne-am ntlnit Cine oare n-a venit ? Cu ajutorul unei machete pe care sunt aezate flori cu chipul copiilor se va realiza prezena. Calendarul naturii Se completeaz i calendarul naturii cu caracteristicile specifice anotimpului i zilei. 2. mprtirea cu ceilali :Se prezint copiilor imagini cu psri cltoare.Acetia denumesc psrile prezentnd i unele caracteristici despre psrile cltoare. 3.Activitatea de grup : Se desfoar jocul Aeaz corect! .Copiii au sarcina de a aeza corect jetonul cu pasrea la cuibul corespunztor, iar ceilali copii din grup recit versurile: Rndunica(barza, raa slbatic, etc.) a sosit/ Cuibul vechi i l-a gsit. 4.Noutatea zilei : Zna Primvara i face simit prezena n clas avnd la ea un co acoperit care conine multe surprize ce vor fi dezvluite la momentul respectiv.

ACTIVITI LIBER ALESE Copiii descoper centrele pregtite i sarcinile de lucru, i aleg centrul preferat. La centrul CONSTRUCII copii vor construi cuiburi mari i mici pentru berze, rndunici.La sectorul NISIP I AP vor desena n nisip i vor modela psrile i cuiburile lor, iar la centrul JOC DE ROL se vor juca De-a ornitologii Dup ce sarcinile de la sectoare vor fi ndeplinite, copiii mpreun cu educatoarea i Zna Primvar vor trece pe la toate centrele n care s-a lucrat pentru a vedea i aprecia rezultatele activitii. Tranziia se efectueaza prin cntecul: La gradini totu-i minunat Cnd te-mpari pe centre i ai de lucrat. La grdini totu-i minunat Cnd lucrri frumoase Cu toii-am realizat. Un,doi, trei, Dac vrei poti i tu cu noi cnta. Un, doi, trei , Dac vrei, poi i tu cu noi lucra/ Un,doi, trei, Dac vrei poi i tu cu noi cnta Un,doi, trei, Dac vrei, totu-i minunat.

ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE DOMENIUL LIMB I COMUNICARE n continuare se va desfura jocul-concurs Ce tim despre barz i rndunic? Atenia copiilor va fi ndreptat spre surpriza acoperit a Znei Primverii care a adus cu eaun co plin cu plicuri numerotate, siluete-jetoane cu psri, copaci, cuiburi, figuri geometrice din hartie glase, alte elemente pentru realizarea tablourilor; carioc, lipici, foi pentru tablouri.Fiecare dintre plicuri cuprinde sarcini pe care copiii vor trebui s le rezolve mprii n dou grupe.Pentru fiecare sarcin rezolvat corect de ctre copil, Zna Primvara va oferi cte un ouor de rndunic-bulinu.Echipa care va strnge cele mai multe ouoare- bulinue, va fi nvingtoare i va primi cte o diplom de la Zna Primvar. Copii sunt mprii n dou echipe, dup medalioanele de la gt: echipa berzelor i echipa rndunelelor. Pe rnd cte un copil din fiecare echip va fi invitat de ctre Primvara s extrag din coule un plic, care va fi citit de ctre mine i apoi echipa respectiv va rezolva sarcina aa cum i se cere. Cei care rezolv corect fr s greeasc vor fi aplaudai i recompensai cu cteun ouor-bulin la tabl. Va iei ctigtoare echipa care acumuleaz cele mai multe ouoare-buline.

Desfurarea jocului-concurs

Ghicitorile Un copil de la echipa berzelor va extrage plicul cu nr.1i voi citi cerinele: Fiecare echip va formula o ghicitoare despre o pasre cltoare, pe care o va adresa echipei advers. Dac s-a realizat corect sarcina , echipa va primi bulina-ouor. Ciorchinele cu abordare interdisciplinar Un copil de la echipa rndunelelor v-a extrage plicul cu nr.2 i voi citi cerinele: Fiecare echip va realiza un ciorchine,pornind de la medalionul pe care-l au la gt. Exerciiul joc se va realiza oral la tabl. Voi cere copiilor din echipa berzelor s spun la ce se gndesc cnd le spun barz. n acest timp eu scriu pe tabl cuvntul Barz i l ncercuiesc.De jur ,mprejur trasez sgei i scriu cuvintele pe care le spun copii. La fel procedez i cu echipa rndunelelor. Voi ruga apoi echipele s-i aleag un reprezentant care v-a lucra la tabl.Copiii desemnai vor ncercui litera care arat cu ce sunet ncepe cuvntul......(un cuvnt din cele enumerate de copii), v-a despri cuvntul n silabe i v-a scrie lng cuvnt cifra care arat cte silabe are acel cuvnt.

Trierea aseriunilor Voi chema un copil de la echipa berzelor s extrag plicul cu nr.3 i eu citesc cerinele: -Privii imaginile care reprezint comportamentul copiilor fa de psri.n ptrelele din dreptul lor colorai: -Bulin verde pentru imaginile care reprezint comportamente cu care eti de acord- aa da; -Bulin galben pentru imaginile care reprezint comportamentele cu care uneori eti de acord, alteori nu eti de acord!; -Bulin roie pentru imaginile care reprezint comportamente cu care nu eti de acord- aa nu!
TRANZIIE nainte de a trece la desfurarea celeilalte activiti copiii se vor juca jocul Zboar, zboar executnd micrile sugerate de versurile spuse de ecucatoare.

DOMENIUL OM I SOCIETATE-Activitate practic Turul galeriei Voi chema un copil de la echipa rndunelelor s extrag plicul cu nr.4 i eu citesc cerinele: - Fiecare grup are ca sarcin realizarea unui tablou- colaj, ct mai original, folosind materialele date. - La sfrit se expun tablourile formnd astfel, o galerie expoziional. - La semnalul educatoarei, grupurile de copii (vizitatori i critici) trec pe la fiecare exponat, observ, comenteaz critic i fac notie pe margine (elemente care au fost omise din tablou). - Grupurile se ntorc la locurile iniiale i reexamineaz produsul i aduc completri. n ncheierea concursului se face corespondena ouoarelor -buline. Echipa care a acumulat mai multe buline va fi declarat ctigtoare se aplaud i va fi stimulat moral de ctre Zna Primvar, care nmneaz diplome echipelor i le mulumete copiilor pentru strdania lor. Vor iei din clas interpretnd un cntec despre psri.

ACTIVITI LIBER ALESE- A.L.A.2 (Complementare)

Jocuri de micare:
La sfritul zilei copiii se vor juca jocurile Barza i broatele i Psrica mut-i cuibul
Toi copii vor executa micrile i elementele pe fond muzical; vor executa corect jocul respectnd regulile sale. Voi face aprecieri colective i individuale asupra modului de participare la activiti i drept rsplat voi lsa copiilor ecusoanele care leau purtat n timpul zilei.

Realizat de:

Prof. inv. presc. BURLACU FLORENTINA SCOALA GIMNAZIALA NR.11 BOTOSANI

S-ar putea să vă placă și