Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC COALA CU CLS.

I-VIII SHTENI Profesor: ISTROIU GEORGIANA CRISTINA Obiectul: LIMBA ROMN Aria curricular: LIMB I COMUNICARE Clasa: a VII-a Unitatea de nvare: BALADA CULT Subiectul leciei: Paa Hassan de George Cobuc caracterizarea personajelor Tipul leciei: mixt (de predare nvare i de actualizare a unor cunotine mai vechi) Data: 25. 03. 2009 Durata: 50 de minute OBIECTIVE CADRU:-dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral; -dezvoltarea capacitii de exprimare oral; -dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris; -dezvoltarea capacitii de exprimare scris. OBIECTIVE DE REFERIN: 1.1 S neleag semnificaia general a unui mesaj oral; 1.5 S acorde interlocutorilor anse de a-i exprima opiniile; 2.1 S asigure coerena ideilor exprimate ntr-un mesaj oral; 2.5 S manifeste spirit de cooperare n interaciunile de grup; 3.2 S recunoasc modalitile specifice de organizare a textului epic i procedeele de expresivitate n textul liric; 4.3 S organizeze secvenele textuale n funcie de o cerin specific; 4.5 S foloseasc modaliti variate pentru realizarea expresivitii textului.

OBIECTIVE OPERAIONALE: COGNITIVE: La sfritul orei elevii vor fi capabili: - S identifice personajele din balada Paa Hassan scris de George Cobuc; - S clasifice personajele n funcie de importana lor n text (principale, secundare, episodice) - S precizeze modalitile de caracterizare a personajelor din text; - S stabileasc trsturile fizice i morale ale personajelor din balad; - S gseasc, n text, mijloacele de expresivitate artistic prin care se realizeaz portretele celor doi conductori (Mihai i Hassan) i imaginea celor dou armate; - S tie definiia antitezei i a hiperbolei. AFECTIVE: - S manifeste interes pentru lectur. CONINUTURI: - balada cult Paa Hassan de G. Cobuc - tipuri de caracterizare: direct i indirect; - tipuri de personaje (principale, secundare, episodice / individuale, colective) - mijloacele de expresivitate; - definiia antitezei i a hiperbolei. STRATEGIA DIDACTIC 1. METODE I PROCEDEE: ciorchinele, conversaia euristic, nvarea prin descoperire, mozaicul, metoda cadranelor 2. FORME DE ORGANIZARE: - activitate frontal; - activitate pe grupe de elevi; - activitate individual. o

3. MATERIALE I MIJLOACE: manualul, textul literar Paa Hassan, fie de lucru, cartoane i markere, tabla,creta 4. RESURSE: -capacitatea de receptare a elevilor; - capacitatea elevilor de a colabora; - cunotinele nsuite anterior; - locul: sala de clas -timp de lucru: 50 de minute 5. MATERIAL BIBLIOGRAFIC: - Alexandru Crian, Sofia Dobra, Florentina Smihian, Limba romn manual pentru clasa a VII-a, Ed Humanitas, Bucureti, 2006; Sandu, Elena- Compunerile colare pentru gimnaziu, Ed Polirom, Iai, 2008; Parfene, C.- Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal. Ghid teoretico-aplicativ, Ed. Polirom, Iai, 1999; SCENARIUL DIDACTIC A) MOMENT ORGANIZATORIC: Profesorul consemneaz absenii i i mobilizeaz pe elevi n restabilirea ordinii; elevii i pregtesc materialele necesare nceperii activitii. B) ACTUALIZAREA CUNOTINELOR: Profesorul verific tema pe care elevii au avut-o pentru acas (rezumatul baladei culte Paa Hassan), corectnd eventualele greeli i fcnd aprecieri pozitive asupra temelor bine efectuate. Pornindu-se de la tem, elevii ii vor aminti momentele subiectului operei epice.

C) CAPTAREA ATENIEI: Prin conversaie euristic i prin metoda ciorchinelui, elevii vor completa, mpreun cu profesorul, o schem avnd ca punct de plecare cuvntul CARACTERIZARE. D) ANUNAREA SUBIECTULUI: n momentul n care elevii au epuizat ideile legate de caracterizare - tipuri de caracterizare (direct, indirect), tipuri de portret (fizic i moral) profesorul anun subiectul leciei, respectiv CARACTERIZAREA PERSONAJELOR din balada cult Paa Hassan, noteaz pe tabl titlul i anun obiectivele operaionale. E) DIRIJAREA NVRII: se va face prin aplicarea metodei mozaicului astfel: Elevii clasei vor fi mprii n 5 grupuri a cte 4 elevi care se vor numi grupuri-cas. n fiecare grup de acest fel se vor mpri nite buline colorate, astfel nct n fiecare grup s existe 4 culori distincte: rou, albastru, galben, alb. La semnalul profesorului elevii se vor reorganiza n funcie de culorile pe care le au, obinndu-se astfel 4 grupuri a cte 5 elevi numite grupuri de experi. Profesorul mparte fiecrui grup de experi o fi de lucru fi de caracterizare astfel: ROU fi de caracterizare a personajului Mihai; ALBASTRU fi de caracterizare a personajului Hassan; ALB fi de caracterizare a armatei romne; GALBEN fi de caracterizare a armatei turce. Fiecare grup de experi va completa fiele dup ce toi membrii grupului au czut de acord asupra coninutului pe care l vor nota. Dup completarea fielor de caracterizare, profesorul va ruga elevii s se reorganizeze n grupurile iniiale, astfel nct fiecare grup-cas va avea imaginea de ansamblu a celor doi conductori i a armatelor. n aceste grupuri-cas fiecare membru va explica celorlali toate detaliile legate de personajul pe care l-au studiat pentru ca fiecare din cei patru membri ai echipei s tie cte ceva despre fiecare personaj n parte. n tot acest timp profesorul are rolul de a ncuraja echipele care se descurc cel mai bine i de a verifica daca informaiile notate sunt sau nu valabile i corecte. Profesorul va mpri fiecrui grup-cas cte un carton i un marker. Fiecare plan va fi mprit n

4, aplicndu-se metoda cadranelor. Cadranul I MIHAI, cadranul II HASSAN, cadranul III OTIREA ROMN, cadranul IV ARMATA TURC, un reprezentant al fiecrui grup-cas notnd n fiecare cadran nsuirile fizice i morale ale fiecrui personaj n parte. Avnd rezultatul final de la fiecare grup-cas, profesorul va ruga elevii s prezinte planele pe care le-au fcut i, prin ntrebri euristice frontale, se vor descoperi toate trsturile fiecrui personaj studiat. Tot prin conversaie euristic, profesorul va aminti elevilor c procedeul prin care sunt caracterizate att armatele ct i conductorii lor se numete antitez, portretul lui Mihai fiind realizat prin folosirea hiperbolei. Profesorul deseneaz pe tabl cadranele i noteaz trsturile personajelor aa cum reies ele din planele realizate de grupurile-cas, notnd i definiia antitezei, respectiv pe cea a hiperbolei. F) ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI: se realizeaz pe tot parcursul orei prin aprecieri verbale, elevii care s-au remarcat prin rspunsuri bune fiind notai. G) ASIGURAREA RETENIEI I A TRANSFERULUI: se va realiza prin efectuarea temei pentru acas: Realizai o compunere de caracterizare a personajului Mihai Viteazul din balada cult Paa Hassan.

FI DE CARACTERIZARE A PERSONAJULUI - MIHAI VITEAZUL / HASSAN - OTIREA ROMN / ARMATA TURC Procedee de Trstura Modalitatea de caracterizare

Citatul

expresivitate

CADRANUL I -MIHAI-

CADRANUL II -HASSAN-

CADRANUL III -OTIREA ROMN-

CADRANUL IV -ARMATA TURC-

S-ar putea să vă placă și