Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
78
Borderou
Piese scrise:
1. Memoriu tehnic justificativ; 2. Calculul elementelor geometrice n plan i profil n lung; 3. Dimensionarea structurii rutiere; 4. Verificarea la nghe-dezghe; 5. Calculul declivitailor; 6. Racordarea declivitilor; 7. Calculul coordonatelor de trasare a unui arc de clotoid; 8. Amenajarea in plan si spaiu a unei curbe; 9. Calculul hidraulic al sanului; 10.Antemsurtoarea lucrrilor la suprastructur; 11.Caiet de sarcini: Piatra sparta;
Piese desenate
2.Profil longitudinal 3.Profil transversal tip 4.Profile transversale caracteristice; 5.Amenajarea n plan i spaiu a curbei C1 6.Vizibilitatea n curba C1 7.Pode tubular 1000
sc. 1:1000, 1:100 sc. 1:50 sc. 1:100 sc. 1:100 sc. 1:1000 sc. 1:50
Memoriu ethnic
Date generale: Sectorul de drum judeean cuprins ntre km 4+639.96 5+967.78 face legtura ntre comunele Bodeti i Urecheni din judeul Neam. Date de proiectare: Sectorul proiectat are o lungime total de 1327.82m Clima i fenomenele natural specific zonei: Drumul se situeaza ntr-o zon cu clima temperat continental cu o temperatur medie anual de 7.5oC, temperatura maxim absolut fiind de 38.6oC iar minim de -32oC, cantitatea de precipitaii fiind de aproape 600mm pe an i o umiditate relative a aerului de 78%.
Situatia proiectata Conform prevederilor din Norme tehnice privind stabilirea clasei tehnice a drumurilor publice clasa tehnica a drumului este V.
Traseu
3
Profil in lung: Declivitatile din profilul in lung sunt cuprinse intre urmatoarele valori: - declivitatea minima = 0.53% -decliviatea maxima = 7.88% -lungimea minima a pasului de proiectare = 46.22m -lungimea maxima a pasului de proiectare =153.62m Racordarea acestora sa facut cu raze mai mari de 800m.
Profil transversal Limea drumului n conformitate cu Ordinul M.T. 45 Norme tehnice privind proiectarea, construirea i modernizarea drumurilor va avea urmatoarele caracteristici: -platforma drumului = 7.00m -partea carosabila = 3.75m -latimea acostamentelor = 2x0.75 In aliniament profilul transversal va avea panta de 2.5% pe latimea carosabila si de 4% pe latimea acostamentelor
Structura rutiera In alcatuirea structurii rutiere suple se va tine seama de urmatoarele: - compoziia, intensitatea i evoluia n perspectiv a traficului; - caracteristicile geotehnice ale terenului de fundare; - regimul hidrologic al complexului rutier Determinarea traficului sa fcut n conformitate cu Normativ pentru determinarea traficului de calcul pentru proiectarea drumurilor din punct de vedere al capacitii portante i al capacitii de circulaie AND 584 2002.
4
Podete In proiect se prevad 3 podete tubulare 1000 cu rol de colectare si descarcare a apelor provenite din precipitatii.
Calculul elementelor geometrice 1. Racordarea a 2 aliniamente ce formeaz ntre ele un unghi U, cu arc de cerc de raz R:
Funcie de U, raza R adoptat i viteza de proiectare V conform (STAS 863/85), se vor calcula cele 3 elemente geometrice: tangenta T: T=R*
2. Calculul racordrii progresive cu arce de clotoid: Va ncepe de la elementele geometrice calculate pentru un arc de cerc de raz R, urmnd a se calcula elementele geometrice ale racordrii cu arce de clotoid.
a) Lungimea clotoidei:
L= V- viteza de proiectare (km/h) j- coeficient de confort 0.5 R- raza curbei arc de cerc (m)
C trebuie s fie >Cmin STAS 863/85 tabel 2, punctul 5, astfel: C Cmin STAS-L Ca urmare lungimea arcului de cerc rmas C trebuie s fie mai mare dect C calculat cu R+R din care se scade 2(L-x). x = L/2 C Cmin STAS-2 Cmin STAS-L
n funcie de lungimea arcului de cerc rmas C, elementele geometrice unei racordri cu arce de clotoid se poate face n 2 moduri: Cnd C> Cmin STAS-L, calculul va urma astfel:
-ordonata clotoidei:
y=
-deplasarea tangentei:
- abscisa punctului de tangen a arcului de cerc R+R (T): -bisectoarea arcului de cerc C: B=(R+ - Tangenta arcului de cerc R+R (T): T=(R+ -Tangenta total: Ttot = T + x
Dac C< Cmin STAS-L sau C<0 se va renuna la arcul de cerc rmas, racordarea celor dou aliniamente care fac unghiul U ntre ele urmnd a se face doar cu dou arce de clotoid, ce se vor ntalni cu bisectoarea unghiului U.
n majoritatea cazurilor Lcalc rezult < ca Lmin STAS punctul 7 de aceea se adopt Lmin STAS, tabel 2 punctul 7 pentru viteza de proiectare adoptate. Abscisa i ordonata arcului de clotoid se calculeaz cu formulele
y= B=
T1=R*
=920*
=46.28m
B1=R*(
=920*
= 1.84m
=3.14*920*(
= 92.44m
T2=R*
=920*
= 16.04m
B2=R*(
=920*
= 0.92m
C2=
=3.14*920*(
= 32.06m
10
T3=R*
=620*
= 16.04m
B3=R*(
=620*
= 1.24m
=3.14*620*(
= 64.24m
T4=R*
=870*
= 30.41m
B4=R*(
=870*
= 0.87 m
=3.14*870*(
= 60.78m
R=570.0m>RCSTAS=170.0m aliniamentele se vor racorda cu arc de cerc Vp=40km/h T5=R* =570* = 24.9m
11
=3.14*570*(
= 49.75m
R=140.0m<RCSTAS=170.0m aliniamentele se vor racorda cu arc de cerc si doua arce de clotoida Vp=40km/h L= = =19.45 conform STAS 863-85 tabel 2 punctul 6 pentru viteza de proiectare de
40km/h se va adopta Lmin=45m V-viteza de proiectare n km/h R- raza arcului de cerc j- coeficient de confort =0.5 L=45m -Unghiul de ntoarcere : = g= C= = = )= )=1.45
C >Cmin STAS 863/85 tabel 2, punctul 5, astfel: C Cmin STAS-L Ca urmare lungimea arcului de cerc rmas C trebuie s fie
12
=3.30m
Ttot=x+z=59.83+0.55=60.38m Curba 7 U7=63.38g R=40m<RCSTAS=90.0m aliniamentele se vor racorda cu arc de cerc i dou arce de clotoid Vp=30km/h L= = =28.72 conform STAS 863-85 tabel 2 punctul 6 pentru viteza de proiectare de
C >Cmin STAS 863/85 tabel 2, punctul 5, astfel: C Cmin STAS-L Ca urmare lungimea arcului de cerc rmas C trebuie s fie mai mare dect C calculat cu R+R din care se scade 2(L-x). x = L/2 C Cmin STAS-2 Cmin STAS-L 50.8145-35 50.8110 Aceast condiie fiind respectat cele dou aliniamente se vor racorda cu arc de cerc central i dou arce de clotoid. X=L*(1Y=L 35*(134.34m
=35*0.145=5.03m
R=y-R*(1-cosg)=5.03-40*(1-0.905)=1.27m X=x-R*sing=34.34-40*0.423=17.39
14
Curba 8 U7=168.48g R=140m<RCSTAS=170.0m aliniamentele se vor racorda cu arc de cerc i dou arce de clotoid Vp=30km/h L= = =19.45 conform STAS 863-85 tabel 2 punctul 6 pentru viteza de proiectare de
40km/h se va adopta Lmin=45m V-viteza de proiectare n km/h R- raza arcului de cerc j- coeficient de confort =0.5 L=45m -Unghiul de ntoarcere : = g= C= = = )= C >Cmin STAS 863/85 tabel 2, punctul 5, astfel: C Cmin STAS-L
15
)=24.30m
=45*0.0533=2.41m
Calculul aliniamentelor
V7-V8=193.78m V8-V9=81.92m
16
al1= AV1=49.31m al2=V1V2-T1=90.73-46.28=44.45m al3=V2V3- T1-T2=74.23-46.28-16.04=11.91m al4=V3V4-T2-T3=144.06-16.04-32.16=95.86m al5=V4V5-T3-T4=73.91-32.16-30.41=11.34m al6=V5V6-T4-T5=129.23-30.41-24.90=73.92m al7=V6V7-T5 =110.01-24.90=85.11m al8=V7V8-T6=193.78-60.38=133.40m al9=V8V9-T6=81.92-60.38=21.54m al10=V9V10=101.41m al11=V10V11-T7=123.16-93.39=29.77m al12=V11V12-T7-T8=156.67-93.39-58.02=5.26m
17
Kilometrarea traseului
A..4+639.96m Al1+Al249.31+44.45=93.75m Ti14+733.71 C1/2=46.22m B14+779.93m Te1.4+826.15m Al311.91m Ti2.4+838.06m C2/2=16.03m B2..4+854.09m Te24+870.12m Al4..95.86m
18
19
20
Tabel picheti Punct Poziie kilometric 177 178 179 180 181 Hm1 182 183 Ti1 184 185 B1 186 Hm2 187 Te1 Ti2 188 B2 Te2 Hm3 189 190 191 4+639.96 4667.74 4680.00 4689.27 4695.00 4700.00 4720.00 4722.62 4733.71 4746.86 4760.01 4779.93 4798.78 4800.00 4813.08 4826.15 4838.06 4854.09 4854.09 4870.12 4900.00 4905.58 4933.12 4961.01 472.62 473.97 474.57 475.02 475.30 475.49 476.25 476.34 476.77 477.27 477.77 478.52 479.29 479.34 479.88 480.42 480.91 481.57 481.59 482.26 483.51 483.74 484.91 485.53 Hm7 208 209 210 Hm8 211 212 Oi6 213 214 215 Hm9 216 B6 217 218 219 Oe6 220 221 Km1 222 223 224 Cota Punct Poziie kilometric 5300.00 5311.13 5350.65 5379.88 5400.00 5409.19 5422.26 5444.52 5456.76 5469.00 5484.50 5500.00 5500.74 5504.52 5518.71 5533.20 5548.71 5564.52 5565.20 5571.82 5600.00 5625.87 5640.00 5680.00 491.59 491.33 490.44 489.77 489.88 489.93 490.00 490.13 490.20 490.26 490.35 490.44 490.44 490.46 490.58 490.64 491.74 492.84 492.89 493.44 495.38 497.41 498.53 501.69 Cota
21
22
Sectorul de drum are urmtoarele caracterisitici: 1. Alctuirea structurii conform sondajelor: mpietruire existent 15 cm 2. Tipul pmntului: P4 praf argilos
Anul modernizrii este 2011 iar perioada de perspective a fost luat pe 10 ani (2011-2026) Nc=
365-numarul de zile calendaristice dintr-un an Pp-perioada de perspectiv n ani Ccr-coeficient de repartiie transversal pe benzi (0.5-pentru drumuri cu dou sau trei benzi de circulaie nki intensitatea medie zilnic anual a vehiculelor din grupa k, conform rezultatelor recensmantului general de circulaie (2005) pkR coeficient de evoluie din grupa k, corespunztor anului de dare n exploatare a lucrrii
23
Nc=
Nc= 365x
24
Eb= Em=
3
=(
)3=4562
Sector omogen: 1
25
Stratul 1: Modulul 4562. MPa, Coeficientul Poisson .350, Grosimea 18.00 cm Stratul 2: Modulul 100. MPa, Coeficientul Poisson .270, Grosimea 5.00 cm Stratul 3: Modulul 400. MPa, Coeficientul Poisson .250, Grosimea 15.00 cm Stratul 4: Modulul 130. MPa, Coeficientul Poisson .270, Grosimea 30.00 cm Stratul 5: Modulul 50. MPa, Coeficientul Poisson .350 si e semifinit
.123E+01 -.143E-01
-.159E+01 -.178E+03
26
zad= 600xNc-0.27=600x0,1505-0.27=1000,49 zad > z 1000,49 > 372 RDO < RDOadm RDO = =
Nc traficul de calcul n osii standard de 115 KN, n m.o.s. Nadm = numrul de solicitri admisibile Nadm=24.5x108xr-3.97=2,55 Verificarea structurilor rutiere la aciunea de nghe-dezghe n urma procesului de nghe dezghe apar urmtoarele defeciuni n sistemul rutier: - diminuarea capacitii portante a pmntului n timpul dezgheului
27
Ci=0.5 Ci=0.6
28
He=4x0.5+6x0.6+8x0.5+5x1.00+15x0.75+30x0.80= 49,85 Hst=73.00 cm K= = < 0.5 structura rutiera nu rezist la nghe dezghe
Se vor lua msuri pentru a preveni ajungerea apei n stratul de fundaie, i de consolidare a terasamentului. Calculul energetic
Eb= Em=
3
=(
)3=3891
DRUM: s
Sector omogen: s
30
Stratul 1: Modulul 3891. MPa, Coeficientul Poisson .350, Grosimea 12.00 cm Stratul 2: Modulul 1800. MPa, Coeficientul Poisson .250, Grosimea 26.00 cm Stratul 3: Modulul 134. MPa, Coeficientul Poisson .270, Grosimea 32.00 cm Stratul 4: Modulul 50. MPa, Coeficientul Poisson .350 si e semifinit
.0 -12.00 .0 12.00
.449E+02 -.115E+03 .449E+02 -.222E+03 .123E+03 -.980E+02 .123E+03 -.296E+03 .964E+02 -.144E+03 .964E+02 -.255E+03
.0 -38.00 .0 38.00
.0 -70.00 .0 70.00
31
zad= 600xNc-0.27=600x0.6059-0.27=687 zad > z 687 > 376 RDO < RDOadm RDO = =
Nc traficul de calcul n osii standard de 115 KN, n m.o.s. Nadm = numrul de solicitri admisibile Nadm=24.5x108xr-3.97=0.6736 r rad 0.256 0.293 rad=Rtx(0.60-0.056xlogNc)=0.5x(0.60-0.056x0.21759)=0.293
32
Calculul energetic
34
35
Racordri verticale Racordarea 1 d1=4.88% d2=3.80% m=d1-d2=4.88-3.80=1.08 Conform STAS 863-85 pentru viteza de proiectare Vp=40km/h pentru racordarea convex a celor dou decliviti se va adopta raza Rmin=1000 m T= =
0.7*Vp=0.7*40=28 se adopt T=28m Din considerente constructive mrimea tangentei trebuie s fie cel puin egal cu 20 m (adic cu lungimea unui camion cu remorc). Rrec= Trec= B= Racordarea 2 d2=3.80% =28.08m
37
=28.10m
=28.06m
39
=28.70m
=28.15m
=29.34m
=32.80m
0m
0.7*Vp=0.7*40=28 se adopt T=28m Rrec= Trec= B= Racordarea 13 d13=7.83% d14=0.53% m=d1-d2=7.83-0.53=7.3 =21.00m
42
corespunztoare vitezei de proiectare 30km/h raza minim R=800m 0.7*Vp=0.7*40=28 se adopt T=28m R=800m Trec= B= Racordarae 14 d14=0.53% d15=2.95% m=d1-d2=0.53+2.95=3.48 0.7*Vp=0.7*40=28 se adopt T=28m Rrec= Trec= B= =29.58m 0.25m Racordarae 15 d15=2.95% d16=2.15% m=d1-d2=2.95-2.15=0.80 0.7*Vp=0.7*40=28 se adopt T=28m =30.36m
43
Se va calcula coordonatele de trasare ale arcului de clotoid L7 de la curba C7. Elementele curbei sunt: R=40.00m X=17.39m U7=63.38 B7=46.51m m =8.759 Vp=30km/h Y=5.09m T=76.00m L=35m R=1.27m Ttot=93.39m
Numrul de tronsoane se va rotunji la numr ntreg superior pentru ca arcul S1 s indeplineasc condiia: Si= Punctul 1: S1= S1 i= 2*R*L=2*40*35=2800
44
46
47
Calculul hidraulic al anurilor Pentru a proteja terasamentele i celelalte construcii mpotriva aciunii apelor provenite din precipitaii se va avea n vedere construcia de anexe cu rol de colectare i evacuare a acestor ape. Qcap=S*V (l/s)
48
S- suprafaa de liber scurgere (m2) V-viteza medie (m/s) P-perimetru udat R- raza hidraulic a anului i-panta lingitudinal C- coeficientul la bazin -coeficient ce ine seama de rugozitatea pereilor albiei Nr. crt 1 Perei foarte netezi (scnduri geluite, tencuieli de ciment sclivisite, etc.) 2 Perei din pmnt obinuit bine ntreinut, cu puin iarb 1.3 0.06 Modul de execuie al anului
R= S= P= C1 =
C2 =
49
S=(b+100)*L=(3.25+100)*55.05=5682 0.568 ha F = 0.85-0.90 - suprafee asfaltate i betonate F = 0.05-0.15 - terenuri agricole Qmed= Ss= m=0.8 Ic=110 l/s Q1=0.8*110*8.88*0.1236=96.58 l/s Qcap=Ss*Vef=0.5652*8.88=5.018 m3/s = 5018 l/s Qmax=96.58 l/s Qcap= 5018 l/s 2
50
S=(b+100)*L=(3.25+100)*84.93=8769 0.876 ha F = 0.85-0.90 - suprafee asfaltate i betonate F = 0.05-0.15 - terenuri agricole Qmed= Ss= m=0.8 Ic=110 l/s Q1=0.8*110*7.83*0.1236=85.16 l/s Qcap=Ss*Vef=0.5652*7.83=4.425 m3/s = 4425 l/s Qmax=85.16 l/s Qcap= 4425 l/s 3 d3=4.11% L1=46.22m Vef=C* =77.95* =8.15
51
S=(b+100)*L=(3.25+100)*106.97=11044 1.1044 ha F = 0.85-0.90 - suprafee asfaltate i betonate F = 0.05-0.15 - terenuri agricole Qmed= Ss= m=0.8 Ic=110 l/s Q1=0.8*110*8.22*0.1236=89.40 l/s Qcap=Ss*Vef=0.5652*8.22=4.645 m3/s = 4645 l/s
52
S=(b+100)*L=(3.25+100)*64.98=6709 0.6709 ha F = 0.85-0.90 - suprafee asfaltate i betonate F = 0.05-0.15 - terenuri agricole Qmed= Ss= m=0.8 Ic=110 l/s Q1=0.8*110*6.01*0.1236=65.36 l/s Qcap=Ss*Vef=0.5652*6.01=3.396 m3/s = 3396 l/s Qmax=65.61 l/s Qcap= 3396 l/s 6 d6=0.63% L1=61.88m Vef=C* =77.95* =3.19
S=(b+100)*L=(3.25+100)*61.88=6389 0.6389 ha
53
S=(b+100)*L=(3.25+100)*61.95=6396 0.6396 ha F = 0.85-0.90 - suprafee asfaltate i betonate F = 0.05-0.15 - terenuri agricole Qmed= Ss= m=0.8 Ic=110 l/s
54
S=(b+100)*L=(3.25+100)*131.89=13617 1.361 ha F = 0.85-0.90 - suprafee asfaltate i betonate F = 0.05-0.15 - terenuri agricole Qmed= Ss= m=0.8 Ic=110 l/s Q1=0.8*110*5.77*0.1236=62.75 l/s Qcap=Ss*Vef=0.5652*5.77=3.261 m3/s = 3261 l/s Qmax=62.75 l/s Qcap= 3261 l/s 9 d9=2.27% L1=126.04m
55
S=(b+100)*L=(3.25+100)*126.04= 13013 1.3013 ha F = 0.85-0.90 - suprafee asfaltate i betonate F = 0.05-0.15 - terenuri agricole Qmed= Ss= m=0.8 Ic=110 l/s Q1=0.8*110*6.05*0.1236=65.80 l/s Qcap=Ss*Vef=0.5652*6.05=3.419 m3/s = 3419 l/s Qmax=65.80 l/s Qcap= 3419 l/s 10 d10=0.56% L1=153.62m Vef=C* =77.95* = 3.00
S=(b+100)*L=(3.25+100)*153.62=15861 1.5861 ha F = 0.85-0.90 - suprafee asfaltate i betonate F = 0.05-0.15 - terenuri agricole Qmed= Ss=
56
S=(b+100)*L=(3.25+100)*66.5=6866 0.6866 ha F = 0.85-0.90 - suprafee asfaltate i betonate F = 0.05-0.15 - terenuri agricole Qmed= Ss= m=0.8 Ic=110 l/s Q1=0.8*110*10.72*0.1236=116.60 l/s Qcap=Ss*Vef=0.5652*10.72=6.058 m3/s = 6058 l/s Qmax=116.60 l/s Qcap=6058 l/s 12
57
S=(b+100)*L=(3.25+100)*80=8260 0.826 ha F = 0.85-0.90 - suprafee asfaltate i betonate F = 0.05-0.15 - terenuri agricole Qmed= Ss= m=0.8 Ic=110 l/s Q1=0.8*110*11.28*0.1236=122.70 l/s Qcap=Ss*Vef=0.5652*11.28=6.375 m3/s = 6375 l/s Qmax=122.70 l/s Qcap= 6375 l/s 13 d13=7.83% L13=67.00m Vef=C* =77.95* = 11.24
58
S=(b+100)*L=(3.25+100)*96.31=9944 0.994 ha F = 0.85-0.90 - suprafee asfaltate i betonate F = 0.05-0.15 - terenuri agricole Qmed= Ss= m=0.8 Ic=110 l/s Q1=0.8*110*2.92*0.1236=31.76 l/s Qcap=Ss*Vef=0.5652*2.92=1.650 m3/s = 1650 l/s
59
S=(b+100)*L=(3.25+100)*69.3=7155 0.7155 ha F = 0.85-0.90 - suprafee asfaltate i betonate F = 0.05-0.15 - terenuri agricole Qmed= Ss= m=0.8 Ic=110 l/s Q1=0.8*110*6.9*0.1236=75.04l/s Qcap=Ss*Vef=0.5652*6.9= 3.899 m3/s = 3899 l/s Qmax=75.04 l/s Qcap= 3899 l/s 16 d16=2.15% L14=55.17m Vef=C* =77.95* =5.89
S=(b+100)*L=(3.25+100)*55.17=5696 0.5696 ha
60
Antemsurtoare
Structura rutiera supla -BA16 4 cm -BAD25 6cm -AB2 8cm -Nisip 5cm -Piatra Sparta 15 cm -Balast 30 cm 1327.82
61
Strat de agregate naturale cilindrate, avnd funcia de rezisten filtrant, izolatoare, aerisire, antigeliv i anticapilar, cu aternere mecanic. 2 Se msoar la metru cub dup compactare.
Strat de fundaie din piatr spart pentru drumuri cu aternere mecanic cu mpnare. 3 Se msoar la metru cub dup cilindrare.
Amorsarea suprafeelor straturilor de baz n vederea aplicrii unui strat din mixtur asfaltic.
62
Strat de baza AB2 6 Q= Strat de legtur (binder) de pietri executat la cald. Se msoar la tona de mixtur. 7
Prepararea bitumului de margritar i pietri executat la cald cu bitum n instalaii LPX 8 Q = 1316.60*1.003 = 1320.54 t mbrcminte de beton asfaltic cu agregate mrunte executate la cald, n grosime de 4.0 cm, cu aternere mecanic Se msoar la tona mixtur. 9
Prepararea betonului asfaltic fin, bogat n criblur, executat la cald cu bitum, n instalaii tip LPX 10 Se msoar la tona de mixtur.
63
Prepararea nisipuilui bitumat i a dressingului cu nisip 0-3 i 2-3% bitum n instalaii tip LPX. 12 Se msoar la ton de mixtur.
Q = 8890* 0,002 = 17.78 t Strat de agregate naturale cilindrate avnd funcia de rezisten filtrant, izolatoare cu aternere manual. 13 Se msoar la metri patrati
Nr. crt. 1 2
Extras fort munc PAVATOR 2.1. PAVATOR 1.1. PAVATOR 2.1. PAVATOR 1.1. PAVATOR 1.2. 0.11 x 1640 = 180.40 ore 0.26 x 1640 = 426.40 ore 0.20 x 1640 = 328 ore 0.40 x 1640 = 656 ore 2 x 121 = 242 ore
4 5
ASFALTATOR 5.2.
64
Nr. crt. 1
Extras utilaj Autogreder pn la 175CP 2.110 x 4.033 = 8.51 ore Autogreder pn la 175CP 0.048 x 1456.09 = 69.89 ore
65
66
Caiet de sarcini
1 1.1 1.2
4 4 6
67
EXECUIA STRATULUI DE FUNDAIE Stabilirea caracteristicilor de compactare................................................................ Sectorul de prob ................................................................................................... Condiii preliminare ................................................................................................. Punerea n oper.....................................................................................................
7 7 7 8 8
CONTROLUL EXECUIEI i RECEPIA LUCRRILOR Verificarea elementelor geometrice ........................................................................ Verificarea compactrii i capacitii portante ........................................................ Verificarea caracteristicilor suprafeei .................................................................... Recepia lucrrilor ..................................................................................................
9 9 10 10 10
68
PREVEDERI GENERALE
Prezentul Caiet de Sarcini se refer la execuia i recepia straturilor de fundaie, din piatra spart sau piatr spart amestec optimal, din sistemele rutiere ale drumurilor publice i strzilor i cuprinde condiiile tehnice care trebuie ndeplinite de materialele folosite i de stratul de fundaie executat. Pentru acest proiect, fundaia din balast constituie i stratul inferior de fundaie pentru stratul de piatr spart, conform STAS 6400 84. Deci pentru stratul de fundaia din piatr spart nu se execut un strat suplimentar din balast de minim 10 cm grosime. Conform STAS 6400-84.straturile de fundaie din piatr spart mare, sort 63-80 i piatr spart amestec optimal, au n componen un strat inferior din balast i un strat superior de piatr spart mare sau piatr spart amestec optimal ale cror grosimi minime constructive sunt de 10 cm pentru stratul inferior i 12 cm pentru stratul superior. Acolo unde nu se prevede realizarea unui strat de form sau a altor msuri de mbuntire a terenului de fundare, iar acesta (terenul de fundare) este constituit din pmnturi coezive, stratul inferior de fundaie se va realiza n mod obligatoriu pe un substrat izolant care poate fi realizat din 7 cm (dup cilindrare) din nisip sau sau geotextil. Cu cel puin 14 zile naintea nceperii lucrrilor la stratul de fundaie, Antreprenorul va prezenta spre aprobare Consultantului, Procedura de Execuie a statului de fundaie, care va conine, printre altele: o programul de execuie a stratului de fundaie; o utilajele folosite pentru producerea i transportul agregatelor; o utilajele folosite pentru transportul, mprtierea, udarea i compactarea amestecului; o sursele (cariere, furnizori) i depozitele de agregate, inclusiv cile de acces la acestea;
69
Pentru execuia fundaiilor din piatr spart se utilizeaz urmtoarele agregate: a. Pentru fundaie din piatr spart mare, 63-80: o nisip 0-4 mm pentru substratul izolant n cazul n care nu se face strat de form; o balast sort 0-63 mm pentru stratul inferior o piatra sparta 63-80 mm; o split 16-25 mm pentru mpnare; o nisip grunos sau savur 0-4 mm pentru mpnare i protecie. b. Pentru fundaie din piatr spart amestec optimal 0-63 mm:
70
CARACTERISTICI Sort Granulozitate Continut de fractiuni sub 0,1 mm, %, max. Condiia de filtru invers Coeficient de permeabilitate (K), cm/s, min.
Conditii de admisibilitate pentru: 0 -4 Continu 14 5 d15 p < d15 f < 5 d85 p 6 x 10-3
CARACTERISTICI Sort
72
Not: La aprobarea sursei se vor prezenta toate determinrile din SR 662 (Tabelul nr. 19) Tabel 3 Piatr spart - condiii de admisibilitate conform SR 667
Caracteristici Coninut de granule: - rmn pe ciurul superior (d max.), (%), max. - trec prin ciurul inferior (d min.), (%), max.
Savur 0-8 5
Not. La aprobarea 5 cicluri, %, max. sursei se vor prezenta toate determinrile prevzute n SR 667 (Tabel 12).
Piatra spart amestec optimal se poate obine prin amestecarea sorturilor 0-8, 8-16, 16-25, 25-40 i 40-63, sau direct din concasare, dac ndeplinete condiiile din Tabelul 4. Tabel 4 Piatr spart amestec optimal - condiii de admisibilitate Caracteristici Sort Coninut de fraciuni, %, max. : - sub 0,02 mm - sub 0,2 mm - 0...8 mm - 20 ... 63 mm Granulozitate Echivalent de nisip (EN), min. (1) Coeficient de activitate (2) Uzura cu maina tip Los Angeles (LA) %, max. Rezistena la aciunea repetat a sulfatului de sodiu (Na2SO4), 5 cicluri, %, max. Condiii de admisibilitate 0-63 <3 4.. .10 30. ..45 25. ..45 din Tabelul 5 s se nscrie ntre limitele 30 1,5 / 2 30 6 pentru split 3 pentru piatra spart mare 40-63
74
Tabel 5 - Piatr spart amestec optimal - granulozitate Domeniu de granulozitate 0 .... 63 Inferioar Superioar Limita Treceri (% din greutate) prin sitele ... 0,2 8 25 31,5 4 10 30 45 45 70 70 85
0,02 0 3
63 90 100
Condiiile de admisibilitate privind coeficientul de form, coninutul de granule alterate i coninutul de impuriti pentru piatra spart amestec optimal, sunt cele indicate n Tabelul 3. La locul de punere n oper se vor transporta numai agregate din depozite aprobate. 1.2 Apa
Apa pentru corectarea umiditii trebuie s fie limpede i s nu conin suspensii organice sau anorganice. 1.3 Materialul geotextil
Materialul geotextil va fi de tipul neesut i neimpregnat i se va verifica conform normativului C 227 Norme tehnice privind utilizarea geotextilelor i geomembranelor n lucrri de construcii. 1.4 Controlul calitii agregatelor
Frecvenele minime ale determinrilor pentru fiecare tip de agregat sunt: o prob la 2000 t pentru fiecare sort de piatr spart i piatr spart amestec optimal; o prob la 1000 t pentru savur o prob la 500 t pentru nisipul de concasare;
75
2 2.1
Caracteristicile optime de compactare ale balastului i stratului de piatr spart / amestecului optimal se stabilesc n laborator, nainte de nceperea lucrrilor. Prin ncercarea Proctor modificat, conform STAS 1913/13-83 se stabilete: du max. PM Wopt. PM - greutate volumetric n stare uscat maxim (g/cm3) - umiditatea optim de compactare (%)
Caracteristicile efective de compactare se determin de laboratorul antierului pe probe prelevate din lucrare i anume: du ef W ef - greutate volumetric n stare uscat efectiv (g/cm3) - umiditatea efectiva de compactare (%) du ef Gradul de compactare, gc = ----------------- x 100 du max. PM
2.2
Sectorul de prob
n vederea stabilirii procedurii de execuie i a utilajelor i dispozitivelor de aternere i compactare, nainte de nceperea lucrrilor, cu aprobarea Consultantului, Antreprenorul va executa cte un sector de prob pentru fiecare surs de agregate. Sectorul de prob va avea cel puin 50 m lungime i va ocupa cel puin jumtate din limea platformei.
76
Experimentarea are ca scop stabilirea pe antier, n condiii de execuie curent, componena atelierului de compactare, modul de acionare a acestuia pentru realizarea gradului de compactare, dac grosimea prevzut n proiect se poate executa ntr-un singur strat sau dou, reglarea utilajelor de rspndire pentru realizarea grosimii respective i o suprafaare corect. Compactarea pe tronsoanele experimentale se va face n prezena Consultantului, efectund controlul compactrii prin ncercri de laborator sau pe teren, dup cum este cazul. n cazul fundaiei din piatr spart mare 63-80, se urmrete stabilirea corect a atelierului de cilindrare compus din rulouri compresoare uoare i rulouri compresoare mijlocii, a numrului minim de treceri al acestor rulouri pentru cilindrarea pana la fixare a pietrei sparte 63-80 i, n continuare, a numrului minim de treceri dup aternerea n dou reprize a splitului de mpnare 16-25 pan la obinerea ncletrii optime. Cilindrarea n acest caz se consider terminat dac roile ruloului nu mai las nici un fel de urme pe suprafaa fundaiei de piatr spart iar alte pietre de aceeai mrime 63-80 puse n faa ruloului nu mai ptrund n stratul de fundaie i sunt sfrmate. Cantitatea de ap care trebuie eventual adugat pentru obinerea umiditii optime de compactare va fi stabilit de laboratorul de antier. Apa va fi adugat prin stropire, astfel nct s aduc amestecul la nivelul optim de umiditate, uniform distribuit n masa amestecului. Toleranele n umiditatea amestecului sunt 1% peste, 2% sub nivelul optim de umiditate. Pregtirea, executarea lucrrilor i msurtorile efectuate pe sectorul de prob vor fi efectuate n prezena Consultantului. Pregtirea, executarea lucrrilor i msurtorile efectuate pe sectorul de prob vor fi efectuate pe cheltuiala Antreprenorului. Partea din tronsonul executat cu cele mai bune rezultate va servi ca sector de referin pentru restul lucrrilor.
77
2.3
Condiii preliminare
Execuia fundaiei de piatr spart / amestec optimal poate ncepe numai dup ce stratul inferior de fundaie din balast din sectorul respectiv, au fost verificate i recepionate de Inginer.Este interzis aternerea ntr-un acelai sector de lucru, a agregatelor provenind din depozite diferite.Acolo unde stratul de fundaie nu se realizeaz pe ntreaga lime a platformei, acostamentele vor fi completate i compactate simultan cu execuia stratului de fundaie, astfel nct acesta s fie permanent ncadrat de acostamente.Pentru evitarea degradrilor accidentale, Antreprenorul va lua toate msurile pentru limitarea circulaiei pe stratul compactat i finisat. Este interzis aternerea stratului de fundaie atunci cnd: o Umiditatea agregatelor este n afara limitelor specificate la punctul 2.2; o Agregatele sunt ngheate sau conin ghea; o Condiiile meteo determin ca patul drumului / stratul de form (dac este cazul) s nu mai rspund cerinelor pentru a fi acoperit.
2.4
Punerea n oper
A. Fundaii din piatr spart mare 63-80 pe strat de balast a.Execuia stratului inferior de balast Stratul de balast se aterne pe stratul de form sau n lipsa acestuia pe un strat izolant din nisip de 7 cm grosime sau geotextil.Balastul se aterne i se niveleaz ntr-un strat astfel ca dup compactare s se obin grosimea de 10 cm.Compactarea stratului de fundaie se va face cu respectarea procedurii de execuie definitivat n urma execuiei sectorului de prob. b.Execuia stratului superior din piatr spart mare 63-80 Piatra spart se aternere, numai dup recepia stratului inferior de balast, umezit n prealabil.
78
Pentru protecia mpotriva degradrii accidentale, pn la aternerea stratului urmtor, stratul de fundaie din piatr spart compactat i finisat, se acoper cu un strat de protecie din nisip grunos sau savur. B. Straturi de fundaie din piatr spart amestec optimal Execuia substratului izolant i a stratului inferior de fundaie din balast se realizeaz conform 2.4.A.a.Pe stratul de balast amestecul optimal din piatr spart se aterne cu un utilaj repartizator.Compactarea stratului de fundaie se face cu respectarea tuturor parametrilor stabilii pe sectorul de prob.
n timpul execuiei straturilor de fundaie din piatr spart mare 63-80, sau amestec optimal, verificrile i determinrile se vor face conform Tabelului 6.Capacitatea portant a stratului se va determina prin msurtori cu deflectometrul cu prghie, conform Instruciunilor tehnice departamentale CD 31-93. Tabel 6 Determinri asupra stratului de fundaie Determinarea, procedeul de verificare sau caracteristicile care se verific Umiditatea optim de compactare (ncercarea Proctor Modificat) Determinarea umiditii de compactare - balast i piatr spart amestec optimal Frecvene minime la locul de punere n oper Pentru fiecare surs sau la observarea schimbrii granulozitii 6 puncte la 2000 m2 1913/1-82 1913/13-83 STAS
79
STAS
3.1
Grosimea stratului de fundaie va fi verificat oriunde se consider necesar dar n cel puin 3 puncte la 2000 m2 de strat executat; tolerana este de 2 cm.Limea stratului se msoar oriunde se consider necesar, dar cel puin n fiecare profil transversal proiectat; tolerana pentru limea stratului, msurat din ax, este de +5 cm.Panta transversal a stratului de fundaie este aceeai cu cea a mbrcminii rutiere prevzute n proiect i va fi msurat oriunde se consider necesar, dar cel puin la fiecare 25 m. Tolerana este de 0,4%.Cotele stratului se msoar n punctele caracteristice ale profilelor transversale din proiect; tolerana fa de cota proiectat este de 1 cm. 3.2 Verificarea compactrii i capacitii portante Straturile de fundaie din piatr spart mare 63-80 trebuie compactate pn la realizarea ncletrii maxime a agregatelor, care se probeaz prin supunerea la strivire a unei pietre de aceeai natur petrografic ca piatra spart din strat i cu dimensiunea de circa 4 cm, aruncat n faa cilindrului compactor.Compactarea se consider realizata dac piatra respectiv este strivit fr ca stratul s sufere dislocri sau deformri.
80
Straturile de fundaie din piatr spart amestec optimal trebuie compactate pn la realizarea gradului de compactare de 100% n cel puin 95% din punctele msurate i a gradului de compactare de minim 98% in toate punctele masurate.Gradul de compactare va fi determinat ca densitate n stare uscat prin ncercarea Proctor Modificat, conform STAS 1913/1383.Capacitatea portant a stratului de fundaie se consider realizat dac valoarea deformaiei elastice msurate, nu depete 120 1/100 mm n nici unul din punctele msurate. Uniformitatea este considerat satisfctoare dac valorile coeficientului de neuniformitate < 35%. 3.3 Verificarea caracteristicilor suprafeei
Verificarea denivelrilor suprafeei fundaiei se face cu lata de 3 m lungime, dup cum urmeaz: o n profil longitudinal, msurtorile vor fi fcute oriunde va fi considerat necesar, dar cel puin n axul fiecrei benzi de circulaie; denivelrile admisibile msurate sub lat sunt de 2 cm; o n profil transversal, msurtorile vor fi fcute oriunde va fi considerat necesar, dar cel puin n dreptul seciunilor transversale din proiect; denivelrile admisibile msurate sub lat sunt de 1 cm;
3.4
Recepia lucrrilor
Dup terminarea lucrrilor pe un tronson, lucrrile executate vor fi supuse aprobrii Consultantului, naintea aternerii stratului urmtor.Inspectarea lucrrilor care devin ascunse trebuie s stabileasc dac acestea au fost realizate conform proiectului i prezentului Caiet de Sarcini.Recepia presupune verificarea nregistrrilor din timpul execuiei i a rezultatelor ncercrilor precum i examinarea efectiv a lucrrilor. n urma verificrii se ncheie un proces verbal de recepie prin care se autorizeaz trecerea la faza urmtoare de execuie.
81
82