Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC TEMA DE STUDIAT: TEXTUL DRAMATIC.

ARTA SPECTACOLULUI SUBIECTUL: O SCRISOARE PIERDUT TIPUL LECIEI: mixt SCOPUL LECIEI: consolidarea cunotinelor
COMPETENE GENERALE : 1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i n producerea mesajelor, n diferite situaii de comunicare 2. Folosirea modalitilor de analiz tematic, structural i stilistic n receptarea diferitelor texte literare i nonliterare 3. Argumentarea scris i oral a unor opinii n diverse situaii de comunicare

COMPETENE SPECIFICE: 1.2. Receptarea adecvat a sensului / sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte orale sau scrise 1.3. Folosirea adecvat a strategiilor i a regulilor de exprimare oral n monolog i n dialog 1.5. Utilizarea, n exprimarea proprie, a normelor ortografice, ortoepice, de punctuaie, morfosintactice i folosirea adecvat a unitilor lexico-semantice, compatibile cu situaia de comunicare 2.2. Identificarea i analiza principalelor componente de structur i de limbaj specifice textului dramatic 2.4. Folosirea unor modaliti diverse de nelegere i de interpretare a textelor literare studiate

OBIECTIVE OPERATIONALE : -La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili sa: o Identifice particularitatile genului dramatic; o Compare genul epic cu genul dramatic;

o Defineasca conceptele operationale: comic, comedie, act, scena, replica si didascalii; o Prezinte tema si subiectul operei; o Recunoasca si sa exemplifice tipurile de comic.

RESURSE EDUCAIONALE:

a. textul literar O scrisoare pierdut, de I. L. Caragiale b. capacitile receptive normale ale elevilor clasei a X-a; c. timp de lucru: 50 de minute; d. spaiul de lucru: sala de clasa.

STRATEGIA DIDACTIC:

a. Metode i procedee: Conversaia euristic; Activitatea frontal, in perechi; Rebus; Diagrama Venn; Explozia de stele; Scaunul autorului; Eseul de 5 minute. b. Forme de organizare a activitii elevilor : activitatea frontal, individuala, alternativ cu activitatea pe grupe; c. Modaliti de evaluare: Evaluare prin calificative Evaluare frontal Evaluare formativ

d. Mijloace didactice: Limba i literatura romn, manual pentru clasa a X-a, Ed. Corint, Bucureti, 2004; Fie cu extrase din opera literar n dezbatere; Scheme cu aspectele structurale ale textului comentat;

e. Material bibliografic: Clinescu, G Istoria literaturii romne de la origini pn n prezent, Ed. Minerva, Bucureti, 1982 Vianu, T. Arta prozatorilor romni, Ed. Minerva, Bucureti, 1972 Vartic, I. Modelul i oglinda, Ed. Cartea Romneasc, Bucureti, 1982 Ibrileanu, G. Studii literare, Ed. Albatros, Bucureti, 1976 Constantinescu, P. I. L. Caragiale, Ed. Humanitas, Bucureti, 1984

SCENARIU DIDACTIC
Nr.crt
ETAPELE LECIEI CONINUTUL NVRII ACTIVITATEA PROPUNTORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

DOZARE

FORME DE ORGANIZA RE 6

MIJLOACE DIDACTICE

- se pregtesc pentru nceperea orei de limba romn 1. I. Momentul organizatoric - noteaz absenele, asigur condiiile optime pentru buna desfurare a leciei: aerisirea slii de clas, pregtirea materialului didactic i stabilirea linitii. - se reactualizeaza datele despre autor, 2. 2 - se organizeaz n grupe -frontal -rechizitele, materialele pentru lecie

- I. L. Caragiale a trait intre anii 18521912; a fost dramaturg si prozator, operele literare ale acestuia si genurile observatory lucid si ironis al societatii nromanesti din vremea lui; literare. - exemple de opera - genul liric, epic si dramatic. II. Reactualizarea cunostintelor. - se deseneaza pe tabla diagrama Venn, in -completeaza in caiete diagrama Venn care profesorul va completa impreuna cu elevii asemanarile si deosebirile dintre genul epic si dramatic. - din diagrama vor rezulta conceptele operationale specifice genului dramatic: Comedia, comical, actul, scena, didascalii si replica.

-colectiv -frontal

- colectiv caietele

3.

III. Capterea ateniei

- grupeaza elevii in perechi si imparte cate un rebus in care vor descoperii un concept operational, pe care vor trebui sa-l defineasca cu ajutorul cuvintelor descoperite.

- prin metoda Rebusului elevii grupati in perechi vor definii conceptele operationale.

-in perechi 10

-fisa de lucru

4.

IV. Anunarea Anun i scrie titlul leciei. titlului leciei i a obiectivelor Enun competenele - cu ajutorul metodei Starbust se identifica tema, timpul, spatial, personajele si subiectul operei literare. V.Dirijarea nvrii - se discuta si se analizeaza actiunea/subiectul operei literare. - imparte clasa in perechi si le imparte cate o fisa de lucru pentru a identifica tipurile de comic din opera literara. IV. Fixarea cunotinelor - utilizand metoda scaunului autorului, profesorul le transmite elevilor sa-si desemneze cate un secretar si un lider al grupului deoarece acestia vor prezenta clasei rezultate muncii echipei: secretarul va nota pe tabla informatiile esentiale, iar liderul va tine un monolog pe care il va incepe cu o replica citata din opera pentru ca restul clasei sa identifice automat tipul de comic prezentat. Profesorul intervine discret prin

- scriu titlul leciei n caiete 1 - ascult obiectivele leciei -frontal -caietele

-noteaz n caiete - rspund solicitrilor 10 - descopera tipurile de comic si le completeaza cu alte exemple decat cele de pe fisa de lucru. 10 Dup expirarea timpului de lucru este chemat pe rnd fiecare reprezentant al grupelor, pentru a prezenta schematic tipul de comic din fia de lucru corespunztoare. - elevii din fiecare echip i mpart rolurile n realizarea produsului comun - formuleaz ntrebri, dau rspunsuri -colectiv -in perechi -fisa de lucru

5.

-fise lucru

de

-pe grupe -tabla

6.

ntrebri, oferind el nsui informaiile doar n cazul n care niciun elev al clasei nu cunoate rspunsul.

7.

Se realizeaz de catre elevi un eseu de V. 5 minute in care sa cuprinda toate Asigurarea feedinformatiile retinute in timpul orei. back-ului

Rezolv sarcina de lucru

-individual

-caiete

8.

-Face aprecieri generale asupra leciei, VII. Asigurarea reteniei i a Tema: transferului Realizati un text argumentativ in care sa demonstrati ca O scrisoare pierduta de I. L. Caragiale este o comedie.

- Elevii i noteaz tema i fac aprecieri asupra impactului leciei. 1

-frontal -individual

-caietele

S S M G D S R

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.

Subdiviziune a genului. Propriu societatii. Totalitatea obiceiurilor i deprinderilor unui popor. Comportamente. Diviziunile fundamentale n care se mpart operele literare. Gen literar destinat scenei. A batjocori, alua in deradere. Reactie umana la situatii hilare.

T I U A R

1. 2. 3. 4. 5.

Tris, cu final nefericit. Persiflare, zeflemea. Simt care aduce zambetul pe buze. Fel de a fi sau de a se comporta. Situatie stanjenitoare.

D I D P S M A A R G 1.
2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.

I I Gen literar destinat scenei.

Care este artat, desemnat, anunat, hotrt, menit. Aranjament scenic. Actorii unei opere literare. Care aparine scenei, privitor la scen. Ieire din starea de imobilitate, de stabilitate, schimbare a locului, a pozi iei. Persoana care scrie opera literara. Tot unitar rezultat din unirea unor elemente (de acela i gen); totalitate. 9. Raportari, relatari. 10. Element nonverbal.

D S C D G T U L

1.
2. 3.

Gen literar destinat scenei.


Subdiviziune a genului. Totalitatea elementelor care alctuiesc o unitate; structur, compunere, alctuire. Fagment sau unitate care se obine printr-o mprire. Diviziunile fundamentale n care se mpart operele literare.

4.

5.

R P P L I S D A

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.

Ceea ce se spune, se scrie, se comunic celui care ntreb ceva; Ceea ce se desprinde dintr-un tot, dintr-un ansamblu, dintr-un grup. Persoana care figureaz ntr-o oper literar. Indiciu al inceperii unei interventii verbale. Participare, intrare ntr-o aciune. Care aparine scenei, privitor la scen. Convorbire ntre dou persoane.

P C I P N A

1.

Proveliste, tablou de natura.

2. Perdea de stof sau de catifea care nchide i deschide scena ntr-o sal de spectacole. 3. A prsi un loc, o ncpere, un spaiu nchis, limitat, plecnd afar; a trece din interior n exterior. 4. Actorii unei opere literare.
5. Diviziune a unei piese de teatru.

Fi de lucru Grupa nr.1: COMICUL DE SITUAIE Citii fragmentele de mai jos: Actul IV TIPTESCU, TRAHANACHE TRAHANACHE: Am citit-o de zece ori poate: o tiu pe din-afar! ascult: Scumpa mea Zoe, venerabilul (adic eu) merge desear la ntrunire (ntrunirea de alaltieri seara). Eu (adic tu) trebuie s stau acas, pentru c atept depei de la Bucureti, la care trebuie s rspunz pe dat; poate chiar s m cheme ministrul la telegraf. Nu m atepta, prin urmare, i vino tu (adic nevast-mea, Joiica), la cocoelul tu (adic tu) care te ador, ca totdeauna, i te srut de o mie de ori, Fnic..." (privete lung pe Tiptescu, care e n culmea agitaiei) TIPTESCU (primblndu-se nfuriat): Nu se poate! O s-i rup oasele mizerabilului!... Nu se poate! TRAHANACHE (placid): Firete c nu se poate; dar i-ai fi nchipuit aa mielie... (cu candoare) Bine frate, neleg plastografie, pn unde se poate, dar pn aci nu neleg... Ei, Fnic, s vezi imitaie de scrisoare! s zici i tu c e a ta, dar s juri, nu altceva, s juri! (oprindu-se i privind la Tiptescu, care se primbl cu pumnii ncletai; cu mirare i ciud) Uite-te la el cum se turbur! Las, omule, zi-i miel i pace! Ce te aprinzi aa? Aa e lumea, n-ai ce-i face, n-avem s-o schimbm noi. Cine-i poate nchipui pn unde poate merge mielia omului! TIPTESCU (acelai joc): Mizerabilul! TRAHANACHE: Mi omule, ai puintic rbdare, zi-i ce i-am zis eu: Eti tare, stimabile, la machiaverlicuri tare, n-am ce s zic; dar nu i-ai gsit omul..." Ei, dac a vzut c nu i se trece cu mine, tii la ce-a ajuns? Mi-a spus c, dac nu dau eu importan lucrului, o s-i dea publicul, pentru c scrisoarea o s se publice duminic la gazet i o s fie pus n cercevea, ca s-o vaz oricine-o pofti. TIPTESCU (turbat): l mpuc! i dau foc! trebuie s mi-l aduc aici numaidect, viu ori mort, cu scrisoarea. (se rpede n fund) Ghi! Ghi! S vie poliaiul! TRAHANACHE (dup el pn n fund): Ai puintic... (ntorcndu-se singur n scen) E iute! n-are cumpt. Aminteri bun biat, detept, cu carte, dar iute, nu face pentru un prefect. ntr-o soietate fr moral i fr prinip... trebuie s ai i puintic diplomaie! TIPTESCU (ntorcndu-se din fund): Infamul! Canalia! .

TRAHANACHE (mergnd spre ue, condus de Tiptescu) : i nu te mai turbura, neic, pentru fitece mielie. Nu vezi tu cum e lumea noastr? ntr-o soietate fr moral i fr prinip, nu merge s-o iei cu iueal, trebuie s ai (cu fine) puintic rbdare... (iese n fund.)

1. Identificai tipul de comic predominant n acest fragment. 2. Dai exemple i de alte situaii care strnesc rsul.

Grupa nr.2: COMICUL DE CARACTER 1. Comentai urmtorul citat: ,, Caragiale este cel mai mare creator de via din ntreaga noastr literatur..., singurul care a fcut concuren strii civile. G. Ibrileanu 2. Raportai fiecare personaj la o tipologie uman creia i aparine, argumentndu-v prerea: Tiptescu Trahanache Dandanache Pristanda Caavencu Ceteanul turmentat Farfuridi Brnzovescu *ncornoratul *prostul fudul *omul fr personalitate *slugarnicul *demagogul politic *naivul * prostul iret i ticlos *orgoliosul

Grupa nr.3: COMICUL DE LIMBAJ Identificai comicul de limbaj n replicile de mai jos:

Vreau ceea ce mi se cuvine in orasul sta de gogomani unde sunt cel dinti. Avei puintic rbdare!

Trebuie s-o isclesti: o dam anonima! Familia mea de la patuzopt in camera

Grupa nr.4: COMICUL DE NUME 1. Cutai n dicionar termenul de la care este derivat numele lui Pristanda. Explicai, prin comportarea personajului, ambele sensuri ale noiunii. Dar prenumele Ghi ce v sugereaz? 2. Exist, n comedie, i un personaj care nu are nume propriu: Ceteanul turmentat. De ce credei c nu are nume? Pe cine reprezint el? Putei gsi i alt semnificaie pentru turmentat dect cea care sugereaz butura? 3. 4. Etimologia numelui Zoe trimite la nelesul de via. Interpretai, n acest sens, firea, Ce personaje inseparabile, n comedie, poart nume derivate de la noiuni comune caracterul i atitudinea Zoei. nrudite? Cum interpretai semnificaiile respective?

COMICUL DE MORAVURI
Pristanda: i la mine, coane Fnic, s trii! Greu de tot... Ce s zici? Famelie mare,renumeraie mic, dup buget, coane Fnic. nc d-aia nevast-mea zice: "Mai roag-te i tu de domnul prefectul s-i mai mreasc leafa, c te prpdeti de tot!..." Noucopii, coane Fnic, s trii! nu mai puin... Statul n-are idee de ce face omul acas,ne cere numai datoria; dar de! Nou copii i optzeci de lei pe lun: famelie mare,renumeraie mic, dup buget. Tiptescu: (zmbind) Nu-i vorb, dup buget e mic, aa e... dect tu nu eti biat prost; o mai crpeti, de ici, de colo; dac nu curge, pic... Las' c tim noi! Pristanda: tii! Cum s nu tii, coane Fnic, s trii! Tocma' dumneavoastr s nutii... Tiptescu: i nu-mi pare ru, dac tii s faci lucrurile cuminte: mie-mi place s mserveasc funcionarul cu tragere de inim... Cnd e om de credin... Pristanda: De credin, coane Fnic, s trii! Tiptescu: Nu m uit dac se folosete i el cu o para, dou... mai ales un om cu ofamilie grea. Pristanda: Nou suflete, coane Fnic, nou, i renumeraie... Tiptescu: Dup buget!... Pristanda: Mic, srut mna, coane Fnic. Tiptescu: Las, Ghi, cu steagurile de alaltieri i-a ieit bine; ai tras frumuelcondeiul. Pristanda: (uitndu-se pe sine i rznd) Curat condei! (lundu-i numaidect seama,naiv.) Adicte, cum condei, coane Fnic?... Tiptescu: Contul jidanului s-a pltit la Comitet pe patruzeci i patru de steaguri. Pristanda: (naiv) Da. Tiptescu: Ei?... s-a pus patruzeci i patru de steaguri? Pristanda: (cu trie) S-a pus, coane Fnic, s-a pus... Poate unul-dou s le fi datvntul jos... da' s-a pus... Tiptescu: Patruzeci i patru? Pristanda: Patruzeci i patru n cap, coane Fnic. Tiptescu: (rznd) Nu umbla cu mofturi, Ghi. Nu m-am plimbat eu la luminaie ntrsur cu Zoe i cu nenea Zaharia n tot oraul? Tocmai ea, cum e glumea, zice: "Ias-i numrm steagurile lui Ghi"... Pristanda: (mhnit) mi pare ru! Tocmai coane Joiica, tocmai dumneei, care de!...S ne ateptm de la dumneei la o protecie... Tiptescu: Apoi, ea n-a zis-o cu rutate, a zis-o n glum. Nu tie i nenea Zaharia iea c eti omul nostru...

Pristanda: Al dumneavoastr, coane Fnic, i al coanii Joiichii, i al lui conulZaharia... Ei? i le-ai numrat, coane Fnic?... Ei? Aa e? Patruzeci i patru...

1. Identificati tipul de comic predominant in acest fragment. 2. Dati exemple si de alte situatii care starnesc rasul si in care se identifica acest tip de comic.

S-ar putea să vă placă și