Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA:2 .12. 2008 CLASA I INST. DAMINESCU DELIA ARIA CURRICULARA:Matematica si Stiintele naturii OBIECTUL:Matematica SUBIECTUL:Exercitii de adunare si scadere in concentrul 0-10 TIPUL LECTIEI: consolidare OBIECTIVE OPERATIONALE:

- o singura sa efecueze oral si scris exercitii de adunare si scaderein concentrul 0-10; - sa aplice algoritmul de calcul al adunarii si scaderii folosind betisoare, numaratoarea; - sa foloseasca terminologia specifica adunarii si scaderii; - sa rezolve corect oral si scris probleme care presupun o singura operatie dintre cele invatate; - sa compuna probleme dupa imagini care presupun operatie;

RESURSE:
PROCEDURALE:conversatia, explicatia, exercitiul, munca

independenta,problematizarea,jocul didactic;
MATERIALE:fise, numaratoare,betisoare, carioci, calculator; TEMPORALE: 45 min FORME DE ORGANIZARE:frontal, individual; BIBLIOGRAFIE :

M. E.C.T ,Programa scolara pentru cls I,II ,Bucuresti, 2003 ;

M. Neagu, M. Mocanu, Metodica predarii matematicii in ciclul primar, Polirom,2007; Maria Oprescu, Culegere de matematica pentru clasele I, II, Ed. Hieropolis, 2008;
www.didactic.ro

Momentele lectiei
Moment organizatoric

Obiectiv e

Continuturi si strategii didactice

Evaluare

Captarea atentiei

Asigur conditiile necesare desfasurarii Munca lectiei in bune conditii. independenta In timp ce eu verific tema pentru acasa, elevii lucrea za pe fisa.(anexa 1) Se realizeaza cu ajutorul unor ghicitori matematice: In bradutul lui Andrei exercitiul Bombonici mai sunt vreo 3 conversatia Vine sora Mariuca Si mai pune inca 3 Cate bombonici au ei? Mos Craciun a pus in sac 6 cozonaci cu mac 2 i-a si infulecat Cati i-au mai ramas in sac? -Ce operatii ati facut pentru a afla raspunsul la aceste ghicitori?

Anuntarea temei si

Se anunta tema lectiei

enuntarea obiectivelor Dirijarea invatarii

si se enunta obiectivele pe intelesul elevilor. Se scrie titlul pe tabla. Solicit elevii sa raspunda la urmatoarele intrebari cu A sau F: -Cocosul avea in punga 2 galbeni -Anul are 5 anotimpuri -La o mana sunt 7 degete -Alba-ca-Zapada a ajuns la casuta celor 7 pitici Calcul mintalsi terminologia matematica: -Cum se numesc nr. care se aduna? -Dar rezultatul adunarii? -Cum se numeste primul nr. la scadere? -Dar al doilea? -Cum se numeste rezultatul scaderii? -Ce inseamna ordine crescatoare? -Dar descrescatoare? Elevii vor numara crescator si descrescator si vor scrie nr de la 0 la 10 la calculator. Calcul mintal: 2+1= 8-3= 3+6= 5+0= 5+5= 1+8= Trenuletul; exercitii de adunare si scadere in lant:

explicatia

Conversatia Exercitiul Jocul didactic

1+1-1+2+3-2+6 Calcul scris la tabla: 1. Calculati: 3+2= 4+2-1= 9-4= 7-5+2= 6+1= 4+6-2= 5-1= 4-3+5= 2.Semnele + si s-au ratacit.Gaseste-le locul potrivit: 2 3 4 5 7=9 3=0 3=7 5=10

2. Completeaza cu cifra corespunzatoare astfel incat egalitatea sa fie adevarata: 4+=6 9- =5 +1=3 4- =2 6-=5 10-=5 3+=6 + 5=10

Obtinerea performantelor

Prezint in power points copiilor cateva probleme de matematica ilustrate,pe care le vor rezolva oral. Voi propune compunerea unei probleme dupa o

problematizarea

imagine. Asigurarea feedback-ului Elevii vor primi o fisa de lucru.(anexa 2). Retentia,transferul de cunostinte Se propune tema pentru acasa. explicatia Se fac aprecieri asupra comportamentului elevilor pe parcursul orei si se acorda stmulente . Munca independenta

. .

S-ar putea să vă placă și