Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Susintor: Pcleanu Adriana Elena Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Boldeti - Grditea Data: 18-04-2013 Clasa: a VI-a Disciplina: Istorie Lecia: Reforma Tipul leciei: mixt Nr. ore: 1 Scopul leciei: verificarea informaiilor nsuite de elevi n ora anterioar referitoare la Renatere i
umanism, dobndirea unor noi cunotine referitoare la cauzele, urmrile i impactul Reformei asupra cretintii occidentale.

Obiective operaionale:
1

s explice noiunile: reform religioas, indulgen, lutheranism, calvinism, anglicanism,

inchiziie.
2 s precizeze principalele cauze ale apariiei Reformei n Biserica Apusean 3 s numeasc pe marii reformatori protestani 4 s indice timpul i teritoriile geografice n care s-a rspndit Reforma, n

toate cele trei

ramuri principale (lutheran, calvin, anglican)

Strategia didactic
1. 2. 3. Metode i procedee: explicaia, expunerea, conversaia, brainstorming, ciorchinele, metoda tiu, vreau s tiu, am nvat, dezbaterea, observarea dirijat, exerciiul. Mijloace de nvmnt: Harta Europei n secolul al XVI-lea, fie de lucru, manualul de clasa a IX- a, A. Barnea, coord., editura Corint, 2004 Forme de organizare a activitii elevilor: Activitate frontal, activitate individual

Bibliografie: - Cozma, Elena, Istoria religiilor, Ed. Polirom, Iai, 2000.


- Hlie, Jrme, Mic atlas istoric al timpurilor moderne, Ed. Polirom, Iai, 2001. - Rmureanu, Ioan , Istoria Bisericii Universale, Ed. Institutului Biblic, Bucureti, 1992.

Obi ecti vul

Etapele leciei

Activitatea desfurat de Profesor Elevi Elevii rspund prezen i aeaz mesele scaunele Elevii rspund ntrebrile chestionar la i i

Metode, procedee, modaliti

Mijloa ce de nv -mnt

Momentul organizatori c

Noteaz absenele, pregtete mijloacele de nvmnt i dispune aranjarea meselor i scaunelor pentru activitile individuale i pe grupe Reactualizar Renaterea i Umanismul ea vechilor - se d un test de 10 min. cu ntrebri cunotine referitoare la noiunile specifice Renaterii si Umanismului , la personalitile i la operele lor, la caracteristicile celor dou curente.

la Testul de din verificare a cunotinel or dobndite anterior Proiec to-rul

Anunarea - cu ajutorul proiectorului se anun Elevii noteaz pe Expunerea titlului i a tema, planul leciei i obiectivele sale. caiete titlul i planul obiectivelor leciei leciei noi 1, 2 Dobndirea noilor cunotine - se anun utilizarea metodei tiu, Vreau s tiu, Am nvat, se explic elevilor procedura de lucru, se deseneaz pe tabl tabelul i se cere elevilor aezai pe grupe s completeze prima rubric din fia de lucru. - ulterior sunt ajutai i ncurajai elevii s pun ntrebri despre lucrurile de care nu sunt siguri; ntrebrile care pot aprea n urma dezacordului privind unele detalii, produse de curiozitatea elevilor vor fi notate n coloana din mijloc Elevii deseneaz pe caiete acelai tabel de pe tabl i mpreun cu colegii de grup completeaz prima rubric. - Elevii vor vorbi despre cauze ale reformei, despre reformatori celebri i ideile lor Elevii completeaz rubrica referitoare la ceea ce ar vrea s mai tie despre reforma religioas Brainstorming Metoda tiu, Vreau s tiu, Am nvat

Explicaia

- dup completarea rubricilor din tabel, se precizeaz urmtoarele: I. Cauzele reformei: - Elevii noteaz pe a) religioase caiete ideile Converb) economico-sociale eseniale sugerate saia c) culturale de profesor euristic II Reformatorii: a) Martin Luther b) Ulrich Zwingli c) Jean Calvin III. Principii reformatoare

Metoda tiu, vreau s tiu, am nvat

1, 2

1, 1

1, 3, 4

I. Cauzele reformei: a) cauze religioase: - situaia n care se afla Biserica catolic: simonia, nepotismul, corupia clerului, practica indulgenelor, acumularea bogiilor de ctre clerul nalt i de papalitate .a. Se explic elevilor noiunea de indulgen. Indulgen = document ce conine textul rugciunilor care trebuia spus pentru a obine iertarea total sau parial a pcatelor, pe care Biserica catolic o acorda credincioilor n schimbul unei sume de bani. Precizare: n Germania, clugrul Tetzel se ocupa cu vnzarea indulgentelor. Acesta spunea c indulgenele au efect imediat i sigur: ndat ce banul sun n cutie, sufletul zboar spre cer. Se continu prezentarea cauzelor Reformei: b) cauzele economico sociale: - taxele mari ctre Biseric - acumularea i folosirea proprietilor de pmnt n mod neonest de ctre clerul catolic - burghezia dorea o biseric mai srac, simplificarea ceremonialului religios i un calendar cu mai puine srbtori c) cauze culturale: - apariia noilor curente Renaterea i Umanismul care cultivau ncrederea n forele creatoare ale omului i care au zdruncinat credina n dogmele Bisericii; tiprirea crilor n limbile naionale. . Se prezint reformatorii apuseni: a) Martin Luther (1483 1546) Germania b) Ulrich Zwingli Elveia (partea german) c) Jean Calvin Elveia (partea francez) Precizare: Iniiatorul Reformei este considerat a fi Martin Luther (1517). El a afiat pe ua

Elevii noteaz schematic principalele cauze ale reformei religioase Explicaia Harta mural a Europ ei n sec. XVXVI Atlase le istoric e

Conversaia Proiectorul Harta mural

Harta 3

3, 5

catedralei din Wittemberg (oct. 1517) 95 de teze n care se pronuna mpotriva vnzrii indulgenelor i consemna msurile propuse pentru refacerea ncrederii oamenilor n Biseric. Se proiecteaz o secven de film despre impresia produs de Vatican lui Luther Ruptura cu Roma s-a realizat n anul urmtor cnd Martin Luther a refuzat s retracteze cele afirmate. Se indic la harta ariile geografice n care s-a extins luteranismul i calvinismul. Lutheranismul s-a rspndit n centrul i nordul Germaniei, n nordul Europei, ajungnd pn la saii din Transilvania. Calvinismul s-a rspndit n Frana, rile de Jos, Scoia, Ungaria i la maghiarii din Transilvania. Se explica denumirea de protestani atribuit lutheranilor. Precizare: n anul 1529, mpratul Carol Quintul a cerut statelor care ader la lutheranism, s pstreze respectul pentru Biserica Romei, dar ele au protestat, fapt pentru care lutheranii se mai numesc protestani. III. Se prezint principiile reformatoare ale lui Luther: 1. pomenirile i cumprarea indulgentelor nu au nici o valoare Elevii urmresc secvena de film proiectat

mural

4 4

Elevii urmresc pe atlese rspndirea ideilor reformei Harta mural Atlase le istoric e

Elevii noteaz pe caiete principiile lui Luther

2. numai credina poate salva sufletul omului 3. fiecare credincios trebuie sa citeasc Biblia i s o interpreteze dup propria contiin 4. simplificarea ceremonialului (rugciunea, cntarea, predica, oficierea slujbelor n limbile naionale) 5. confiscarea bunurilor bisericeti 4

3, 4 5

3, 4 5

6. nu accept cultul: Maicii Domnului, al sfinilor, al icoanelor, al moatelor. 7. refuza celibatul preoilor Prin faptul c lutheranii i-au bazat dogmele numai pe Sfnta Scriptur, biserica lor se mai numete i Biseric Evanghelic. Se prezint principiile reformatoare adugate de Jean Calvin: 1. concepia predestinrii absolute, conform creia mntuirea este hotrt nu de faptele omului, ci numai de voina lui Dumnezeu 2. simplific cultul divin mai mult dect Luther 3. introduce ordinea i disciplina exagerat n Biseric Se prezint cea de-a treia form a protestantismului aprut n Anglia (1534), n timpul regelui Henric al VIIIlea - n 1534, Henric al VIII-lea scoate Biserica catolic de sub autoritatea papei i pune bazele Bisericii anglicane care reprezint un compromis ntre - catolicism i protestantism.

Explicaia

Elevii noteaz ideile enunate de Calvin

Elevii noteaz despre anglicanism

- se discut cu elevii pe baza primei rubrici a tabelului despre reacia Elevii mai pot Bisericii catolice aduce completri la coninutul tabelului IV. Contrareforma Se prezint poziia Bisericii catolice fa de propaganda reformatoare. n a doua jumtate a secolului al XVI-lea, Biserica Apusean a luat masuri de combatere a doctrinelor care i ameninau unitatea i msuri de ntrire a Bisericii Catolice. Aceste aciuni au purtat numele de Contrareform. n acest sens a fost convocat Conciliul de la Trento (1545-1563), n cadrul cruia au fost adoptate urmtoarele msuri: precizarea strict a Elevii noteaz doctrinei bisericeti, reorganizarea aciunile

Problematizarea Conversaia

nvmntului bisericesc; Papa era recunoscut n continuare ca unicul conductor al Bisericii catolice. Pentru prentmpinarea rspndirii ideilor Reformei, catolicii au creat Congregaia Indexului, care avea ca scop examinarea tuturor scrierilor cu caracter religios sau laic i alctuirea unor liste cu cele interzise catolicilor, numite Index. Un alt mijloc de lupt mpotriva Reformai a fost Inchiziia. Se solicit analizaza textului referitor la Inchiziie S-a ncurajat de ctre papalitate dezvoltarea barocului V. Urmrile Reformei. Rzboaiele religioase Se prezint consecinele Reformei: - a slbit unitatea cretintii occidentale, dar i a cretintii n general - a determinat apariia a numeroase conflicte ntre protestani i catolici - a determinat Contrareforma a) Rzboaiele civile i religioase din Germania: - 1531 liga constituit din principi i orae germane a declanat o lupt mpotriva mpratului Carol Quintul, din dorina de a primi dreptul de a trece la protestantism - prin pacea de la Augsburg (1555) Carol Quintul admitea existena a dou religii: catolic i protestant. Libertatea religioas era acordat doar principilor. b) Rzboaiele religioase din Frana: - rzboi purtat ntre catolici i protestani (1562-1598); catolicii erau condui de familia de Guise, n timp ce protestanii, numii aici hughenoi, aveau n frunte familia Bourbon. - rzboiul a atins un moment de vrf la 23 august 1572 cnd a avut loc masacrul din noaptea Sfntului Bartolomeu, cnd mii de hughenoi au fost mcelrii. - n 1598, prin Edictul de la Nantes, se

Contrareformei

Elevii rezultatele Inchitiziiei

relev Explicaia

Conversaia euristic

Explicaia

recunoate hughenoilor libertatea religioas i dreptul de a-i practica cultul. Profesorul solicit elevilor completeze rubrica am nvat s Elevii completeaz aceast rubric cu informaiile pe care le-au dobndit Metoda tiu, vreau s tiu, am nvat

Fixarea cunotinelor

Se face o discuie final despre cauze ale reformei, reprezentani, doctrinele noilor religii i consecinele ei. Cnd se vorbete despre reprezentani se realizeaz un ciorchine la fiecare personalitate: Luther, Calvin, Henric al VIII-lea, din care s rezulte realizrile lor. Se cere elevilor s indice pe harta mut ariile geografice unde s-au rspndit religiile protestante

Elevii rspund la Ciorchinele ntrebri i completeaz ciorchinii, consolidndu-i noile cunotine Elevii marcheaz pe Lucrul cu Harta harta mut harta din mut rspndirea manual a teritorial a noilor lumii religii

Se noteaz elevii care au participat activ la lecie Tema pentru Realizai o scurt comparaie, de circa o Elevii noteaz tema acas jumtate de pagin n care s reliefai pentru acas. asemnrile i deosebirile dintre religiile: lutheran, calvin i anglican.

S-ar putea să vă placă și