Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECIE

SCOALA DE APLICATIE: Liceul Teoretic Lucian Blaga MENTOR: Profesor Marieta Iordan OBIECTUL DE NVMNT: PSIHOLOGIE CLASA: a X-a B DATA: 4.03.2012 SUBIECTUL: Voina ( definirea i caracterizarea voinei; formele voinei; nsuirile voinei) TIPUL LECIEI: de comunicare de noi cunotine

OBIECTIVE :
Competen general: Obiective operaionale: Cunoaterea fenomenelor psihice, a componentelor i trsturilor specifice personalitii umane, n scopul nelegerii vieii subiective a omului; Oo1: s defineasc voina ; s cunoasc principalele caracteristici ale vonei; Oo2:s cunoasc etapele actelor voluntare; Oo3:s cunoasc calitile voinei i modul de educare a lor ;

STRATEGII DIDACTICE:
METODE I PROCEDEE: expunerea, explicaia didactic, conversaia, problematizarea, observaia sistematic i independent, reflecia personal, activitatea independent. MIJLOACE I MATERIALE: Manual, fie de lucru

BIBLIOGRAFIE:
1

Mielu, Zlate coordonator manual Psihologie cls. A X-a, Edit. Aramis 2005 Tinca, Creu ; Nicolae , Mitrofan; Mihai, Aniei colab.

Secvenele leciei

Ob.

Elemente eseniale de coninut Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Strategii didactice Metode Mijloace

Evaluare

1.Moment Organizatoric 2. Verificarea cunotinelor

-saluta clasa, face prezenta - Raspund la prezenta si organizeaza materialele -se verifica cunostintele - particip la discuii, -conversaia ; dobandite la lectia argumentndu-i anterioara (afectivitatea) rspunsurile ; - se va realiza discutnd pe marginea urmtoarei -strategie afirmaii pentru tema n discursiv de cauz : - particip la discuii, tip argumentndu-i argumentativCe este voina i cnd dm rspunsurile ; persuasiv ; dovad de voin? -manual de psihologieEditura Aramis; observarea sistematic a elevilor;

3. Captarea ateniei

3'

4.Comunicarea subiectului i a

2'
Oo1

- se vor trece n revist elementele-cheie ale temei, prezente n schema leciei (anexa nr. 1) ; -

ascult

cu

atenie
2

obiectivelor leciei Definirea i caracterizarea ateniei Voina este o form de autoreglare a conduitei. Este o autoreglare contient, pentru c n urma deliberrilor alegem n cunotiin de cauz. Putem vorbii despre voin cnd exist un conflict ntre dou tendine i cnd cele dou tendine dispun de fore inegale, una cednd celeilalte. Voina este expresia personalitii, a caracterului i a educaiei noastre. Msura voinei este msura n care o activitate este finalizat. Caracterizarea voinei: Este orientat spre atingerea unor scopuri contient stabilite Este precedat de un plan mintal Are la baz intenia,decizia

obiectivele leciei ; -dezbaterea ; - ascult ceea ce li se comunic ;

5. Dirijarea nvrii

25'

- particip ncercnd s ar fi rolul dezvoltarea uman

la discuii, -strategie explice care discursiv de voinei n tip explicativ ; individului -expunerea ; -manual de psihologieEditura Aramis;

ofer exemple practice ;

-explicaia didactic ;

observarea sistematic a elevilor

de a efectua acea actitivate Implic nvingerea obstacolelor aflate n calea - caracterizeaz voina atingerii scopurilor contient propuse Este susinut de motivaii specifice i energizat afectiv Asigur autoreglarea vieii psihice Componentele activitii voluntare
Scopul reprezint proiecia mintal a finalitii aciunii. La elaborarea scopului particip reprezentarea i imaginaia, care servesc la proiectarea lui mintal, limbajul la integrarea, denumirea i contientizarea lui, gndirea la anticiparea mijloacelor de atingere, iar afectivitatea la susinerea lui energetic. Obstacolul este de natur psihologic, rezult din confruntarea dintre resursele noastre i condiiile atingerii scopului. Nivelul lui de dificultate este perceput diferit de ctre persoane diferite n momente diferite, de ctre persoane diferite n acelai moment sau de ctre aceiai persoan n momente diferite.

-conversaia ;

-strategie didactic de tip argumentativdeductiv ;

manual de psihologieEditura Aramis;

-conversaia ;

Oo2

- explic i exemplific componentele voinei -problematizarea ;

observarea sistematic a elevilor


4

Efortul voluntar este aspectul psihologic cel mai specific al voinei. Efortul voluntar reprezint o focalizare, o concentrare a energiei psihonervoase, o organizare, coordonare i dirijare susinut pe direcia depirii obstacolelor. Aici atenia are un rol deosebit pentru c ea trebuie s in n focarul ei reprezentarea obstacolului i a scopului urmrit.

-strategie discursiv de tip explicativ;

ns probabil cea mai dificil variant pentru individ este inhibarea unei aciuni, suspendarea aciunii pn cnd condiiile sunt - exemplific cu situaii concrete mai favorabile. Etapele actelor voluntare Prima etap este cea a actualizrii unor motive prin apariia impulsului, a tendinei sau a inteniei. Iniierea aciunii voluntare se poate realiza pornind de - identific unele situaii la o trebuin intern sau o n care voina ar avea un solicitare extern. Pentru a rol important nu rmne doar la acest stadiu al dorinei este

-expunerea;

manual de psihologieEditura Aramis;

-explicaia ;

observarea sistematic a elevilor


5

Oo3

nevoie s proiectm scopul ca finalitate a aciunii. A doua etap este lupta motivelor, care ia forma deliberrii n vederea selectrii motivului cel mai bine plasat n raport cu situaia concret. Regula dup care funcioneaz selecia motivului care va orienta activitatea este ctigtorul ia totul. A treia etap, adoptarea hotrrii ca urmare a deciziei, este influenat de informaie(experiena cu privire la utilitate), de trsturile de personalitate, de experiena succesului i - rein etapele voinei i a eecului (dup succes modul n care ele pot fi nivelul de aspiraie tinde s educate creasc, iar dup eec tinde s scad). n urma acestei etape, prin luarea hotrrii, este aleas varianta optim de aciune pe care subiectul o va urma. Acum aciunea capt cu adevrat atributul de voluntar pentru c subiectul a ales-o n cunotiin de cauz, i-a

-expunerea; -explicaia ;

-strategie didactic de tip argumentativdeductiv ; -conversaia ;

manual de psihologieEditura Aramis;

-problematizarea ;

tem de lucru n clas ;

anticipat cunotiinele i a apreciat c finalizarea ei i va aduce succesul scontat. A patra etap este realizarea efectiv sau executarea hotrrii. Aceasta impune meninerea resurselor, organizarea acestora, antrenarea cunotinelor, deprinderilor, experienei n vederea atingerii scopului A cincea etap este verificarea i ea ncheie ciclul sau poate impune revenirea la o etap anterioar atunci cnd rezultatul final nu corespunde scopurilor i planurilor iniiale. Subiectivismul, implicarea afectiv, pot denatura corectitudinea verificrii. Cele cinci etape ale actului voluntar pot fi comprimate n trei mari etape: pregtirea, execuia si verificarea.

-activitatea independent; -exerciiul; - exemplific cu situaii concrete -observaia sistematic i independent; - reliefeaz importana etapelor voinei n desfurarea activitilor umane -conversaia; observarea sistematic a elevilor;

-reflecia personal; - explic importana voinei n ndeplinirea sarcinilor -fie de lucru individuale;

tem de lucru n clas ;

-activitatea

evaluare oral
7

independent; -exerciiul;

-observaia sistematic i independent;

- rspund solicitrilor 7' 7.Intensificarea reteniei i transferului -activitatea independent; -reflecia personal;

manual de psihologieEditura Aramis;

tem de lucru n clas ;

- vor fi ateni la ndrumrile profesorului 3' 8. Evaluarea performanei -conversaia; -manual de psihologieEditura Aramis; -fise de lucru individuale observarea sistematic a elevilor;

10

S-ar putea să vă placă și